1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak wygląda chomik? Ile żyje? Co je? Ile kosztuje chomik?

Poradniki

2 lata temu

Jak wygląda chomik? Ile żyje? Co je? Ile kosztuje chomik?

Zwierzęta
142
11
6
142
11

Chomik – co warto o nim wiedzieć? Jakie są rasy chomików? Które warto wybierać? Jakie warunki do życia należy im zapewnić? W naszym artykule postaramy się wyjaśnić wszystko, co najważniejsze, jeśli chodzi o chomika!

Postanowiliśmy zebrać podstawowe informacje o popularnych w Polsce chomikach. No właśnie – chomikach czy może chomiczkach lub chomicznikach? Dowiesz się tego z naszego artykułu! Jeśli natomiast planujesz zakup tego niewielkiego gryzonia, mamy nadzieję, że przygotowany poradnik ułatwi Ci wybór konkretnej rasy. Odpowiemy na pytanie, ile żyje chomik, co je, a także ile kosztuje.

Rasy chomików dostępnych w polskich sklepach

Chomiki to bardzo popularne gryzonie – zwłaszcza wśród dzieci, które pragną mieć swoje własne zwierzątko. Bez wątpienia wpływa na to stosunkowo szeroki wybór ras. Kiedy pójdziesz do sklepu zoologicznego, spotkasz najprawdopodobniej kilka odmian chomików – od Ciebie zależy (i warunków, jakie możesz zapewnić zwierzęciu), na którego z nich się zdecydujesz. 

Krótko opiszemy poszczególne rasy, ale warto już w tym momencie podzielić te gryzonie na dwie kategorie. Jedna z nich skupia większe odmiany: europejskiego i syryjskiego. Druga natomiast – rasy karłowate jak chomiki dżungarskie, Roborowskiego, zabajkalskie (mandżurskie) czy chińskie. Są one znacznie mniejsze, a długość ich ciała wynosi najczęściej kilka centymetrów.

Sprawdź też: Podpowiadamy jak pozbyć się kreta. Skuteczne sposoby na kreta w ogrodzie

Chomik europejski

Jak wygląda chomik europejski? Jest on zdecydowanie największy z tej podrodziny gryzoni! Długość jego ciała może spokojnie przekraczać 30 centymetrów. Jest to jedyny osobnik pod ochroną, zatem nie należy do gatunku hodowlanego. Chomik europejski prowadzi więc dziki tryb życia. Kolor jego sierści jest różny w zależności od danego osobnika. Możesz spotkać chomika europejskiego o białym, żółtym lub brązowym (w wielu odcieniach) umaszczeniu.

Chomik syryjski

Jeden z najpopularniejszych gatunków – o ile nie najpopularniejszy. Chomiczek syryjski jest dość duży – osiąga zazwyczaj ponad 100 gramów wagi (nawet do 150 gramów). Długość jego ciała oscyluje w granicach 15-20 centymetrów. Chomik syryjski może być krótko- lub długowłosy. Spotyka się też gryzonie o kręconej sierści. Umaszczenie chomika syryjskiego może być jasne (białe, kremowe) lub ciemne (brązowe, czarne). Występują również odmiany, które mają mieszane umaszczenie: biało-czarne lub biało-brązowo-czarne.

Chomik dżungarski

Chomik dżungarski osiąga wagę około 40 gramów, a długość jego ciała to maksymalnie 10 centymetrów. Najprawdopodobniej najczęstszym jego umaszczeniem są odmiany szarości. Chomicznik dżungarski może być również czarny. Zdarzają się także jaśniejsze przedstawiciele tej rasy, np. mające kolor biały.

Chomik Roborowskiego (chomicznik malutki)

Chomik Roborowskiego jest jeszcze mniejszy od chomika dżungarskiego. Masa jego ciała osiąga zazwyczaj maksymalną wartość 25 gramów. Zdarzają się i mniejsze osobniki. Długość jego niewielkiego ciałka może natomiast wynosić zaledwie 4-5 centymetrów. Umaszczenie tej odmiany jest zwykle jasne, biało-złociste. Cechą charakterystyczną chomika Roborowskiego są duże uszy. Odznacza się sporą zwinnością i niekoniecznie przepada za braniem go na ręce – lubi on bowiem samotny tryb życia.

Chomicznik zabajkalskiego (chomik mandżurski)

Chomik zabajkalskiego przypomina wielkością chomika dżungarskiego. Jest raczej zwolennikiem posiadania własnego terenu, więc pamiętaj o zasadzie: jeden osobnik = jedna klatka. W przeciwieństwie do Roborowskiego nadaje się on dla dzieci. Trzeba jednak mieć na uwadze, że jest bardzo delikatny.

Chomik chiński

Chomik chiński to ostatnia z opisywanych przez nas odmian chomików karłowatych. Gdy spojrzysz na jego budowę, przede wszystkich rzuci Ci się w oczy jego ogon, który osiąga nawet 3 centymetry długości. Jak na tego gryzonia – to dość wyjątkowa wartość! Nie jest łatwo go oswoić, ale jeśli uda Ci się to zadanie, możesz być pewny, że zwierzę zacznie chętnie przesiadywać na Twoich dłoniach. Podobnie jak większość chomików, odmiana chińska również lubi samotność, dlatego w jednej klatce powinien znaleźć się wyłącznie jeden osobnik.

Chomik, chomiczek, chomicznik, czyli jak to jest z nazwami chomików?

Z pewnością spotykasz się z różnym nazewnictwem tego zwierzęcia. Chomik to bowiem podrodzina gryzoni, do której należą odmienne rasy. Dlatego też wykształciły się różne nazwy jak chomiczek czy chomicznik.

Sprawdź też: Rudzielec w Twoim ogrodzie: wiewiórka pospolita – najważniejsze informacje

Zwykle na te najmniejsze, karłowate odmiany mówi się chomiczniki. Większy chomik syryjski to już według klasyfikacji chomiczek. Największy, żyjący dziko europejski jest nazywany chomikiem.

Chomik – charakter gryzonia

Pierwsze, co należy zaznaczyć w przypadku opisywania charakteru chomików, to ich nocny tryb życia. Jeśli myślisz, że będziesz mógł oglądać swojego niewielkiego gryzonia w ciągu dnia, możesz się rozczarować. Chomik budzi się zazwyczaj późnym wieczorem, by buszować po swojej klatce niemal do białego rana. W dzień wychodzi ze swojej norki tylko sporadycznie, aby zjeść czy się napić. W końcu musi odespać nocne harce!

Drugim wyznacznikiem usposobienia chomików to ich ciekawość. Widać to po ich przekopywaniu niemal całego swojego terenu. Liczne tunele, które tworzy ten gryzoń, tylko to potwierdzają. Dlatego warto jest przygotować grubą warstwę ściółki dla chomika, aby ten mógł zwiedzać swój mały świat niemal bez ograniczeń. Wtedy zwierzę nie będzie czuło się zamknięte, dzięki czemu unikniesz jego rozdrażnienia. Tak, chomiki potrafią się zdenerwować!

Warto też wspomnieć o samotnym trybie życia chomików. Wielu przedstawicieli tych gryzoni nie zamierza dzielić swojego terytorium z kimkolwiek – nawet osobnikiem tej samej rasy. Umieszczenie kilku chomików w tej samej klatce może zakończyć się wręcz tragicznie. Silniejszy gryzoń będzie chciał pozbyć się swojego współlokatora za wszelką cenę, dlatego lepiej nie dawaj mu tej szansy. 

Ile żyje chomik?

Zastanawiasz się pewnie, zwłaszcza kupując chomika, ile żyje ten gryzoń. Oczywiście wiele zależy od danej rasy gryzonia. Mimo wszystko można podać konkretny przedział. Więc ile żyje chomik?

Chomik jest w stanie przeżyć od 2 do 4 lat. Przede wszystkim są to wartości przypuszczalne, uzależnione od warunków, jakie jesteś w stanie mu zagwarantować. Jeśli gryzoń będzie mieszkał w klatce o odpowiednich wymiarach (np. chomik syryjski potrzebuje więcej przestrzeni od dżungarskiego), zapewnisz mu zdrową karmę i będziesz regularnie sprzątał, to możesz być spokojny o jego prawidłowy rozwój. Dbając o jego dietę i porządek wokół niego, wydłużysz górną granicę wieku chomika!

Co może jeść chomik?

Co je chomik? Jaką karmę najlepiej mu dawać? Na pewno unikaj mieszanek dla gryzoni, które są oferowane w popularnych marketach. Te w większości przypadków zawierają niestety sztuczne dodatki, które może i zachęcą naszego chomika do ich spożywania, ale nie będą dla niego zdrowe.

Sprawdź też: Mysz w domu? Sprawdź sposoby jak złapać mysz polną

Wybieraj mieszanki od renomowanych producentów. Zawierają one zboża, trawy, zioła, kwiaty, owoce czy warzywa. Nie brakuje w nich suchego białka zwierzęcego (w postaci larw), ponieważ i ono jest wskazane dla tych niewielkich gryzoni. Jeśli wybierana przez Ciebie mieszanka karmy dla chomika zawiera kolorowe dodatki, od razu zrezygnuj z jej zakupu. Szkoda wydawać na taki produkt pieniądze, a przede wszystkim szkoda zdrowia chomika!

Uzupełnieniem mieszanej karmy dla chomika mogą być liczne przekąski. Producenci oferują różne gałązki, ziołowe kostki czy suszone owoce i warzywa. Wybór jest naprawdę spory, więc możesz testować różne rozwiązania i sprawdzić, co najbardziej lubi Twój gryzoń.

Jaka klatka dla chomika? Jak ją urządzić?

Jaką klatkę dla chomika wybrać? Im większy osobnik, tym więcej przestrzeni potrzebuje. Absolutne minimum dla chomików karłowatych to 60×40 cm. Większe chomiki zadowolą się terenem o wymiarach przynajmniej 80×50 cm (np. chomiczek syryjski).

Pamiętaj, że klatka lub akwarium dla chomika nie muszą być wysokie – co więcej, nawet nie powinny! Gryzoń może i chętnie się wspina, lecz każdy upadek z dużej wysokości może źle skończyć się dla jego delikatnego ciała. Dlatego lepiej jest postawić na szersze akwarium niż wyższe.

W klatce dla chomika nie powinno zabraknąć podstawowego wyposażenia: misek na pokarm, poidełka czy domku. Można również zdecydować się na umieszczenie kuwety – chomiki to mądre gryzonie i niektóre osobniki potrafią załatwiać swoje potrzeby toaletowe właśnie w piasku (wybieraj specjalny piach dla gryzoni, np. dla szynszyli).

Wszystkie chomiki kochają ruch. Może ich długie spanie w ciągu dnia przeczy tej tezie, ale możesz być pewny, że gryzoń całą noc buszuje po swojej klatce. Nie może w niej więc zabraknąć kołowrotka, na którym zwierzę jest w stanie pokonać dziennie nawet kilka kilometrów! Nie bez znaczenia jest jednak jego średnica. Jaka powinna być? Kołowrotek powinien mieć minimum 20 cm średnicy w przypadku chomików karłowatych, dla większych (syryjskich) – minimum 28 cm.

Również wybór ściółki ma duże znaczenie. Możesz zdecydować się na trociny, granulat lub siano. Jeśli chodzi o te pierwsze, unikaj wyrobu pochodzącego z drzew iglastych. Dobrym rozwiązaniem i niewywołującym alergii będą: ściółka bukowa (niepyląca), ściółka lniana odpylona czy ściółka konopna. Sianko może być uzupełnieniem trocin. Granulat natomiast wchłania nieprzyjemne zapachy, lecz nie pozwala chomikowi na tworzenie tuneli.

Ile kosztuje chomik?

Czy wiesz, ile zapłacisz za tego niewielkiego gryzonia? Ile kosztuje chomik w popularnych sieciówkach zoologicznych czy prywatnych sklepach? Oczywiście tutaj znaczenie ma rasa zwierzaka. Najtańsze będą chomiki karłowate. Z pewnością to jedna z tych odmian, którą bez problemu spotkasz w różnych sklepach zoologicznych.

Sprawdź też: Domek dla jeża — jak go zrobić? Jak zagospodarować? Gdzie kupić gotowy domek dla jeża i jaki wybrać?

Za popularnego chomika dżungarskiego oraz chomika Roborowskiego zapłacisz od 10 do 30 złotych. Nieco droższy może być chomik syryjski – jego cena może sięgać nawet 40 złotych.

Dla kogo chomik będzie odpowiedni?

Chomik to bardzo popularny gryzoń, który najczęściej wybierany jest dla małego dziecka. Nie zawsze jest to dobry pomysł. Te niewielkie gryzonie lubią spokój w ciągu dnia i nie przepadają, jak ktoś budzi je do zabawy. Prowadzą w dodatku nocny tryb życia, zwłaszcza gdy wszyscy domownicy już dawno zasnęli. Co najważniejsze, chomiki są bardzo delikatnymi stworzeniami, więc branie ich na ręce (przede wszystkim przez dzieci, które nie mają jeszcze wyczucia w dłoniach) może źle wpłynąć na wręcz kruche ciałko zwierzęcia. Wbrew pozorom warto więc wybierać chomika dla starszych pociech, które doskonale zdają sobie sprawę, jakie potrzeby będzie miał gryzoń pod ich opieką.

Jakie masz doświadczenia z chomikami? Opiekowałeś się kiedykolwiek tymi małymi zwierzętami? Na jakie gatunki zwykle stawiałeś i jak o nie dbałeś? A może wciąż chomik zamieszkuje klatkę lub akwarium w Twoim domu czy mieszkaniu? Daj nam koniecznie znać, na co zwracać uwagę podczas opieki nad tego typu gryzoniem! Może pominęliśmy w naszym artykule istotne według Ciebie informacje? Z pewnością cenne uwagi przydadzą się pozostałym czytelnikom bloga!

A jeśli interesują Cię natomiast inne tematy związane ze zwierzętami, sprawdź nasze pozostałe artykuły poradnikowe. Mamy nadzieję, że wiedza w nich zawarta pozwoli Ci lepiej zrozumieć potrzeby wybranego zwierzaka!

142
11

Podziel się:

Komentarze (6)

Jeszcze nigdy nie miałam chomika i ten artykuł bardzo przyda mi się do wyboru idealnego malutkiego przyjaciela.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *