1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Domek dla jeża — jak go zrobić? Jak zagospodarować? Gdzie kupić gotowy domek dla jeża i jaki wybrać?

Poradniki

1 rok temu

Domek dla jeża — jak go zrobić? Jak zagospodarować? Gdzie kupić gotowy domek dla jeża i jaki wybrać?

DIY Zwierzęta
51
5
3
51
5

Jak zrobić domek dla jeża? Jest to prosta konstrukcja, którą każdy może wykonać w domu. Dzięki niej pomożesz jeżowi bezpiecznie spędzić sen zimowy. W zamian możesz liczyć na korzyści płynące z obecności małego lokatora na działce. Jakie? Sprawdź!

Domek dla jeża — bezpieczny sen zimowy dla jeży, ciekawy element dla miłośnika przyrody

Przydomowy ogród lub działka są miejscami, które wymagają troskliwej opieki. Z pomocą ludziom niekiedy przychodzi przyroda — jednym ze zwierząt, które mogą przysłużyć się człowiekowi w ogrodzie, jest jeż. Pokarmem tych stworzeń są robaki, ślimaki, owady, płazy, jaja ptaków, grzyby i owoce. Pożywianie się organizmami, które mogą szkodzić roślinom, sprawia, że jeże są przydatne w utrzymaniu zieleni w dobrym stanie.

domek dla jeża sposób na zapewnienie mu spokojnego snu
Zapewnij jeżowi spokojny odpoczynek

Z tego powodu dobrze jest zaprosić jeża do swojego ogródka. Można to zrobić, budując mu budkę. Jeż skorzysta z niej nie tylko w ciepłych miesiącach. Domek dla jeża to także dobre schronienie na czas snu zimowego.

Sprawdź też: Wybieramy domek dla kota! Lepiej zbudować go samemu czy kupić gotowy produkt?

Gdzie postawić domek dla jeża?

W naturalnym środowisku jeż odpoczywa i kryje się przed drapieżnikami, siedząc pod liśćmi, pod korzeniami drzew i w zagłębieniach w ziemi. Takie warunki są też dobrą osłoną przed złymi warunkami atmosferycznymi.

Z tego względu nie można liczyć na to, że jeż będzie chciał przychodzić tam, gdzie jest skoszona krótko trawa — czuje się bowiem najlepiej wśród gęstych zarośli. Jednak osoby, które chcą mieć uporządkowany trawnik, także mogą postawić domek dla jeża w ogrodzie. Wystarczy zostawić na nim dziki kawałek przestrzeni, najlepiej jak najdalej od alejki.

Gdzie postawić domek dla jeża aby zwierzę z niego skorzystało
Dobrze przygotowany domek zachęci jeża do odpoczynku

Jak prosto zrobić samodzielnie domek dla jeża?

Aby zrobić domek dla jeża, najpierw należy przygotować projekt. Konstrukcja powinna mieć kształt prostopadłościanu. Następnie trzeba zaznaczyć miejsca, gdzie będą znajdować się wejścia. Najlepiej, gdyby były po obu stronach budki. Należy pamiętać także o niewielkich otworach w daszku, dzięki którym w budce będzie lepszy przepływ powietrza. Można ją wykonać z drewnianych desek lub palety.

Jak zbudować domek dla jeża? W pierwszej kolejności trzeba… ubrać rękawiczki. Jeże mają czuły węch. W trakcie pracy zapach człowieka pracującego gołymi rękoma przeszedłby na drewno. Mogłoby to spowodować, że jeż nie zechce zamieszkać w domku.

Jak zrobić domek dla jeża zbuduj go samodzielnie
Przykładowy domek dla jeża

Kolejnym krokiem jest przygotowanie drewna. Deski trzeba przyciąć do odpowiedniej wielkości. Optymalne wymiary domku dla jeża to 45-50 cm długości i szerokości oraz 35-40 cm głębokości. Wejścia powinny mieć do 20 cm szerokości. Taki rozmiar pozwoli uniknąć wtargnięcia do domku większych drapieżników, takich jak pies czy lis.

Po przycięciu desek należy usunąć z nich wystające elementy, które mogłyby zranić zwierzę — drzazgi, gwoździe, wyraźne nierówności. Na koniec wszystkie elementy trzeba połączyć klejem do drewna a wnętrze wyścielić trocinami lub liśćmi.

Gotowy domek dla jeża — gdzie kupić i jaki wybrać?

Gdzie kupić domek dla jeża? Domki dla zwierząt dostępne są w sklepach zoologicznych. Do kupienia są zarówno dedykowane budki dla jeży, jak i konstrukcje przeznaczone dla innych stworzeń, np. świnek morskich. Decydując się na kupno domku dla innego zwierzęcia, trzeba wcześniej sprawdzić, czy jeż się do niego zmieści.

Wybierać można między domkami wiklinowymi i konstrukcjami z drewna. Niektóre egzemplarze są lakierowane, co pozwala lepiej ochronić drewno przed deszczem i śniegiem. Dach domku bywa niekiedy pokryty ochronnym materiałem, takim jak filc z wełny mineralnej. Dzięki temu w domku jest cieplej.

Jeż w ogrodzie — to musisz wiedzieć

Jeże są zwierzętami dzikimi. Nie potrzebują więc opieki człowieka. Aby jednak jeż czuł się dobrze w ogrodzie lub na działce, należy stosować się do kilku zasad. Najważniejsze jest, by jeża nie niepokoić. Jeśli zauważyłeś, że na Twoim terenie często pojawia się jeż, nie zaglądaj do jego domku. Zwierzę będzie czuło się zaniepokojone, co może doprowadzić go do opuszczenia działki.

Osoby posiadające psa muszą uważać, by i on nie wystraszył jeża. Nawet domowy pies prawdopodobnie zachował w sobie resztki instynktu łowieckiego. Widząc małe zwierzątko, będzie do niego podbiegał i je zaczepiał. Przestraszony jeż zwinie się wówczas w kulkę, starając się przeczekać zagrożenie. Z tego względu należy pilnować psa, by nie podchodził do jeża i jego budki.

Jeż pomaga człowiekowi, polując na organizmy żywiące się roślinami. Są one jednak często pryskane toksycznymi środkami chemicznymi. Jeśli jeż zje stworzenie zatrute toksynami, może zachorować lub nawet umrzeć. Chcąc mieć zdrowego jeża w ogrodzie, należy stosować tylko ekologiczne specyfiki do ochrony roślin.

Sprawdź też: Jak zrobić klatkę dla królika z palet? Pełna instrukcja krok po kroku jak własnoręcznie zbudować klatkę dla królika!

Jeż w ogrodzie jest przykładem na to, że zwierzęta i ludzie mogą się sobie nawzajem przysłużyć. Domek dla jeża na zimę ułatwi temu zwierzęciu przetrwanie mrozu. Dzięki temu, w ciepłych miesiącach, nasz dziki przyjaciel pomoże utrzymać rośliny w ogródku w dobrym zdrowiu.

51
5

Podziel się:

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *