1. Home
  2. /
  3. Zrób to sam
  4. /
  5. Poidełko dla ptaków – zrób to sam!

Zrób to sam

11 miesięcy temu

Poidełko dla ptaków – zrób to sam!

Ogród Zwierzęta
14
0
0
14
0

Poidełko dla ptaków do ogrodu to znakomity pomysł na bycie eco friendly! Sprawdź, w jaki sposób zbudować i gdzie umiejscowić wodopój dla ptaków. Dowiedz się, jak zwabić przepiękne ptaki ogrodowe, by móc podziwiać je bez ograniczeń!

Skąd pomysł na poidełko dla ptaków? Czy to w ogóle potrzebne?

Poidełka dla ptaków w ogrodzie to znakomity pomysł! Dzięki nim możesz pomóc ptakom, a oprócz tego obserwować je i urządzić interesującą aranżację na własnym podwórku. Jeśli wiesz już, jak zrobić karmnik dla ptaków – koniecznie zainteresuj się i poidełkiem!

Poidełko dla ptaków, podobnie jak i karmnik, należy umieścić w odpowiednim miejscu w naszym ogrodzie. Nie każdy ptak jest na tyle śmiały, by bez kłopotu podlatywać do miejsc, w których pobliżu kręcą się ludzie lub istnieje ryzyko ataku drapieżnika. Wiele gatunków, takich jak gile, rudziki czy dzięcioły, nie zbliża się do ludzi tak ochoczo jak gołębie lub wróble.

Niektórzy jednak wolą unikać spotkań z tymi latającymi przyjaciółmi i chronić swoje plony. Bardzo popularnym sposobem są metalowe ptaki do ogrodu lub inne odstraszacze ptaków. Warto jednak umieszczać je tylko tam, gdzie ich potrzebujemy, a inną część działki zagospodarować w taki sposób, by być dla nich wsparciem. Potrzebują one pomocy szczególnie w upalne dni, jednak gdy zaczniemy serwować im wodę – musimy robić to regularnie.

Ptaki przy wodopoju
Poidełka nie są koniecznym elementem wystroju ogrodu, jeśli w pobliżu znajduje się naturalny zbiornik wodny

Sprawdź też: Ptaki zimą — które z nich zostają w Polsce? Co możemy, a czego nie możemy robić, by im pomóc?

Bardzo istotny jest wybór odpowiedniej konstrukcji, która znajdzie się w naszym ogrodzie, sadzie, na balkonie, tarasie – lub z braku laku na osiedlowym drzewie. Fontanna poidełko dla ptaków to bardzo piękny rodzaj wodopoju, jednak nie wszędzie możemy sobie na niego pozwolić. Jaki kształt poidła wybrać? 

Lepiej postawić na poidełko dla ptaków na nóżce czy wiszące?

Każdy rodzaj poidełka ma swoje zalety i wady. Do Ciebie należy ostateczna decyzja, co wybierzesz – poidełko dla ptaków wiszące czy stojące. Różnią je aspekty wizualne, poziom bezpieczeństwa oraz ceny.

Wiszące poidełko ogrodowe dla ptaków charakteryzuje to, że możemy wykonać je samodzielnie, nie wydając ani grosza! W internecie znajdziesz całą masę przepisów na to, jak z pustej butelki przygotować taką konstrukcję. Wystarczy ją powiesić na drzewie lub w innym wysokim punkcie, a ptaki skuszone orzeźwiającą wodą nadlecą i będą regularnie odwiedzać Twoje poidełko. Jest to również bardzo bezpieczna opcja – z racji, że konstrukcja znajduje się nad ziemią, koty, kuny lub inne zwierzęta ich nie dosięgną. Aspekty wizualne jednak nieszczególnie zachęcają do posiadania tego typu poidełka dla ptaków w przydomowej aranżacji.

Poidełko dla ptaków z butelki
Z butelki można przygotować zarówno karmnik, jak i poidełko dla ptaków

Poidła stojące są o wiele bardziej eleganckie – ale i tym samym znacznie droższe. Ich ceny zaczynają się od mniej więcej 100 złotych, lecz mogą stanowić naprawdę piękny punkt aranżacyjny. Poziom ich bezpieczeństwa nie jest taki sam dla wszystkich modeli – im grubsza nóżka, na której jest osadzone, tym większe ryzyko, że zainteresuje się nim drapieżnik. Duże znaczenie ma również wysokość misy z wodą – im wyżej jest osadzona, tym mniejsze jest niebezpieczeństwo ataku ptaków przez koty lub inne głodne zwierzęta. 

Jak zrobić poidełko dla ptaków krok po kroku!

Wspomnieliśmy już, że poidełko dla ptaków z butelki cieszy się niezwykłą popularnością i szalenie niską ceną. My jednak chcielibyśmy przedstawić Ci podobny projekt. Jest on nieco droższy i działa równie doskonale, jednak jego wygląd nie odstrasza! 

Co można wykorzystać do stworzenia poidełka?

Poidełko dla ptaków nie wymaga korzystania z drogich, specjalnie do tego przygotowanych produktów. Możesz do budowy wykorzystać wiaderko lub donicę – najważniejsze, by było to szerokie i dość niskie naczynie, z gładkimi krawędziami, na których będą mogły siadać ptaki. Zbyt głęboka misa może nie być zachęcająca dla ptaków, ponieważ niektóre oprócz spożywania wody będą chciały się w niej popluskać!

Fontanna poidełko dla ptaków
Ptaki bardzo chętnie korzystają z fontann

Oprócz głównego punktu konstrukcji – czyli misy na wodę – musisz zakupić stabilny stojak lub samodzielnie go zbudować, na przykład poprzez sklejenie ze sobą dwóch lub trzech wysokich doniczek. Warto, by między nimi znalazły się kamienie lub inne ciężkie obiekty, które poprawią stabilność budowli.

Sprawdź też: Jak odstraszyć jaskółki? Tych sposobów na pewno nie znałeś!

Fani wizualnych efektów mają pełne pole do popisu. Poidełko dla ptaków można pomalować, obkleić ozdobnymi kamyczkami, a nawet ozdobić żywymi roślinami! Najważniejsze, by stworzyć im osobne półki – rosnące w misie będą niekorzystnie wpływać na świeżość wody. Jedyna roślinność, która może znaleźć się w okolicy wody pitnej, to mech. 

Budowa poidełka

W zależności od tego, jakie elementy i ile ich dobrałeś – należy zbudować z nich kolumnę zwieńczoną misą z wodą. Pomiędzy każdą „warstwą” z samodzielnie przygotowanej podstawy warto umieścić kamienie lub inne ciężkie przedmioty, a każde z pięter połączyć mocnym klejem odpornym na wahania temperatur, opady lub inne trudne warunki.

Poidełko dla ptaków z bluszczem
Poidełko dla ptaków ozdobione gęstym bluszczem wokół misy

Jeżeli Twoja misa jest za głęboka, wystarczy, że umieścisz w niej kamienie, by ptaki mogły się w niej swobodnie poruszać. Natomiast jeżeli jest idealnej wielkości i głębokości – po prostu przyklej ją tym samym klejem do podstawy konstrukcji.

Teraz przyszedł czas na element artystyczny! Jeśli przytwierdziłeś misę do gotowej nóżki – być może już nic nie musisz zmieniać. Jeżeli jednak nie odpowiada Ci kolor lub Twojej konstrukcji czegoś brakuje, to odpowiedni moment na upiększenie ogrodowego wodopoju.

Jak upiększyć poidło?

Funkcjonalność to najważniejsza cecha poidełka dla ptaków – jednak jego wygląd jest również istotny. Warto nad nim popracować, w szczególności, jeśli Twój ogród potrzebuje ożywienia lub dominują w nim kolorowe zabawki dla dzieci. W obu przypadkach wymagane są zupełnie inne środki do osiągnięcia zamierzonego celu.

Do ogrodów świecących pustkami, doskonale sprawdzą się żywe barwy, które będą przyciągać wzrok wszystkich gości. W tym celu możesz skorzystać z ozdobnych, barwnych kamieni, którymi obkleisz każdy z elementów poidła. Doskonale sprawdzą się również farby w intensywnych kolorach.

Sprawdź też: Czym karmić ptaki, aby im nie zaszkodzić? Rodzaje karm dla różnych ptaków na dane pory roku!

Ogrody, które cechują się już mnóstwem kolorów, wymagają stonowanych dodatków. W takim przypadku najlepiej postawić na szarości, czernie, zielenie czy brązy, a nawet wykorzystać zwykłe kamienie. Takie rozwiązanie sprawdzi się również, jeśli posiadasz ogród japoński.  

W pobliżu poidełek znakomicie sprawdzają się karmniki dla ptaków. Oprócz nich można zbudować podobną misę na nóżce, w której znajdzie się piasek. Małe ptaki chętnie wykorzystają go do oczyszczenia skrzydeł.

Umiejscowienie wodopoju

Poidełko dla ptaków powinno znajdować się poza wzrokiem głodnych kotów, kun czy innych zwierząt, które z chęcią upolowałyby nawadniającego się ptaka. Oprócz tego, podczas wybierania idealnego miejsca, należy zwrócić uwagę, by było to stanowisko ustronne, osłonięte od wiatru. Nie można również umiejscowić go tam, gdzie spędzamy dużo czasu, ponieważ wielu z naszych gości nie jest na tyle śmiała, by czuć się swobodnie w towarzystwie człowieka.

Pijący ptak
Regularnie dbaj o czystość wody w poidełku dla ptaków

Miejsce na poidełko dla ptaków wybiera się tylko raz. Latające stworzenia szybko je zapamiętają i będą do niego wracać, dlatego nie przenoś go z miejsca na miejsce. Zbyt częste zmiany sprawią, że ptaki wybiorą naturalny zbiornik wodny lub skorzystają z poidełka sąsiada.

Mamy nadzieję, że wiesz już, czy warto postawić poidełko dla ptaków w ogrodzie. Może masz już jakieś doświadczenia z budową takiej konstrukcji? Jakie poidełka dla ptaków Ci się podobają – żywe i kolorowe czy stonowane? Koniecznie podziel się w sekcji komentarzy swoimi doświadczeniami i preferencjami!

A jeśli masz ochotę poznać więcej interesujących treści – wiele nowinek znajdziesz na stronie głównej naszego bloga! Jeżeli jednak interesuje Cię konkretnie kategoria DIY – to nasze propozycje:

14
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *