1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Nornik zwyczajny – wszystko o gryzoniu. Jak się pozbyć polnika?

Poradniki

1 rok temu

Nornik zwyczajny – wszystko o gryzoniu. Jak się pozbyć polnika?

Szkodniki Zwierzęta
8
1
0
8
1

Nornik zwyczajny jest bardzo groźnym szkodnikiem, który doszczętnie niszczy uprawy. Wielu rolników szuka informacji, jak się go skutecznie pozbyć. Sprawdź sprawdzone metody, dzięki którym Twoje pole będzie wolne od tych gryzoni.

W tym artykule znajdziesz informacje:

  • o gatunkach nornika,
  • występowaniu,
  • czym żywi się nornik,
  •  jakie szkody nornik może spowodować w uprawach,
  •  jak skutecznie pozbyć się nornika z pola uprawnego.

Nornik – informacje o gatunkach karczowników

Nornik zwyczajny powszechnie jest znany jako mysz. Od lat jest zmorą rolników, którzy wszelkimi sposobami chcą pozbyć się tego szkodnika ze swoich pól uprawnych. Gryzoń może spowodować ogromne szkody w gospodarstwie rolnym. Warto poznać specyficzne gatunki nornika, w celu właściwego rozpoznania szkodnika występującego na naszym obszarze.

Nornik polny (zwyczajny)

Łacińska nazwa stworzenia to Microtus arvalis. Długość ciała wynosi 8-10 cm, długość ogona 3-4,5 cm, masa ciała waha się w granicach 15-40 g. Ma walcowate ciało, krótki ogon w porównaniu z innymi odmianami, a także krótkie nóżki. Bardzo dobrze widoczne są jego uszy. Na grzbiecie ma przeważnie szarą lub żółtawoszarą sierść, która jest krótka i miękka. Młode norniki są znacznie ciemniejsze niż dojrzałe.

Najpopularniejszy gatunek nornika. Mogą one żerować w sadach i na polach, dlatego są uznawane za szkodniki

Polny gryzoń wyróżnia się bardzo wysoką rozrodczością od marca do listopada. Rozmnażanie może wystąpić także zimą, jeżeli szkodniki zagnieżdża się w stogach siana. W ciągu roku samica wydaje na świat od 3 do 10 miotów, a ciąża trwa 19 -21 dni. W miocie jest 2-12 młodych, które otwierają oczy po ok. 10 dniach. Nornik zwyczajny może żyć ok. 1,5 roku.

Sprawdź też: Jak wygląda karczownik? Jak się go pozbyć z ogrodu?

Polnik zwykle występuje na polach uprawnych oraz suchych łąkach. Żyje w koloniach, jest aktywny przez całą dobą, nie zapada w sen zimowy. Polny gryzoń gromadzi zapasy na zimę w ślepych odcinkach korytarzy, są to przede wszystkim bulwy, korzenie, nasiona.

Nornik bury

Zwierzę ma średnią wielkość, cienki, długi i słabo owłosiony ogon. Długość tułowia do 13 cm, ogona do 5 cm. Charakteryzuje się szarobrunatnym ubarwieniem sierści futerka grzbietowej strony ciała. Ma zęby trzonowe o niskich koronach. Głównie żyje pojedynczo, w grupach rodzinnych lub koloniach.

Nornik bury. W praktyce trudniej odróżnić występujące gatunki

Miejscem jego występowania jest przede wszystkim wilgotnie porośnięta roślinność, występuje także na obrzeżach lasów, zadrzewionych śródpolach, mokradłach, torfowiskach. Prowadzi przede wszystkim nocny tryb życia, tworzy system korytarzy w darni lub tuż pod powierzchnią ziemi, jest ssakiem płochliwym. Jego pożywieniem są głównie kłącza, trawy, warzywa uprawne, owoce, kora oraz młode pędy.

Nornik północny

Nornik północny ma krępą budowę ciała, zaokrąglony pysk, krótkie uszy, ciemne, gęste ubarwienie. Długość ciała wynosi 8,5-14,5 cm, a waga od 20 do 74 g. Posiada 16 zębów. Żywi się głównie kłączami roślin, korą młodych drzew, nasionami i jagodami. Wybiera przede wszystkim tereny otwarte, wilgotne, zabagnione łąki, szuwary i olsy. Kopie płytkie, krótkie nory.

Nornik północny wyróżnia się przede wszystkim krępą budową ciała i zaokrąglonym pyszczkiem

Jest aktywny przez cały rok i dobę, ale głównie można go spotkać tuż o zmierzchu lub przed świtem. Rozród nornika północnego przypada od wiosny do jesieni, miotów jest zwykle 3-4, z każdego powstaje od 4 do 7 osobników. Maksymalnie żyją do 18 miesięcy.

Nornik polny – gdzie żyje i czym żywi się polnik? Czy jest szkodnikiem?

Nornik polny żywi się zielonymi częściami roślin, korzeniami i bulwami. Jako ulubiony pokarm wymienić można przede wszystkim ziarna zbóż.

Sprawdź też: Kuna domowa — wszystko, co musisz o niej wiedzieć! W jaki sposób się jej pozbyć?

Wiosną osobniki występują zazwyczaj na polach uprawnych, na brzegach lasów oraz łąkach. Zimą populacja obsiada pola obsiane rzepakiem ozimym czy zbożami. Norniki są bardzo niebezpieczne dla zboża, ponieważ uszkadzają je od momentu kiełkowania aż do plonów, które można zbierać. Żerują także w sadach, gdzie obgryzają korę młodych drzew i korzonki.

Jak pozbyć się nornika zwyczajnego z polnych upraw?

Istnieje kilka sposobów, aby polny gryzoń zniknął raz na zawsze z pól uprawnych. Można zastosować przede wszystkim metodę agrotechniczną, która polega na tym, że zebraną słomę rozrzuca się na polu równomiernie. Po skoszeniu zbóż należy agregatem zerwać ścierń, co doprowadzi do mechanicznego zniszczenia naturalnego siedliska gryzoni.

morele.net_korzystne oferty

Jest jeszcze inny sposób, aby polnik zniknął z pola uprawnego. Można zastosować metodę chemiczną, która polega na wykorzystaniu zatrutego fosforanu cynkowego poza okresem wegetatywnym roślin. Preparat należy zastosować mniej więcej w październiku, gdy zaczynają się pojawiać nory. Najwięcej preparatu należy zastosować na obrzeżach pól i w okolicach między. Jeżeli zimą nie ma śniegu, trzeba będzie zastosować preparat kilkakrotnie.

Sprawdź też: Odstraszacz gryzoni – ultradźwiękowa walka ze szkodnikami

8
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *