1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Żółw domowy – lądowy czy wodno-lądowy?

Poradniki

2 lata temu

Żółw domowy – lądowy czy wodno-lądowy?

Zwierzęta
41
8
2
41
8

Żółw domowy to znakomity pupil, który z pewnością przypadnie do gustu wszystkim członkom rodziny. Te niewielkie gady domowe są chętnie powierzane dzieciom, które bez kłopotu potrafią się nimi zająć. Sprawdź, jaki żółw – wodno-lądowy czy lądowy – będzie dla Ciebie odpowiedni!

Żółw domowy – jakiego wybrać?

Sklepy specjalizujące się w terrarystyce – oprócz tego, że mogą zagwarantować nam węże domowe i jaszczurki domoweposiadają bogatą ofertę żółwi. Najłatwiej podzielić je na dwie grupy, które będą reprezentować: żółw lądowy domowy oraz żółw wodny domowy, czy też wodno-lądowy.

Żółw domowy to częsty wybór w przypadku rodzin z dziećmi. Zwierzę to nie jest aż tak wymagające jak kot czy pies, głośne jak papuga ani niebezpieczne jak wąż. Wyglądem też bardziej zachęca młode osoby w porównaniu do jaszczurek, które mogą wydawać się nieco obrzydliwe.

Żółw domowy - wodno-lądowy
W domu możemy hodować żółwie lądowe i wodno-lądowe

Uczenie się odpowiedzialności na żółwiach to świetny pomysł – jednak wszystko powinno zawsze odbywać się pod czujnym okiem rodzica. Zaniedbanie potrzeb zwierzęcia lub branie do rąk żółwia, który może ugryźć, nie jest rozsądne i może doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji.

Jakie żółwie są najbardziej polecane dla początkujących hodowców? Jak powinno wyglądać terrarium dla żółwia? Poznaj kilka najciekawszych propozycji i znajdź idealnego pupila dla siebie!

Żółw lądowy domowy

Wśród żółwi typowo lądowych wyróżnić można następujące okazy:

 • żółw stepowy,
 • żółw grecki.

Sprawdź też: Papuga – jaki gatunek wybrać? Ile żyją i ile kosztują papugi?

Żółw stepowy to gad dorastający do 23 centymetrów (samce są mniejsze od samic) – wymaga on średniej wielkości terrarium o wymiarach 100 x 50 x 50 cm. Podłoże powinno składać się z ziemi zmieszanej z piaskiem, a temperatura wynosić około 26 stopni Celsjusza w ciągu dnia, natomiast 18 stopni Celsjusza nocą. Te żółwie zapadają w sen zimowy, a także przydarzyć im się może około miesięczny sen letni.

Żółw grecki jest nieco większy – dorasta do 30-35 centymetrów i tym samym wymaga nieco większego terrarium. Optymalna wielkość to 150 x 80 x 50 cm. Podłoże, które sprawdzi się w tym przypadku, powinno składać się z kory, siana i drewnianych zrębków. Nie wolno zapomnieć również o temperaturze – w przypadku tego gada w najcieplejszym miejscu powinno utrzymywać się 30-35 stopni Celsjusza, natomiast w najchłodniejszym – między 25 a 26 stopni Celsjusza. 

Grecki
Żółw grecki charakteryzuje się pięknym wyglądem skorupy i bardzo dużą żywotnością

W przypadku obu tych żółwi nie wolno zapomnieć o miseczce z wodą i kilku kryjówkach, które z pewnością przypadną gadom do gustu. Wysokie temperatury najłatwiej uzyskać przy użyciu lamp grzewczych. 

Żółw wodno-lądowy

Jeśli chcesz, by Twoim pupilem został żółw domowy wodno-lądowy – przygotowaliśmy opisy dwóch gatunków. Te żółwie do akwarium są niezwykle chętnie wybierane, ponieważ – nie oszukujmy się – prowadzą znacznie ciekawszy tryb życia od ich lądowych braci. 

Żółw czerwonolicy to gad mięsożerny dorastający aż do 28 centymetrów. Poznać go możemy po czerwonych i jasnożółtych paskach biegnących wzdłuż jego głowy. Terrarium dla żółwia wodno-lądowego (czyli akwaterrarium) o takich wymiarach powinno wynosić 100 x 60 x 45 cm. Musi być w nim wyraźnie wydzielona część wodna i lądowa. W innym przypadku zwierzę nie będzie prawidłowo funkcjonować. Bardzo podobny do niego jest żółw żółtolicy, którego również możemy zakupić i hodować w zaciszu domowym.

Żółw czerwonolicy
Żółw czerwonolicy to bardzo popularny gatunek żółwia wodno-lądowego

Mały żółw domowy, z którym trzeba bardzo uważać, to żółw chiński. Dorasta on jedynie do wielkości około 15 centymetrów. Nie jest on zbyt przyjacielski – łatwo go spłoszyć, a przestraszony może dotkliwie ugryźć (a nawet odgryźć palec). Odpowiednie akwaterrarium powinno mierzyć 100 x 80 x 50 cm i również mieć wyznaczone dwie części: lądową i wodną. Najlepiej przygotować żółwiowi wysepkę pośrodku zbiornika. Optymalna temperatura dla tych gadów to 22-28 stopni Celsjusza, natomiast podłoże powinno być piaszczyste.

Żółwie, które warto znać!

Może nie są to żółwie do akwarium – lecz warto, byś poznał najciekawsze odmiany żółwi. Wśród nich znajduje się najdłużej żyjące zwierzę lądowe! A oto ci niezwykli bohaterowie:

 • żółw jaszczurowaty,
 • żółw olbrzymi (prawdopodobnie najstarsze lądowe zwierzę, szacuje się, że ma teraz ok. 190 lat),
 • żółw sępi,
 • żółw słoniowy (największy żółw na świecie),
 • żółw lamparci,
 • żółw pustynny,
 • żółw błotny (jedyny występujący na terenie Polski żółw). 

Ile kosztuje żółw domowy?

Ceny żółwi zaczynają się już od 30 złotych, a kończą nawet na 1000 złotych! Wszystko zależy od gatunku, który szczególnie wpadnie nam w oko. Z reguły żółwie lądowe są znacznie droższe od żółwi wodno-lądowych.

Sprawdź też: Jak wygląda chomik? Ile żyje? Co je? Ile kosztuje chomik?

Bardzo ważną kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie, jest dokumentacja potwierdzająca pochodzenie zwierzęcia. Hodowcy nazywają go CITES – te papiery powinny być dla nas kluczowe, ponieważ potwierdzają one autentyczność sprzedawcy. Żółwie, które nie posiadają takiej dokumentacji, pochodzą z nielegalnych źródeł i najprawdopodobniej zostały przemycone.

Wracając do cen – zdecydowanie najtańszy jest wodno-lądowy żółw ostrogrzbiety, którego cena wynosi około 30 złotych. Zaraz za nim czają się żółw czerwonolicy i żółtolicy. Cena za pojedynczego, drobnego osobnika wynosi około 40 złotych. W tym przedziale cenowym znajdziemy również żółwie hieroglifowe oraz żółtobrzuche, za które nie zapłacimy więcej niż 60 złotych.

Żółw chiński
Niepozornie wyglądający, niedrogi żółw chiński może być dość niebezpieczny – należy z nim szczególnie uważać

Aby żółw chiński został naszym pupilem, musimy przygotować się na wydatek wynoszący około 100 złotych. Ceny żółwi stepowych oscylują w okolicy 300-400 złotych, greckich natomiast – 400-600 złotych. Najdroższy żółw domowy, który może stać się naszym pupilem, to afrykański żółw zawiasowy z ceną 1000 złotych.

Terrarium dla żółwia lądowego, akwaterrarium i inne wydatki

Zakup samego zwierzaka to nie wszystko. Żółw domowy często kosztuje wielokrotnie mniej niż terrarium, którego wymaga. Ceny samych „szuflad” zaczynają się od około 100 złotych, jednak profesjonalne, duże terraria wraz z wyposażeniem zwykle kosztują około 600 złotych.

Jeżeli chcemy samodzielnie urządzić terrarium – potrzebne nam będą:

 • żarówki grzewcze, żarówki UVB lub świetlówki,
 • oprawki do żarówek,
 • podłoże,
 • elementy wystroju wybiegu,
 • odpowiednie urządzenia do przeprowadzenia poprawnej hibernacji.

Oprócz tego ważny jest również weterynarz. W tym przypadku koszty mogą być naprawdę wysokie, lecz zacząć trzeba od tego, że nie każdy weterynarz specjalizuje się w żółwiach. Znalezienie odpowiedniej osoby często może wiązać się z koniecznością przebycia długiej drogi, a następnie zapłaceniem za wykonaną usługę. Cena więc może wahać się od kilkudziesięciu aż do kilkuset złotych.

Dobrą wiadomością jest fakt, że wyżywienie tych gadów domowych nie jest szczególnie drogie. O tym, co je żółw domowy, dowiesz się w dalszej części artykułu!

Ile żyje żółw domowy?

Cena i koszta to nie jedyne czynniki, które powinny warunkować naszą chęć zakupu żółwia. Warto wiedzieć, że są to niezwykle żywotne zwierzęta. W szczególności dożywaniem sędziwego wieku cechują się żółwie lądowe.

Żółw stepowy, który hodowany jest w odpowiednich warunkach, może żyć nawet 80 lat – jednak to nie on jest rekordzistą. W tej kategorii zdecydowanie wygrywa żółw grecki, którego wiek może wynieść aż 100 lat!

Sprawdź też: Jaszczurki w Polsce – poznaj te gady!

Żółwie wodno-lądowe żyją średnio około 20-35 lat. Jest to wielokrotnie mniej niż w przypadku żółwi lądowych – jednak nie zmienia to faktu, że taki pupil to również wspaniały wybór!

Co jedzą żółwie?

Każdy żółw domowy jest nieco inny i co innego będzie mu odpowiadać. Najprościej przeanalizować dietę tych gadów na podstawie warunków, w których przebywają. Dieta żółwi lądowych znacznie różni się od tej, którą preferują żółwie wodno-lądowe.

Żółw domowy, który przebywa w suchym klimacie, jest roślinożercą, natomiast wodne osobniki gustują w diecie zawierającej mięso. Szczególnie upodobały sobie one ślimaki wodne, dżdżownice, krewetki, żaby, raki, ryby słodkowodne i rośliny wodne (hiacynt wodny, rzęsę, moczarka czy babkę). Całkowicie zabronione dla nich są natomiast owoce, warzywa, jajka na twardo, karma dla innych zwierząt, mięso ptaków i ssaków oraz ser.

Pod względem diety znacznie tańsze wydają się żółwie lądowe. Im bez kłopotu możemy podać pospolite rośliny łąkowe, takie jak babka, koniczyna, pokrzywa, mniszek lekarski, a nawet zwykłą trawę. Z przyjemnością spożywają one również liście truskawek, fiołków afrykańskich, jaśminu czy cynii lub ziołabazylię oraz tymianek. Dozwolone są także warzywa – kapusta pekińska, rukola, kiełki czy cykoria, natomiast owoce można podawać im jedynie raz na jakiś czas, ponieważ zbyt duża ilość cukrów w diecie żółwi nie jest wskazana. Nie wolno też pominąć suszonych roślin, które powinny stanowić aż ⅓ diety tych zwierząt.

Mamy nadzieję, że ten artykuł rozjaśnił Ci, z jakimi kosztami i jaką odpowiedzialnością wiąże się żółw domowy. To naprawdę świetne stworzenia, które będą towarzyszyć Ci przez bardzo wiele lat! Który z wymienionych gatunków najbardziej Cię interesuje? A może już masz żółwia? Koniecznie podziel się w sekcji komentarzy swoimi historiami i doświadczeniami związanymi z tymi gadami domowymi!

A jeśli chcesz poznać więcej interesujących treści dotyczących domowych pupili – sprawdź następujące wpisy:

41
8

Podziel się:

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *