1. Home
 2. /
 3. Ogród i balkon
 4. /
 5. Nagietek – właściwości lecznicze, uprawa i zastosowanie

Ogród i balkon

2 lata temu

Nagietek – właściwości lecznicze, uprawa i zastosowanie

Rośliny Zdrowie
12
2
0
12
2

Nagietek to kwiat, który zachwyca swoimi właściwościami leczniczymi. Sprawdź, jak wygląda nagietek, w jaki sposób go uprawiać w doniczce lub ogrodzie oraz jak można go spożywać! 

Jak wygląda nagietek? Kwiaty, łodygi, liście i nasiona!

Często spotykany nagietek lekarski (Calendula officinalis) to roślina, która idealnie pasuje do rustykalnych ogrodów. Jej wygląd przywodzi na myśl wiejskie posiadłości pełne spokoju i rodzinnego ciepła.

Nagietki to jednoroczne rośliny z rodziny astrowatych, które dorastają do wysokości około 50 centymetrów. Poznamy je po żółtych lub pomarańczowych płatkach oraz niewielkich, zaokrąglonych, zielonych i nieco pomarszczonych liściach. Łodygi nagietka są zupełnie gładkie, pozbawione jakichkolwiek włosków. Po czym jeszcze można poznać nagietek? Nasiona! Wyglądem przypominają one zasuszone na brąz płatki kwiatów.

Pole nagietków
Pole wypełnione nagietkami prezentuje się znakomicie

Kiedy kwitnie nagietek? Te niesamowicie barwne kwiatki możemy podziwiać od czerwca do września. Jeżeli nie zetniemy roślin na bukiet w tym czasie, bardzo prawdopodobne jest, że nagietek samoczynnie się rozsieje i w kolejnym roku wzrośnie bez żadnej naszej ingerencji. Warto wspomnieć o tym, że są to rośliny miododajne, do których ochoczo lgną pszczoły, motyle i inne owady pyłkolubne.

Sprawdź też: Co sadzić w czerwcu? Jakie rośliny należy wtedy siać?

Niezależnie, czy będziesz chciał uprawiać nagietek w doniczce czy w ogrodzie – jest to bardzo łatwe. Z tą rośliną poradzą sobie nawet niedoświadczeni ogrodnicy.

Nagietek – uprawa w kilku prostych krokach

W jaki sposób uprawiać nagietek? Kwiat ten ma naprawdę niewielkie wymagania. Do jego prawidłowego wzrostu konieczne jest spełnienie tylko kilku warunków. Z naszymi wskazówkami, na pewno sobie poradzisz!

Jak, gdzie i kiedy posadzić nagietek? W ogrodzie czy w donicy?

Termin na wysiew nagietków zaczyna się w kwietniu, a kończy dopiero w czerwcu. Możesz wtedy z powodzeniem sadzić te kwiaty w odstępie czasowym, by wschodziły i kwitły o różnych porach. Tym samym zapewnisz sobie kolorowy ogród na kilka długich miesięcy! Kiełkujące rośliny zaobserwujesz już po tygodniu.

Idealne stanowisko, w którym każdy nagietek będzie miał się świetnie, to miejsce ciepłe i dobrze nasłonecznione. Dzięki temu będą kwitnąć obficie i tym samym cieszyć Twój wzrok kolorowymi, gęstymi płatkami.

Nagietek nie ma wygórowanych wymagań co do gleby – urośnie zarówno w podłożu lekkim, jak i ciężkim, gliniastym. Nie potrzebuje specjalnego odczynu pH – kwaśne czy zasadowe gleby nie robią na nim żadnego wrażenia.

Warto w pierwszych tygodniach wzrostu roślin zadbać o ich okolicę. Regularne odchwaszczanie i spulchnianie gleby bardzo dobrze wpłynie na wschodzące kiełki.

Podlewanie i nawożenie

Czy należy podlewać nagietek? Kwiat ten nie wymaga nawadniania, o ile nie rośnie w donicy. W przypadku braku naturalnego dostępu do wody należy podlewać go w momencie, gdy wierzchnia warstwa ziemi stanie się sucha.

Sprawdź też: Jak suszyć zioła? Praktyczne porady dla każdego

Nagietek rosnący w glebie wymaga podlewania jedynie wtedy, gdy panuje długotrwała susza. Oprócz tego w obu przypadkach można stosować nawozy organiczne lub mineralne. Korzystanie z nich zalecane jest od końca wiosny, aż do pierwszych dni jesieni. 

Jak zbierać i przycinać nagietek?

Zbiór nagietków należy przeprowadzać, gdy kwiaty zakwitły – czyli w okolicy końca jesieni. Najlepszą porą dnia jest poranek, gdy opadnie rosa. Do ich przycięcia należy użyć ostrego narzędzia i ściąć pąk wraz z łodygą na taką długość, by kilka kwiatów stworzyło niewielki bukiecik. Warto uważać, by nie uszkodzić pozostałych odrostów, na których będą kwitły nagietki – dodatkowo przycinanie ich sprawia, że mogą zakwitnąć ponownie.

Ścięte kwiaty należy ułożyć w bukiecik, związać sznurkiem i powiesić „do góry nogami” w przewiewnym i ciemnym miejscu. Ułożone w taki sposób kwiaty zaczną powoli usychać i po około 2-3 tygodniach nasz samodzielnie przygotowany susz będzie gotowy.

Każdy nagietek podczas przycinania (a także innych zabiegów pielęgnacyjnych) powinien być dokładnie kontrolowany. Te rośliny to przysmak dla ślimaków, a oprócz tego podatne są na mączniaka prawdziwego.

Jakie właściwości lecznicze ma nagietek?

Nagietek do picia wykazuje wiele dobroczynnych właściwości. Wśród nich możemy wyróżnić zalety takie jak:

 • niszczenie pierwotniaków i bakterii,
 • działanie przeciwwirusowe,
 • pielęgnowanie skóry (nagietek na trądzik sprawdza się znakomicie),
 • działanie moczopędne,
 • oczyszczanie wątroby,
 • działanie rozkurczowe (szczególnie polecany do łagodzenia bóli menstruacyjnych),
 • wzmocnienie odporności,
 • działanie przeciwzapalne,
 • ogólne oczyszczanie organizmu.

Oprócz tego nagietek stosowany jest w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Wykorzystywany jest tam jako składnik, który wspomaga leczenie ran, stłuczeń, urazów czy nawet poparzeń. Stosuje się go również do produkcji kropli do oczu, a także wielu innych leków.

Nagietek kwiaty
Nagietek lekarski ma mnóstwo dobroczynnych właściwości

Mamy nadzieję, że już widzisz, jak wiele ma do zaoferowania nagietek. Zastosowanie tej rośliny jest naprawdę wszechstronne. Czy każdy może korzystać z tych znakomitych właściwości? Kogo dotyczą przeciwwskazania? Przekonaj się, czy możesz korzystać z dobroci, które kryje w sobie nagietek! Herbata lub maść nagietkowa – na co mogą zaszkodzić? 

Przeciwwskazania do spożywania nagietka

Czy można spożywać nagietek w ciąży? Nie jest to zabronione, jednak najlepiej skonsultować to z lekarzem. To zioło, jak każde inne, należy stosować z umiarem. Szczególnym przeciwwskazaniem jest picie naparu z nagietka, jeśli podejrzewamy u siebie alergię na rośliny z rodziny astrowatych.

Sprawdź też: Odwar – co to jest? Jak przygotować zdrowotny wywar?

Należy również szczególnie uważać, jeśli korzystamy z mocnych leków. Preparaty działające na bezsenność, stres czy niepokój mogą mieć wzmożone działanie podczas suplementacji nagietka.

Jak wykorzystać nagietek?

Sprawdź, jak przygotować nagietek do picia, jak często można go spożywać, do czego używać maści nagietkowej oraz w jaki sposób sporządzić nalewkę z nagietka! Wykorzystaj jak najlepiej cały potencjał tej znakomitej rośliny!

Nagietek suszony

W jaki sposób wykorzystać nagietek suszony? To właśnie z niego przygotowuje się napary, które niektórzy nazywają „herbatką z nagietka”. Oprócz wcześniej wymienionych właściwości jest on również odpowiedzią na to, jak przyspieszyć okres, i sprawić, by był o wiele mniej dokuczliwy. W tym celu należy popijać napar najlepiej przez 3-4 dni przed planowanym rozpoczęciem miesiączki. A w jaki sposób go przygotować?

Wystarczy, że łyżeczkę zioła (lub torebkę z suszem w formie herbaty ekspresowej) zalejesz wrzątkiem. Następnie należy parzyć napar przez 10 minut pod przykryciem. Tak przygotowaną herbatkę można popijać maksymalnie 3 razy dziennie.

Napar z nagietka
Z suszonych kwiatów nagietka możesz przygotować pyszny napar ziołowy

A jak długo można pić nagietek? Nie ma co do tego ograniczeń. Najlepiej długość terapii skonsultuj ze swoim lekarzem – biorąc pod uwagę wszystkie leki, które przyjmujesz.

Maść nagietkowa

Nagietek zastosowany w maściach i kremach ma doskonały wpływ na problemy skórne. Wspomaga on leczenie oparzeń, ran i obić, a także rozjaśnia zmiany potrądzikowe. Korzystanie z niego opóźnia proces starzenia się skóry.

Produkty tego typu dostępne są w aptekach oraz drogeriach. Produktu idealnego dla siebie możesz poszukać w internecie – opinie innych użytkowników z pewnością pomogą Ci podjąć dobrą decyzję. 

Nalewka z nagietka

Do produkcji nalewki z nagietka potrzebujesz jedynie nagietka, wódki oraz butelki do przygotowania alkoholu. W pierwszym kroku umieść kwiaty w butelce, a następnie zalej je wódką. Pamiętaj, by średnio co trzy dni wstrząsać naczyniem, a po miesiącu samodzielnie przygotowany alkohol będzie gotowy.

Nagietek następnie należy oddzielić od alkoholu. Najprościej zrobić to poprzez przelanie nalewki przez gęste sitko do świeżej butelki.

Nagietek i motyl
Nagietek to roślina miododajna, którą warto mieć w swoim ogrodzie

Mamy nadzieję, że artykuł ten przekonał Cię, że nagietek to naprawdę niesamowita roślina. Jej właściwości lecznicze, możliwość zastosowania na wiele sposobów, a także piękny wygląd ma mnóstwo fanów – stań się nim i Ty! A może już masz swoje doświadczenia z nagietkiem? W jaki sposób go wykorzystujesz? Koniecznie podziel się w sekcji komentarzy swoimi doświadczeniami i preferencjami!

A jeśli chcesz poznać więcej wspaniałych roślin – sprawdź następujące artykuły:

12
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *