1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Jak wygląda karczownik? Jak się go pozbyć z ogrodu?

Ogród i balkon

2 lata temu

Jak wygląda karczownik? Jak się go pozbyć z ogrodu?

Szkodniki Zwierzęta
15
7
7
15
7

Jak wygląda karczownik ziemnowodny? Jak wytępić tego ssaka? Sprawdź skuteczne sposoby na to, jak się pozbyć karczownika!

Karczownik to gryzoń, który może zawitać w Twoim ogrodzie. Warto więc wiedzieć, jak wygląda ten ssak oraz jak się go pozbyć. Jakie ślady po sobie zostawia? Czy jest szkodnikiem, który wyrządza ogromne straty w ogródku? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykuły. Zapraszamy do lektury!

Jak wygląda karczownik?

Po czym rozpoznać karczownika? Jak wygląda ten ssak z rodziny chomikowatych? Karczownik ma ciało o długości od ok. 12 do nawet 25 centymetrów. Na uwagę zasługuje również jego ogon, która wydłuża go o kolejne 5-15 centymetrów. Waga, jaką osiąga karczownik, to od 60 do ponad 300 gramów.

Jak wygląda karczownik? Sierść jest ciemnobrunatna
Sierść karczownika przybiera ciemnobrunatną barwę

Karczownik ma futro koloru ciemnobrunatnego, choć brzuch gryzonia wpada bardziej w szarą barwę. Opis ten może sugerować, że jest on bardzo podobny do kreta. Jednak po dokładnym przyjrzeniu się gryzoniowi przypomina on innych przedstawicieli chomikowatych, np. chomika, czy myszowatych, np. mysz. Karczownik znany jest również pod nazwą szczur wodny.

morele.net_korzystne oferty

Karczownik – tunele

Jak zachowuje się karczownik w ogrodzie? Jest to zwierzę, które spotkasz najprawdopodobniej tylko w nocy. Wtedy bowiem istnieje szansa, że opuści on swoją kryjówkę. W dzień bowiem rzadko opuszcza swoje tunele, które mogą sięgać nawet na kilkanaście metrów w głąb ziemi. Warto wspomnieć, że tunele karczowników są owalne w przekroju. To między innymi wyróżnia je od wspomnianych już kretów, których tunele są okrągłe.

Sprawdź też: Jaszczurki w Polsce – poznaj te gady!

Karczownik – kopce

A co z kopcami? Czy karczowniki w ogrodzie pozostawiają po sobie podobny ślad co krety? I tak, i nie. Karczownik tworzy kopce zdecydowanie mniejsze od tych krecich. Ponadto nie zawierają one korzeni, bowiem gryzonie te zajadają się nimi. Krety są natomiast zwolennikami pokarmów mięsnych.

Skuteczne odstraszacze na różne zwierzęta:

Karczownik w ogrodzie – czy jest szkodliwy?

Czy karczownika ziemnowodnego można uznać za szkodnika? Niestety tak. Jest to ssak, który żywi się na co dzień korzeniami, bulwami, kłączami i cebulami roślin chętnie przez nas uprawianych w ogródkach. Kiedy karczownik buduje swoje tunele i gniazda, może nawet zniszczyć korzenie drzew owocowych. Często ogryza korę i rosnące warzywa, np. marchew. Warto zaznaczyć, że szczur wodny nie jest tylko roślinożerny. Zjada też różne owady, np. pędraki.

Karczownik jest więc szkodnikiem, który może znacząco przyczynić się do pogorszenia naszych plonów lub zaburzyć estetykę całego ogrodu. Warto zatem wiedzieć, jak się go pozbyć. Czy walka ze szczurem wodnym, czyli karczownikiem ziemnowodnym, jest trudnym zadaniem? Na tej kwestii skupimy się w dalszej części poradnika. 

Karczownik to niestety tylko jeden z wielu szkodników w Twoim ogrodzie. O innych niechcianych gościach pisaliśmy w artykułach: Ślimaki – jak z nimi postępować? Czy są szkodnikami? oraz Turkuć podjadek – jak zwalczyć tego szkodnika? Jak wygląda i co zjada? Zapoznaj się z informacjami zawartymi we wspomnianych poradnikach i dowiedz się, jak sobie radzić z tymi szkodnikami. 

Karczownik ziemnowodny – jak się pozbyć?

Sposobów na to, jak pozbyć się karczownika, jest wiele. To od Ciebie zależy, jaką metodę wykorzystasz. Gdy jeden z wymienionych sposobów zawiedzie, warto wypróbować kolejny – aż do skutku, by szczury wodne opuściły naszą posesję.

Pułapki na karczownika

Zacznijmy od najłagodniejszego sposobu, który nie wpływa na zdrowie czy życie szczura wodnego. Mowa oczywiście o pozostawionych pułapkach, w które karczownik wpadnie. Dzięki temu będziemy mogli wywieźć go bezpiecznie w wybrane miejsce, np. do lasu. Unikniemy tym samym ryzyka, że gryzoń w niedługim czasie wróci do naszego ogrodu.

Sprawdź też: Domowa hodowla szynszyli — najważniejsze informacje

Środki chemiczne na karczownika

Innym sposobem jest wykorzystanie popularnych środków chemicznych, które otrują naszego niechcianego gościa w ogrodzie. Karczownik po spożyciu tych preparatów prawdopodobnie nie ma szans na przeżycie. Nie zawsze jednak takie środki mogą przynieść korzystne rezultaty. Zwierzę może bowiem nie spożyć zakupionej trucizny. Mimo wszystko w wielu przypadkach warto spróbować, jeśli nie zamierzasz zastawiać na niego różnych pułapek.

Karczownik, czyli szczur wodny, żyje nie tylko w ogrodzie, ale i nad wodą
Karczownika możesz spotkać nad wodą – nie bez znaczenia jego inną nazwą jest szczur wodny

Odstraszacze karczownika

Innym, bardziej humanitarnym sposobem, jest próba odstraszenia karczowników z naszego ogrodu. Jak to zrobić? Jaką metodą najlepiej pozbyć się karczownika? Jak wytępić ssaka? Na pomoc przychodzą producenci różnych odstraszaczy zapachowych lub dźwiękowych. Umieszcza się je w tunelu karczownika. Jeśli zwierzę znajduje się w pobliżu odstraszacza, istnieje szansa, że ten zniechęci go do przebywania w Twoim ogrodzie. Możliwe, że szczur wodny przeniesie się w inny rejon żerowania, znajdujący się już poza Twoją posesją.

Zalanie wodą tuneli karczowników

Humanitarnym sposobem będzie też zalanie tuneli wodą. Może się to wydawać zbyt drastyczne, ale nie zapominaj, że karczownik to urodzony pływak. Mimo tego, że woda mu nie zaszkodzi, to jest szansa go zniechęcić do przesiadywania w obecnym gnieździe. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że karczowniki opuszczą obecne miejsce żerowania i przeniosą się na obszar o dogodniejszych warunkach do życia.

Zagroda z metalowej siatki przeciw karczownikom

Ciekawym rozwiązaniem, choć wymagającym dużych nakładów pracy, jest zastosowanie metalowej siatki w swoim ogrodzie, którą trzeba wkopać na odpowiednią głębokość (ok. 50 centymetrów). Gęsto położone oczka tego rodzaju zapory sprawią, że karczownik nie będzie w stanie swobodnie przekopywać gruntu. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na taką inwestycję, warto chociaż odgrodzić metalową siatką wybrane drzewka, dzięki czemu szczur wodny nie dostanie się do ich korzeni.

Sprawdź też: Jak zrobić klatkę dla królika z palet? Pełna instrukcja krok po kroku jak własnoręcznie zbudować klatkę dla królika!

Kot lub pies jako stróże ogrodu

Jest jeszcze inny sposób, o którym chcielibyśmy wspomnieć w niniejszym artykule. Możesz zdecydować się na kupno kota! Ewentualnie psa, choć ten może wyrządzić sporo szkód w poszukiwaniu karczowników. Koty są bardzo czujne, więc przebywając w nocy na zewnątrz, są w stanie wytropić wielu niechcianych gości w naszym ogrodzie.

Karczownik ma bardzo długi ogon, który znacząco wydłuża jego ciało
Na uwagę zasługuje bardzo długi ogon karczownika

Jak widzisz, karczownik to szkodnik, który może pojawić się u Ciebie na działce. Pamiętaj, że warto szybko działać przeciw temu gryzoniowi, zwłaszcza jeśli marzysz o estetycznym ogródku, który przyniesie wiele smacznych plonów. Mamy nadzieję, że opisane przez nas sposoby na karczowniki pozwolą Ci błyskawicznie sobie z nim poradzić i zniechęcić go do przebywania w Twoim ogrodzie.

A czy w Twoim ogrodzie pojawiają się karczowniki? Jak sobie z nimi radzisz? Czy korzystałeś z metod opisanych w naszym poradniku? Daj nam koniecznie znać, jak zażegnałeś wizyty niechcianych gryzoni. Za wszystkie cenne wskazówki będziemy wdzięczni razem z pozostałymi czytelnikami naszego bloga.

A jeśli interesują Cię inne tematy związane ze zwierzętami odwiedzającymi nasze ogrody, sprawdź wybrane poniżej poradniki. Mamy nadzieję, że lektura tych artykułów pozwoli Ci lepiej poznać każdego z gości i będziesz wiedział, jak z nimi postępować.

15
7

Podziel się:

Komentarze (7)

Zalewałem otwory w malinach wodą i jeden delikwent wyskoczył z otworu i w ten sposób jednego mniej,ale spustoszenie w malinach ogromne .
Trudno powiedzieć ile tego dziadostwa jest ponieważ tunele ogromne na głębokość i ilość.Topie dalej bo teraz wiem dlaczego schły maliny myślałem że jakaś zaraza a tu tunel na tunelu.

mam na ogrodzie dużo otworow o srednicy 2,5 cm ,gdy grabilam liscie z jednego wyskoczył zwierz czarny długi ok.20 cm pobiegł 2m do przodu ,po czym wrócił do dziury.Nie wiem ,czy to szczur,czy karczownik.W ogrodzie jest mały stawik,ale dziury są wszędzie.

Mam kocurka, który upolował już drugiego karczownika. Stąd dowiedziałam się, że mam takie szkodniki w ogrodzie. Dodam, że mam 4 koty a tylko jeden poluje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *