1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Turkuć podjadek – jak zwalczyć tego szkodnika? Jak wygląda i co zjada?

Ogród i balkon

4 miesiące temu

Turkuć podjadek – jak zwalczyć tego szkodnika? Jak wygląda i co zjada?

Rośliny Szkodniki
29
2
14
29
2

Turkuć podjadek jest owadem, który często pojawia się w naszych ogrodach. Czy jest on groźny dla człowieka? Jak duże szkody powoduje w ogródku? Sprawdź podstawowe informacje o turkuciu podjadku.

Kiedy turkuć podjadek pojawi się w Twoim ogrodzie, powinieneś spróbować pozbyć się tego szkodnika. W naszym artykule przedstawimy sposoby na jego usunięcie z uprawy. Trzeba jednak wiedzieć, jak wygląda ten owad, a także jakie pozostawia po sobie ślady. Dzięki tej wiedzy będziesz w stanie ocenić, czy turkuć podjadek pojawił się w Twoim ogrodzie.

Jak wygląda turkuć podjadek? Budowa ogrodowego szkodnika

Pierwszą kwestią, która z pewnością przykuwa uwagę, jest wielkość owada. Turkuć podjadek może osiągać długość nawet 6 cm. To powoduje, że jest to jeden z największych owadów żyjących w Polsce.

Rozmiary turkucia podjadka są imponujące
Turkuć podjadek to jeden z największych owadów żyjących w Polsce

Jego ciemne, brunatne ciało jest wyposażone w charakterystyczną parę odnóży dostosowaną do przekopywania ziemi. Są one bowiem grubsze od pozostałych nóg i zakończone kolcami.

Sprawdź też: Mysz w domu? Sprawdź sposoby jak złapać mysz polną

Turkuć podjadek posiada również dwie pary skrzydeł, przy czym te położone bliżej głowy są szersze. Warto także zwrócić uwagę na przysadki znajdujące się przy odwłoku szkodnika. Odpowiadają one za podstawowe zmysły, co pozwala turkuciowi podjadkowi na lepszą orientację pod ziemią – zwłaszcza że owad ten nie jest w stanie obrócić się w tunelu, lecz porusza się albo do przodu, albo do tyłu.

korzystne oferty morele

Jak natomiast wygląda larwa turkucia podjadka? Jest ona stosunkowo podobna do dorosłego osobnika. Wykluwa się z jaja po ok. 3 tygodniach. Samica turkucia podjadka jest w stanie wydać jedno pokolenie na rok. Młode owady potrzebują dwóch lat do osiągnięcia dojrzałości płciowej. 

Gdzie pojawia się turkuć podjadek? Po czym poznasz, że zawitał on do Twojego ogrodu?

Turkuć podjadek pojawia się tam, gdzie jest wilgotno. Może przyjść nie tylko do Twojego ogrodu, ale również przebywać na podmokłych terenach jak bagna. Jak rozpoznać jednak jego pojawienie się na prowadzonych przez Ciebie polach czy grządkach uprawnych?

Jaja w gnieździe turkucia podjadka
Wykopane gniazdo turkuci podjadków

Turkucie podjadki żyją przede wszystkim pod ziemią. Tam zakładają swoje gniazda. Drążą tunele, zajadając się przy tym korzeniami młodych roślin. Jeśli zauważysz w swoim ogródku niewielkie otwory w glebie lub lekko dźwignięty pas ziemi, a w dodatku część sadzonek w pobliżu zacznie usychać, to znak, że prawdopodobnie Twoje uprawy zaatakował turkuć podjadek.

Co je turkuć podjadek?

Turkuć podjadek żywi się praktycznie wszystkim. Najbardziej jednak upodobał sobie korzenie młodych roślin oraz bulwy. Zjada również larwy innych owadów

Mimo zyskanego przez turkucia podjadka miana szkodnika, jego obecność ma też dobre strony. Żywi się on bowiem ślimakami, pędrakami i drutowcami, co w tym przypadku jest pożyteczne dla prowadzonych przez Ciebie upraw. Lubuje się także w dżdżownicach. Jego obecność i drążenie tuneli spulchnia glebę, więc rośliny mają szansę na lepsze rozwijanie swoich systemów korzeniowych.

Turkuć podjadek – ugryzienie

Pewnie wiele osób zastanawia się, czy turkuć podjadek gryzie. Jest to możliwe, mimo że owad ten żyje głównie pod ziemią. Jeśli jednak dojdzie do kontaktu z człowiekiem, może się on bronić. Warto zaznaczyć, że jego ugryzienie bywa bolesne. Poza tym nie zalecamy bliskiego kontaktu z turkuciem podjadkiem, ponieważ atak tego szkodnika może być fatalny w skutkach – owad przez swoją naturę życia pod ziemią jest częstokrotnie nosicielem tężca.

Turkuć podjadek – jak zwalczyć tego szkodnika? Jak go złapać?

Możesz wybrać kilka sprawdzonych sposobów na poradzenie sobie z turkuciem podjadkiem. Jedną z najpopularniejszych metod jest użycie obornika końskiego. Dlaczego akurat tego nawozu? Obornik koński rozkłada się bowiem w glebie, ocieplając ją jednocześnie. Z racji tego, że turkucie podjadki poszukują ciepłych podłoży, z pewnością wiele z nich trafi do rozsypanego przez Ciebie nawozu. Jesienią – chwilę przed nadejściem przymrozków – wykop obornik wraz ze szkodnikami. Dzięki temu w łatwy sposób się ich pozbędziesz.

Przednia para odnóży turkucia podjadka ma kolce
Para odnóży z kolcami ułatwia turkuciowi podjadkowi kopać pod ziemią

Innym, choć równie podobnym do poprzedniego sposobem na turkucia podjadka jest ułożenie pułapek na końcach jego tuneli, np. szklanych butelek. Aby go do nich zwabić, również warto wypełnić je w części końskim obornikiem. Możemy zachęcić szkodnika do szybkiego wejścia do wystawionej pułapki, wlewając do zauważonego tunelu roztwór domowej roboty. Do jego przygotowania wystarczy Ci woda oraz płyn do naczyń (w proporcji 5 litrów wody na 1 łyżkę płynu). Niektórzy wlewają olej roślinny do tunelu turkucia podjadka, dzięki czemu owady wypływają na powierzchnię, a Ty możesz je łatwo złapać.

Sprawdź też: Rudzielec w Twoim ogrodzie: wiewiórka pospolita – najważniejsze informacje

Warto też stosować metody zapobiegawcze, czyli zniechęcić turkucia podjadka do przyjścia. Warto uprawiać szałwię lub macierzankę. Skutecznym odstraszaczem dla tego owada jest olsza czarna. Wystarczy ułożenie wokół grządek kwiatowych lub warzywnych ściętych gałązek, co powinno zrazić turkucie podjadki do częstych wizyt.

Kiedy uważać turkucia podjadka za szkodnika? Czy zawsze jest problemem w ogrodzie?

Jeśli turkuć podjadek jest samotnym bywalcem Twojego ogródka – ewentualnie jeśli jest ich tylko kilka – nie stanowi to żadnego znaczącego problemu dla Twoich upraw. Nie musisz martwić się o swoje plony, ponieważ parę szkodników nie przysporzy Ci większych kłopotów. Komplikacje pojawiają się jednak wtedy, gdy podłoże w Twoim ogrodzie będzie miejscem zamieszkania dużej liczby turkuci podjadków. Wtedy powinieneś zacząć szybko działać, korzystając z opisanych powyżej sposobów na zwalczanie szkodników. Jeśli zignorujesz ten fakt, Twoje rośliny nie będą miały szans na prawidłowy rozwój.

Malejąca liczba turkuci podjadków

Turkuć podjadek jest owadem, który uważany jest za szkodnika każdej uprawy. Jednak warto zaznaczyć, że obecnie jego populacja jest dużo mniejsza niż się można tego spodziewać. Turkucie podjadki lubią bowiem przebywać tylko w glebach pozbawionych środków chemicznych. Zanieczyszczone podłoża nie zachęcają ich do zadomowienia się. A ponieważ obecnie sporo gleb nie spełnia dobrych warunków do życia turkuci podjadków, te są w konsekwencji coraz rzadziej spotykane. Warto zwrócić również uwagę, że większość swojego życia i tak przesiadują pod ziemią, a na powierzchni pojawiają się bardzo rzadko.

Larwy turkuci podjadków, które są wykopane z ziemi
Wykopane larwy turkuci podjadków

A czy w Twoim ogrodzie pojawił się kiedyś turkuć podjadek? Jeśli tak, to jak sobie z nim poradziłeś? Czy kiedykolwiek widziałeś tego szkodnika na własne oczy? Podziel się z nami swoimi spostrzeżeniami w komentarzu. Z pewnością cenne uwagi zwalczania turkucia podjadka przydadzą się naszym pozostałym czytelnikom, którzy nie mogą poradzić sobie z coroczną obecnością tego owada w ich ogródkach.

kody rabatowe morele

Jeśli natomiast interesują Cię tematy szkodników pojawiających się często w domach czy uprawach kwiatowych i warzywnych, to powinny Ci się spodobać nasze inne artykuły. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu przygotowanych poradników poradzisz sobie z problemami, jakie wywołują poszczególne pasożyty.

29
2

Podziel się:

Komentarze (14)

W ciągu ostatniego miesiąca złapałam chyba ponad setkę turkuci. Dzisiaj 10. Wlewam do otworku miętowy płyn do naczyń, zalewam stopniowo wodą. Jeśli jest wychodzi po chwili.

JA WYMYSLILEM CALOROCZNA PULAPKE NA TURKUCIA I NIEZALEZNIE OD POGODY ANI PORY DNIA PRACUJE BEZ PROBLEMU WSZYSTKIE I TE NAJMNIEJSZE MUSZA SIE ZLAPAC

Owada nie widziałem, dopiero wasze zdjęcie „Wykopane larwy turkuci podjadków” uświadomiło mi z czym mam do czynienia. W moim przypadku pomógł masowy atak wron, które zajadając się larwami, zdewastowały trawnik, tak, że nie byłem w stanie go reanimować i musiałem usunąć skopane grudy z trawą. Następnie uzupełnić ubytki (12x50L worków ziemi) i posiać trawę od nowa. W części uprawowej przekopuję tak często jak mogę i jeżeli znajdę usuwam larwy.

Na 10m2 przekopywania działki złapałem 35 turkuci. Stosuje pułapki na ich ścieżkach (mało efektywne), najlepiej sprawdza się żmudne przekopywanie i rozgarnianie ziemi. Najłatwiej wypatrzyć ruch turkucia i go poprostu złapać. Chemii żadnej sprawdzonej nie znam ale ponoć jeż w ogrodzie, będzie miał jak pączek w maśle z tym że też trochę pokopać musi ale przynajmniej go czuje.

Dziś złapałem 2 sztuki. To tak sobie patrzyłem na grządkę i zauważyłem , ze coś pod ziemia chodzi . Mała łopatka nabrałem ziemi w miejscu ruszania i okazało sie , ze w ziemi siedzi jeden osobnik. Drugiego złapałem za 15 minut w ten sam sposób .

U mnie sprawdziła się woda z płynem do naczyń, w ciągu tygodnia złapałam ok. 14 turkuci i jak na razie spokój. Ale ile szkód wyrządzili to już nie wspomnę…

Spotkałam tego osobnika na polnej drodze. Zamarł w bezruchu i jak się zbliżyłam do niego to strzelał z odwłoka ciemną wydzieliną.

U mnie turkuć robi otworki pomiędzy kostkami brukowymi. W ciągu 3 dni zrobił 7 otworków. Obok otworków kupka kamyczków. Bardzo to ciekawie wyglądało. Nie wiedziałam, czyja to sprawka, ale dzisiaj w południe udało mi się zobaczyć tego pracowitego owada. Na moich oczach zrobił kolejny otwór i usypał kopczyk z kamyków. Widziałam jak wyciągał coś z ziemi, odfruwał na liście kanny i tam zjadał swoją zdobycz. Udało mi się nawet zrobić kilka fotek turkucia przy pracach ziemnych.

Skorzystałam z porady – woda z płynem do naczyń pozalewałam wszystkie widoczne otwory i jeden osobnik dość szybko wyszedł mam nadzieję że tylko ten jeden był a straty jakby było ich więcej…

Pomysły na złapanie ich macie lepsze niż ja do tej pory i zdecydowanie lepsze niż Pan Paweł 😉
Jednak ja znam ich pożyteczne przeznaczenie, przynajmniej tych nadliczbowych. Sprawdzają się świetnie na haczyku wędkarskim:D

Witam.
Turkucie podjadki często wieczorem śpiewają więc wystarczy namierzyć takie miejsce i w miarę możliwości jak najszybciej wykopać szkodnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.