1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Szczur jako nieproszony gość. Jak wytępić szczury?

Poradniki

1 rok temu

Szczur jako nieproszony gość. Jak wytępić szczury?

Szkodniki Zwierzęta
20
8
1
20
8

Szczur to gryzoń, który u wielu osób budzi obrzydzenie. Sprawdź, jak wytępić szczury sposobami domowymi lub chemią oraz w jaki sposób odróżnić szczura od innych gryzoni. Czy trutki na szczury są skuteczne? Czy można jakoś odstraszyć te gryzonie? Przekonaj się!

Jak wygląda szczur?

Szczur, w zależności od gatunku, może wyglądać całkowicie inaczej. Te gryzonie znajdziemy na całym świecie, oprócz Antarktydy. Podczas niezliczonych podróży ludzi te ssaki dotarły nawet do odludnych wysp i archipelagów.

Szczury w mieście
Szczury są powszechnym problemem niemal na każdym kontynencie

Podrodzina myszy (Murinae), do której należą szczury, obejmuje kilkadziesiąt gatunków tych gryzoni. Rozpoznać je można po następujących wskaźnikach:

  • długość ciała (bez ogona) 65-300 mm,
  • ogon o długości 77-330 mm,
  • waga od 22 do 540 g.

Rodzaje szczurów

W Polsce spotkamy odmiany takie jak szczur śniady oraz szczur wędrowny (szczur kanałowy), natomiast szczur wodny to karczownik, którego dokładniej możesz poznać w artykule Jak wygląda karczownik? Jak się go pozbyć z ogrodu?. W Azji i na wyspach Pacyfiku najpopularniejszym rodzajem jest szczur polinezyjski. Każdy z nich to szczur dziki. W domach natomiast chętnie hodowane są szczur domowy lub szczur Dumbo. 

Ciekawą odmianą gatunkową jest łysy szczur, znany jako Sfinks Bezwłosy, a jeszcze innym rodzajem jest tak zwany Fuzz. Są to gryzonie, które niemal nie posiadają włosów, choć wciąż pokrywa je lekki meszek. Zwierzęta te są bardzo chorowite, dlatego hodowcy rzadko decydują się na ich rozmnażanie.

Sprawdź też: Jaszczurki domowe – gatunki dla początkujących i nie tylko!

Największy szczur, który mierzył aż 82 centymetry, został znaleziony w 2009 roku w dżungli Papui-Nowej Gwinei. Był to wełnisty szczur Bosawi i z tą rekordową wielkością wciąż króluje na podium.

Ile żyje szczur?

Długość życia szczura wynosi od 12 miesięcy aż do około 3 lat. Gryzonie w hodowli dożywają niemal trzykrotnie dłużej od ich dzikich kuzynów. Średnia ich życia wynosi około 18 miesięcy.

Przyczyną tak krótkiego życia dzikich szczurów są warunki, w których żyją. Nieodpowiednia dieta, zanieczyszczenia i inne zagrożenia sprawiają, że ich życie jest stosunkowo krótkie. Lecz i w tak małym przedziale czasowym są one w stanie się rozmnożyć, co może przysparzać wiele problemów okolicznym mieszkańcom.

Ile szczur może mieć młodych? Samica może rodzić od 3 do 6 razy w ciągu jednego roku. Każdy z porodów może zakończyć się 7-8, a w skrajnych przypadkach nawet 12 młodymi. Z tego powodu, jeśli mamy kłopot ze szczurami w naszym domu lub na posesji – szybko nabiera on ogromnych rozmiarów.

Odchody myszy a szczura

Rodzaj gryzonia, który zamieszkał w naszym domu, gospodarstwie lub podwórku, można łatwo zidentyfikować po odchodach. Jeśli zastanawiasz się, czy nieproszonym gościem jest mysz czy szczur – przybywamy z pomocą.

Szczur kanałowy
Szczury są znakomitymi pływakami

Szczur to w sumie mały gryzoń podobny do myszy, lecz ich ślady bytowania nie są takie same. Odchody myszy a szczura różnią się przede wszystkim wielkością i kształtem – mysie są znacznie mniejsze i spiczaste na obu końcach. Szczurze odchody charakteryzują się bardziej zbitym kształtem i są większe.

Te gryzonie podobne do myszy są również od nich większe i cięższe. Jeśli dokładnie zobaczysz, a nawet usłyszysz przebiegającego gryzonia – to niemal pewne, że to szczur. Wtedy należy niezwłocznie rozpocząć walkę.

Czego boją się szczury?

Oczywiście w pierwszej kolejności możemy skorzystać z humanitarnych sposobów i dowiedzieć się, jakich zapachów nie znosi szczur. Wśród nich wyróżnić można wiele ziół, a także owoce, warzywa oraz inne zwierzęta.

Zioła i rośliny, które szczególnie negatywnie działają na zmysł zapachu szczura, to dzika mięta, oleander, kwiat wrotyczu, wilczomlecz, dziewanna, świeże liście pomidorów i dziki rumianek. Mieszankę tych roślin wystarczy ułożyć w miejscach bytowania gryzoni, a prawdopodobieństwo, że się wyniosą, bardzo wzrośnie.

Sprawdź też: Egzotyczne zwierzęta domowe, które warto znać!

Podobnie rozkładać można czosnek lub przekrojoną na pół cytrynę. Wypróbuj także pieprz na szczury! Warto również ułożyć je w miejscach, gdzie jeszcze nie zaobserwowaliśmy gryzoni – w półkach z jedzeniem, kątach pokojów czy szafkach kuchennych. Garaż lub piwnica to również doskonałe opcje na ułożenie odstraszaczy.

Dobry odstraszacz na szczury to również kot w domu. Jego zapach skutecznie zniechęca gryzonie do przebywania w tym samym budynku. Nie zbliżają się one również do zawieszek lub kostek do muszli klozetowej.

Jeszcze innym pomysłem jest elektroniczny odstraszacz na szczury. W sklepie Morele.net znajdziesz kilka wariantów w kategorii odstraszacze zwierząt. Dopasowane są one do różnych miejsc – zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz.

Jak się pozbyć szczurów?

Istnieje mnóstwo sposobów na walkę ze szczurami. Jedne nie wyrządzą najmniejszej szkody gryzoniom, inne natomiast są w ogóle niehumanitarne (lecz bardzo skuteczne). Od Ciebie zależy, które zastosujesz w swoim domu, gospodarstwie lub na podwórku.

Deratyzacja
Deratyzacja to najlepszy sposób na pozbycie się gryzoni

Jeśli mieszkasz w bloku – deratyzacją po zgłoszeniu powinien zająć się zarządca osiedla lub pracownicy administracji. Dzięki temu każdy szczur zostanie skutecznie usunięty, bez stosowania środków, które mogłyby zaszkodzić mieszkańcom lub ich zwierzętom.

Jak pozbyć się szczurów z podwórka?

Jeżeli całkowicie humanitarne sposoby na odstraszanie gryzoni nie działają – należy podjąć dalsze kroki. Pułapki na szczury to doskonałe rozwiązanie. Humanitarna opcja to klatka, w której należy umieścić wabik, a gryzoń po skosztowaniu go zostaje zamknięty. Mechanizm w niej zastosowany nie jest w stanie zranić lub zabić zwierzęcia, więc jest całkowicie bezinwazyjny. Po złapaniu szczura wystarczy wywieźć go z dala od domu i tam wypuścić. Jest to tak zwany chwytacz żywołowny lub pułapka żywołowna.

Mniej humanitarne, lecz bardzo popularne, są pułapki, których mechanizm zabija gryzonia. Doskonale w tym celu sprawdzą się standardowe pułapki na myszy – o drewnianej lub metalowej podstawie.

Jak pozbyć się szczurów z domu?

Wcześniej wspomniane sposoby sprawdzą się również w domu. Tu jednak mamy więcej możliwości. Oprócz pułapek warto wypróbować lepy na szczury. Zaletą tego sposobu jest fakt, że gryzoń może niepostrzeżenie przykleić się do płytki, nie potrzebuje do tego żadnej zachęty. Są to znakomite pułapki na szczury i myszy, choć mało humanitarne.

Sprawdź też: Najlepsze sposoby na ślimaki w ogrodzie. Jak pozbyć się tych nieproszonych gości w przypadku inwazji?

W miejscach zadaszonych doskonale również sprawdzi się trutka na myszy i szczury. Mieszanki dostępne w sklepach specjalistycznych wydzielają zapach, który przyciąga gryzonie, a następnie – po zjedzeniu – uśmierca je. Substancje zawarte w granulkach lub płynach tego typu zapobiegają rozkładowi szczurów i myszy, dzięki czemu zwłoki nie śmierdzą. Należy jednak bardzo uważać, gdy Twoim wyborem okaże się trutka na gryzonie – zwierzęta domowe również może zainteresować pachnąca przekąska.

Szczur – domowe sposoby na walkę

Najlepiej zapobiegać, niż czekać do momentu, kiedy szczur atakuje Twoje zapasy żywności, kable lub inne przedmioty. Te gryzonie mogą przenosić naprawdę groźne choroby i być w stanie dotkliwie zaatakować człowieka, jeśli poczują zagrożenie.

Domowe sposoby na uśmiercenie szczurów zostały już dokładnie opisane w przypadku odstraszania – jednak warto także wspomnieć o jeszcze jednym pomyśle. Domestos na szczury, który porozlewamy do małych pojemniczków, powinien je skutecznie przegonić.

Szczur w kuchni
Trzymanie jedzenia w szczelnie zamykanych pojemnikach może uchronić Cię przed atakiem szczurów

Żaden szczur również nie będzie bezpieczny, jeśli postanowi zamieszkać w sąsiedztwie kota. Ich zdolności łowieckie są na wystarczającym poziomie, by upolować każdego z nieproszonych gryzoni.

Należy także zadbać o budynek. Niedopuszczalne są jakiekolwiek dziury w elewacji czy szczeliny w okolicy zadaszenia. Przez takie drobne przejścia myszy lub szczury mogą wejść bez najmniejszego kłopotu i nawet jeśli zwalczymy jedną partię gryzoni – kolejne mogą pojawić się szybciej, niż się tego spodziewamy.

Dbaj o regularne usuwanie resztek jedzenia z domu oraz przechowuj suche produkty, takie jak ryż czy kasza, w szczelnych pojemnikach. Dzięki temu uchronisz się przed stołowaniem się myszy i szczurów w Twoim domu.

Mamy nadzieję, że żaden szczur nie będzie już dla Ciebie zmartwieniem i zwalczysz bez kłopotu każdego nieproszonego gryzonia! Czy masz jakieś inne sposoby na walkę ze szczurami lub myszami? Koniecznie podziel się nimi w sekcji komentarzy!

A jeśli chcesz poznać więcej interesujących treści – sprawdź te artykuły:

20
8

Podziel się:

Komentarze (1)

Nie wiem czy to prawda, że ludzkie włosy odstraszają szczury bo ja zrobiłem taki sposób i pozbyłam się ich raz na zawsze powodzenia w działaniu i pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *