1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Szczur domowy – cena, hodowla i ciekawostki

Poradniki

2 lata temu

Szczur domowy – cena, hodowla i ciekawostki

Zwierzęta
31
2
0
31
2

Szczur domowy to gryzoń, który jest wybierany do hodowli równie chętnie co myszy, chomiki czy świnki morskie. Sprawdź, jak wygląda szczur domowy, ile żyje i ile kosztuje. Zdradzamy, jak należy opiekować się tym niewielkim ssakiem!

Szczur domowy – charakterystyka

Szczury zawędrowały wraz z człowiekiem w najdalsze rejony świata. Jedynie nie udało im się zdobyć Antarktydy, lecz to i tak imponujący wynik. Wiele osób uważa je za brudne, brzydkie zwierzęta – innych natomiast interesuje hodowla szczurów i z przyjemnością opiekują się tymi gryzoniami.

W celach hodowlanych wykorzystywane są tak zwane szczury domowe. Obejmują one kilka ras i często uważane są za gryzonie bardziej inteligentne niż ich dzicy krewni. Nie do końca jest to prawdą, lecz jedno trzeba przyznać, że są to odmiany znacznie przyjaźniejsze ludziom.

Szczur domowy szary
Szczury są bardzo czystymi zwierzętami

Wszystkie szczury hodowlane wywodzą się od szczurów laboratoryjnych, które były przebadane na wskroś i wymieszane w taki sposób, że powstały najciekawsze ich krzyżówki. Przez lata zdążyły się one przyzwyczaić do towarzystwa człowieka.

Sprawdź też: Jak wygląda chomik? Ile żyje? Co je? Ile kosztuje chomik?

Szczury charakteryzuje tryb nocny – nie jest to najlepszy kompan do zabaw w ciągu dnia. Więc jeśli zastanawiasz się, czy szczur to odpowiednie zwierzę dla dzieci – odpowiedź brzmi: raczej nie. Wymaga on mnóstwo uwagi i może też stać się agresywny, jeśli poczuje zagrożenie. A kiedy szczur atakuje? Gdy zostanie przygnieciony podczas przytulania lub przypadkowo go wystraszymy.

Szczur domowy – rasy

Rasy szczurów to nie do końca dobre określenie – w przypadku tych gryzoni wyróżniamy odmiany. Nazywa się je według poszczególnych aspektów – uszu, futra, koloru oczu oraz wyglądu sierści.

Szczur domowy dumbo ma swoją nazwę od zaokrąglonych, dużych uszu. Gryzonie określane jako „standard” mają zwykłe, lekko zaokrąglone, mniejsze uszy. Podobnie jest z futerkiem – określenie „standard” wskazuje na najzwyczajniejsze, gładkie futro, rex oraz double rex charakteryzują się kręconymi włoskami, a fuzz lub sphinx to odmiany bezwłose (pokryte lekkim meszkiem). Wyróżnić można także long hair (długie włosy), velveteen (delikatnie falowane) oraz satin, które charakteryzują się dłuższym włosiem o charakterystycznym połysku.

Kolory szczurów również obejmują wiele barw. Mogą być one białe, brązowe, ciemnobrązowe, a nawet czarne. Wśród nich istnieje wiele kolorów pośrednich, takich jak czekoladowy, oliwkowy, beżowy czy platynowy. Dodatkowo istnieją określenia na ilość oraz rozłożenie barw sierści tych gryzoni. Wyróżniamy:

  • self – jednokolorowy,
  • AOC, czyli any other color – włosy o większej ilości barw niż jedna,
  • AOCP, czyli any other color pattern – dwa i więcej kolorów układających się w charakterystyczne wzory,
  • marked – o rozpoznawalnym wzorze,
  • silvered – o posrebrzanych końcówkach.

Co je szczur domowy? 

Szczur domowy należy do zwierząt wszystkożernych. Dokładnie można to zauważyć na przykładzie dzikich szczurów, które wgryzają się w kable, niszczą elewację, dobierają się do suchych produktów spożywczych i dojadają resztki ze śmietników.

Biały szczur domowy
Mnogość kolorów i wzorów, które mogą mieć szczury jest niemal nieskończona!

Nie warto więc wiedzieć, co je szczur domowy – lecz jak powinna wyglądać jego dieta. Ten mały gryzoń podobny do myszy powinien przede wszystkim mieć dostęp do gotowej karmy dla szczurów. Produkty dostępne na rynku zawierają odpowiednio dobrane składniki w idealnych proporcjach. Do suchych mieszanek warto dodawać świeże owoce i warzywa. Ulubionymi dodatkami szczurów są:

Pamiętaj jednak, by nie dawać szczurkowi zbyt wiele owoców i warzyw, a także, by usuwać je z klatki maksymalnie po 24 godzinach. Do świeżych darów natury możesz dodawać również bakalie, orzechy i nasiona – ich ilość również nie powinna być zbyt duża. Zwracaj jednak uwagę, by produkty te nie były solone lub prażone, przerobione w ten sposób przekąski mogą być szkodliwe dla Twojego pupila.

Dietę możesz wzbogacić również o produkty odzwierzęce. Przykładowo – pół jajka dla dwóch szczurów będzie idealnym dodatkiem białkowym. Należy je podawać nie częściej niż 2 razy w tygodniu.

Ile żyje szczur domowy?

Szczury w naturze często nie dożywają więcej niż rok – sprawa jednak wygląda nieco inaczej, gdy mówimy o odmianach hodowlanych. Szczur domowy – ile żyje? W dobrych warunkach, z zapewnioną odpowiednią dietą, te gryzonie dożywają nawet do 3 lat!

Sprawdź też: Domowa hodowla szynszyli — najważniejsze informacje

A do jakich rozmiarów może urosnąć szczur domowy? Wielkość ciała tych gryzoni szacuje się na 16-23 centymetry, natomiast ogon mierzy od 18 do 25 centymetrów. Waga ciała szczura to natomiast około 175-300 g. Więc naprawdę duży szczur domowy może mierzyć do niemal 50 centymetrów. Z tego względu wymagają one odpowiedniej klatki.

Klatka dla szczura – jaka powinna być?

Szczur domowy powinien mieć zapewnione towarzystwo, dlatego mówiąc o minimalnym wymiarze klatki, weźmiemy pod uwagę dwa osobniki. Możliwie najmniejsza klatka dla szczura w takim wypadku ma wymiary 80 × 50 × 80 cm. Nie może to być akwarium, lecz zwykła metalowa klatka z kuwetą na dnie.

Klatka dla szczura domowego
Dobrze dobrana dieta i odpowiednie warunki życiowe to klucz do długiego życia szczura

Wyposażenie klatki dla szczurów musi zawierać w sobie dwie miseczki – jedną na jedzenie, a drugą na wodę oraz poidełko. Wodę należy wymieniać codziennie! Oprócz tego powinny znaleźć się tam tunele, hamaki, zabawki oraz domki. Szczur domowy nie może się nudzić, lecz licz się z tym, że każdy z tych elementów prędzej czy później zostanie pogryziony lub całkiem zniszczony.

Na dnie klatki wyłóż odpylone trociny, które nie mogą być z drzew iglastych, oraz żwirek drewniany lub ligninę. Podłoże wymieniaj raz w tygodniu. Gruntowne porządki natomiast przeprowadzaj raz na kilka tygodni. 

Jak poprawnie dbać o szczura domowego?

Szczur domowy jest bardzo czystym zwierzęciem. Nie wymaga on szczególnej pielęgnacji w tym zakresie. Kąpiel nie jest wskazana, chyba że zaleci ją weterynarz. Możesz natomiast delikatnie czesać gryzonia miękką szczoteczką do zębów – utrzyma to futerko w dobrej kondycji.

Gryzoń sam zadba o swoje zęby, jeśli zapewnisz mu drewniane elementy w klatce. Przysłużyć do tego się może również odpowiednia karma, dzięki której szczur będzie mógł je ścierać.

Sprawdź też: Kuna domowa — wszystko, co musisz o niej wiedzieć! W jaki sposób się jej pozbyć?

Pazury szczura czasami wymagają przycięcia. Jeśli obawiasz się zrobić to samodzielnie – weterynarz na pewno Ci pomoże. Jeżeli jednak podejmiesz się tego w pojedynkę, pamiętaj, że część, która jest unerwiona, ma kolor różowy. 

Ile kosztuje szczur?

Najzwyklejsze szczurki, które nie są rasowe, możemy już kupić za około 20-30 złotych, a nawet zaadoptować gryzonia za darmo. Trzeba jednak wtedy liczyć się z tym, że zwierzę może mieć nawet rok czy dwa i nie spędzimy z nim zbyt wiele czasu.

A ile kosztuje szczur domowy rasowy? Gryzoń z hodowli kosztuje około 100-120 złotych. Płacimy tu nie tylko za „hodowlę”, a za konkretne umaszczenie, wymarzoną odmianę, dobry stan zdrowia i odpowiedni wiek.

Czy szczur domowy przenosi choroby?

Szczury znane są z przenoszenia groźnych chorób. Dotyczy to jednak jedynie nieoswojonych gryzoni szczur wodny, śniady lub wędrowny to kilka z dzikich odmian. Więcej o nich możesz przeczytać w artykule Szczur jako nieproszony gość. Jak wytępić szczury?

W odróżnieniu od dzikich szczurów – szczury domowe nie przenoszą chorób, jednak same bywają dość chorowite. Samo trzymanie ich w akwarium zamiast w klatce może przyczynić się do powstawania chorób układu oddechowego. Dzieje się tak na skutek zbyt słabej wentylacji.

Szczur domowy jako pupil
Szczur domowy może stać się Twoim bliskim przyjacielem, jeśli będziesz spędzać z nim wystarczająco dużo czasu

Alarmujące powinny być najmniejsze zmiany na skórze gryzonia. Gdy zauważysz ranki lub guzy, koniecznie zgłoś się do weterynarza ze swoim pupilem. Może również zdarzyć się tak, że szczur nie będzie przejawiać żadnych szczególnych objawów – jednak drobnostki takie jak mniejszy apetyt, ospałość czy kłopoty z poruszaniem się mogą wskazywać na problemy ze zdrowiem.

Warto sterylizować szczury domowe, szczególnie samiczki. Bez tego zabiegu są one podatne na ropomacicze. Samce po sterylizacji natomiast nie są aż tak terytorialne, a ich intensywny zapach nie jest aż tak wyczuwalny. 

Pamiętaj, by co pół roku prowadzić swojego pupila do weterynarza na kontrolę. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemności związanych z możliwą utratą małego przyjaciela. 

Mamy nadzieję, że szczur domowy nie zaskoczy Cię już niczym i wiesz dokładnie, jak się nim zajmować! A może masz więcej pytań lub chcesz podzielić się jakimiś wskazówkami? Koniecznie zamieść swoje uwagi w sekcji komentarzy!

Jeśli chcesz natomiast poznać więcej interesujących treści – sprawdź następujące pozycje:

31
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *