1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Domowa hodowla szynszyli — najważniejsze informacje

Poradniki

2 lata temu

Domowa hodowla szynszyli — najważniejsze informacje

Zwierzęta
7
0
0
7
0

Szynszyla należy do lubianych i popularnych zwierzątek domowych. Jak dbać  o te gryzonie i czego będziesz potrzebował w domu, aby zapewnić im odpowiednie warunki? Dowiedz się, jakie są wymagania i czy hodowla szynszyli to prosta sprawa. 

Gatunki szynszyli

Hodowla szynszyli w Polsce jest coraz bardziej popularna i zdobywa serca wielu osób. To właśnie Ameryka Południowa, a dokładniej Andy są ich naturalnym środowiskiem. Pamiętaj jednak, że istnieją dwa gatunki tego puchatego gryzonia, a mianowicie szynszyla mała (która pozwoliła się udomowić) i krótkoogonowa. Możesz również rozróżnić je, biorąc pod uwagę ich umaszczenie. Szynszyla standard to podstawowa i jednocześnie naturalna odmiana gryzonia, cechuje się niebiesko-szarym ubarwieniem grzbietu oraz białym podbrzuszem. 

Co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz hodować szynszyle

Hodowla szynszyli — jak ją założyć i co należy wiedzieć przed? Decydując się na zakup tego dość wymagającego gryzonia, musisz podjąć odpowiednie kroki przygotowawcze. Weź pod uwagę fakt, iż wyróżnia je niesamowita energia, więc wypuszczaj szynszyle daleko od okien, aby nie uciekły. Ponadto to niezwykle towarzyskie istoty, które źle znoszą samotność, zatem pokuś się o zakup dwóch osobników. Pamiętaj również o tym, że nie lubią być głaskane i noszone na rękach. Co ciekawe, futerko tych gryzoni nie uczula, więc jest odpowiednie dla alergików.

hodowla szynszyli - szynszyle, klatka
Szynszyle mają bardzo dużo energii – zapewnienie im kompanów do zabawy jest niemalże koniecznością

Sprawdź też: Projekt: drapak dla kota — majsterkujemy! Jak zrobić drapak dla kota?

Przygotowanie miejsca do życia dla szynszyli

Pierwszą i najważniejszą kwestią jest zakup klatki. Powinna ona być sporych rozmiarów, najlepiej piętrowa, bo gryzonie są bardzo ruchliwe i potrzebują dużo przestrzeni do wybiegania. Należy również zadbać o jej ustawienie w odpowiednim miejscu, aby szynszyle w domu czuły się dobrze. Klatkę umieść daleko od grzejników, w zacienionym miejscu. Pamiętaj, że to małe zwierzątko nie przepada za hałasem, więc nie stawiaj jego schronienia blisko głośników

Klatka powinna być także wyposażona w poidełko, miskę na pokarm, miejsce do spania (możesz w tym celu zakupić specjalny domek zapewniający szynszyli prywatność). Co więcej, gryzonie uwielbiają aktywność i mają dużo energii, warto zatem wybrać akcesoria do zabawy, takie jak hamaki, huśtawki, tunele i drewniane gryzaki. Zadbaj o to, by szynszyla wiedziała, że klatka to nie więzienie, a bezpieczne schronienie. 

Domowa hodowla szynszyli to poważna sprawa, zatem zaopatrz się również w specjalną ściółkę. Nie kupuj wiórów stolarskich, gdyż te mogą zaszkodzić gryzoniom. Odpowiednie podłoże pozwala zachować czystość w klatce i zadbać o higienę szynszyli. Dobra ściółka wyróżnia się właściwym wchłanianiem zapachu, moczu i wysusza odchody, a przy tym nie uczula ludzkiej skóry ani małego pupila. Najlepsze rozwiązanie to kupienie tej w formie granulatu, której cena nie przekracza 20-30 złotych.

Dieta szynszyli

Dieta to kolejny ważny aspekt, który należy wziąć pod uwagę, jeżeli Twoim marzeniem jest hodowla szynszyli. Opinie na ten temat są zgodne — gryzonie te to całkowicie roślinożerne stworzenia, więc nie powinny spożywać pokarmów pochodzenia zwierzęcego. Pamiętaj, że w naturze pokarm tych istot jest prosty i ubogi w błonnik, np. nasiona krzewów i traw lub korzenie oraz kwiaty niektórych gatunków kaktusów.

Siano powinno stanowić podstawowy element diety szynszyli w domowej hodowli tych zwierzaków. Najlepiej, abyś stosował kilka rodzajów tego produktu. Dodatkowo podawaj im zioła i mieszanki, takie jak melisa, mięta, babka lancetowata i pokrzywa, aby urozmaicić nieco smak codziennego menu. Szynszyle bardzo cieszą się również z surowych owoców i warzyw — jednak traktuj je wyłącznie jako przysmak, a nie główny ich pokarm. 

Czego boją się szynszyle?

Decydując się na założenie hodowli szynszyli, weź pod uwagę, że te małe istoty odczuwają także strach podobnie jak człowiek. Nie boją się piorunów, donośnej muzyki czy huku fajerwerków. Najbardziej przeraża je grobowa cisza przerwana nagłym dźwiękiem zbliżających się kroków któregoś z domowników. Pamiętaj, że strach wywołuje długotrwały stres, a ten negatywnie wpływa na zdrowie szynszyli.

Jak pielęgnować zwierzątko?

Hodowla szynszyli w domu to nie lada obowiązek, który wymaga wiele pracy i cierpliwości. Zwierzęta te potrzebują codziennej uwagi, zatem wypuszczaj je z klatki przynajmniej raz dziennie i pobaw się z nimi. Dobrze, jeśli zdecydujesz się na co najmniej dwa osobniki, ponieważ w parze czują się zdecydowanie lepiej i łatwiej spożytkują pokłady energii. Gdy wypuszczasz zwierzaka z klatki, zawsze zabezpiecz teren w taki sposób, aby szynszyla niczego nie uszkodziła. 

Zapewnij szynszyli piaskowe kąpiele, dzięki którym utrzyma ona higienę swojego pięknego futerka. W tym celu umieść w klatce pojemnik dość sporych rozmiarów, aby umożliwiało gryzoniowi swobodne przeturlanie. Do niego wsyp piasek (najlepiej gruboziarnisty), który zapobiega ewentualnym uczuleniom skóry szynszyli. Takie naczynie udostępniaj zwierzakowi co drugi dzień przez około 1-2 godzin. Po zakończeniu kąpieli wyczyść piasek z odchodów gryzonia.

Czego nie lubią szynszyle?

Musisz wiedzieć, że ten mały gryzoń jest niezwykle delikatnym stworzeniem. Nie lubi gwałtownego podnoszenia, przetrzymywania na rękach i nadmiernego głaskania. Szynszyle nie znoszą wysokich temperatur (maksymalnie do 24 stopni Celsjusza), więc nie stawiaj klatki z nimi blisko grzejników lub w nasłonecznionym miejscu. 

Długość życia

Szynszyla na wolności żyje średnio 6 lat, ale zostały odnotowane również 10-letnie osobniki. Pamiętaj jednak, że zwierzęta hodowlane w domu mogą dożyć nawet 20 lat. Z tego powodu, jeżeli decydujesz się na zakup szynszyli, najpierw poważnie przemyśl ten pomysł. Przeanalizuj, czy jesteś w stanie zająć się gryzoniami przez taki okres.

hodowla szynszyli - szynszyla
Branie szynszyli na ręce jest niewskazane

Sprawdź też: Kanapa dla psa — oryginalny i funkcjonalny mebel do salonu czy niepotrzebny wydatek? Zobacz najciekawsze sofy dla psów!

Ile kosztuje szynszyla?

Z pewnością interesuje Cię cena szynszyli. Zależy ona od płci osobnika. Samiec odmiany standardowej kosztuje około 100 zł, natomiast samiczka — 150 zł. Pamiętaj jednak, aby doliczyć do tego miesięczny koszt utrzymania zwierzęcia, utrzymuje się on w przedziale 150-200 zł. Weź pod uwagę ewentualne wizyty u weterynarza, potrzebne witaminy oraz  akcesoria pielęgnacyjne i zabawki. 

Szynszyle to niezwykle urodziwe i sympatyczne zwierzęta, które wzbudzają empatię u wielu osób. Za pomocą śmiesznych dźwięków powiadomią Cię o aktualnym samopoczuciu, a także szybko nauczą się sztuczek i stworzą głęboką więź z opiekunem. Domowa hodowla szynszyli  jest poważnym przedsięwzięciem wymagającym sporo uwagi, jednak odpowiednia pielęgnacja i stosowanie się do kilku zasad pomoże Ci osiągnąć sukces. 

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.