Borówka amerykańska to krzew owocowy, który powinien pojawić się w ogrodzie wszystkich smakoszy słodkości! Jak powinna być pielęgnowana borówka amerykańska? Kiedy sadzić te krzewy? Jakie właściwości mają borówki i w jaki sposób się je wykorzystuje? Przekonaj się!
Borówka amerykańska – odmiany i charakterystyka
Borówka wysoka (Vaccinium corymbosum) z roku na rok staje się coraz popularniejsza w naszym kraju. Znakomite odmiany mrozoodporne to chętnie wybierane krzewy owocowe do ogrodu. Odmiany takie jak borówka amerykańska Bluecrop czy borówka amerykańska Chandler to najczęściej wybierane rośliny. Oprócz tego możemy spotkać również inne rodzaje, a ich nazwy to:
- Lateblue,
- Bluegold,
- Bonifacy,
- Patriot,
- Spartan,
- Darrow,
- Earliblue.
Powyższe odmiany najłatwiej podzielić na borówki wczesne, średnio-wczesne oraz późne. Do pierwszej grupy należą: Patriot, Spartan oraz Earliblue, do drugiej: Chandler, Bluegold, Bluecrop i Bonifacy, natomiast do trzeciej: Lateblue, a także Darrow.
Borówki amerykańskie należą do rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Pokrój tych krzewów nie jest zwarty – zwykle są to silnie rozgałęzione rośliny dorastające do nawet 2,5 metra wysokości. Pędy pokryte są zielonymi, skórzastymi liśćmi o eliptycznym kształcie. Kwiaty charakteryzuje biel albo delikatny róż, natomiast owoce zawsze są okrągłe, nieco spłaszczone, w kolorze ciemnoniebieskim. Borówki często mylone są z jagodami. Co prawda borówka a jagoda mają całkiem sporo cech wspólnych, ale rosną w zupełnie inny sposób oraz smakują całkowicie inaczej.
Sprawdź też: Czy aronia to krzew trudny w uprawie? Wszystko o pielęgnacji, odmianach, właściwościach i zastosowaniu aronii
A ile kosztuje borówka amerykańska? Cena zależy od wielkości sadzonki oraz odmiany. Koszt, na który powinniśmy się przygotować, to od kilku złotych za malutką sadzonkę, aż do kilkudziesięciu (około 60–80) złotych za sporej wielkości krzew.
Jak powinna być pielęgnowana borówka amerykańska? Uprawa w kilku prostych krokach
Borówka ma dość specyficzne wymagania co do jej uprawy i pielęgnacji. Aby móc zapewnić jej perfekcyjne stanowisko oraz dbać o nią w odpowiedni sposób, należy podjąć szereg działań. Sprawdź, w jaki sposób uprawiać borówkę amerykańską!
Odpowiedni nawóz do borówek? Bardzo proszę!
Sadzenie, stanowisko i ziemia
Kiedy powinna zostać posadzona borówka amerykańska? Jak sadzić te krzewy? Najlepszym terminem będzie wiosna lub jesień. By roślina rosła poprawnie i przyjęła się bez najmniejszego kłopotu, należy wykopać dół w taki sposób, by korzenie znajdowały się przynajmniej 5 centymetrów niżej, niż rosły uprzednio. Warto w tym momencie zaszczepić krzew szczepionką mikoryzową.
Gdzie powinna rosnąć borówka amerykańska? Sadzonki należy umieszczać na stanowiskach słonecznych i osłoniętych od wiatru. Jeśli planujesz posadzić obok siebie więcej krzewów – zachowaj między nimi odległość około 2 metrów.
Odpowiednia ziemia dla borówek amerykańskich musi być bardzo kwaśna – pH na poziomie 3,8-4,8. W otrzymaniu takiej mieszanki przydatne okażą się torf, siarka lub trociny z roślin iglastych. Gleba ta powinna się cechować wysoką zawartością próchnicy oraz średnią przepuszczalnością. Najprościej uzyskać takie warunki, sadząc borówkę amerykańską w okolicy lasów iglastych, gdzie podłoże z natury jest piaszczyste, kwaśne i próchnicze.
Podlewanie i nawożenie
Borówka amerykańska ma bardzo wysokie wymagania co do wody. Najlepiej rośnie w miejscach, w których naturalnie poziom wody gruntowej oscyluje na poziomie 35-60 centymetrów.
Jeżeli stanowisko, na którym rosną borówki amerykańskie, jest zbyt ubogie w wody gruntowe – nie można zapominać o ich częstym podlewaniu. Najlepiej nada się do tego deszczówka, ze względu na jej kwaśny odczyn. Warstwa ściółki z iglaków lub torfu utrzyma wilgoć w glebie i ochroni rośliny przed wzrostem chwastów wokół niej.
Jeżeli mielibyśmy wskazać elementy, których z pewnością wymaga borówka amerykańska – nawożenie byłoby prawdopodobnie na pierwszym miejscu. Do tego celu sprawdzą się siarka, siarczan amonu lub po prostu nawóz do borówek. Dokarmianie tych krzewów powinno odbywać się raz w miesiącu, w okresie od czerwca do września.
Weź konewkę i pamiętaj o podlewaniu roślin:
Kwitnienie i owocowanie
Kiedy kwitnie borówka amerykańska? Ma to miejsce już pod koniec wiosny. Przełom maja i czerwca to miesiące, w których krzewy borówki obsypują się białymi lub delikatnie różowymi kwiatkami. Zapylanie można całkowicie oddać pszczołom lub innym owadom – albo spróbować zapylić kwiatostany pyłkiem innych roślin. Zwykle ta opcja przynosi znacznie lepsze rezultaty!
Tak wczesny okres kwitnienia wiąże się z możliwością zmarznięcia kwiatostanów lub pąków borówek. Mimo ogólnej mrozoodporności krzewów te delikatne pąki są niezwykle wrażliwe na wahania temperatur.
Sprawdź też: Dereń – uprawa krzewu w ogrodzie i zastosowanie owoców
Pierwsze owoce pochodzące z odmian wczesnych pojawiają się już w połowie lipca, odmiany późne do końca września, natomiast średnio-wczesne pomiędzy nimi. Dojrzałe borówki charakteryzują się kulistym kształtem, niebieską barwą i wielkością oscylującą w przedziale 1,5-2,5 centymetrów średnicy. Owoce borówki są dojrzałe dopiero około 5 dni po pojawieniu się na nich niebieskawego koloru.
Po jakim czasie od posadzenia owocuje borówka amerykańska? By móc jak najszybciej cieszyć się własnymi owocami – zalecamy zainwestować w dwuletnią sadzonkę. Takie okazy są już na tyle dojrzałe, by w przyszłym roku obdarować nas smakowitymi borówkami. Młodsze sadzonki borówki amerykańskiej mogą okazać się bardzo kapryśne. Ich wymagania związane ze zdrowym wzrostem oraz konieczność dokładnego zabezpieczenia ich przed zimnem mogą być trudne do wypełnienia.
Przycinanie borówki
Czego jeszcze wymaga borówka amerykańska? Cięcie to nieodłączny element jej prawidłowej pielęgnacji. Po co w ogóle to robić? W ten sposób pozbywamy się gałązek, które blokują innym pędom dostęp do słońca, zachęcamy roślinę do gęstszego wypuszczania kwiatów i owoców oraz zapobiegamy rozwojowi chorób.
Przez pierwsze trzy lata wzrostu krzewu należy usuwać jedynie chore i słabe gałązki. Kolejne lata już są nieco bardziej wymagające – wtedy należy usunąć wszystkie stare pędy. Powinieneś w tym momencie zwrócić uwagę, czy borówka amerykańska nie jest zbyt zwarta – jeśli promienie słoneczne nie dochodzą w głąb rośliny, należy ją nieco przerzedzić.
Gdy mamy do czynienia z naprawdę dorosłym okazem (10-15 lat) – roślinę należy ściąć całkowicie na przedwiośniu. Jest to tak zwane cięcie odmładzające. Już po kilku miesiącach zaczną pojawiać się w tym miejscu zupełnie nowe, zdrowe pędy.
Potrzebujesz sekatora?
Kiedy powinna być cięta borówka amerykańska? Przycinanie zawsze przeprowadzamy wiosną w suche, słoneczne dni. Lato jest również akceptowalnym terminem, w szczególności zaraz po zebraniu wszystkich dojrzałych borówek.
Zimowanie, choroby i szkodniki
Choroby borówki amerykańskiej pojawiają się dość często, a są to między innymi:
- zgorzel pędów borówki amerykańskiej,
- antraknoza borówki,
- brunatna zgnilizna owoców (monilioza),
- szara pleśń,
- mączniak rzekomy,
- mączniak prawdziwy,
- biała plamistość liści.
Rozwiązaniem na każdych z tych problemów na pewno okażą się środki ochrony roślin, które dostępne są na stronie morele.net! Znajdziesz tam również preparaty, które z powodzeniem pomogą Ci zwalczyć szkodniki roślin.
A jakie szkodniki najczęściej atakują borówki amerykańskie? Te owady mogą im zagrozić:
- mszyce,
- szpeciel pączkowy borówki,
- pryszczarek borówkowiec,
- muszka plamoskrzydła.
Na co pomaga borówka amerykańska? Właściwości od A do Z!
Zasady dotyczące hodowli to nie wszystko, co musisz wiedzieć o tak znakomitej roślinie, jaką jest borówka amerykańska. Właściwości, które kryją w sobie jej owoce, są niesamowite! Poznaj je wszystkie i ciesz się lepszym zdrowiem płynącym z natury!
Borówka amerykańska w kuchni
W jaki sposób może zostać wykorzystana borówka amerykańska? Przetwory to jedno z najpopularniejszych wyborów. Konfitury przyrządzone z użyciem tych owoców smakują doskonale!
Innym pomysłem może być nalewka z borówki amerykańskiej! W internecie aż roi się od przepisów, w których należy zmieszać ze sobą alkohol z tymi pysznymi, okrągłymi owocami.
Sprawdź też: Ognik szkarłatny – niewymagająca roślina idealna na żywopłot
Bez obrabiania też może być pysznie! A ile kalorii ma borówka amerykańska? Kcal tych owoców wynosi jedynie 57 na 100 gramów! Niska zawartość cukru pozwala diabetykom na ich spożywanie, nawet w całkiem sporych ilościach. Ich indeks glikemiczny wynosi 55. Stanowią one doskonały dodatek do ciast, lodów, ale również wytrawnych potraw. Warto również je wprowadzić do diety zamiast znacznie bardziej kalorycznych, niezdrowych przekąsek.
Przy zapewnieniu odpowiednich warunków możemy z powodzeniem zbierać owoce borówki amerykańskiej przez niemal cały miesiąc! Cieszmy się letnimi miesiącami, zajadając się zdrowymi przekąskami.
Jakie zdrowotne właściwości ma borówka amerykańska?
Borówka amerykańska oprócz bycia doskonałą przekąską dla cukrzyków ma całe mnóstwo pozytywnych cech. Ich korzystne działania to:
- poprawa pracy jelit,
- obniżanie poziomu złego cholesterolu,
- hamowanie rozwoju komórek nowotworowych,
- obniżanie ciśnienia krwi.
Są one również niezwykle bogate w witaminy (A, B6, C, E, K), kwas foliowy, ryboflawinę, niacynę oraz tiaminę. Minerały to natomiast wapń, magnez, selen, cynk, potas, żelazo oraz potas.
Ze względu na wysoką cenę, którą musimy zapłacić w sklepie za paczkę borówek – rekomendujemy jej samodzielną uprawę. Bogactwo witamin i minerałów to coś, co z pewnością powinno Cię przekonać do posadzenia choć jednego krzaczka w Twoim ogrodzie.
Mamy szczerą nadzieję, że lektura tego artykułu wyczerpująco przedstawiła Ci roślinę, jaką jest borówka amerykańska. Uprawa może i jest skomplikowana, choć mamy pewność, że stosując się do tych zaleceń, Twoja uprawa się powiedzie! Czy w Twoim ogrodzie rośnie już borówka amerykańska? W jaki sposób o nią dbasz? A może masz z nią jakiś kłopot? Koniecznie podziel się swoimi doświadczeniami, poradami lub problemami w sekcji komentarzy!
A jeśli chcesz poznać więcej interesujących krzewów do ogrodu – sprawdź te artykuły:
- Krzewy kwitnące do ogrodu – poznaj 7 najpiękniejszych roślin łatwych w uprawie!
- Krzewy zimozielone – liściaste, iglaste, kwitnące. Jakie wybrać do ogrodu?
- Łatwe w uprawie krzewy ozdobne. Które z krzewów ozdobnych wymagają najmniej wysiłku?
- Żywopłot kwitnący, liściasty czy iglasty? Jaki wybrać?