Quantcast
  1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Podpowiadamy jak pozbyć się kreta. Skuteczne sposoby na kreta w ogrodzie

Poradniki

2 tygodnie temu

Podpowiadamy jak pozbyć się kreta. Skuteczne sposoby na kreta w ogrodzie

Ogród Zwierzęta
23
4
7
23
4

Kret to nieproszony gość, który potrafi zniszczyć zadbany i wypielęgnowany ogród. Uszkadzanie korzeni roślin oraz nieestetyczne kopce to tylko niektóre z przejawów jego działalności. Jak pozbyć się szkodnika? Przedstawiamy sprawdzone sposoby na kreta.

Dlaczego kret to zagrożenie dla Twojego ogrodu?

Kret to niewielki ssak mieszkający w ziemi. I choć kojarzy się sympatycznie, swoją działalnością może wyrządzić znaczne szkody w Twoim ogrodzie. To zwierzę jest owadożercą: w poszukiwaniu larw owadów, dżdżownic i drobnych kręgowców tworzy podziemne korytarze sięgające nawet kilometra długości. Niestety podczas tworzenia tuneli kret często uszkadza także korzenie roślin oraz tworzy kopce, które mogą zrujnować Twój trawnik. Jaki sposób na kreta w ogrodzie będzie najlepszy i czy można pozbyć się szkodnika, nie robiąc mu krzywdy? Należy także pamiętać o tym, że kret jest pod częściową ochroną! Więcej informacji przedstawiamy poniżej.

Sposoby na kreta

Najlepszy sposób na krety to taki, który będzie skuteczny i zapewni natychmiastowe efekty. Na szczęście na rynku istnieje wiele dedykowanych preparatów, które pomogą Ci się pozbyć szkodników. Możesz wybierać między pułapkami, odstraszaczami dźwiękowymi lub wibracyjnymi, podziemnymi zaporami oraz roślinami odstraszającymi zwierzęta. Skuteczny sposób na pozbycie się kreta to także preparaty chemiczne i karbid. Jaką metodę wybrać?

Pułapki na kreta

Nasze zestawienie zaczynamy od tradycyjnej (choć niepolecanej przez nas) pułapki: jest nią kretołapka. To sposób na kreta, który pozwoli Ci szybko i skutecznie wyeliminować szkodnika. Pułapka posiada wydłużony kształt oraz specjalne zapadki, dzięki którym zwierzę jest pozbawione możliwości wydostania się na zewnątrz i po kilku godzinach ginie z głodu. Pułapkę należy zainstalować w jednym z wydrążonych korytarzy oraz codziennie sprawdzać jej zawartość. Taką pułapkę należy oczywiście traktować jako ostateczność!

Sprawdzony sposób na kreta w ogrodzie
Źródło: dompelenpomyslow.pl

Pułapkę możesz także wykonać samodzielnie. Wystarczy, że posiadasz w domu szklany słoik o większych rozmiarach. Słoik umieść w korytarzu, tak aby wystawał na zewnątrz. Otwór powinien być zamknięty klapką, otwieraną tylko w jedną stronę. Taki domowy sposób na kreta jest równie skuteczny i nie wymaga od Ciebie robienia specjalnych zakupów.

Odstraszacze dźwiękowe, wibracyjne i elektryczne

Istnieją także bardziej humanitarne sprawdzone sposoby na kreta w ogrodzie, które polecamy zdecydowanie bardziej. Kret jest ślepy, ale posiada doskonały słuch. Doskonale więc sprawdzą się odstraszacze dźwiękowe i wibracyjne. Skuteczny, domowy sposób na kreta w ogrodzie to m.in. metalowy pręt wbity w ziemię z założoną metalową puszką. Wprawiona wiatrem w ruch puszka wydaje dźwięki, które pręt w formie wibracji dźwiękowych przenosi pod ziemię i odstrasza tym samym gryzonie. Dobrze sprawdzą się także estetyczne, ogrodowe wiatraczki, które również możesz wbić w kopiec.

Skuteczny sposób na kreta

Sprawdzony sposób na kreta to również odstraszacze elektryczne. Urządzenia emitują dźwięki niesłyszalne dla ludzkiego ucha, które równocześnie są niemiłe dla kretów. W efekcie zwierzęta unikają miejsc, w których je słychać. Pojedynczy odstraszacz ma zasięg 600 m. Możesz wybierać między modelami zasilanymi bateriami lub odstraszaczami solarnymi.

Podziemne zapory

Skutecznym i dobrym sposobem na kreta są również bariery fizyczne, czyli podziemne zapory. Pamiętaj jednak, że muszą być wkopane stosunkowo głęboko. W tej roli najlepiej sprawdzą się specjalne siatki na krety, które uniemożliwią im przedostanie się na powierzchnię ziemi i stworzenie kopców. Jest to dość pracochłonne rozwiązanie, ale prawidłowo zainstalowana zapora spełnia swoje zadanie i równocześnie jest bezpieczna dla zwierzęcia. Rośliny, które odstraszają kreta

Zobacz: Oszczędzanie wody – najskuteczniejsze sposoby. Jak obniżyć rachunki za wodę?

Możesz także postawić na naturalne metody. Najprostszy sposób na pozbycie się kreta to posadzenie roślin, które go odstraszą. Wśród roślin, których nie lubią te zwierzęta, znajdują się aksamitka, wilczomlecz, rącznik pospolity oraz popularne zioła, takie jak czosnek i bazylia.

Preparaty chemiczne i repelenty

Dobry sposób na pozbycie się kreta to także preparaty chemiczne lub mniej inwazyjne repelenty. Preparat w formie płynu należy wlać do nory. Możesz postawić także na granulki, które następnie trzeba zalać wodą. Preparaty te są szkodliwe dla gryzoni, które umierają lub szybko przenoszą się w inne miejsce.

Karbid

Karbid to specjalne granulki, które należy wsypać do wlotu kreciego tunelu, a następnie dolać do nich kilka kropel wody. Wytwarza się wówczas reakcja chemiczna, której produktem jest szkodliwy dla kretów i nornic gaz. Zapach zmusza gryzonie do przeprowadzki w inne miejsce.

Czy krety są pod ochroną?

Kret nie zawsze jest zaliczany do szkodników. Swoją działalnością przyczynia się do spulchniania ziemi oraz żywi się owadami i insektami, które zagrażają roślinom. Wśród nich znajdują się m.in. pędraki, drutowce oraz larwy. Z tego powodu kret został objęty ochroną gatunkową częściową. Co to oznacza? Wedle Rozporządzenia Ministra Środowiska z 2004 roku „zwalczanie kretów jest możliwe tylko przy licznym występowaniu w ogrodach, szkółkach, obiektach sportowych, lotniskach, wałach przeciwpowodziowych, rowach melioracyjnych itd.”

Istnieje wiele sposobów na pozbycie się kretów. Wśród nich znajdują się zarówno agresywne metody, jak i delikatniejsze sposoby. Zwalczanie obecności kretów w ogrodzie zawsze warto zacząć od tych mniej inwazyjnych w nadziei, że zniechęcone dźwiękami, wibracjami czy zmienionym pH gleby zwierzę zmieni swój obszar żerowania.

Sprawdź też: Kompostownik — jak kompostować? Wszystko, co musisz wiedzieć o kompostowaniu

23
4

Podziel się:

Komentarze (7)

Na odstraszacz solarny szkoda pieniędzy.Mam dwa i nic nie dają.Kret ryje zaraz obok niego ,czyli wcale mu nie przeszkadza dźwięk,ani wibracje😟

Zrobiło się mokro i cholery ryją jak głupie. A cwane bydlęta jak diabli. Dziś złapałem jednego żywcem i miałem spacer do lasu, jak dalej będzie taki lekkomyślny to go lis złapie i skonsumuje. Ale to nie mój problem. 😄

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.