1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Domowe sposoby na oparzenia słoneczne i innego rodzaju

Poradniki

7 miesięcy temu

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne i innego rodzaju

Zdrowie
5
0
0
5
0

Co na oparzenia słoneczne? Sprawdź domowe sposoby na stan zapalny skóry. Jak najszybciej złagodzić oparzenia słoneczne i innego typu? Wyjaśniamy!

Oparzenia słoneczne – oraz te innego rodzaju – zazwyczaj bywają bardzo bolesne. Piekące, wręcz szczypiące stany zapalne sprawiają, że trudno nam na co dzień funkcjonować. Jak radzić sobie z tym zjawiskiem? Poznaj domowe sposoby na oparzenia słoneczne i innego typu. Jak najszybciej załagodzić stan zapalny skóry? Odpowiadamy w niniejszym poradniku!

Chłodna woda, czyli jak najszybciej złagodzić stan zapalny po oparzeniu

Woda to najpopularniejszy i najłatwiejszy w zastosowaniu domowy sposób na oparzenia słoneczne i innego typu. Letnia lub chłodna woda (nie powinna być jednak zbyt zimna) da pożądaną ulgę i zahamuje rozprzestrzenianie się stanu zapalnego na skórze. Sposób ten można stosować również w formie zimnych okładów. 

Chłodna woda to skuteczny sposób na łagodzenie stanu zapalnego skóry
Jeśli to możliwe, umieść poparzone miejsce pod bieżącą, chłodną wodą

Przy mocniejszych oparzeniach słonecznych, w przypadku których duża część ciała jest w stanie zapalnym, warto wykonać kilka, przynajmniej 10-minutowych kąpieli w chłodnej wodzie. Dzięki temu równomiernie schłodzimy skórę całego ciała i złagodzimy bolące rany.

Aloes na oparzenia słoneczne i innego typu

Innym sprawdzonym sposobem na oparzenia słoneczne jest aloes. Jego prozdrowotne właściwości sprawiają, że to dobre rozwiązanie na stany zapalne pojawiające się na skórze. Aloes jest rośliną, która skutecznie łagodzi ból. Działa przeciwutleniająco i przeciwzapalnie. Dzięki temu przyspiesza gojenie się ran.

Sprawdź też: Czym czyścić okulary, żeby nie było smug? Jak zadbać o szkła?

Aloes możesz oczywiście uprawiać samodzielnie i przygotować z niego sok. Zapoznaj się jednak z poszczególnymi gatunkami tej rośliny przed przygotowaniem opatrunku. Jeśli nie masz zamiaru tego robić, nie ma problemu z kupnem gotowego specyfiku na oparzenia skóry, który w składzie ma właśnie tę roślinę. Bez względu na to, czy będzie to opatrunek domowej roboty, czy lek przyniesiony z apteki, skuteczność powinna być podobna, jeśli zdecydujesz się na ich regularne stosowanie.

Inne domowe sposoby na oparzenia

Chłodna woda i aloes to nie jedyne domowe sposoby na oparzenia. Możesz postawić np. na okłady z truskawek czy ogórków. Stosuje się ekstrakty z ogórka, róży albo nagietka. Znakomitym domowym sposobem na oparzenia będzie także napar. Polecane zioła do jego przygotowania, które sprawdzą się również jako składnik środka łagodzącego stan zapalny, to:

 • czarny bez, 
 • żywokost, 
 • dziurawiec zwyczajny, 
 • rumianek, 
 • wspomniany już nagietek.
morele.net_korzystne oferty

Uzupełnij apteczkę, czyli żele i opatrunki łagodzące na oparzenia słoneczne

Każdy oczywiście chce poznać domowe sposoby na oparzenia słoneczne lub innego typu, ponieważ dzięki temu wykorzystujemy akurat te składniki, które mamy w domu pod ręką. Nie trzeba wybierać się specjalnie do apteki po wystąpieniu problemu, lecz można zacząć szybko goić świeże rany. Czy to jednak dobre postępowanie?

Opatrunki na oparzenia kupisz w każdej aptece
Opatrunki pozwalają skutecznie łagodzić oparzenia

Mimo wszystko warto uzupełnić domową apteczkę w podstawowe środki, których użyjesz w trudnych do przewidzenia sytuacjach. Nikt nie planuje bowiem nabawić się poparzeń słonecznych czy różnych innych. Dobrze jest zatem wyposażyć apteczkę choćby w opatrunki hydrożelowe, żele łagodzące oraz oczywiście środki przeciwbólowe wydawane bez recepty.

Sprawdź też: Jak usunąć rdzę? Skuteczne sposoby na walkę z korozją

Stopnie oparzenia – poznaj najpopularniejszą skalę

Oparzenia słoneczne możemy podzielić na cztery stopnie. Wszystkie zależą od tego, na jaką głębokość skóra uległa uszkodzeniu.

 • 1 stopnia – najłagodniejsze z oparzeń. Mimo tego może być bardzo bolesne. Uszkodzeniu jednak ulega głównie naskórek, więc nie powinieneś spodziewać się blizny. Zaczerwienienie nie będzie zbyt długo się utrzymywać.
 • 2 stopnia – bardziej zaawansowane oparzenie, które może skutkować pojawiającymi się pęcherzami z płynem surowiczym, a w konsekwencji – bliznami. Oczywiście zagojenie się takiego stanu zapalanego potrwa dłużej niż w przypadku oparzenia 1 stopnia. 
 • 3 stopnia – oparzenie, które przenika przez całą skórę i uszkadza tkanki podskórne i nerwy. Ból nie jest więc tak dotkliwy jak w przypadku łagodniejszych oparzeniach opisanych powyżej.
 • 4 stopnia – najbardziej zaawansowane oparzenia, które przenikają nawet do kości i odsłaniają narządy wewnętrzne. Ich skutkiem jest całkowita martwica tkanek.

Czego unikać po oparzeniach? Przeciwwskazania

Kiedy dojdzie do oparzenia wrzątkiem czy słonecznego, domowe sposoby są pierwszą pomocą na pojawiający się stan zapalny. Dzięki nim możesz również przyspieszyć gojenie się rany i uniknąć blizn, które zwykle rodzą w nas kompleksy. Pamiętaj jednak, że stosowanie przeróżnych domowych czy aptecznych sposobów powinno być świadomie, ponieważ zamiast pomóc, możemy sobie jeszcze bardziej zaszkodzić. Na co więc zwracać uwagę i czego unikać przy oparzeniach?

Przede wszystkim należy zrezygnować z gorących kąpieli, które tylko zaogniają stan zapalny skóry. Dobrze jest także unikać wychodzenia na zewnątrz, gdy mocne słońce daje o sobie znać – nie wspominając o opalaniu czy wizytach w solarium. Zwracaj też uwagę na to, jakich kosmetyków używasz na co dzień. Te o wysokim pH są niewskazane na oparzenia skóry, ponieważ doprowadzą do pojawiania się kolejnych podrażnień. 

Czy trzeba udać się do lekarza po oparzeniach?

Kiedy oparzenia pokrywają znaczną część ciała lub wynikają z kontaktu (zwłaszcza długiego) z ogniem czy rozgrzanym olejem, wizyta u lekarza jest wręcz konieczna – wybierz się do niego jak najszybciej! W takim wypadku prawdopodobnie wystąpiło przynajmniej oparzenie 2 stopnia. Jeśli nie odczuwasz zbyt dużego bólu, a rana wygląda niepokojąco, tym bardziej powinieneś udać się do specjalisty. Mogło dojść bowiem do uszkodzenia tkanek i nerwów. Prawdopodobnie dlatego więc nie doskwiera Ci aż taki ból, jakiego mógłbyś się spodziewać.

Sprawdź też: Żel antybakteryjny domowej roboty — jak go zrobić? Podpowiadamy i doradzimy!

Jeśli natomiast stan zapalany wynika z lekkich oparzeń gorącą wodą lub krótkotrwałego kontaktu z przedmiotem rozgrzanym do bardzo wysokiej temperatury, możliwe, że wystarczą wtedy domowe sposoby na oparzenia (słoneczne lub innego rodzaju). Pamiętaj, aby zacząć od schładzania rany bieżącą, chłodną wodą. Następnie przygotuj opatrunki z aloesu lub wdrażaj inne propozycje, który wymieniliśmy w niniejszym poradniku.

Aloes może łagodzić oparzenia słoneczne i innego typu
Aloes to roślina, która ma mnóstwo prozdrowotnych właściwości, w tym świetnie działa na oparzenia

A Ty jak radzisz sobie z oparzeniami? Stosujesz wymienione przez nas domowe sposoby na oparzenia? A może znasz jeszcze inne skuteczne metody na radzenie sobie ze stanem zapalnym skóry? Za wszystkie cenne wskazówki w sekcji komentarzy już dziękujemy. Nasi pozostali czytelnicy również będą wdzięczni za każdą poradę!

Lubisz poznawać domowe sposoby na radzenie sobie z różnymi problemami? Sprawdź koniecznie nasze wybrane artykuły!

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *