1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Węże domowe, czyli niestandardowe pupile do terrarium

Poradniki

2 lata temu

Węże domowe, czyli niestandardowe pupile do terrarium

Zwierzęta
50
6
1
50
6

Węże domowe to pupile, które budzą respekt. Wiele osób postrzega je jako niebezpieczne, straszne zwierzęta – lecz tak naprawdę niewiele się one różnią od jaszczurek. Poznaj te gady domowe i sprawdź, czy węże dla początkujących to zwierzęta dla Ciebie.

Węże dla początkujących

Węże domowe niejadowite to coś, czego poszukują osoby chcące rozpocząć swoją przygodę z terrarystyką. Podobnym zainteresowaniem cieszą się jaszczurki domowe, których ceny są na podobnym poziomie, jednak są nieco łatwiejsze w hodowli.

W tym poradniku poznasz zarówno małe węże domowe niejadowite, jak i nieco większe okazy, które nie posiadają kłów jadowych. Polska to jeden z wielu krajów, gdzie sprzedaż i hodowla jadowitych węży jest zabroniona – dlatego kupując takiego gada, nie powinieneś się tym zbytnio przejmować.

Biały wąż zbożowy
Wygląd poszczególnych gadów domowych, w zależności od odmiany, bardzo się różni. Na zdjęciu biały wąż zbożowy

Brak kłów jadowych nie powinien jednak utwierdzać nas w przekonaniu, że węże domowe są w pełni niegroźnymi zwierzakami. Wystarczy jeden nieodpowiedni ruch, a nasz pupil może boleśnie nas ukąsić lub ciasno opleść nasze ciało, co czasem doprowadza nawet do śmierci. Przed zakupem wymarzonego osobnika koniecznie poznaj wszystkie tajniki hodowli wybranego gatunku. 

Wąż zbożowy

Małe węże domowe najlepiej reprezentują zbożówki, których mnogość odmian, barw i kolorów wręcz powala na kolana. Te gady osiągają maksymalnie około 180 centymetrów długości, jednak ich waga rzadko przekracza 1 kilogram. To gad domowy słynący z łatwości w dostosowywaniu się do nowych warunków, z którym z pewnością poradzi sobie nawet nastolatek. 

Sprawdź też: Węże w Polsce – poznaj jadowite i niejadowite gady!

W związku z tak stosunkowo jego niewielkimi rozmiarami zbyt dużo miejsca to coś, czego nie potrzebuje wąż zbożowy. Terrarium dla tego gada powinno mieć wymiary 80 x 40 x 40 cm, lecz 120 x 50 x 50 cm lub nawet nieco większe dla dorosłego osobnika sprawdziłoby się jeszcze lepiej. 

Warunki, w których wąż zbożowy (Pantherophis guttatus) będzie najlepiej rósł i spokojnie żył, to temperatura między 23 a 32 stopniami Celsjusza. Należy również dbać o odpowiednią wilgotność, która powinna oscylować w granicy 65-75%.

Węże domowe - wąż zbożowy
Wąż zbożowy to naprawdę niewielki gad, który żartobliwie nazywany jest sznurówką

Wąż zbożowy słynie ze swoich ucieczek – potrafi niepostrzeżenie wyjść z terrarium nawet wtedy, gdy jest ono zamknięte. Najczęściej jednak robi to, gdy właściciel choć trochę uchyli szybkę. Gad korzysta z tych okazji, ponieważ funkcjonuje w ciągu dnia – co szczególnie cieszy fanów obserwowania tych pupili.

Pyton królewski

Najmniejszy osobnik z rodziny pytonów – pyton królewski (Python regius). Dorasta on do 1,5 metra długości i osiąga wagę 5 lub 6 kilogramów. Zwykle spotkamy osobniki w brązowo-żółtych barwach, choć na rynku terrarystycznym nie brakuje niesamowitych okazów. Jeśli naszym marzeniem są węże domowe białe – pyton królewski powinien Cię zainteresować. 

Pyton królewski albinos to niezwykle interesujący wybór – ma on też jednak swoją cenę, która nie należy do najniższych. Mimo tego niezależnie od odmiany – te węże domowe są dość łatwe w hodowli. Do prawidłowego wzrostu i egzystowania, pytony wymagają temperatury w okolicy 28-30 stopni Celsjusza w dzień oraz około 26 stopni Celsjusza w nocy. Pamiętaj jednak, by zapewnić wężowi jedno miejsce w terrarium, w którym stale temperatura wynosić będzie 30 stopni. Wilgotność powinna wahać się w okolicy 50-55%.

Węże domowe - pyton
Mały pyton królewski to dość łagodny gad, z którym na pewno poradzą sobie fani terrarystyki

Niewielkie, młode okazy powinny mieć zapewnione terrarium dla węża o wymiarach 40 x 20 x 40 cm, natomiast dorosłe osobniki dobrze będą się czuły w terrarium 100 x 60 x 50 cm. Znakomitym pomysłem jest wymiana terrarium wraz ze wzrostem węża – dzięki temu nie będzie on przytłoczony przestrzenią (często wpływa to na apetyt).

Pyton będzie przeszczęśliwy, jeśli zorganizujemy mu kilka kryjówek, a także jeżeli codziennie będziemy zraszać jego terrarium. Te węże domowe zwykle są bardzo przyjazne, jednak w momencie zagrożenia mogą ugryźć lub zasyczeć. 

Boa dusiciel

Podobny w ubarwieniu, choć znacznie cięższy i dłuższy od pytona królewskiego – boa dusiciel (Boa constrictor) to również dobry wąż dla początkujących. Osiąga on wielkość od 2,5 do 4 metrów w zależności od płci i warunków, w których się znajduje. Okazy domowe zwykle nie przekraczają 3,5 metra. Waga tych gadów oscyluje w okolicy 15-20 kilogramów.

Węże domowe - boa dusiciel
Boa dusiciel, mimo swojego nieco przerażającego wyglądu, nadaje się dla osób początkujących

Te węże domowe wymagają dużego terrarium – minimum to 100 x 80 x 80 cm, a optymalna wielkość wynosi 150 x 100 x 100 cm. Boa dusiciel musi mieć zapewnione 26-31 stopni Celsjusza w ciągu dnia, natomiast 24 stopni Celsjusza w nocy. Wilgotność powinna oscylować w granicy 60-70% w ciągu dnia, natomiast aż 80% w nocy.

Sprawdź też: Jaszczurki w Polsce – poznaj te gady!

Bardzo ważne jest również, by w terrarium dla boa znalazł się zbiornik wodny – te węże bardzo lubią kąpiele. Nie można zapomnieć także o kilku kryjówkach, w których gad będzie miał zapewniony całkowity spokój.

Co jedzą węże domowe?

Dieta węży domowych nie jest zbyt skomplikowana. Wymagają one pożywienia dostosowanego do ich wielkości. Młode osobniki boa lub pytonów, a także wszystkie węże zbożowe będą zadowolone, jeśli będziemy je raczyć mrożoną, dobrej jakości karmówką. 

Spore, dorosłe osobniki mają większe wymagania – w ich diecie mogą znaleźć się:

  • myszy,
  • chomiki,
  • małe króliki,
  • świnki morskie,
  • szczury.

W naturze te gady uzupełniają swoją dietę ptakami, jaszczurkami, rybami, płazami czy innymi ssakami. Zależnie od konkretnego węża mają one swoje własne sposoby na pożeranie ofiar.

Wąż boa pod osłoną nocy wpierw dusi swoją ofiarę, a następnie przez kilka dni trawi ją w ukryciu. Inni przedstawieni tu przedstawiciele bez kłopotu połykają swoje zdobycze w całości. Karmienie węży odbywa się co 7-10 dni. Wyjątkiem mogą być młode osobniki, które zwykle potrzebują nieco więcej jedzenia ze względu na możliwość pożarcia małej porcji na raz.

Ile żyją węże domowe?

Długość życia węży domowych zależy w szczególności od warunków, w których egzystuje stworzenie. Tworząc terrarium jak najbardziej zbliżone do miejsc, z których pochodzą konkretne gady, sprawiamy, że ich życie stanie się wręcz znakomite.

Sprawdź też: Jaszczurka zwinka w Twoim ogrodzie!

Średnia długość życia węża zbożowego to 20 lat, pytona królewskiego – 20-30 lat, natomiast wąż boa może nam towarzyszyć 25-30 lat. Gady domowe muszą mieć zapewnioną dobrą opiekę – nie każdy weterynarz specjalizuje się w takich zwierzętach – przed zakupem sprawdź, czy ktoś taki znajduje się w Twojej okolicy.

Ile kosztuje wąż domowy?

Dobrą wiadomością dla fanatyków gadów jest z pewnością to, że węże domowe nie są wcale takie drogie! Chyba że zdecydujemy się na rzadko spotykaną, oryginalną odmianę, wtedy kwoty mogą być nawet cztero- lub pięciocyfrowe.

Ile kosztuje pyton królewski? Cena tego gada wynosi od 150 złotych za drobnego, standardowo ubarwionego gada – aż do kilkudziesięciu tysięcy złotych, jeśli mówimy o albinosach. Zbożówki w zależności od wielkości i ubarwienia kosztują od 80 złotych do kilkuset, a nawet kilku tysięcy złotych.

Pyton z albinizmem
Kilka nieznacznych przebarwień na łuskach węża może stanowić o jego znacznie wyższej cenie

Boa dusiciel występuje w najmniej zróżnicowanych cenach – koszt za młodego osobnika to od 250 do 350 złotych.

Mamy nadzieję, że poznałeś dokładnie węże domowe i już wiesz, którego z nich wybierzesz na swojego podopiecznego! A może masz już węża? Czy polecasz jakieś inne gatunki dla początkujących? Koniecznie podziel się w sekcji komentarzy swoimi doświadczeniami i radami dla innych przyszłych hodowców! 

A jeśli chcesz pozostać w tematyce zwierząt domowych – sprawdź następujące artykuły:

50
6

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *