1. Home
 2. /
 3. Ogród i balkon
 4. /
 5. Ostróżka ogrodowa – uprawa, odmiany i aranżacja w ogrodzie

Ogród i balkon

7 miesięcy temu

Ostróżka ogrodowa – uprawa, odmiany i aranżacja w ogrodzie

Rośliny
9
4
0
9
4

Ostróżka to przepiękny kwiat o różnych odmianach. Sprawdź, jakie są jej gatunki, kiedy kwitnie ostróżka, a także jak o nią dbać. Ten artykuł przeprowadzi Cię przez wszystkie najważniejsze informacje!

Jeżeli chcesz ożywić swój ogród i wzbogacić go o kolorowe kwiaty – doskonale w tym celu sprawdzą się ostróżki. Zaaranżowanie ich w przydomowej przestrzeni nie jest skomplikowane, a pielęgnacja niezbyt wymagająca. 

Jak wygląda ostróżka? Charakterystyka

Ostróżka ogrodowa (Delphinium elatum L.) to wysoka, pięknie kwitnąca bylina. Cechuje się strzelistymi kwiatostanami i ażurowymi, pierzastymi liśćmi, które dokładnie przykrywają łodygę. Mnogość jej odmian i gatunków pozwala na dobór takich kolorów oraz wielkości, które najbardziej przypadną nam do gustu.

ostróżka
Gęste kwitnienie oznacza, że dobrze dobraliśmy pielęgnację i miejsce, w którym rośnie roślina

Kwiat pochodzi z Azji i Europy. Należy do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Niektóre odmiany sięgają aż 200 cm wysokości, a kolory ich pięciopłatkowych kwiatów to:

 • niebieski,
 • biały,
 • różowy,
 • czerwony,
 • fioletowy.

Dzięki swojemu pochodzeniu ostróżka jest łatwa w uprawie w naszym klimacie. Wymaga tylko kilku zabiegów pielęgnacyjnych, by doskonale prezentować się podczas corocznego kwitnienia.

Delphinium ajacis to z kolei ostróżka jednoroczna, roślina pochodząca z Afryki. Dorasta ona do 100-150 centymetrów, a jej pielęgnacja nie różni się od dbania o ostróżkę wieloletnią. Wśród kolorów królują tu biele, róże i fiolety.

Ostróżka – odmiany

Ostróżkę ogrodową możemy podzielić na trzy grupy:

 • Elatum – długowieczna, o wysokich na 140-200 centymetrów strzelistych pędach, niezbyt silnie rozgałęzionych,
 • Belladonna – niewysoka, bo mierząca zaledwie 80-140 centymetrów o rozgałęzionych kwiatostanach,
 • Pacific – stosunkowo wysoka odmiana, w której pędy sięgają 100-180 centymetrów, a kwiatostany są duże i gęste, jednak ich wytrzymałość nie jest tak dobra, jak innych odmian.
morele.net_korzystne oferty

Wyróżnić także można kilka odmian, które niezwykle chętnie pojawiają się w naszych ogrodach. Są to:

 • ostróżka biała (odmiany Magic Fountains, Galahad),
 • ostróżka niebieska (odmiany Blue Bird, Excalibur Light Blue),
 • ostróżka fioletowa (odmiany Sweet Sensation, King Arthur),
 • ostróżka różowa (odmiana Excalibur Lilac Rose),
 • ostróżka czerwona (odmiany Consolida Red, Red Caroline).

Jak powinna być sadzona ostróżka? Kiedy sadzić?

Kiedy powinna być wysiewana wieloletnia ostróżka? Nasiona powinny znaleźć się w skrzynkach wypełnionych substratem torfowo-korowym na przełomie stycznia i lutego.  Ostróżka wielkokwiatowa (Pacific) oraz ostróżka trwała (Elatum) potrzebują do wykiełkowania 12-14 stopni Celsjusza,  Belladonna natomiast wymaga aż 22 stopni Celsjusza. Każda z nich musi mieć dostęp do światła słonecznego.

Po upływie 4-6 tygodni należy przesadzić siewki do pojedynczych doniczek. Kiedy powinna znaleźć się w gruncie ostróżka wieloletnia? Sadzonki można posadzić do ziemi od wiosny do jesieni. 

ostróżka
Przed zakwitnięciem ostróżki możemy podziwiać takie pąki kwiatowe

W zależności od wielkości odmiany ostróżki należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odstępów między roślinami. Jak gęsto sadzić te kwiaty? Belladonna wymagają rozstawy 50 × 50 cm, Elatum 90 × 50 cm, a Pacific 25 × 25 cm.

Ostróżki jednoroczne można wysiewać bezpośrednio do gruntu od marca do maja lub od września do października. Jesienny wysiew ostróżek sprawia, że kwiaty kwitną obficiej. Ich rozstawa powinna wynosić 50 × 80 cm. 

Jakie wymagania glebowe i stanowiskowe mają ostróżki?

Poszukując idealnego miejsca dla ostróżek, warto wziąć przede wszystkim pod uwagę miejsca ciepłe, osłonięte od wiatru i słoneczne. Rabata kwiatowa, niezagospodarowany kawałek ziemi pod płotem – to będą idealne pomysły. Zbyt cienista wystawa sprawi, że ostróżka wyniosła stanie się wybujała, a być może nawet nie zakwitnie.

Sprawdź też: Jak uprawiać i kiedy siać cynię?

Trzeba także zadbać o odpowiednią glebę. Najlepiej, jeśli cechuje ją żyzność, przepuszczalność i zasadowe pH. Warto by była również próchnicza, z dodatkiem wapnia.

Ostróżka ogrodowa – uprawa

Ostróżka wieloletnia i jednoroczna mają bardzo podobne wymagania pielęgnacyjne. Korzystając z poniższych wskazówek, z pewnością będziesz zadowolony z tego, jak po kilku miesiącach od posadzenia będą prezentować się Twoje rośliny. 

Jak podlewać i nawozić ostróżkę?

Czy w kwestii podlewania, jest to wymagający kwiat? Ostróżka nie sprawi Ci najmniejszych kłopotów! Jej głęboki system korzeniowy dba o to, by zawsze dostarczać roślinie wystarczająco wody. Jedynym momentem, kiedy naprawdę warto je podlewać, jest długotrwała susza. 

Ostróżka jest wrażliwa na choroby grzybowe. W związku z tym podczas podlewania należałoby uważać na polewanie liści i kwiatów rośliny. Uchroni ją to przed zmianami, które mogą doprowadzić nawet do jej zwiędnięcia.

Jak nawozić ostróżki? W tym celu najlepiej się sprawdzi wieloskładnikowy nawóz o spowolnionym działaniu. Warto zastosować go raz, na wiosnę. Dzięki temu nie będziemy ryzykować zasoleniem gleby, a tym samym przenawożeniem.

Palikowanie i przycinanie ostróżek

Jak dbać o ten wyjątkowy kwiat? Ostróżka, a zwłaszcza jej wysokie odmiany, wymaga podparcia. Zastosowanie palików i odpowiednie podwiązanie kwiatów sprawi, że na pewno nie połamią się one nawet podczas mocniejszego wiatru. 

ostróżka
Nie najlepsze warunki sprawiają, że ostróżki stają się wydłużone i słabo kwitną

Przycinanie to z kolei zabieg, dzięki któremu ostróżki zakwitną ponownie w tym samym roku. Po pierwszym kwitnieniu warto przyciąć przekwitłe kwiatostany około 10 centymetrów nad ziemią. Dzięki temu zobaczymy piękne kolorowe kwiaty już pod koniec lata. Również i po tym kwitnieniu warto ściąć roślinę – tym razem przy samej ziemi.

Jak zimować ostróżkę?

Wiesz już, czy ostróżka jest wieloletnia. Jednoroczne odmiany oczywiście lepiej po prostu usunąć z ogrodu, jednak byliny można bez kłopotu przezimować. Dorosłe okazy nie wymagają specjalnego zabezpieczenia.

Sprawdź też: Pelargonia – królowa balkonów! Jak dbać o nią przez cały rok?

Młoda ostróżka wymaga jednak zadbania o jej komfort termiczny. Można w tym celu osłonić ją agrowłókniną lub wyściółkować korą albo liśćmi. Dzięki temu z pewnością sadzonki przetrwają do wiosny w świetnej kondycji.

Ostróżka – rozmnażanie

Rozmnażanie ostróżki można wykonać na dwa sposoby. Jeden jest dedykowany roślinom z grupy Pacific, drugi natomiast dla Elatum i Belladonna. Pierwszy to pozyskanie nasion, a odpowiednio drugi to rozmnażanie przez podział.

Jak pozyskać nasiona ostróżki? Wystarczy nie ścinać kwiatów po ich przekwitnięciu, a poczekać aż zmienią się w torebki nasienne i w ten sposób dojrzeją

ostróżka
Niektóre odmiany ostróżki mają więcej płatków

Kiedy wykonać podział byliny? Wczesną wiosną. Przedtem warto trzymać roślinę mateczną w miejscu, gdzie panuje temperatura około 2 stopni Celsjusza. Na przełomie marca i kwietnia podziel ją na 5-10 części. Każda z nich musi posiadać stożek wzrostu i pąki

Po podziale rośliny matecznej warto przenieść sadzonki do doniczek lub skrzynek. Ich przesadzenie do gruntu może poczekać aż do jesieni. 

Choroby ostróżek

Ostróżki uważane są za dość odporne rośliny, które raczej nie chorują i doskonale odnajdują się w naszym klimacie. Istnieją jednak szkodniki i choroby, które są charakterystyczne dla tych kwiatów.

Szkodniki, które atakują ostróżki to przede wszystkim:

 • ślimaki,
 • mszyce Delphiniobium junackianum,
 • gąsienice.

Na walkę ze ślimakami i gąsienicami świetnie sprawdzi się wapno chlorowane, natomiast mszyce najlepiej zwalczyć specjalnymi środkami. Takie produkty ma w swojej ofercie Biopon, Agrecol czy Target. Każdy z nich znajdziesz na Morele.net!

Choroby grzybowe dotykające ostróżki to:

 • mączniak (szarawo-biały nalot na liściach i łodygach),
 • czarna plamistość bakteryjna (czarne plamy pojawiające się od dołu rośliny i rozwijające się ku górze),
 • plamistość pierścieniowa (żółte plamy na liściach).

Każdą z tych chorób można leczyć we wczesnym stadium, jednak czasem bywa za późno i należy pozbyć się rośliny, by nie zagrażała innym kwiatom. Mogąc jednak przystąpić do walki z chorobami – należy uzbroić się w środek grzybobójczy. Doskonale sprawdzi się na przykład Agrecol lub Target. Należy wybierać te, które są określane jako preparaty na choroby grzybowe. 

Ostróżka – kiedy kwitnie?

Ostróżka ogrodowa kwitnie dwa razy w roku, jeśli odpowiednio o nią zadbamy. Pierwszy raz ma miejsce wiosną, a drugie pod koniec lata. Ostróżki jednoroczne z kolei kwitną od czerwca aż do końca sierpnia. 

Chcąc podziwiać piękne kwiaty ostróżki wyniosłej dwukrotnie, nie możesz zapomnieć o odpowiednim przycięciu rośliny po pierwszym kwitnieniu. Dzięki temu będzie ona zdobić Twój ogród także w drugiej połowie lata.

Jak zaaranżować ostróżki w ogrodzie?

Bardzo ozdobne, wysokie ostróżki mogą być częścią przepięknych kompozycji rabatowych. Dzięki swoim rozmiarom idealnie sprawdzają się jako ostatni rząd na ozdobnym zestawieniu, tworząc spójne tło dla innych roślin.

Z czym zestawić ostróżkę? Doskonale komponuje się ona z makami, margerytkami, jeżówkami, łubinami, a nawet trawami ozdobnymi. Ta roślina z pewnością wprowadzi mnóstwo koloru do Twojej przydomowej aranżacji.

niebieski kwiat
Ostróżka może mieć różne odcienie barw na swoich płatkach

Świetnym pomysłem są jednokolorowe rabaty kwiatowe. Dzięki różnorodności kolorów możesz wybrać na przykład ostróżki niebieskie i pod ich barwę dobrać inne kwiaty. 

Sprawdź też: Niebieskie kwiaty doniczkowe, ogrodowe i balkonowe

Która ostróżka ogrodowa podoba Ci się najbardziej? Czy masz je w swoim przydomowej aranżacji? Z jakimi innymi kwiatami rośnie u Ciebie? Koniecznie podziel się swoimi doświadczeniami, radami i przemyśleniami w sekcji komentarzy! Jesteśmy niezmiernie ciekawi, czy dbasz o nie w inny sposób, a także, który kolor najbardziej skradł Twoje serce!

9
4

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *