1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jaki pies do bloku? Najważniejsze informacje i porady

Poradniki

2 lata temu

Jaki pies do bloku? Najważniejsze informacje i porady

Zwierzęta
6
1
2
6
1

Pies do bloku to niełatwy temat, ponieważ powinna być to bardzo dokładnie przemyślana decyzja. W ograniczonej przestrzeni nasz pupil może się męczyć, zatem jaki pies do bloku będzie idealny? Na co zwrócić uwagę? Tego dowiesz się z artykułu.

Pies do bloku – na co zwrócić uwagę?

Jaki pies do bloku będzie idealny? To pytanie zadaje sobie wielu przyszłych właścicieli. Przed wyborem konkretnego psiaka należy najpierw zwrócić uwagę na kilka parametrów, które mogą wpłynąć na ostateczną decyzję. Przede wszystkim każdy potencjalny właściciel powinien zdać sobie sprawę z faktu, że mieszkanie jest dosyć ograniczonym terytorium dla każdego psiaka. Pies do bloku powinien być rozważany w sytuacji, gdy jesteśmy w stanie zapewnić mu dobre warunki mieszkaniowe.

Co przez to rozumieć? Głównie chodzi o to, aby zwierzę mogło swobodnie przemieszczać się po naszym mieszkaniu, miało przestrzeń do zabawy i spania. Nie powinniśmy decydować się na psa do bloku w sytuacji, gdy nasze lokum ma mały metraż. Nasz pupil może się zwyczajnie męczyć brakiem większej przestrzeni. Jeśli nie posiadamy dużego mieszkania, na pewno nie powinniśmy rozważać zakupu lub adopcji większego psiaka.

pies do bloku
Ciężko się nie oprzeć takiej śpiącej słodkości

Dobry pies do bloku to taki, który po prostu jest dopasowany do rozmiaru mieszkania, ale i nie tylko! Psy takie jak np. owczarek niemiecki mają większe potrzeby dotyczące eksploracji terenu i długości spacerów. Może okazać się, że w mieście oraz w bloku będzie ciężko zaspokoić jego wymagania, nawet jeśli nasze mieszkanie nie należy do najmniejszych. Z tego względu warto upewnić się, czy rasa, którą planujemy przygarnąć, nie ma specjalnych wymagań. Zdrowie i potrzeby psa do bloku są najważniejszą kwestią.

Sprawdź też: Małe rasy psów idealne dla dzieci, do mieszkania i do domu!

Czy pies do bloku to dobry pomysł?

Jak to w życiu, wszystko ma swoje plusy i minusy. Pies do mieszkania w bloku w gruncie rzeczy nie jest złym pomysłem, o ile podejmiemy rozsądną decyzję. Jeśli nasz pupil będzie miał zapewnione podstawowe potrzeby takie jak: częstotliwość i długość odbywanych spacerów, dostęp do dobrej jakościowo karmy, do świeżej wody oraz wygospodarowane miejsce do wypoczynku, to pies do bloku jest w zupełności akceptowalnym pomysłem.

Życie z psiakiem w mieszkaniu powoduje pewne komplikacje, na które musimy być gotowi. Pierwszą niedogodnością są spacery, ponieważ gdy nie posiadamy ogrodu, nie mamy możliwości awaryjnie wypuścić psa na zewnątrz, w przypadku takiej konieczności. Drugą kwestią są momenty, kiedy pies zostaje sam w domu. Niektóre pupile z powodu lęku separacyjnego potrafią szczekać godzinami z tęsknoty za właścicielem, a to może wpływać negatywnie na komfort życia sąsiadów. Decydując się na psa do bloku, należy uwzględnić szczególnie te dwie niedogodności.

jaki pies do bloku
Pies w bloku urozmaici życie naszym domownikom

Trzecią i ostatnią kwestią, o której warto wspomnieć, jest zauważalna obecność psa, którą najbardziej doświadczymy, słysząc jego „tuptanie” po naszych panelach. Na mniejszych powierzchniach stukanie pazurkami po drewnianych powierzchniach w dłuższej perspektywie może być irytujące. Najlepszym sposobem, aby przekonać się, czy pies do bloku jest dobrym pomysłem, jest przygarnięcie na parę dni pupila znajomych, by poczuć wszystkie wady i zalety posiadania czworonoga.

Jaki pies do bloku – najciekawsze propozycje

W tym artykule przedstawimy najlepsze propozycje psa do bloku. Skupimy się na rasach, które nie powinny być uciążliwe, mieszkając na ograniczonej powierzchni, ale także poruszymy kwestię kundelków. Na samym starcie zaznaczę, że zdecydowanie lepiej myśleć o pieskach małych lub maksymalnie średniej wielkości. Duże psy jak labradory czy owczarki to zwierzęta ze specjalnymi wymaganiami, które lepiej sobie odpuścić mieszkając w bloku.

Pies rasowy do bloku

Interesujących piesków rasowych do mieszkania w bloku jest całkiem sporo. Zacznijmy od popularnych yorkshire terrierów, które świetnie nadają się do bloku ze względu na swoje wymiary oraz uwielbienie do osób dorosłych i dzieci. Yorki są jednak dosyć hałaśliwe i aktywne, a więc warto to wziąć pod uwagę. Ciekawym wyborem będzie także shih tzu, który przypomina aktywnością yorka, choć jest łatwiejszy do opanowania. Wymaga on jednak częstszej pielęgnacji, o czym warto wspomnieć.

Z mniejszych psów do bloku można rozważyć także buldoga francuskiego, który jest towarzyskim psiakiem o małej potrzebie aktywności ze względu na swoją budowę ciała. Interesującą alternatywą jest chihuahua, choć raczej nie do domu z małymi dziećmi. Te psiaki są bardzo aktywne i hałaśliwe, a także chętnie uczą się komend oraz prawidłowych zachowań. W wielkim skrócie trzeba im poświęcić trochę czasu w ciągu dnia. Z małych pupili ciekawy jest także maltańczyk. Ten radosny piesek nie ma zbyt dużych wymagań względem aktywności, natomiast higiena jest wyjątkowo ważną kwestią.

pies w bloku
Jamnik także jest ciekawym pomysłem na psa do bloku

Jeżeli chodzi nam po głowie trochę większy pies do bloku, możemy skłonić się ku cocker spanielowi, który jest bardzo energicznym, kochanym psiakiem. Warto jednak dodać, że te psy mogą mieć swój charakterek! Jack russell terrier to niewielki pupil o ogromnej potrzebie aktywności. Bardzo dobry wybór dla osób ruchliwych, spędzających dużo czasu na świeżym powietrzu. Podobnie jak cocker spaniel, ten pupil ma swój temperament, który trzeba ujarzmić od samego początku.

Kundelek do bloku

Portale ogłoszeniowe wraz ze schroniskami są przepełnione wieloma psiakami szukającymi swoich nowych domów. Mieszaniec do bloku sprawdzi się znakomicie, o ile rozmiarem będzie dopasowany do wielkości mieszkania. Co więcej, kundelki często mają mniej problemów zdrowotnych, w porównaniu do rasowych piesków, nierzadko obciążonych genetycznymi wadami.

Osobiście polecam przemyśleć wybór psa ze schroniska, ponieważ w ten sposób ratujemy życie zwierzęciu i jest to niewątpliwy atut. Pupil, którego zaadoptujemy, zazwyczaj staje się kochanym psem, ponieważ docenia on podarowany mu ciepły zakątek Twojego mieszkania. Jeśli nie jesteśmy przekonani do tej decyzji, zawsze możemy wybrać przygarnięcie psa z popularnych portali ogłoszeniowych. Kundelek do bloku nie powinien być problemem w żadnym stopniu, o ile prawidłowo go wychowamy.

Szczeniak czy dorosły pies? Co wybrać?

W sytuacji, gdy decydujemy się na psa rasowego, to zaczniemy przygodę ze szczeniakiem. Inaczej ma się kwestia w przypadku adopcji, ponieważ wtedy mamy do czynienia zazwyczaj z dorosłym osobnikiem. Niezależnie czy pies do bloku będzie młody, czy dojrzały, każdy wymaga dużych pokładów uwagi i starań, aby prawidłowo go wdrożyć do nowego życia z człowiekiem.

Wybór szczeniaka przynosi niewątpliwe zalety, takie jak: możliwość nauczenia go wszystkiego od małego czy budowanie pięknej relacji od pierwszych tygodni życia. Niemniej jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że szczeniak wymaga najwięcej uwagi i czasu, a także starań! Wychowanie młodego pieska to najważniejszy punkt programu, który zaowocuje tym, jak będzie zachowywał się zwierzak przez całe życie. Nie można bagatelizować tego etapu.

Sprawdź też: Pies dla dzieci – jaką rasę psa rodzinnego wybrać?

Dorosły pies (np. z adopcji) wydaje się mniejszym obowiązkiem, ale także będzie wymagać odpowiednich działań, by nauczyć go funkcjonować w nowej sytuacji. Dojrzałego pupila także musimy w pewien sposób wychować, pokazać mu jakie zasady panują w Twoim domu. Co więcej, pies z adopcji może wymagać dodatkowych nakładów starań, aby komfortowo poczuł się w Twoich czterech kątach. Trudno jednoznacznie określić jaki wybór będzie lepszy, ponieważ każdy pies przynosi określone obowiązki, choć dorosły zwierzak powinien być łatwiejszy do opanowania.

Jak wychować psa? Porady

Niezależnie od tego, czy wybierzemy szczeniaka, czy dorosłego psa – każdy musi zobaczyć jakie zasady panują w jego nowym domu. Młodego pupila należy wychowywać już od pierwszych dni w naszym mieszkaniu. Najważniejszą zasadą jest to, aby pokazać psu, co może, a czego nie. W sytuacji, gdy nasz pupil robi coś, czego nie powinien (np. gryzie kapcie) powinniśmy odwrócić jego uwagę w jakiś sposób. Możemy klasnąć, krzyknąć, powiedzieć stanowcze NIE, a następnie zabrać przedmiot w ustronne miejsce.

jak wychować psa?
Wychowanie psa zależy tylko i wyłącznie od naszego zaangażowania i ćwiczeń

Wychowywanie psa to proces trwający minimum kilka miesięcy, aby nasz pupil doskonale zrozumiał co może. Przez ten czas psiak będzie cały czas testował naszą cierpliwość i konsekwentność. Tutaj musimy zachować zgodność wraz ze wszystkimi członkami rodziny. Jeśli ustalamy, że pies nie ma wstępu na kanapę, to wszyscy przestrzegamy tej zasady. W przypadkach, gdy nam się coś nie spodoba, musimy go skarcić, aby zauważył, że zrobił coś niechcianego.

Ważną kwestią, o ile nie najważniejszą, jest odpowiednie nagradzanie pozytywnych zachowań. Jeżeli pies zrobił coś zgodnie z naszymi oczekiwaniami, powinniśmy natychmiast nagrodzić go przysmakiem, dotykiem, miłym słowem. Piesek musi skojarzyć sobie, że określone, pożądane zachowanie równa się z czymś dobrym. W ten sposób jesteśmy wyegzekwować wiele zachowań, aby nasz pupil prawidłowo funkcjonował. Dodatkowo musimy uzbroić się w cierpliwość. Wychowywanie psa nie jest procesem, który trwa 2 tygodnie.

Sprawdź też: Co na kleszcze dla psa wybrać? Sprawdź nasze propozycje!

Czy już wiesz, jaki pies do bloku będzie dla Ciebie idealny? A może już wybrałeś swojego pupila? Daj znać w komentarzach.

6
1

Podziel się:

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *