1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jaszczurki domowe – gatunki dla początkujących i nie tylko!

Poradniki

2 lata temu

Jaszczurki domowe – gatunki dla początkujących i nie tylko!

Zwierzęta
63
6
6
63
6

Jaszczurki domowe to wciąż dość nietypowy wybór, jeśli chodzi o zakup pupila. Jednak zdarza się to – i dlatego warto wiedzieć, jakie jaszczurki dla początkujących najlepiej wybierać. W tym artykule dowiesz się tego, a także poznasz zasady dotyczące hodowli jaszczurek. Zapraszamy! 

Jaszczurki domowe dla początkujących

Czasem rzucanie się na głęboką jest dobre – lecz niekoniecznie, jeśli chodzi o hodowlę egzotycznych, dość wymagających zwierząt. Wybór gada na domowego pupila to stosunkowo droga i odpowiedzialna inwestycja, która zobowiązuje do regularnej kontroli wilgotności oraz temperatury w terrarium, a także znalezienia odpowiedniego weterynarza zajmującego się jaszczurkami.

Mimo wszystko jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z tymi niestandardowymi ślicznymi zwierzakami – pozwól że Ci je przedstawimy! Oto najczęściej wybierane gady dla początkujących.

Najlepsze warunki dla jaszczurki stworzysz poprzez odpowiednie ogrzewanie i oświetlenie:

Agama brodata

Agama brodata, często błędnie nazywana agawą (rośliną), to jeden z najczęściej wybieranych gadów na początek. Te jaszczurki domowe są świetne, w szczególności dla dzieci, które nie wadzą w ich dobowej rutynie, ponieważ prowadzą dzienny tryb życia.

Jaszczurka domowa - agama
Agama brodata to naprawdę piękna i przyjazna jaszczurka domowa

Agamy są dość przyjazne (o ile można w ogóle mówić o przyjazności gadów), nie złości ich kontakt z człowiekiem. Pozwalają brać się na ręce i przebywać poza terrarium. Mimo wszystko są dosyć spore, co może być dość kłopotliwe.

morele.net_korzystne oferty

Całkiem duże jaszczurki domowe wymagają sporo miejsca – a tym samym dobrego oświetlenia i odpowiednio dostosowanych w akwarium elementów. Terrarium dla agamy powinno mieć minimalną wielkość 100 x 40 x 40 cm. Jest to jedyny problem, który może się pojawić w przypadku podjęcia tego wyboru. Z pewnością będziemy musieli wydać nieco więcej pieniędzy, by zapewnić jej wszystkie wymagane elementy.

Sprawdź też: Jaszczurki w Polsce – poznaj te gady!

A ile kosztuje agama brodata? Kolory i płeć decydują o jej wartości. Zakres cen zaczyna się od 200 złotych, a kończy nawet na 600. Ubarwienie tych gadów może być przeróżne – od żółci (nawet cytrynowej), przez pomarańcz, aż do czerwieni.

Gekony domowe dla początkujących

Istnieją cztery gatunki gekonów, które są szczególnie polecane na początek. Ich nazwy to:

  • gekon orzęsiony,
  • gekon madagaskarski,
  • gekon płaczący,
  • gekon lamparci.

Cena każdego z nich nieco się różni. Malutkich przedstawicieli kupimy już za około 50-200 złotych, natomiast większe i ciekawie ubarwione okazy mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych!

Terrarium należy wyłożyć odpowiednim podłożem. Sprawdź różne propozycje:

Wymagania tych gadów co do terrarium są zupełnie skrajne. Gekon lamparci wymaga zupełnie suchego klimatu, za to gekon orzęsiony, gekon madagaskarski i gekon płaczący muszą mieć zapewnioną wysoką wilgotność do prawidłowego funkcjonowania. Za te cechy odpowiedzialne są rejony, z których pochodzą. Każdy z tych gadów natomiast prowadzi wieczorny lub nocny tryb życia i nie jest zbyt skory do zabaw z ludźmi, szczególnie w ciągu dnia.

Gekon lamparci - jaszczurki domowe
Gekon lamparci prezentuje się niezwykle egzotycznie

Wszystkie te stosunkowo małe jaszczurki domowe wymagają niedużego terrarium. Decydując się na hodowlę jednego osobnika, wystarczy mu teren 30x30x40 cm, lecz lepiej wybrać coś nieco większego – terrarium 40 x 40 x 50 cm powinno okazać się idealne.

Zwykle te jaszczurki domowe preferują życie w osamotnieniu – możliwe jest również hodowanie jednego samca z kilkoma samicami. Młode osobniki należy oddzielać od dorosłych, ponieważ istnieje spore ryzyko, że zostaną one zjedzone. 

Anolis zielony

Zestawienie, na które składają się jaszczurki dla początkujących, zamyka anolis zielony. On w odróżnieniu od poszczególnych gekonów nie wymaga aż tak wysokiej wilgotności i prowadzi dzienny tryb życia.

Idealne terrarium dla tego gada powinno mieć wymiary 50 x 50 x 70 cm. Mówimy tu oczywiście o pojedynczym osobniku – im więcej jaszczurek, tym większe powinno być. Możliwe jest, aby trzymać w jednym terrarium samca oraz 2-3 samice.

Jaszczurki domowe - anolis zielony
Mało popularny anolis zielony to również doskonały wybór dla początkującego fana gadów

Anolis zielony to z pewnością najrzadziej spotykana jaszczurka dla początkujących – a z pewnością jedna z ciekawszych. Cena tego gada zaczyna się od około 90 złotych 

Jaszczurki domowe dla doświadczonych hodowców

A jeśli masz już doświadczenie, z pewnością zainteresują Cię inne jaszczurki domowe! Gatunki znacznie bardziej wymagające (i rzadsze, a tym samym zwykle droższe) przedstawiamy poniżej. Z opisów dowiesz się, czy to jaszczurki hodowlane, na które już jesteś przygotowany!

Terrarium to też ozdoba w pokoju, dlatego zadbaj o oryginalne dekoracje:

Kameleon lamparci

Największa jaszczurka w tym zestawieniu to z pewnością kameleon lamparci. Samce z tego gatunku mogą mierzyć aż 55 centymetrów! Terraria, które zaakceptują te gady domowe, zaczynają się od wymiarów 100 x 60 x 100 cm. Musi znaleźć się w nim wiele elementów – takich jak między innymi drzewko do wspinania, wodospad czy rośliny.

Sprawdź też: Aranżacja akwarium – co warto wiedzieć? Podstawy aranżacji

Znacznie ciekawszymi osobnikami są kameleony płci męskiej. To właśnie one mogą mieć przeróżne ubarwienie. Z jakimi kolorami możemy się spotkać? Zielony, niebieski, biały, czerwony, pomarańczowy czy biały to tylko kilka z nich!

Terrarium dla kameleona kosztuje niemal tyle co sam gad. Koszt w okolicy 350-600 złotych to dosyć spory wydatek za zwierzę, więc warto dobrze się zastanowić przed jego kupnem. Szczególnie należy wziąć pod uwagę, że te jaszczurki domowe są bardzo wrażliwe na stres, a niezapewnienie im choćby jednego z wymaganych elementów terrarium może skończyć się tragicznie.

Gekony dla doświadczonych hodowców

Dla osób mających doświadczenie z jaszczurkami świetnymi wyborami mogą okazać się jeszcze dwa gekony – gekon gruboogonowy i gekon Williamsa. Są one naprawdę przepiękne, lecz wymagają nieco większej wiedzy.

Te jaszczurki domowe są bardzo żywotne i nieufne w stosunku do ludzi. Zaufania nabierają z czasem, dzięki czemu po oswojeniu się z człowiekiem pozwalają brać się na ręce czy poruszać poza terrarium.

Ubarwienie tych znacznie rzadszych (i o wiele droższych) od wcześniej przedstawionych osobników z tego gatunku są naprawdę niezwykłe. Szczególnie gekon Williamsa charakteryzuje się intensywną, niebieską barwą.

Ceny tych gekonów zaczynają się od 200/300 złotych i kończą na 400-600 złotych. Jak widzisz, to całkiem wysoka cena, a zawsze również trzeba doliczyć koszt terrarium i całego jego wyposażenia. 

Ile żyją jaszczurki domowe?

Długość życia jaszczurki jest ściśle związana z konkretnym gatunkiem, a także warunkami, które zapewniamy (bądź nie) naszym gadzim przyjaciołom. Dobrą wiadomością jest jednak fakt, że zwykle te gady domowe zwykle dłużej żyją w niewoli niż w naturalnych warunkach, gdzie są narażone na atak większych od siebie zwierząt.

Anolisy zielone są najmniej żywotne ze wszystkich tu przedstawionych gadów. Średnio dożywają one do wieku około 3-5 lat, natomiast życie kameleonów waha się pomiędzy 5 a 7 latami. Agama brodata może towarzyszyć nam nawet 12 lub 13 lat, a gekony aż 15!

Sprawdź też: Sztuczne rośliny – prawdziwe aranżacje! Jakie sztuczne kwiaty wybierać?

Bardzo ważnym czynnikiem, który wpływa na dożywanie bardziej sędziwego wieku przez te zwierzęta, jest zapewnienie im odpowiednich warunków. Elementy takie jak wodospady, miejsca do wspinania lub kryjówki są niezbędnym wyposażeniem dla poszczególnych rodzajów gadów. Dzięki nim mogą w spokoju spożywać posiłki, nawadniać się, a nawet regulować stres, który działa na jaszczurki domowe destrukcyjnie.

Nieodłącznym elementem – jak w przypadku każdego zwierzęcia – jest zapewnienie im odpowiedniego żywienia. Musisz dokładnie poznać jadłospis gada przed jego zakupem, by móc zapewnić mu to, czego potrzebuje.

Co jedzą jaszczurki domowe?

Jaszczurki domowe, w przeciwieństwie do dziko żyjących przedstawicieli, takich jak jaszczurka zwinka, nie mogą sobie samodzielnie zorganizować wyżywienia. Ta odpowiedzialność spoczywa na Twoich barkach!

Zbilansowana dieta to podstawa! Różne gady mają różne potrzeby, jednak najczęściej w skład ich menu wchodzą świerszcze, karaczany, muszki owocówki, mączniki, jedwabniki czy szarańcze. Oprócz tego jaszczurki wymagają dostępu do jedzenia pochodzenia roślinnego. W tym celu świetnie sprawdzą się rukola, mięta, bazylia, mniszek lekarski czy kapusta galicyjska.

Co je jaszczurka domowa
Owady i rośliny to główne składniki diety jaszczurek domowych

Ciekawostką są jaszczurki domowe roślinożerne. Należą do nich kanaryjki, biczogony czy legwany zielone. Żywią się one wyłącznie zielonymi częściami roślin polnych, co może być sporym utrudnieniem szczególnie w miesiącach zimowych.

Specjalny pokarm i suplementy dla gadów i płazów:

Wodę te gady spożywają na kilka sposobów. Niektórym wystarcza skraplająca się wilgoć na ściankach terrarium, innym miseczka z wodą, a inne poją się dosłownie z powstałych w terrarium kałuż. 

Jakie terrarium muszą mieć jaszczurki domowe?

Terrarium dla jaszczurki musi być zawsze dobrze dobrane. Zanim przystąpisz do zakupu, zorientuj się, jakiej wielkości potrzebuje konkretny gatunek. Ważnym wskaźnikiem (oprócz wielkości gada) jest również tryb życia. Wyróżniamy dwa rodzaje terrariów:

  • horyzontalne,
  • wertykalne.

W horyzontalnych terrariach hodujemy wyłącznie jaszczurki naziemne, które nie mają potrzeby wspinania się po gałęziach czy szybach. Pustynnym reprezentantom wystarczy kilka naziemnych kryjówek i miejsce do swobodnego wygrzewania się pod lampą. Wertykalne terraria są idealne dla tropikalnych osobników, dla których jedynie stąpanie po ziemi nie jest wystarczająco satysfakcjonujące.

Terrarium dla jaszczurki
Terrarium zawsze należy dopasować do wymagań konkretnej jaszczurki domowej

„Mieszkanie” gada musi być również dobrze urządzone. Pustynne jaszczurki domowe będą wdzięczne za kryjówki w podłożu i kamienie, na których będą mogły się wygrzewać, natomiast tropikalne osobniki nie pogardzą gęstą roślinnością i urządzeniami podwyższającymi wilgotność.

Jeśli znasz już jaszczurki domowe, któraś wpadła Ci w oko – ruszaj na giełdy terrarystyczne lub znajdź idealny sklep zoologiczny specjalizujący się w terrarystyce i do dzieła! Czas skompletować wyprawkę dla Twojego gada, a następnie kupić wybranego osobnika!

A jeśli chcesz poznać zasady hodowli innych zwierzaków domowych – koniecznie sprawdź te artykuły:

63
6

Podziel się:

Komentarze (6)

Źle podane wymiary terrarium dla agamy brodatej, prędzej dla agamy karłowatej. Na dodatek gady umieją być przyjazne i pokazywać to na wiele sposobów, zakres cenowy też się nie zgadza, od 200 do 2500 zł. Też ubarwienie jest z ubytkami, agamy potrafią być czarne aż po szare, fioletowawe aż po biel. Też o gekonach jest dużo nieprawidłowości. Gekon madagaskarski tu podany to felsuma madagaskarska i jest to typowo dzienny gad z dużą aktywnością. Też wymiary terrarium dla gekona lamparciego są nieprawidłowe, terrarium powinno być poziome, nie pionowe jak u innych. Powinne mieć terrarium minimum 45x30x30 dla jednego osobnika i 60x45x45 dla 2 samic (nie samców). Również gekon gróboogonowy zalicza się raczej do łatwiejszych gadów ponieważ należy do tej samej rodziny Eublefarowate. A lydaktulusy wiliamsi niebieskie są tylko samce i są to gady raczej do patrzenia niż do brania na ręce. Wiek też jest troche pesymistyczny. Agamy umieją dożyć 15-20 lat a gekony lamparcie 20-25lat, A kameleony lamparcie rzadko dożywają 4-5 lat.

Gekon madagaskarski jest jaszczurką o dziennym trybie. Również podane wartości zbiorników będą o wiele za małe dla tych pięknych stworzeń!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *