1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak założyć pasiekę krok po kroku!

Poradniki

2 lata temu

Jak założyć pasiekę krok po kroku!

Zwierzęta
8
2
0
8
2

Jak założyć pasiekę? Co powinien wiedzieć przyszły pszczelarz? Skąd pozyskać rój pszczół? Jakie problemy mogą pojawić się w związku z tym, jak założyć pasiekę? Dofinansowanie, porady – o wszystkim dowiesz się z tego artykułu!

Jak założyć pasiekę? Jakie są wymagania prawne?

Zanim zaczniemy zastanawiać się, jak założyć pasiekę – warto wiedzieć, jak się do tego przygotować. Przed rozpoczęciem zakupów wszystkich niezbędnych produktów oraz pszczół musisz zdobyć odpowiednią dokumentację i zaplanować całe przedsięwzięcie.

Twoim bezwzględnym obowiązkiem jest umiejscowienie uli minimum 10 metrów od dróg, budynków mieszkalnych oraz granicy działki. Taka odległość zapewnia spokój przechodniom, innym mieszkańcom, a także samym pszczołom.

Jak założyć pasiekę - ul
Po sprawdzeniu wszystkich wymagań i obowiązków możesz przejść do kompletowania wyposażenia pszczelarskiego!

Po wyznaczeniu odpowiedniego terenu należy złożyć formularz do Inspekcji Weterynaryjnej, a ponadto warto zorientować się w kwestii ubezpieczenia pasieki. Dzięki temu, gdyby nasze pszczoły pożądliły ludzi lub zwierzęta, możemy być spokojni.

Sprawdź też: Co to jest łąka kwietna i jak ją założyć?

Wymogiem jest również ustawienie tabliczki z informacją o obecności pszczół, a także danymi pszczelarza, do którego należą. Jeśli chcemy sprzedawać nasze wyroby, konieczne jest także zaświadczenie lekarskie, dokumenty zawierające plan rozwoju interesu, wykaz wykorzystywanych środków chemicznych, a także wpis do rejestru zakładów prowadzących działalność w związku ze sprzedażą produktów pochodzenia zwierzęcego.

Jak założyć własną pasiekę krok po kroku!

Wszystkie formalności dotyczące tego, jak założyć pasiekę, są niezwykle istotne. Bez zapoznania się z tym procesem nie da się legalnie rozpocząć przygotowań do rozpoczęcia naszego przedsięwzięcia.

Teraz pozostaje nam zdobyć wiedzę o tym, jak założyć pasiekę, jak powinna być prowadzona hodowla pszczół oraz co musimy kupić! Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem, który poprowadzi Cię przez każdy krok niczym kurs pszczelarski!

Pierwsze kroki do tego, jak założyć pasiekę – skąd czerpać wiedzę?

Pasieka nie powinna być zakładana bez żadnej wiedzy. Najlepiej, jeśli znasz osobę, która od lat zajmuje się pszczelarstwem i chętnie podzieli się z Tobą swoimi doświadczeniami. Możliwość wzięcia udziału w przeglądzie uli czy miodobraniu u sąsiada to świetna okazja, by przekonać się, czy to coś, co mamy ochotę robić długoterminowo. Jeśli jednak nie znasz nikogo takiego, nic straconego!

Istnieje mnóstwo forów, na których wypowiadają się doświadczeni pszczelarze – a początkujący mają tam pole do zadawania pytań. Grupy zrzeszające fanów pszczół pełne są osób skorych do pomocy, dzięki czemu możesz dowiedzieć się naprawdę wiele!

Pszczelarz w odzieży ochronnej
W internecie znajdziesz mnóstwo entuzjastów pszczelarstwa, którzy z chęcią Ci pomogą!

Na rynku znajdziesz natomiast dużo znakomitych książek wprowadzających do tematyki. Bardzo dobrym pomysłem jest również kurs pszczelarski. Łącząc ze sobą kilka wcześniej przedstawionych sposobów, możesz posiąść wiedzę, dzięki której bez kłopotu zostaniesz pszczelarzem!

Ten etap charakteryzuje się również przemyśleniami dotyczącymi tego, czy chcemy prowadzić pasiekę na własny użytek, czy może zająć się handlem. W tym świetle to, jak założyć pasiekę, różni się od siebie. Drastycznie zmienia się skala przedsięwzięcia – na własny użytek będziemy potrzebować znacznie mniej sprzętu, terenu na ule, a pozwolenia na sprzedaż produktów nie będą nam potrzebne. 

Jak założyć pasiekę w odpowiednim miejscu?

Znalezienie odpowiedniego miejsca na założenie pasieki jest kluczowe. Zapewni ono komfort, bezpieczeństwo i wygodę Tobie, Twoim pszczołom, ale również pobliskim mieszkańcom czy przechodniom. Oprócz tego, że każdy ul pszczeli powinien znaleźć się minimum 10 metrów od budynków, dróg i granicy działki – co jeszcze musi być w pobliżu?

Jednym z najważniejszych elementów, do których rój pszczół musi mieć dostęp, są rośliny miododajne. Znajdować się one powinny licznie w promieniu kilku kilometrów. Wśród nich wyróżnić można na przykład:

Fantastycznym miejscem na założenie pasieki jest wieś, najlepiej w pobliżu rzeki oraz z okolicą pełną nieużytków. W przypadku, gdy chcemy założyć biznes, warto upewnić się, że w pobliżu nie ma zbyt wielu podobnych przedsiębiorców. Pozwoli nam to na uniknięcie chorób, a i zapewni nam to więcej klientów.

W wielu miastach zabronione jest zakładanie pasiek – informacje takie znajdziesz w Urzędzie Gminy. Nawet jeśli nie ma z tym problemu, nie zaleca się prowadzenia pasieki, jeśli w naszej okolicy jest mało roślinności, występują częste hałasy, jeździ dużo aut lub zanieczyszczenie powietrza jest na wysokim poziomie.

Jak założyć ul?

Budowa ula nie zawsze jest taka sama. Na rynku znajdziemy domki dla pszczół o różnych wielkościach czy kształtach. Świetnie jest się również dowiedzieć, jak zrobić ul! Samodzielnie przygotowane domki mogą być równie wspaniałe! W naszym kraju szczególną popularnością cieszą się ule korpusowe, kombinowane oraz leżaki. Nieważne, na który z nich postawisz, najważniejsze, by spełniały kilka podstawowych funkcji:

  • umożliwiały łatwy dostęp do produktów pszczelich,
  • chroniły przed zimnem,
  • zapewniały odpowiednią wentylację.

Sprawdź też: Krzewy kwitnące do ogrodu – poznaj 7 najpiękniejszych roślin łatwych w uprawie!

Ul pszczeli, oprócz tego, może być dopasowany do nas – naszego wieku, możliwości ruchowych, a także planów co do powiększania z czasem naszej pasieki. Jeżeli nie masz kłopotów z dźwiganiem, a Twój plan uwzględnia poszerzenie hodowli – idealnie sprawdzi się ul korpusowy. W przypadku problemów z poruszaniem się zalecamy ule leżaki. Nie są one tak precyzyjne, lecz znacznie ułatwiają użytkowanie poprzez swój kształt i budowę.

Na początek przygody z pszczelarstwem warto zakupić dwa lub trzy ule. Wybór konkretnych modeli zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. A ile pszczół jest w ulu? Ich ilość zmienia się w zależności od pory roku. Latem liczba ta waha się między 50 a 80 tysięcy, zimą natomiast jest to około 20 tysięcy pszczół. W ich skład wchodzą królowa, czyli matka, robotnice oraz trutnie.

Niezbędny sprzęt dla pszczelarzy

Oczywiście zakup samych pszczół i ula to nie wszystko. Jeśli chcesz wiedzieć, jak założyć pasiekę – potrzebować będziesz jeszcze całego wyposażenia do domków dla pszczół oraz przedmiotów, dzięki którym możliwe jest doglądanie roju i pozyskiwanie miodu.

Jak założyć pasiekę - rama ula
Nawet początkujący pszczelarze muszą mieć podstawowe wyposażenie

Każdy pszczelarz musi mieć na wyposażeniu podstawowe przedmioty, w których skład wchodzą:

  • zmiotka pszczelarska,
  • ubranie ochronne,
  • dłuto,
  • wanienka do odsklepiania,
  • podkurzacz,
  • ręczna miodarka,
  • ramki do ula,
  • drut do wtapiania węzy,
  • węzy,
  • pojemniki do przechowywania miodu,
  • stojak pod ul.

Bardzo ważne jest również, by w pobliżu uli znalazło się poidło dla pszczół. Należy umiejscowić je w nasłonecznionym miejscu oraz wypełnić keramzytem lub węglem drzewnym. Dzięki zastosowaniu takich materiałów pszczoły nie potopią się, a woda będzie znacznie cieplejsza. Należy unikać dodawania i sukcesywnie usuwać z niej materiały, które mogą wpłynąć na jej świeżość. 

Wycenę poszczególnych elementów znajdziesz w artykule Hodowla pszczół – najważniejsze informacje. Uwzględniliśmy tam orientacyjne ceny, które dopasowane są do pszczelarstwa jako hobby, praca dodatkowa, a nawet duży biznes!

Skąd pozyskać pszczoły?

Zanim zdradzimy Ci, skąd najlepiej kupić rój pszczół – poznaj ich odmiany. Rasy, które powinien znać każdy pszczelarz to:

  • pszczoła kraińska,
  • pszczoła środkowoeuropejska,
  • pszczoła kaukaska.

Doświadczeni hodowcy najczęściej polecają pszczoły kraińskie na początek. Charakteryzuje je niska rojliwość i łagodne usposobienie, dzięki czemu z pewnością nie zniechęcimy się do tego hobby ze względu na owady. Wykorzystują one wszelkie pożytki, w odróżnieniu od pszczół środkowoeuropejskich, które aktywują się później, rezygnując ze wczesnych pożytków.

Sprawdź też: Pomysł na prezent dla ogrodnika – co najlepiej wybrać?

Wybór odpowiedniego bartnika jest kluczowy. Na co zwrócić uwagę przy tym przedsięwzięciu?

  • Kupuj pszczoły od hodowców, którzy prowadzą swoją pasiekę minimum 5 kilometrów od miejsca, w którym chcesz rozpocząć swoje hobby. Zbyt mała odległość może sprawić, że pszczoły wrócą do poprzedniego domu.
  • Zwracaj uwagę na „jakość” pszczół. Powinny być one zdrowe i nie mieć żadnych ubytków, jak np. brak skrzydeł. Warroza pszczół jest dość łatwa do zauważenia – dokładnie przyjrzyj się swoim przyszłym wychowankom przed zakupem.
  • Jeżeli kupujesz cały ul z pszczołami – zwróć uwagę, czy jest on czysty. Na ściankach i ramkach nie powinien znajdować się kał lub inne zanieczyszczenia.
  • Najlepiej, jeśli królowa pszczół ma mniej niż rok – zalecane jest, by wymieniać ją co 2 lata, więc matka pszczela powinna być jak najmłodsza.
  • Zrealizuj transakcję wiosną, jeśli nie odstraszają Cię wysokie ceny, a pierwszy miód chcesz pozyskać już w tym samym roku. Jeżeli jednak cena odgrywa dla Ciebie kluczową rolę –  jesienią roje są najtańsze, jednak należy zadbać o ich odpowiednie przezimowanie, co również generuje koszty.

Dofinansowania dla pszczelarzy

Dotacje dla pszczelarzy niestety nie dotyczą tego, jak założyć pasiekę. Każde pieniądze, które możemy uzyskać jako miłośnicy pszczół, dotyczą rozwoju, wymiany sprzętu lub pomocy w utrzymaniu już istniejącej hodowli. 

Wnioskami o dofinansowanie zajmuje się głównie ARiMR (Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa) i to tam należy szukać odpowiednich formularzy. Co roku, wiosną pojawiają się nowe projekty, dzięki którym możemy otrzymać wsparcie pieniężne.

Jak założyć pasiekę - pszczoła
Dofinansowania obejmują głównie doświadczonych pszczelarzy z dużymi pasiekami

Przebywając na forach lub portalach pszczelarskich, z pewnością nigdy nie ominie Cię informacja o możliwych dofinansowaniach. Grupy zrzeszające entuzjastów danej tematyki zawsze ochoczo wymieniają się takimi informacjami.

Mamy nadzieję, że lektura tego artykułu przybliżyła Ci, jak założyć pasiekę, i wiesz już, od czego zacząć! Jaki ul podoba Ci się najbardziej? Które pszczoły wybierzesz? Czy ktoś z Twoich znajomych jest doświadczonym bartnikiem? A może masz już pierwsze doświadczenia związane z pszczelarstwem? Koniecznie odpowiedz na nasze pytania w sekcji komentarzy! My oraz inni czytelnicy bloga z pewnością docenimy cenne rady!

A jeśli chcesz poznać więcej inspirujących artykułów – sprawdź następujące artykuły:

8
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *