1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Mysz w domu? Sprawdź sposoby jak złapać mysz polną

Poradniki

7 miesięcy temu

Mysz w domu? Sprawdź sposoby jak złapać mysz polną

Szkodniki
34
3
3
34
3

Mysz w domu zburzyła spokój w Twoich czterech kątach? Na naszym blogu podpowiadamy jak złapać nieproszonego gryzonia. Przygotowaliśmy najskuteczniejsze sposoby i porady na najlepsze przynęty na myszy. Zobacz, czym możesz ją zwabić.

Nagłe pojawienie się małego gryzonia w domu może wywołać panikę wśród mieszkańców. W takim przypadku warto działać od razu, aby jak najszybciej pozbyć się go z naszej domowej przestrzeni. Jak skutecznie zwabić i złapać mysz? Przedstawimy najlepsze sposoby, abyś nie musiał zmagać się z tym problemem w takim stopniu, jak zostało to przedstawione w znanej komedii familijnej Polowanie na mysz z 1997 roku.

Mysz w domu – co oznacza? Czy to zły znak?

Zastanawiasz się, co oznacza obecność myszy w Twoim domu? Obawiasz się, że gospodarstwo domowe zostało w jakiś sposób przez Ciebie zaniedbane? Uspokajamy, że w wielu przypadkach nie to jest przyczyną pojawienia się nieproszonego gościa. Jest to zupełnie normalne, że myszy (szczególnie w okresie zimowym) szukają odpowiedniego schronienia i pożywienia. W związku z tym może być to często występujący problem u osób, które mieszkają w domach jednorodzinnych nieopodal terenów zielonych. Co więcej, myszy są dość sprytnymi gryzoniami, które potrafią odnaleźć się w różnych warunkach – bez problemu poradzą sobie z tym, aby przegryźć się przez styropian czy wełnę mineralną, a także, aby dostać się do szafek kuchennych i innych zakamarków. Bardzo często wybierają takie miejsca jak piwnica, strych czy spiżarnia.

morele.net_korzystne oferty

Choć problem jest dość powszechny wśród właścicieli domów jednorodzinnych na terenach pozamiejskich, to nie powinno się go bagatelizować. Należy od razu podjąć kroki, aby wygonić mysz z domu. Są ku temu przede wszystkim 3 powody. Po pierwsze, myszy bardzo szybko się rozmnażają. W konsekwencji zaniechanie działań może skutkować tym, że później będziemy mieli kłopot nie z jedną, a z całą plagą gryzoni. Kolejnym motywem są szkody wyrządzane przez myszy, czyli np. poprzegryzane kable, ubrania oraz meble, pozostawiane odchody i nieprzyjemny zapach, a także ich styczność z jedzeniem (które należy niezwłocznie wyrzucić). Ostatnim powodem jest natomiast to, że wspomniane szkodniki mogą przenosić wiele groźnych chorób. W samych odchodach może znajdować się nawet do czterdziestu gatunków wirusów. Zdecydowanie są to wystarczające argumenty, aby nie ignorować obecności myszy w domu.

Skuteczne akcesoria na pozbycie się myszy:

Najskuteczniejsze sposoby na myszy

Przed podaniem sposobów warto wspomnieć o tym, co je mysz polna. Dzięki temu łatwiej będzie nam ją przechytrzyć i złapać. Naturalnie, jak zostało wspomniane, gryzonie te dość łatwo przystosowują się do każdych warunków, w związku z czym nie mają wygórowanych preferencji. Najlepszą przynętą na myszy jest jednak mięso (a nie ser, jak wpoiły nam bajki). Może to być np. kawałek szynki, kabanosa lub boczku. Równie dobrze sprawdzają się produkty zbożowe. Najlepsze będą płatki owsiane lub kukurydziane.

Przy okazji należy też nadmienić, w jaki sposób można zapobiec, aby myszy w naszym domu się nie pojawiły (oraz nie wróciły ponownie za jakiś czas). Oczywiście nie da się całkowicie przed tym zabezpieczyć, ale można zminimalizować ryzyko. W tym celu warto m.in. zamykać jedzenie w szczelnych pojemnikach, a także na bieżąco utylizować odpady z domu. Ponadto zalecamy sprawdzić szczelność okien i drzwi, jak również pozbyć się dziur i szczelin w ścianach oraz podłogach.

Sprawdź też: Podpowiadamy jak pozbyć się kreta. Skuteczne sposoby na kreta w ogrodzie

Naturalnie łowcą zwalczającym myszy, o którym nie sposób nie wspomnieć w tym temacie, jest rzecz jasna kot. Ponoć już sam jego zapach może być odstraszający dla gryzoni. Co więcej, do łapania tego rodzaju szkodników stworzone są takie rasy psów jak jamniki, spaniele czy teriery. W sytuacji, gdy jednak sami musimy stawić czoła małemu intruzowi, na pomoc przychodzą sprawdzone domowe sposoby.

Tradycyjna pułapka na myszy lub trutka – czy to na pewno dobre rozwiązanie?

Najbardziej rozpowszechnione sposoby na pozbycie się myszy w domu (czy też w piwnicy, garażu, strychu itd.) to rozstawienie klasycznych łapek lub rozsypanie trutki w formie granulatu. Oczywiście są to metody na tyle proste, że nie trzeba tłumaczyć, jakie kroki należy podjąć. Ale czy są one na pewno najlepsze? Otóż nie we wszystkich sytuacjach będzie to dobre rozwiązanie. Obie metody mogą zagrażać domownikom – zwłaszcza w przypadku małych dzieci czy zwierząt domowych. Lepiej nie ryzykować i spróbować bezpieczniejszych sposobów. Co więcej, dużo osób szuka pułapek na myszy, które mają jedynie złapać lub przegonić gryzonia, a nie go uśmiercać. W związku z tym wspomnimy o innych, alternatywnych metodach.

Żywołapki – humanitarna pułapka na myszy

Na rynku dostępne są pułapki na myszy, które pozwalają w humanitarny sposób pozbyć się małego intruza z domu. Najpopularniejsze są tak zwane żywołapki, które przypominają klatkę albo plastikowy pojemnik. Ich działanie polega na tym, że gdy gryzoń wejdzie do środka, to specjalny mechanizm blokuje wyjście. Wtedy pozostaje wypuścić mysz z dala od naszej posesji. Jak jednak sprawić, by szkodnik dał się złapać do żywołapki? Wystarczy wewnątrz umieścić jedną z wyżej wspomnianych przynęt.

Mysz - żywołapka
Tak wygląda żywołapka na myszy w formie klatki. Na rynku dostępne są także warianty plastikowe

Elektryczny odstraszacz myszy, czyli ultradźwięki na gryzonie

Innym dostępnym w sklepach sprzętem na myszy jest urządzenie wytwarzające ultradźwięki, czyli elektryczny odstraszacz. Choć jest to rozwiązanie, które sprawdzi się na stałe w gospodarstwie domowym (szczególnie w takim, gdzie problem z myszami powtarza się cyklicznie), to jednocześnie należy wziąć pod uwagę większy koszt. Co więcej, ultradźwięki mogą mieć negatywne działanie na udomowione zwierzęta, takie jak króliki, chomiki i niektóre gady.

Sprawdź też: Pułapka na myszy – jaka jest najskuteczniejsza?

Folia aluminiowa pozwala pozbyć się myszy z domu?

Okazuje się, że myszy nie przepadają za folią aluminiową. W związku z tym dobrą praktyką jest rozłożyć ją w miejscach, gdzie mogły zagnieździć się gryzonie. Ponadto można nią pozatykać wszelkie otwory, a także szpary w drzwiach. Może nie jest to najskuteczniejszy sposób na myszy, ale jako dodatkowy środek do walki z nimi na pewno pomocny i niewymagający dodatkowych kosztów. Jest to też metoda na zabezpieczenie pożywienia przed kontaktem ze szkodnikami.

Lakier do włosów na myszy – wygoń gryzonia z domu intensywnymi zapachami

Gryzonie mają bardzo wyczulony węch, w związku z czym niektóre zapachy mogą je przyciągać, inne zaś odstraszać. Jednym z takich „odstraszaczy” może być zwykły lakier do włosów. Wystarczy nim spryskać potencjalne kryjówki. Inne równie skuteczne zapachy w walce z myszami to: ocet, dzika mięta, oleander, kwiat wrotyczu lub dziewanny, zielone liście pomidorów czy spleśniała cytryna. Każdy z tych aromatycznych składników można umieścić w kuchni, szafach i innych miejscach odwiedzanych przez szkodniki. Co więcej, lawenda także jest dość nieprzyjemna dla gryzoni – wobec czego umieszczanie jej w saszetkach jest skuteczną metodą nie tylko przy odstraszaniu moli.

Zabrakło lakieru do włosów w Twoim domu?

Jak zrobić pułapkę na myszy? Proste pułapki na gryzonie własnej roboty

Chcesz poradzić sobie z gryzoniami bez inwestowania w profesjonalne pułapki? W takim razie z naszej strony podamy jeszcze inne sposoby na wykonanie własnej roboty pułapki na myszy. Pierwsza z nich jest banalnie prosta – nie wymaga żadnych skomplikowanych czynności ani specjalnych materiałów. Wystarczy papierowa rurka po papierze toaletowym, wysoki pojemnik i przynęta.

Cała koncepcja polega na tym, żeby rurkę wygiąć w taki sposób, aby utworzyła tunel z płaską podstawą. Następnie należy ustawić ją na krawędzi stołu (lub na innej wysoko znajdującej się powierzchni, gdzie prawdopodobnie grasuje mysz). Przynęta natomiast musi zostać umieszczona w środku, a dokładniej w części balansującej nad „przepaścią” (gdzie trzeba postawić pojemnik). Z racji, że gryzonie uwielbiają tunele, mysz powinna zostać z łatwością zwabiona do pozostawionego w niej przysmaku. Wtedy też rurka przechyli się, a szkodnik wpadnie do ustawionego wcześniej wiadra. To właśnie dlatego pojemnik musi być wysoki i ze stromymi ścianami. Co więcej, jeśli masz w domu kosz z obrotową pokrywą, to sprawa może być jeszcze prostsza. Przynęta pozostawiona na pokrywie sprawi, że gdy mysz uda się po przygotowane pożywienie, to od razu wpadnie bezpośrednio do środka pojemnika. Choć sposób ten wydaje się zbyt prosty, to naprawdę sprawdza się w wielu przypadkach.

Drugi sposób również nie jest skomplikowany, ponieważ ogranicza się do pozostawienia miski z przysmakiem w łatwo dostępnym miejscu. Haczyk polega na tym, aby naczynie było posmarowane olejem. Przez to mysz bez problemu dostanie się do przynęty, jednak nie będzie mogła się wydostać, gdyż powierzchnia będzie dla niej zbyt śliska.

Sprawdź też: Sposoby na mole ubraniowe – jak pozbyć się moli odzieżowych?

Ile żyje i jak wygląda mysz polna? Jak odróżnić ją od szczura i nornicy?

Myszy polne żyją mniej więcej 1,5 roku, natomiast ciąża w ich przypadku trwa 21-23 dni. Na koniec warto jednak jeszcze podpowiedzieć, jak rozpoznać, czy na pewno mamy do czynienia z myszą polną, a nie innym rodzajem gryzonia. Wiele osób myli myszy ze szczurami. Ponadto bardzo podobne są nornice.

W przypadku zweryfikowania myszy i szczura sprawa jest dość prosta. Ten drugi jest zdecydowanie większy (różnica wynosi średnio od 10 do nawet 35 centymetrów), a do tego ma dłuższy i bardziej owłosiony ogon. Ponadto szczury charakteryzują się bardziej płaskim i większym pyszczkiem, a także nieco podłużnymi oczami. Z kolei długość ciała myszy polnej osiąga zaledwie około 8-12 cm. Należy jednak doliczyć jeszcze ogon wynoszący średnio 7-9 centymetrów. W ich wyglądzie charakterystyczne jest ubarwienie. Na grzbiecie wyróżnia się czarna smuga, natomiast reszta pozostaje w szarych, brązowych, a nawet rudych i żółtych barwach. Równie szczególny jest spód ciała, który jest za to biały lub popielaty.

Sprawdź też: Kuna domowa — wszystko, co musisz o niej wiedzieć! Jak wygląda, czym się różni od kuny leśnej i w jaki sposób się jej pozbyć?

Nornica a mysz – jak w tym przypadku doszukać się różnicy? Jest to już nieco trudniejsze, zwłaszcza że oba gatunki mają podobne ubarwienie. Nornice jednak mają mniejsze uszy, krótszy ogon i łapy. Przede wszystkim jednak są one typowymi szkodnikami ogrodowymi.

Mysz - jak złapać gryzonia? Jak wygląda mysz polna
Po złapaniu myszy warto wypuścić ją na zewnątrz. Pamiętaj, aby zrobić to z dala od domu

W większości sytuacji liczy się przede wszystkim szybkie działanie i cierpliwość. Co jednak w przypadku, gdy problem z myszami w domu jest już na tyle zaawansowany, że powyższe metody stają się niewystarczające? Wtedy ostatecznością jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy deratyzacyjnej. Koszt przeprowadzenia procesu deratyzacji w całym mieszkaniu może wynosić około 150-250 złotych (oczywiście w zależności od ilości pracy i regionu). Tym bardziej jest to przestroga, aby nie bagatelizować pojawienia się jednej małej myszki.

Masz problem z innymi intruzami w domu? Insekty niszczą Twoje ubrania lub dostają się do przechowywanych produktów spożywczych? W takim razie zalecamy sprawdzić również nasze poradniki związane ze sprawdzonymi sposobami pozbycia się innych różnych szkodników:

34
3

Podziel się:

Komentarze (3)

Moji rodzice łapią mysz a ja nazywam się Natalka moja koleżanka też pisała komentarz o mnie ale ja i moja koleżanka co chwilę stoimy na krzesłach albo na kanapie z poduszkami i się bronimy chodź tutaj myszy tu i tak nie ma no bo jest w moim pokoju

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *