1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Pszczelarstwo od A do Z!

Poradniki

2 lata temu

Pszczelarstwo od A do Z!

Zwierzęta
8
3
1
8
3

Pszczelarstwo jest nam dobrze znane już od setek lat. Zaręczamy, że ten poradnik to wprowadzenie w pszczelarstwo krok po kroku! Dowiesz się z niego, czym jest bartnictwo i czy ten biznes jest w ogóle opłacalny.

Na czym polega pszczelarstwo?

Pszczelarz to osoba, której zajęciem (hobbystycznym, zarobkowym lub zawodowym) jest hodowla pszczół. Ludzie podejmują się takiej pracy ze względu na możliwość zarobienia nieco pieniędzy, by produkować miód, wosk lub propolis na własny użytek, ewentualnie ze względu na zamiłowanie do natury i tych owadów.

Pszczelarstwo - pszczelarz i ule
Pszczelarstwo jest rzemiosłem wymagającym bardzo dużo wiedzy i siły

Pszczelarstwo to natomiast rzemiosło. Nawet będąc początkującym pszczelarzem, który posiada tylko jeden rój pszczół – możemy powiedzieć, że zajmujemy się pszczelarstwem. Warto wyróżnić jeszcze jedno określenie, mianowicie pszczelnictwo, które to jest nauką o pszczelarstwie.

Sprawdź też: Co odstrasza komary? Ile żyją? Co przyciąga komary?

W centrum tego wszystkiego są oczywiście pszczoły. Opieka nad nimi wymaga zaangażowania przez cały rok. Musimy odpowiednio dbać o nie w zależności od sezonu. W ostatnich latach pszczelarstwo staje się coraz bardziej popularne – jednak nie każdy początkujący pszczelarz wie, że taka praca jest bardzo trudna, wymaga dużej wiedzy i nie zawsze można na niej dobrze zarobić.

Pszczelarstwo a bartnictwo – czym się różnią?

Pszczelarstwo tak naprawdę wywodzi się od bartnictwa. Zanim hodowla pszczół przybrała formę, którą znamy teraz – nasi przodkowie robili to nieco inaczej. Nie budowano wtedy specjalnych uli, a wydrążano dziuple w drzewach (barcie). Najczęściej wybierano na to dęby i sosny, ponieważ ich pnie były wystarczająco duże. Wymagane minimum do stworzenia na drzewie barci to metr średnicy.

Pracowały tam pszczoły leśne tzw. borówki, których produkty zbierali bartnicy. Co ciekawe, ten sposób był znacznie bardziej opłacalny od obecnych pasiek. Pszczoły stamtąd nie uciekały, ponieważ to było to ich naturalne miejsce bytowania, miały więcej pożywienia w okolicy oraz większy zasięg lotu, ze względu na wysoko osadzone na drzewach barcie. Każdy bartnik był osobą szanowaną, dostarczał on miód na dwór książęcy. Bartodziejowie dziedziczyli tę profesję po swoich przodkach.

Sprawdź też: Napar, czyli jak wykorzystać dary ogrodu!

Obecnie możemy znaleźć jeszcze jedną definicję – bartnictwo, czyli hodowla pszczół dla zysku. Jest to niejakie rozróżnienie od pszczelarstwa, jednak ze względu na dwuznaczność, mało precyzyjne.    

Jak zostać pszczelarzem?

Czy kurs pszczelarstwa jest koniecznością? Nie! Jednak przed rozpoczęciem przygody z pszczelarstwem należy zdobyć przynajmniej podstawową wiedzę z tego zakresu. W tym celu możesz zasięgnąć rad doświadczonych pszczelarzy, zainteresować się literaturą o tej tematyce lub w innej formie otoczyć się pasją, jaką jest pszczelarstwo. Forum miejscowego koła pszczelarzy to również znakomity wybór, by nabyć wiedzę.

Warto również nawiązać kontakt z Wojewódzkim Związkiem Pszczelarzy, by dowiedzieć się, czy nasz biznes się opłaci, jak przedstawiają się sprawy zdrowotne w innych pasiekach, a także zapytać o polecany sklep pszczelarski. Można spytać również o inne sposoby na to, jak lepiej poznać pszczelarstwo. Kursy czy szkolenia często sponsorowane lub organizowane są przez takie instytucje.

Sprawdź też: Rośliny trujące w Polsce – uważaj!

O dokładnych krokach, dzięki którym bez kłopotu będziesz mógł rozpocząć przygodę z pszczelarstwem, możesz dowiedzieć się z artykułu Jak założyć pasiekę krok po kroku! Zdradzamy tam wszystkie wymagania, obowiązki i niezbędne przedmioty potrzebne do tego, by bez problemu założyć własną pasiekę. W odróżnieniu od każdego publicznego forum pszczelarstwo podajemy tam na tacy ze wszystkimi szczegółami.

Czy pszczelarstwo się opłaca? Dofinansowania

Pszczelarstwo, jak znaczna większość biznesów, nie zawsze jest stabilne. Zdarzają się lata, kiedy można naprawdę dużo zarobić, jednak jeden słaby rok może nas całkowicie zdemotywować. Takie fakty trzeba mieć na uwadze, kiedy chce się rozpocząć hodowlę pszczół.

Orientacyjne koszta, które musisz ponieść na strój pszczelarza, ule, pszczoły i całe wyposażenie pasieki (małej, średniej i dużej), znajdziesz w artykule Hodowla pszczół – najważniejsze informacje. Odpowiadamy tam również na pytania dotyczące zarobków na podstawie szacowanych ilości miodu pochodzącego z jednego ula.

Warto też wspomnieć o ryzyku – zima to bardzo trudny okres, którego nie przeżywa każda pszczoła. Wiele z nich ginie, trzeba je dokarmiać i przed chłodnymi dniami zadbać o dobre ocieplenie uli, a także wyleczenie wszystkich możliwych chorób. 

Pszczelarstwo dla początkujących
Zaczynając naszą drogę z pszczelarstwem, musimy przygotować się na ponoszenie całkiem sporych kosztów

Dofinansowania natomiast obejmują zwykle naprawdę dużych przedsiębiorców, którzy w pełni opanowali sztukę, jaką jest pszczelarstwo. Zarobki tego typu pochodzą zwykle z ARiMR-u (Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa).

Mamy nadzieję, że wiesz już, czym jest pszczelarstwo, czym pała się bartnik oraz czy bycie pszczelarzem się opłaca. Dlaczego interesujesz się pszczelarstwem? Czy masz już za sobą pierwsze doświadczenia w tej profesji? A może jesteś doświadczonym hodowcą pszczół? Podziel się swoją wiedzą w sekcji komentarzy! My i inni czytelnicy bloga będziemy Ci wdzięczni!

A jeśli chcesz poznać więcej interesujących treści – sprawdź koniecznie te artykuły:

8
3

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *