1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Czym jest pigwowiec? Czym różni się od pigwy? Sprawdź jak uprawiać pigwowiec i poznaj jego odmiany!

Ogród i balkon

2 lata temu

Czym jest pigwowiec? Czym różni się od pigwy? Sprawdź jak uprawiać pigwowiec i poznaj jego odmiany!

Rośliny
13
2
0
13
2

Pigwowiec to roślina od lat uprawiana w wielu ogrodach, często mylona z pigwą. Chętnie wykorzystuje się ją do nalewek oraz dżemów. Pigwa a pigwowiec zastanawiasz się, jaka jest różnica? Podpowiadamy, jak pielęgnować rozmaite odmiany tego krzewu!

Pigwowiec – czym jest i jak wygląda

Pigwowiec to ciernisty krzew z rodziny różowatych, który w czasie kwitnienia dekoruje ogród kwiatami w kolorach od jasnego różu do soczystej czerwieni. Ma niewielkie złoto-żółte owoce, kształtem przypominające jabłka. Są one kwaśne i pełne witaminy C.

Pigwa a pigwowiec – czy to to samo?

Pigwa a pigwowiec – czym właściwie różnią się te dwie rośliny? Można spotkać się ze stosowaniem tych dwóch nazw owoców zamiennie, jednak nie jest to poprawne. Pigwa i pigwowiec to dwie, bardzo podobne, jednak różne rośliny. Główna różnica to fakt, że pigwa to drzewo, a pigwowiec to krzew. Owoce pigwy przypominają gruszkę, są większe i słodsze, a pigwowca mniejsze, okrągłe i kwaśne.

Odmiany pigwowca

W Polsce najlepiej znane i najczęściej uprawiane są trzy odmiany pigwowca. Jedna z nich pochodzi z połączenia dwóch popularnych krzewów od lat hodowanych w polskich ogrodach – pigwowca chińskiego i japońskiego.

Pigwowiec japoński

Pigwowiec japoński to jedna z odmian najczęściej hodowana w Polsce. Tak jak wszystkie pigwowce jest mrozoodporny i lubi słoneczne stanowiska. Odpowiadają mu wszystkie rodzaje gleby poza zasadową. Krzew osiąga maksymalnie około 120 centymetrów.

pigwowiec japoński
Pigwowiec japoński jest jednym z najpopularniejszych pigwowców w Polsce

Pigwowiec chiński (okazały)

Krzew o nazwie pigwowiec chiński nazywany jest też pigwowcem okazałym. Osiąga nawet 2 metry wysokości i jego owoce są mniejsze od owoców pigwowca japońskiego oraz według wielu osób zdecydowanie kwaśniejsze.

Pigwowiec pośredni

Pigwowiec pośredni, jak już wspomniano, jest połączeniem dwóch gatunków: japońskiego i chińskiego. Osiąga nawet 2 metry, jednak najczęściej spotyka się 120-centymetrowe krzewy. Jego owoce nie nadają się do spożycia na surowo, dlatego najczęściej przeznaczane są na nalewki i wina.

Uprawa pigwowca

Pigwowiec niezależnie od odmiany nie jest trudną w uprawie rośliną. Nie wymaga zbyt wiele uwagi i specjalnej pielęgnacji. Jeśli chcesz, aby Twój krzew prawidłowo się rozwijał, zadbaj o odpowiednią ziemię i prawidłowe stanowisko.

Sprawdź też: Kwiaty zimowe – sprawdź, jakie rośliny najwcześniej rozwijają swoje pąki kwiatowe!

Podłoże

W zależności od odmiany pigwowiec może mieć różne wymagania glebowe, jednak najczęściej warto jedynie unikać gleby zasadowej. Jeśli chcesz dobrać idealne podłoże dla swojej rośliny, wybierz przepuszczalną, żyzną ziemię. Krzew najlepiej rozwija się w glebie o neutralnym pH.

Stanowisko

Idealne stanowisko dla pigwowca będzie nasłonecznione – kwiaty będą wtedy pięknie kwitnąć, a sam krzew wyda dużo owoców. Jeśli nie masz możliwości posadzenia rośliny w słonecznym miejscu, nie przejmuj się – poradzi sobie też w zacienionej przestrzeni. Jednak pamiętaj, że w zbyt ciemnym miejscu nie będzie się dobrze rozwijać.

Podlewanie

Młode, kilkuletnie rośliny wymagają regularnego podlewania, żeby móc się w prawidłowy sposób rozwijać. Warto pamiętać o tym, że powinny mieć zawsze wilgotną ziemię. Starsze rośliny mogą przetrwać nawet kilka dni w suszy i nie ma to większego wpływu na ich rozwój.

owoce pigwowca
Owoce pigwowca są bardzo zdrowe i warto po nie sięgać, szczególnie w okresie jesienno-zimowym

Nawożenie

Rośliny można nawozić na wiosnę, jednak nie jest to wymagane. Najlepiej w tym przypadku sprawdzi się nawóz mineralny, który przed kwitnięciem zapewni krzewowi wiele składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego rozwoju.

Kwitnienie i owocowanie

Kwitnienie przypada na przełom marca i kwietnia. Kwiaty są czerwone, a zapach dość ciężki. Roślina przez lato gubi kwiaty, jednak na czas owocowania mogą się pojawić kolejny raz. Owoce pigwowca są żółto-złote, w niektórych przypadkach zielonkawe. Pojawiają się one na krzewie w okolicach października i wyrastają prosto z pędów.

Rozmnażanie

Rozmnażanie pigwowców zachodzi przez sadzonki lub za pomocą zamrożonych wcześniej nasion. Pobieranie sadzonek powinno zachodzić latem. Ucięty kawałek krzewu należy umieścić w doniczce z mieszanką torfu i piasku. Należy przechowywać je w chłodnym pomieszczeniu aż do wiosny i wtedy zasadzić w ziemi.

Rozmnażanie krzewu z nasion zdecydowanie wymaga cierpliwości. Nasiona należy oczyścić wodą i natychmiastowo zasiać do gruntu. Jeśli wolisz poczekać do kolejnego sezonu, przechowuj nasiona w chłodnym miejscu aż do wiosny. Około 2 miesiące przed zasianiem zaleca się poddanie nasion stratyfikacji – należy zmieszać je z piaskiem i trzymać w chłodnym miejscu. Następnie można już zasiać mieszankę w ziemi. Stratyfikacja pomaga nasionom wyjść ze stanu spoczynku.

Choroby

Pigwowiec narażony jest na parch pigwowca – chorobę grzybiczą, która atakuje liście rośliny. Pojawiają się na nich brązowe plamy. Uniknąć rozprzestrzenienia się parcha można tylko poprzez wycięcie i spalenie zakażonych części pigwowca.

Mączniaki zna każdy. Jest to grzyb, który atakuje wiele rodzajów roślin. Najlepiej, jeśli zostanie zauważony jeszcze w początkowym stadium, kiedy nie zdąży doprowadzić do obumarcia pędów rośliny. Mączniak tworzy biały nalot na liściach, który paraliżuje części rośliny.

Sprawdź też: Świerk – roślina uniwersalna, piękna jako drzewo i użyteczna w formie drewna

Przędziorek owocowiec to pasożyt, atakujący rośliny owocowe, które z czasem zaczynają usychać i odpadać. Można go rozpoznać po początkowo małych plamkach atakujących liście – z czasem przeistaczają się w drobne pajęczynki na ich końcach.

Mimo że roślina nie jest wymagająca, aby mogła się dobrze rozwijać, należy regularnie sprawdzać stan jej liści i upewniać się, że nie atakują jej żadne pasożyty czy grzyby. Jeśli pigwowiec zachoruje, może wymagać obcięcia łodyg.

Właściwości i zastosowanie owoców pigwowca

Owoce pigwowca dzięki ilości witaminy C świetnie nadają się jako zdrowy sok do herbaty na okres jesienno-zimowy. Owoc pokrojony w kostkę należy przełożyć do słoiczka, zasypać kilkoma łyżkami cukru. Po kilku godzinach owoce zaczną wydzielać soki. Owoce pigwowca są wyjątkowo antyoksydacyjne i pomagają w zwalczaniu przeziębienia.

pigwowiec zimą
Pigwowiec jest mrozoodporny i doskonale nadaje się do zimowej herbaty

Jeśli chcesz zrobić z tych smacznych owoców wino lub nalewkę, dobrym sposobem na pozbycie się gorzkiego smaku będzie zmrożenie owoców na 24 godziny przed sporządzeniem napoju. Oprócz tego proces przygotowania nie różni się niczym od innych trunków tego typu. Nalewki z tego owocu mogą poprawiać trawienie oraz zniwelować zgagę. Pomagają także w przypadku utraty apetytu.

Pigwowiec to krzew, który nie tylko pięknie się prezentuje, ale jego owoce mają także wiele zastosowań. Roślina nie jest wymagająca i z pewnością każdy poradzi sobie z jej pielęgnacją. Planujesz posadzenie pigwowca? Podziel się tym w komentarzu!

13
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.