1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Ślimaki – jak z nimi postępować? Czy są szkodnikami?

Ogród i balkon

2 lata temu

Ślimaki – jak z nimi postępować? Czy są szkodnikami?

Szkodniki
11
1
3
11
1

Ślimaki są zmorą wielu ogrodników. Zarówno nagie, jak i te ze skorupami potrafią wyrządzić wiele szkód! Sprawdź, jak się nazywają, co je odstrasza oraz jak z nimi walczyć! Przedstawiamy proste rozwiązania na kłopoty ze ślimakami!

Ślimaki, które pojawiają się w naszych ogrodach

Dlaczego ślimaki pojawiają się na naszych działkach? Najłatwiej odpowiedzieć na to pytanie innym pytaniem – co jedzą ślimaki? Często bowiem w naszych ogrodach pojawiają się krzewy czy drzewa owocowe, warzywa oraz rośliny, które są przysmakiem dla tych mięczaków. A jakie ślimaki najczęściej możemy spotkać? 

Ślimak winniczek (Helix pomatia)

Winniczka chyba nie trzeba nikomu przedstawiać – to bardzo często występujący w Polsce mięczak z dużą skorupą. Charakteryzuje się on dość pokaźnymi rozmiarami i jasnobrązowym, beżowo-szarym ubarwieniem. Cenną cechą winniczków jest to, że są one jadalne. Nasz kraj stoi na podium eksporterów winniczków do państw takich jak Włochy, Hiszpania oraz Francja.

A co jedzą ślimaki winniczki? Ich dieta głównie składa się z ziół i warzyw. Nie pogardzą one również żywymi, młodymi pędami oraz liśćmi roślin ozdobnych. 

Wstężyk ogrodowy (Cepaea hortensis)

Innym popularnym, posiadającym skorupę mięczakiem jest ślimak ogrodowy. Jest on znacznie mniejszy od ślimaka winniczka i charakteryzuje się żółtym ubarwieniem skorupy, która pokryta jest czarną spiralą. Otwór ich muszli otoczony jest jasną wargą. Maksymalnie osiąga około 2,5 centymetra wielkości.

Pomrowik polny (Deroceras agreste)

Pomrów polny reprezentuje ślimaki bez skorupy. Bardzo łatwo pomylić go z pomrowikiem plamistym, ponieważ oba te mięczaki mają bardzo podobne umaszczenie. Te ślimaki nagie mogą występować w wielu barwach, między innymi białej, brunatnej lub szarawej z plamkami i wzorkami w ciemniejszym kolorze. Osiągają długość od 3 do 6 centymetrów.

Pomrowik polny niszczy uprawy zbóż oraz wielu chętnie uprawianych warzyw. Niektóre z nich to ziemniaki, kapusta, marchew i buraki. Potrafi również zjadać niektóre robaki takie jak dżdżownica czy małe organizmy zwierzęce – nawet pisklęta! 

Pomrowik plamisty (Deroceras reticulatum)

Pomrowik siatkowany różni się od pomrowa polnego nieco większym rozmiarem, bardziej regularnymi plamami na ciele oraz kolorem. Nie występują pomrowiki plamiste w aż tak jasnych barwach, ich wielkość zwykle wynosi 6 centymetrów, a ciemniejsze nakropienia bardziej przypominają centki.

Sprawdź też: Kalendarz ogrodnika – niezbędnik w każdym domu. Kwartał II: kwiecień – maj – czerwiec

Obcując z tym mięczakiem, zachowaj szczególną ostrożność! Pomrowik siatkowany jest wszystkożerny – na jego ciele mogą znajdować się bakterie, wirusy i pasożyty, które mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia.  

Pomrów wielki (Limax maximus)

Pomrów wielki to naprawdę ogromny kawał mięczaka – dorasta on nawet do 20 centymetrów! Jest on również bardzo żywotny – w odpowiednich warunkach może dożyć nawet pięciu lat. Rozpoznasz go po kremowym umaszczeniu przyozdobionym ciemnymi kropkami. 

Te pomrowy żerują na roślinach ogrodowych oraz warzywach, głównie nocą. Straty, które mogą wyrządzić, są ogromne, dlatego jeśli podejrzewasz, że wieczorową porą ślimaki w ogrodzie sieją spustoszenie – możliwe, że masz do czynienia z tym gatunkiem.

Ślinik luzytański (Arion lusitanicus)

Śliniki luzytańskie są nieco mniejsze od pomrowów wielkich, jednak i tak zaliczane są do jednych z większych. Długość ich ciała może wynieść do 14 centymetrów, a rozpoznasz je po pomarańczowo-czerwono-brązowej barwie. Nie ma on na swoim grzbiecie żadnych wzorów – jedynie któryś z tych kolorów.

Podobnym ślimakiem jest ślinik wielki – jednak on dorasta aż do 17 centymetrów. Oba te gatunki chętnie odżywiają się roślinami ozdobnymi, warzywami, ziołami, owocami, a nawet padliną. 

Czy wszystkie ślimaki to szkodniki?

Ślimaki nie są określane mianem szkodników, ponieważ pełnią szereg pozytywnych funkcji w ekosystemie. Gdy w naszym ogrodzie nie ma ich zbyt wielu, zwykle nie robią szczególnych szkód, a jedynie odżywiają się martwymi lub psującymi się częściami roślin. Nie odmawiają sobie również posiłku, na który składają się chwasty lub ich nasiona.

Czy jest w nich coś jeszcze pozytywnego? Może istnieje coś, co zjada ślimaki? Oczywiście! Są one przysmakiem niewielkich ssaków oraz gadów, takich jak jaszczurki, jeże, myszy czy nornice. Niektóre gatunki ptaków również chętnie włączają je do swojej diety.

Sprawdź też: Tanie narzędzia ogrodnicze dla każdego. Zakupy w Morele.net

Co jednak w momencie, gdy Twoja działka znajduje się na podmokłym, zacienionym terenie, który jest istną oazą dla tych mięczaków? Jakie sposoby na ślimaki w ogrodzie są najskuteczniejsze? Co może je odstraszyć? Mamy na to przepis!

Jak zapobiec pladze ślimaków? Co je odstrasza?

Mimo że większość ślimaków jest wszystkożerna, istnieje kilka roślin, które działają na nie wręcz odpychająco. Czego nie lubią ślimaki w ogrodzie? Jakie smaki i zapachy je odstraszają?

Nawet najprostsze domowe sposoby na ślimaki mogą okazać się skuteczne! Jeśli zauważysz konkretne miejsce, gdzie najchętniej żerują te mięczaki – powinieneś rozważyć posadzenie tam ich znienawidzonych przekąsek! Idealnie w tym celu sprawdzą się produkty, które prawdopodobnie masz w domu. Najlepiej zacząć od sadzenia cebuli oraz czosnku. Nie zaburzy to wizualnie Twojej pięknej rabatki kwiatowej, a może skutecznie zniechęcić powolnych najeźdźców.

Możesz także postawić na zioła, które po wyrośnięciu przydadzą Ci się w kuchni! Najskuteczniejszy będzie majeranek, szałwia oraz cząber. Oprócz odesłania ślimaków poza obręb swojej działki zyskasz pyszne przyprawy!

Doskonałym działaniem zapobiegawczym jest zaprzyjaźnienie się z przydomowymi zwierzaczkami i ptakami, które znalazły schronienie w Twoim ogrodzie. Aby zacieśnić więzi, sprawdź, jak zrobić domek dla jeża oraz karmnik dla ptaków – dzięki temu z pewnością zyskasz ich sympatię!

Niewątpliwie, warto również dbać o czystość ogrodu – koszenie traw i chwastów nie będzie sprzyjać ślimaczym migracjom. Aby nie dopuścić do ich namnażania, należy również czasem wstrząsać wierzchnią warstwą ziemi. Bronowanie wydobywa jaja i młode osobniki na zewnątrz, co oznacza dla nich szybką śmierć. Zasypywane są przy okazji ślimacze kryjówki. 

Sposoby na ślimaki w ogrodzie – pułapki i preparaty

Istnieje mnóstwo rad i zaleceń w walce z tymi mięczakami. Jednak co na ślimaki w ogrodzie jest najskuteczniejsze? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi! A czy są różne przepisy na pozbywanie się konkretnych odmian? Sprawdź!

Sposoby na ślimaki ze skorupkami

Ślimaki ze skorupkami są prostsze w usunięciu – wystarczy pozbierać je do wiaderka i wynieść z dala od swojej działki. Należy jednak pamiętać o szkodliwych substancjach, które mogą mieć na sobie te mięczaki. Wybierając mechaniczne usuwanie ślimaków – nie zapomnij o rękawiczkach!

Jeśli ślimaki przybywają do Ciebie z zewnątrz – zastanów się, czy nie warto w granicy płotu rozłożyć szorstkiego materiału. Może to być specjalistyczna mata lub własnoręcznie zrobione, ostre podłoże. Możesz je stworzyć, korzystając z igliwia, żwirku, a nawet pokruszonych skorupek jaj.

Sprawdź też: Wiosna w ogrodzie – co robić, gdy zima dobiegnie końca? Porady

Warto również zwrócić uwagę na jeden, niezwykle interesujący domowy sposób na ślimaki w ogrodzie! Do stworzenia odstraszacza będziesz potrzebować jedynie kawy lub cynamonu. W miejscach żerowisk rozsyp wybrany produkt, a on skutecznie zniechęci mięczaki do dalszego żerowania w tym obrębie. Cynamon na ślimaki w ogrodzie może zdziałać cuda!

Jak pozbyć się ślimaków bez skorupy!

Pułapka piwna na ślimaki sprawdza się doskonale! Wystarczy, że do słoika, pudełka lub wiadra z wyciętym wejściem wlejesz piwo i postawisz w okolicy żerowiska mięczaków. Gwarantujemy, że już po jednej nocy będziesz zaskoczony tym, jak znakomicie działa ten środek na ślimaki! Nawet jeśli kilka sztuk ucieknie z pułapki – bez problemu je wyłapiesz, są one wtedy otumanione – również i w tym przypadku nie zapomnij o rękawiczkach!

Ślimaki nagie nie są zbyt zachęcającymi mięczakami, by brać je do rąk, nawet okrytych rękawiczkami – jednak i w taki sposób można z nimi walczyć. Najlepiej robić to wieczorem – wtedy najwięcej z nich opuszcza swoje kryjówki i wyrusza na pożywną kolację.

Kawa na ślimaki lub też cynamon, jak w przypadku mięczaków ze skorupkami, również doskonale się sprawdzą – działają one i na nagie osobniki. Taśma miedziana na ślimaki powstrzymuje je w bardzo podobny sposób, jednak za nią trzeba dodatkowo zapłacić. Natomiast wcześniej wspomniane produkty spożywcze zwykle mamy w domu.

Chemia na ślimaki

Ostateczny krok to chemia. Preparat na ślimaki z pewnością poradzi sobie z unicestwieniem tych mięczaków. Bez różnicy, czy wybierzesz oprysk, proszek lub Twoją uwagę zwróci specjalistyczna pułapka na ślimaki – nigdy nie zapominaj o bezpieczeństwie. Używając nienaturalnych środków, zawsze zachowuj najwyższą ostrożność, ponieważ zagrożone jest zdrowie i życie Twoje, Twoich bliskich, roślin, zwierząt domowych oraz dzikich! Zalecamy stosowanie się do wytycznych producenta podanych na opakowaniu produktu. 

Hodowla ślimaków

Mięczaki w skorupkach, a nawet niektóre nagie gatunki, ludzie kupują w różnym celu. Hodowla ślimaków nie ogranicza się tylko do tych do jedzenia – po co jeszcze ludzie je kupują?

Ślimaki do jedzenia to jeden z najpopularniejszych powodów, dlaczego ktoś się tym w ogóle zajmuje. Dieta winniczka nie jest skomplikowana, a można nieco na tym zarobić.

Posiadając zbiornik z rybkami w domu, warto zainwestować w ślimaki. W akwarium pełnią całą masę przeróżnych funkcji – od dojadania resztek, do usuwania wszelkich zanieczyszczeń. Ślimaki wodne zapewniają równowagę biologiczną!

… a niektórzy po prostu je lubią. Na przykład największy ślimak na świecie, czyli Achatina to marzenie wielu fanatyków tych mięczaków! Ślimaki afrykańskie imponują swoją wielkością i mogą się stać naprawdę przyjaznym pupilem.

A czy Ty lubisz ślimaki czy jedynie toczysz z nimi bój? Może jakiś konkretny ślimak morski w akwarium stał się Twoim ulubieńcem? Koniecznie opowiedz nam swoją historię o ślimakach w sekcji komentarzy!

A jeśli chcesz poznać innych wrogów, którzy mogą nawiedzić Twój ogród – sprawdź te artykuły:

11
1

Podziel się:

Komentarze (3)

Nie piszcie, że tymianek odstrasza gole ślimaki, bo to nieprawda!!!! U mnie w tymianku jest ich pełno, mają cień i wilgoć!!!!

U mnie na działce miał że 2 metry!!! Ludzie wzięli go za suma. Przychodzili robili sobie z min zdjęcia, oczywiście nie za darmo. Po pewnym czasie uzbierała się niezła suma z tego niby suma. Teraz wożę się Maybachem i korzystam z życia na maxa lub do woli, jak kto woli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *