1. Home
 2. /
 3. Ogród i balkon
 4. /
 5. Winogrona – właściwości, uprawa i tajniki pielęgnacyjne

Ogród i balkon

2 lata temu

Winogrona – właściwości, uprawa i tajniki pielęgnacyjne

Rośliny Zdrowie
13
0
0
13
0

Winogrona to owoce, które raczej kojarzą nam się z cieplejszymi rejonami świata – lecz uprawiać je można także w naszym klimacie! Sprawdź, jakie są odmiany winogron, w jaki sposób je uprawiać i jakie właściwości zdrowotne się w nich znajdują! 

Winogrona – odmiany i charakterystyka

Winorośle to znakomite pnącza, które oprócz pysznych owoców są piękne wizualnie! Dzięki nim możemy osłonić nieładną elewację budynku lub zapewnić sobie więcej prywatności poprzez posadzenie winorośli przy płocie lub altanie. Jeśli ma to być jedynie ozdoba do ogrodu – stelaż na winogrona lub pergola pod winogrona okażą się znakomitymi rozwiązaniami!

W jaki sposób jednak wybrać sadzonkę, która powinna znaleźć się w naszym ogrodzie? Zwracaj szczególną uwagę na termin dojrzewania owoców oraz mrozoodporność poszczególnych odmian. Wiele z nich bowiem nie posiada tych cech, przez co uprawa ich w naszym klimacie jest niemożliwa. Inny ważny wskaźnik to zakup konkretnej sadzonki – jeśli chcesz uprawiać winorośl w celach ozdobnych – wybierz inny rodzaj niż taki, który hoduje się dla owoców. Winogrona rosnące w pojemnikach są znacznie lepszym wyborem od sadzonek z gołym korzeniem!

Winogrona czerwone
W Polsce możesz uprawiać zarówno czerwone, jak i białe winogrona

Winogron czerwony – a może winogrona białe? Jaki kolor owoców jest lepszy? Oba są znakomite! Wszystko zależy jednak od tego, czego oczekujesz po owocach winorośli! Poznaj znakomite odmiany, które bez kłopotu poradzą sobie w naszym kraju!

Najlepsze odmiany winorośli

Winorośle najłatwiej podzielić na te, które wydają białe i czerwone owoce. Każda z odmian – niezależnie od koloru – może różnić się smakiem, wielkością czy posiadaniem w sobie pestek.

Najlepsze winogrona białe otrzymamy z odmian takich jak:

 • Arkadia,
 • Regina,
 • Bianca.

Sprawdź też: Borówka amerykańska – uprawa krok po kroku!

Winorośl Arkadia charakteryzuje się ogromnymi kiśćmi słodkich, deserowych winogron. Wybierając tę odmianę, możesz mieć niemal na wyciągnięcie ręki owoce, które często pojawiają się na półkach sklepowych! Regina to natomiast pnącze, które nie może pochwalić się aż tak obfitymi kiśćmi, lecz wielkość pojedynczych owoców naprawdę wprawia w zachwyt! One również są bardzo słodkie. Ostatnia z propozycji, czyli Bianca, to doskonały wybór, jeśli chcesz rozpocząć własną, małą produkcję wina.

Czerwone winogrona są nieco częściej spotykane. Doskonale reprezentują je odmiany takie jak:

 • Muscat Bleu,
 • Swenson Red,
 • Nero,
 • Reliance.
Kiście winogron
Odmiany czerwonych winogron mają charakterystyczne cechy

Odmiana Muscat Bleu wypuszcza charakterystyczne, ciemne owoce o muszkatowym smaku. Trudno pomylić ją z czymkolwiek innym! Swenson Red najlepiej sprawdzi się, jeśli poszukujesz odmiany, z której będziesz sporządzać sok winogronowy. Nero charakteryzuje się dużą popularnością w naszym kraju – jednak częściej jest wykorzystywany jako pnącze ozdobne niż dla owoców.

Na specjalne wyróżnienie zasługuje winogron czerwony Reliance. Odmiana ta jest bezpestkowa, przez co jest ulubionym przysmakiem dzieci, osób starszych oraz fanatyków wyrazistego, słodkiego smaku winogron.

Jak dbać o sadzonki winogron?

Czy uprawa winogron jest skomplikowana? W jaki sposób sadzić, podlewać i jak obcinać winogrona? Sprawdź, jak krok po kroku z nimi postępować i zapewnić zdrowy wzrost!

Kiedy sadzić winogrona? Jak to robić?

Najlepszy termin na sadzenie winorośli przypada na ten sam czas, co inne krzewy owocowe. Należy robić to wraz z początkiem wiosny lub jesienią. Wyjątkiem jak zwykle są egzemplarze z gołym korzeniem – je należy sadzić jak najprędzej, niezależnie od tego, w którym momencie sezonu jesteśmy.

Przed sadzeniem jednak należy odpowiednio wybrać i przygotować stanowisko pod winorośle. Najlepiej, jeśli miejsce, w którym będą rosnąć winogrona, zapewni im bardzo dobre nasłonecznienie. Pozwala to na szybki i bezproblemowy rozwój owoców, a także sprawia, że rośliny są mniej podatne na choroby.

Białe winogrona
Sadzenie winogron nie jest skomplikowane

Gleba, w której chcemy posadzić winogrona, musi zostać dokładnie odchwaszczona i przekopana. Docelowa mieszanka ziemi powinna być próchnicza, bardzo lekka i żyzna, o pH 6,5-7,2. Warto wzbogacić ją o kompost. Nie zaleca się sadzenia winogron na terenach podmokłych.

Zawsze podczas sadzenia warto przy roślinie umieścić rusztowanie pod winogrona. Palik, płotek lub inna podpora to element obowiązkowy. 

Podlewanie i nawożenie winogron

Jak podlewać winogrona? Ile wody potrzebują do prawidłowego wzrostu? Młode sadzonki winogron potrzebują znacznie więcej wody niż dorosłe okazy. Należy je podlewać regularnie i dość obficie, jeśli rosną w przepuszczalnym podłożu. W przypadku winorośli zastosowanie ściółkowania to również doskonały pomysł. Dzięki temu ziemia zatrzyma wilgoć na dłużej.

Dorosłe, starsze winogrona wymagają znacznie rzadszego podlewania. Są one odporne na niedobór wody i nawadnianiem najlepiej wspomagać te krzewy tylko w przypadku długotrwałej suszy.

Sprawdź też: Agrest – uprawa, właściwości, pielęgnacja

Nawożenie winorośli nie jest skomplikowane. Wystarczy, że raz w roku, na wiosnę rozłożysz nieco kompostu na wierzch ziemi wokół winogron. Możesz również stosować specjalne mieszanki – profesjonalne nawozy do winorośli wzbogacają rośliny o składniki, których najbardziej potrzebują.

Jak przycinać winogrona?

By zawsze otrzymywać piękne, bujne kiście winogron, obowiązkowo należy je podcinać. W jaki sposób i kiedy to robić? Pierwsze cięcie w roku powinno nastąpić na przełomie lutego i marca. Nie wolno z tym zwlekać, chyba że jest naprawdę mroźno. Przycinanie w okolicy kwietnia może zaszkodzić roślinie i narazić ją na choroby.

Drugim terminem, w którym należy przycinać winorośle, jest jesień. Pozbawione liści krzewy są łatwe do wyregulowania w taki sposób, jak tylko chcemy.

Winorośl
Przycinanie winogron powinno odbywać się dwa razy w roku

Przycinając pnącze, zyskujemy nie tylko pożądany kształt rośliny, ale również pomagamy jej w obfitym owocowaniu. Tworząc odpowiednie prześwity dla promieni słonecznych, sprawiamy, że każde winogrono otrzyma wystarczającą ilość światła. Dzięki temu nie ma ryzyka, że któreś z nich nie dojrzeje. Oprócz tego takie zabiegi pozwalają na szybkie usuwanie niezdrowo wyglądających części rośliny, tym samym zapobiegając rozwojowi wielu chorób.

A jak ciąć winogrona? Intensywnie! Pnącze te rozrasta się błyskawicznie, dlatego żałowanie pojedynczych gałązek nie ma najmniejszego sensu. Zawsze usuwamy wszystkie stare i choro wyglądające części rośliny. Pamiętaj, by rany przy zdrewniałych miejscach zabezpieczyć maścią ogrodniczą.

Szkodniki i choroby winorośli

Istnieje mnóstwo chorób i szkodników, które mogą doszczętnie zniszczyć nasze winogrona. Objawiają się one na przeróżne sposoby – poprzez powstawanie różnorodnych plam i uszczerbków na liściach, owocach lub łodygach – aż do całkowitego zamierania krzewu.

Prawdziwym utrapieniem winorośli mogą okazać się choroby takie jak:

 • szara pleśń,
 • biała zgnilizna,
 • czarna zgnilizna,
 • mączniak prawdziwy,
 • mączniak rzekomy,
 • antraknoza,
 • czarna plamistość,
 • pseudopeziza.

Do zwalczania większości z wyżej wymienionych problemów winogron należy wykorzystać środki ochrony roślin. Je, a także preparaty, dzięki którym pozbędziesz się szkodników z winorośli, znajdziesz na stronie morele net. 

Dojrzewające winogrona
Choroby dotykające winogrona są widoczne na pierwszy rzut oka

Na winogronach możesz spotkać nieproszonych gości, takich jak:

 • przędziorki,
 • mszyce,
 • zwójki (gronóweczki, kwasigroneczki i krzyżóweczki),
 • obrzęk winoroślowy,
 • szpeciel pilśniowiec,
 • obrzęk winoroślowy,
 • filoksera winiec,
 • wyroślec winoroślowy. 

Prócz typowych szkodników Twoje plony mogą naruszyć osy i ptaki. Częstują się one bez pytania nawet niedojrzałymi gronami, niszcząc je lub zjadając w całości. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się pułapki na osy oraz osłony na pojedyncze kiście winogron.

Kiedy zbierać winogrona?

Zbiór winogron przypada zwykle na przełom września i października. Owocowanie głównie zależy od odmiany konkretnej winorośli, lecz pogoda w danym roku również nie jest bez znaczenia.

By otrzymać jak najsłodsze winogrona, ze zbiorami należy wstrzymać się jak najdłużej – nawet do pierwszych przymrozków. Przetrzymane w taki sposób owoce charakteryzować się będą odpowiednim poziomem tanin, kwasów i cukrów.

Kiedy zrywać winogrona
Winogrona są gotowe do zbiorów na przełomie września i października

Zaraz po zebraniu owoców i wykonaniu jesiennego cięcia warto zastanowić się nad zabezpieczeniem krzewów przed zimnem. Winogrona zwykle są mrozoodporne i bez kłopotu wytrzymują mrozy wynoszące nawet -20 stopni Celsjusza. Dla pewności oraz własnego spokoju jednak można osłonić te pnącza. Korzenie wystarczy przysypać dodatkową warstwą ziemi (nasyp powinien mieć około 30 centymetrów grubości), a roślinę przykryć agrowłókniną.

Właściwości zdrowotne winogron

Czy oprócz znakomitego, wyjątkowego smaku mają nam coś do zaoferowania czerwone, białe lub suszone winogrona? Właściwości tych owoców są znakomite. Znajdziemy w nich wiele cennych składników, które wpływają bardzo pozytywnie na nasze zdrowie i wygląd skóry.

Winogrona bogate są we flawonoidy, dzięki którym pozbywamy się wolnych rodników przyczyniających się do rozwoju nowotworów. Oprócz tego znajdziemy w nich całe mnóstwo witamin – A, B, C, E i K, a także minerały: żelazo, jod, sód, cynk, fosfor, miedź, wapń, magnez, fluor, potas, chrom, selen i mangan.

Sprawdź też: Jakie pnącza na balkon wybrać? Dobieramy rośliny pnące o różnych wymaganiach na balkon 

Takie połączenie witamin i składników mineralnych doskonale wpływa na układ krążenia, stan skóry, pracę tarczycy czy pozbywanie się kwasów z organizmu. Owoce mimo bardzo słodkiego smaku nie są tuczące. Ile kalorii mają winogrona? Kcal wynosi jedynie 66/100 g.   

A czy zawsze możemy spożywać winogrona? Przeciwwskazania są dwa – alergia na owoce oraz ciąża. Szczególnie należy uważać również na naszych czworonożnych przyjaciół. Czy pies może jeść winogrona? Nie! Jest to absolutnie zakazane.

Co zrobić z winogrona z ogrodu?

W jaki sposób wykorzystać owoce? Co można zrobić z winogrona? Świeże owoce, jak wiadomo, możemy jeść prosto z krzaka lub dodawać do dań, a dobrze znane nam wina to tylko jeden z mnóstwa pomysłów! Soki, nalewki i konfitury przyrządzone z winogron smakują naprawdę wykwintnie.

W innych krajach chętnie wykorzystywane są również suszone liście winogron. Przygotowane z nich napary można stosować miejscowo na rany lub do płukania jamy ustnej w przypadku stanów zapalnych. 

Kiść czerwonych winogron
Winogrona są smaczne i mają znakomite właściwości zdrowotne

A co powiesz na gołąbki z liści winogrona? To również przysmak, za którym szczególnie przepadają mieszkańcy Bliskiego Wschodu i okolicy basenu Morza Śródziemnego.

Wierzymy, że lektura tego artykułu przybliżyła Ci owoce, jakimi są winogrona, i wiesz już, jakie odmiany wybierać oraz w jaki sposób o nie dbać! Czy masz winorośl w swoim ogrodzie? W jaki sposób ją prowadzisz? Które odmiany winogron są Twoimi ulubionymi? Zapraszamy do podzielenia się doświadczeniami i przemyśleniami w sekcji komentarzy!

A jeśli chcesz poznać więcej krzewów owocowych – koniecznie sprawdź te artykuły:

13
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *