1. Home
 2. /
 3. Zrób to sam
 4. /
 5. Jak zrobić ul krok po kroku!

Zrób to sam

2 miesiące temu

Jak zrobić ul krok po kroku!

Ogród Zwierzęta
12
6
3
12
6

Jak zrobić ul wielkopolski? Jak zrobić ul dla murarek? W tym artykule poznasz aż dwa poradniki, które przeprowadzą Cię przez te procesy krok po kroku! Sprawdź, jak niewiele potrzeba, by stworzyć domek dla pszczół!

Jak zrobić ul wielkopolski – czego będziesz potrzebować?

Istnieją różne rodzaje uli. Można podzielić je ze względu na budowę (kształt), materiały, z których są zrobione, lub wielkość ramek. W tym artykule zajmiemy się tym, jak można zrobić ule warszawskie drewniane.

Do tego, jak zrobić ul dla pszczół, będziesz potrzebować:

 • desek drewnianych (zmatowionych papierem ściernym i zabezpieczone impregnatem),
 • wiertła,
 • wiertarko-wkrętarki,
 • listewek,
 • uchwytów do przenoszenia ula,
 • siatki aluminiowej,
 • płyt OSB,
 • plastikowego pajączka do powałki,
 • kątomierza,
 • blachy ocynkowanej,
 • piłki ręcznej do drewna,
 • śrub do drewna,
 • otwornicy do drewna.
Jak zrobić ul krok po kroku
Ul składa się z korpusu, dachu, powałki oraz dennicy

Jak widzisz, należy mieć nieco sprzętu na wyposażeniu. Warto również mieć zdolności manualne lub poprosić o pomoc kogoś doświadczonego w takich pracach. Stosując się do naszych wskazówek, z pewnością sobie poradzisz!

Sprawdź też: Jak zrobić karmnik dla ptaków? Sprawdź nasze pomysły!

Rodzaje uli są naprawdę różne, a wybór ula wielkopolskiego nie jest tu przypadkowy. Jest to jeden z najczęściej wybieranych modeli, z którym pszczelarze rozpoczynają zakładanie pasieki. Równie popularny jest ul warszawski. Jeśli chcesz poznać jego budowę, poinformuj nas o tym w sekcji komentarzy!

Budowa ula krok po kroku

W tej części artykułu dowiesz się, jak zrobić ul pszczeli. Postaramy się przedstawić ten proces tak szczegółowo, jak to tylko możliwe. Możesz go również nieco zmodyfikować, dodając dodatkowe centymetry lub stosując specjalne docieplenie np. styropianowe.

Jak zrobić ścianki ula?

W pierwszej kolejności przygotuj deski na ścianki boczne. Będziesz do tego potrzebować:

 • dwóch desek o grubości 3 centymetrów, wysokości 27 centymetrów i szerokości 43,5 centymetra,
 • dwóch desek o takiej samej grubości i wysokości, jednak o szerokości 37,5 centymetra,
 • osiem śrub,
 • uchwytów, które ułatwią Ci przenoszenie uli.

Deski należy skręcić ze sobą za pomocą śrub. Efektem powinien być pusty w środku prostokąt z czterema ściankami. W krótszych ściankach należy stworzyć wcięcia, dzięki którym powieszenie na nich ramek będzie możliwe.

Jak zrobić ul - malowanie
Ul możesz pomalować i ozdobić zgodnie z własnymi upodobaniami!

W tym momencie możesz przytwierdzić również uchwyty, które ułatwią przenoszenie konstrukcji. Nie jest to element obowiązkowy, jednak stanowi on znakomity dodatek, dzięki któremu ul pszczeli będzie znacznie bardziej mobilny.

Podstawa ula

Dennica, czyli podstawa ula, składać się będzie z desek, których bok wyniesie około 43,5 centymetra, oraz siatki aluminiowej. Na tym etapie poradnika to, jak zrobić ul, zaczyna nabierać kształtów. 

Po raz kolejny rozpoczynamy od skręcania desek, po czym wykładamy je siatką aluminiową. Użycie jej poprawia wentylację, a utrzymanie higieny w ulu jest znacznie łatwiejsze. Nie można również zapomnieć o stworzeniu otworu wlotowego z jednej strony. Powinien znaleźć się u podstawy krótszej ścianki o długości 37,5 centymetra, ciągnąć się przez jej całą wartość i wynosić 2 centymetry wysokości.

Sprawdź też: Jak zrobić stół z drewna i żywicy w kilku prostych krokach!

W tym momencie ul dla pszczół jest niemal gotowy. Brakuje jeszcze tylko powałki i daszka. Jak zrobić ul? Jak wykonać ten ostatni krok? Zobacz, jakie to proste!

Jak zrobić ul – powałka i daszek

Teraz najlepiej połączyć ze sobą korpusy i dennicę, a następnie przystąpić do konstruowania powałki oraz daszka. Wykorzystać do tego możesz ponownie śruby, wytrzymają one bez kłopotu wiele lat!

Jak zrobić ul - pszczoły lecące do ula
Odpowiednio przygotowany ul będzie znakomitym domkiem dla pszczół!

Powałkę najlepiej stworzyć z płyty OSB. W pierwszym kroku dotnij ją do szerokości ula, czyli 43,5 centymetra. Zabezpieczyć ją możesz za pomocą listewek, które umieszczone na brzegach ochronią ją przed zniszczeniem. Oprócz tego należy w niej nawiercić 4 niewielkie dziurki, które poprawią wentylację. Nie można zapomnieć również o otworze pośrodku płyty oraz zamontowaniu na niej pajączka, dzięki któremu dokarmianie pszczół zimą będzie znacznie ułatwione.

Ostatni krok, czyli daszek, również wymaga użycia płyty OSB. Musisz przyciąć ją do wymiarów 52 × 52 centymetrów. Z zewnątrz należy zabezpieczyć ją blachą ocynkowaną, a od spodu zamontować 4 drewniane klocki, które poprawią stabilność elementu.

Sprawdź też: Jak ozdobić doniczki plastikowe i ceramiczne? 13 ciekawych sposobów na urocze doniczki DIY

Jeżeli zastanawiasz się, jak zrobić ul ozdobny – to odpowiedni moment. Teraz możesz pomalować swoje dzieło tak, jak tylko Ci się to podoba! Inną możliwością jest dokręcenie ozdobnych elementów czy postawienie na rośliny miododajne wokoło! Samodzielnie stworzone ule ozdobne zawsze przyciągają wzrok!

Jak zrobić ul dla dzikich pszczół?

Jeżeli wielkość Twojej działki nie pozwala Ci na stworzenie własnej pasieki – możesz wspomagać dzikie pszczoły! Murarka ogrodowa, która jest częstym gościem naszych przydomowych aranżacji, może stać się Twoim ogrodowym pomocnikiem!

Aby murarka ogrodowa miała się u nas jak najlepiej, nie warto sugerować się poradnikami typu „jak zrobić ul z kartonu”, ponieważ te owady nie znoszą wilgoci. Ten element można wykorzystać maksymalnie jako ozdobę wokół właściwego ula.

Jak zrobić ul dla dzikich pszczół? Wystarczy, że zainwestujesz w rurki trzcinowe o średnicy 6-8 milimetrów, które następnie umieścisz w dużej liczbie w poziomej pozycji. Idealnym miejscem na ich ułożenie jest rozcięta z obu stron pusta butelka. Długość rurek powinna wynosić około 20-25 centymetrów, z jednej strony być otwarta, a z drugiej zamknięta.

Domek przygotowany w taki sposób powinien zawisnąć w suchym i słonecznym miejscu. Wlot do rurki nie powinien znajdować się na północy, każdy inny kierunek będzie odpowiedni.   

Mamy nadzieję, że wiesz już, jak zrobić ul dla pszczół oraz w jaki sposób możesz pomóc murarkom! Czy w jakiś sposób dbasz o pszczoły? Dlaczego interesuje Cię pszczelarstwo? Podziel się odpowiedziami w sekcji komentarzy!

A jeśli chcesz poznać więcej interesujących treści – sprawdź koniecznie te artykuły:

12
6

Podziel się:

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.