1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Papirus jako roślina doniczkowa. Cibora papirusowa – uprawa, pielęgnacja, papirus w ogrodzie

Ogród i balkon

2 lata temu

Papirus jako roślina doniczkowa. Cibora papirusowa – uprawa, pielęgnacja, papirus w ogrodzie

Rośliny
9
0
0
9
0

Papirus, czyli cibora, to roślina znana już w czasach starożytnych Egipcjan. Na świecie istnieje ponad 600 odmian tego kwiatu, jednak nie każdy z nich nadaje się do uprawy doniczkowej. Który gatunek będzie idealny w przypadku domowej hodowli?

Papirus (cibora) – roślina. Podstawowe informacje o doniczkowym papirusie

Papirus to tropikalna roślina kojarzona przede wszystkim ze starożytnym Egiptem, gdzie pozyskiwano z niej materiał używany do pisania. Cibora może przybierać różne rozmiary w zależności od gatunku i sposobu uprawy: od kilkucentymetrowych (pod względem wzrostu) do kilkumetrowych. Ten niezwykły kwiat charakteryzuje się długimi łodygami zakończonymi bujnymi liśćmi. Sam w sobie nie jest trudny w uprawie, dzięki czemu bez większego wysiłku przyozdobisz nim swój dom.

papirus
Istnieje wiele odmian papirusu

Decydując się na hodowanie cibory, warto zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego gatunku, np. kierując się wyglądem i rozmiarem rośliny. Jeśli metraż Twojego mieszkania jest niewielki, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie papirus z mniejszych odmian. Jeżeli jednak chcesz przyozdobić dom czy taras wielkimi roślinami, wybierz gatunek, którego wysokość osiąga nawet kilka metrów. Na pewno przykuje uwagę gości i świetnie zaprezentuje się w charakterze tła na instagramowym profilu.

Sprawdź też: Lampion chiński, czyli ceropegia woodii — gatunki, pielęgnacja, rozmnażanie. Wszystko o ceropegii

Gatunki papirusów

Choć papirus kojarzony był niegdyś głównie z piśmiennictwem, tak naprawdę pobranie „atramentu” możliwe jest tylko z jednej z kilkuset jego odmian: osiągającej aż 5 metrów Cypersus Papyrus (cibory papirusowej). Dziś wykorzystywana jest tylko jako egzotyczny element wystroju. Z kolei najpopularniejszym gatunkiem papirusu jest zdecydowanie cibora zmienna – idealna do uprawy doniczkowej, pochodząca z Madagaskaru i zachwycająca rozłożystymi liśćmi. Osiąga maksymalnie ok. 70 centymetrów, a jej kwiaty wyglądem przypominają ozdobne miotełki.

Cibora zmienna
Papirus w doniczce | źródło: dzikiparapet.pl

Kolejny gatunek, który nadaje się do hodowania w mieszkaniu, to cibora rozpierzchła, rosnąca aż do 1,2 metra wysokości. Słynie z trawiastych, zwisających liści, a jej kwiaty są drobne. Warto też zwrócić uwagę na Cyperus Albostriatus, która osiąga zaledwie 60 cm – świetnie sprawdzi się na mniejszej przestrzeni. Jego smukła łodyga doda wnętrzu uroku. Jeśli jednak wolisz efektowne rośliny, a miejsca masz niewiele, pomyśl nad uprawą Cypereus Haspan, czyli meksykańskiej odmiany papirusu.

Papirus, czyli cibora w domowych warunkach – sadzenie, stanowisko

Choć cibora papirusowa to roślina egzotyczna, nic nie stoi na przeszkodzie, by wyhodować ją w domu – większość odmian gatunku ma podobne względem siebie wymagania. Papirusy potrzebują ciepła i jasnych stanowisk. Kwiat dobrze znosi ciepło, jednak zimą temperatura jego otoczenia nie powinna spaść poniżej 7 stopni Celsjusza. Powietrze musi być wilgotne, by zapobiec rozwojowi pasożytów. Przy bardzo suchym powietrzu papirus może być narażony także na choroby, dlatego unikaj stawiania go blisko grzejników.

Papirusy należy trzymać w doniczce z podstawką na wodę, ponieważ rośliny te wymagają wilgotnych warunków – ewentualnie w akwarium (wtedy woda powinna zatapiać tylko bryłę korzeniową). Najlepiej, gdy ziemia w doniczce zmieszana jest z torfem, który zapewni odpowiednią wilgoć glebie przez cały czas. Dzięki opcji uprawy w wodzie roślina ta ozdobi także Twój ogród, niegroźny jej bowiem deszcz. Jeżeli papirus zachoruje pomimo przestrzegania zasad, pamiętaj o odcięciu zakażonych liści i pędów.

Papirus – podlewanie, pielęgnacja, rozmnażanie

Podlewanie każdej z odmian papirusu jest niezwykle ważne, ponieważ już po jednym dniu bez wody liście mogą zacząć schnąć. Jeśli więc zdarza Ci się zapomnieć o podlewaniu kwiatów, wybierz wspomnianą opcję hodowli w akwarium. W pielęgnacji pomogą też nawozy mineralne, jednak stosowane nie częściej niż raz na dwa tygodnie – zbyt częste nawożenie może zabić roślinkę.

Chcąc rozmnożyć papirus, możesz to zrobić na kilka sposobów, np. za pomocą sadzonki cibory. Uprawa w późniejszym etapie będzie taka sama jak u dorosłej rośliny. Innym sposobem jest popularne ukorzenianie, co w przypadku papirusu polega na wstawieniu liści „do góry nogami” do wazonu z wodą. Gdy roślina wypuści korzenie, umieść ją w doniczce. Rozmnażanie to trwa jednak dłużej niż przy kupieniu gotowej sadzonki.

Uprawa papirusu w domu – kilka cennych wskazówek

Przy uprawie papirusu w domu powinieneś zwrócić szczególną uwagę na poziom wilgotności i nawodnienia swojej rośliny. Jeżeli jednak zdarzy się, że liście i łodygi uschną, całkowicie zetnij je i poczekaj (dalej przy tym dbając o roślinę), aż odrosną. Jeśli chcesz szybciej rozmnożyć papirus, wsadź ukorzenioną roślinę do żyznej gleby z nawozem startowym. Dzięki temu zabiegowi uzyskasz kolejną roślinę doniczkową bez większego wysiłku i długiego czekania.

Sprawdź też: Kwiaty domowe – jakie kwiaty doniczkowe do domu wybrać? Popularne, modne, najpiękniejsze kwiaty doniczkowe

Suche powietrze w mieszkaniu sprzyja rozwojowi mszyc, które są szkodliwe dla roślin. Co więcej, gdy masz kota, to zwracaj szczególną uwagę na zdrowie papirusu. Zwierzaki te lubią bowiem podjadać jego liście. Kolejną ważną rzeczą jest stała obserwacja liści – gdy tylko zmienią kolor na żółty czy brązowy, będzie to sygnał, że z rośliną dzieje się coś niepożądanego. Wato wtedy od razu odciąć chore elementy.

Papirus w ogrodzie i na balkonie

Papirus to nie tylko świetna dekoracja do domu. Może być też rośliną uprawianą na zewnątrz, np. w ogrodzie czy na balkonie. Mieszkając w bloku, jesteś w stanie hodować papirusy w doniczkach lub akwarium i trzymać je po zewnętrznej stronie okien. Tak samo, jak w warunkach domowych, pamiętaj o odpowiedniej temperaturze i nasłonecznieniu, gdyż wystawione na balkon rośliny mogą być narażone na promienie słoneczne, które szybko je wysuszą.

Papirus w ogrodzie
Papirusy zależnie od odmiany mogą dorastać różnych wysokości | źródło: ogrodwcentrum.pl

Kwiat papirusu świetnie przyozdobi także Twój ogród, stojąc w wielkiej donicy czy rosnąc w oczku wodnym. Opcja druga na pewno będzie nie tylko efektowna, ale i nieco łatwiejsza w utrzymaniu, jednak doniczkowe wersje do ogrodu również mogą zachwycić swoim rozmiarem i egzotycznym wyglądem. Jeżeli lubisz wypoczynek w promieniach słońca, papirusy dodadzą nastroju i klimatu, przez co poczujesz się niczym na wakacjach.

Sprawdź też: Paproć — wszystko o pielęgnacji paprotki. Uprawa rośliny oczyszczającej powietrze. Poradnik

Cibora papirusowa – inspiracje z Instagrama

Cyperus Papyrus albo papirus – to hasztagi, pod którymi znajdziesz na Instagramie wiele ciekawych inspiracji. Przeglądając zdjęcia innych użytkowników, zwróć uwagę na doniczki i umiejscowienie roślin. Papirusy są wdzięcznymi „modelami”, dzięki czemu wykonasz niezwykle estetyczne i minimalistyczne zdjęcia. Świetnie wyglądają w towarzystwie innych roślin. Takie bogactwo zieleni przełamie chłód w surowych wnętrzach.

Roślinne konta na Instagramie podbijają internet, dlatego warto hodować ciekawe okazy i uwieczniać je na fotografiach. Są one bowiem nie tylko świetnymi dekoracjami wnętrza, dodającymi im życia, ale też doskonale radzą sobie w roli tła i dodatku do sesji zdjęciowych lub filmików wrzucanych na social media.

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.