1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Najlepsze sposoby na ślimaki w ogrodzie. Jak pozbyć się tych nieproszonych gości w przypadku inwazji?

Poradniki

2 lata temu

Najlepsze sposoby na ślimaki w ogrodzie. Jak pozbyć się tych nieproszonych gości w przypadku inwazji?

Ogród Zwierzęta
18
4
6
18
4

Ślimaki w ogrodzie mogą robić wielu szkód. Ich inwazja na dużą skalę stanowi zagrożenie dla roślin i gleby. Jak pozbyć się nieproszonych gości? Przedstawiamy sprawdzone sposoby na zwalczanie ślimaków.

Czy ślimak w ogrodzie to zawsze szkodnik?

W przydomowych ogrodach najczęściej możesz spotkać dwa rodzaje ślimaków. Są to mniejsze ślimaki ze skorupą oraz większe nagie mięczaki. Ślimaki wędrują po trawie i tarasie, pozostawiając charakterystyczny ślub, który szpeci meble ogrodowe i elewacje domu. Obecność pojedynczych ślimaków jest nieunikniona i nie stanowi większego problemu. W przypadku większej inwazji musisz jednak podjąć stosowne kroki. Jaki sposób na ślimaki będzie najlepszy?

Ślimaki w ogrodzie

Zobacz: Podpowiadamy jak pozbyć się kreta. Skuteczne sposoby na kreta w ogrodzie

Nagie ślimaki przychodzą do ogrodów, szukając pożywienia i schronienia. Brak skorupy sprawia, że dokucza im słońce, dlatego chętnie wybierają wilgotne zakamarki przydomowych ogrodów. Ich roli w ekosystemie nie można jednak określić jednoznacznie negatywnie. Wszystkożerne ślimaki żywią się nie tylko pięknymi i zdrowymi roślinami, ale także ich gnijącymi i martwymi częściami. Zjadają także chwasty oraz ich nasiona. Ślimak bez skorupy to także pożywnie dla nornic, jeży, myszy oraz jaszczurek i ptaków.

Jakie ślimaki czynią najwięcej szkód w ogrodzie?

Obecność małych ślimaków ze skorupą może być uciążliwa ze względu na śluz. Nie stanowią one jednak zagrożenia dla roślin. Problemem są większe osobniki, czyli duże, brązowe lub czarne ślimaki bez skorupy, które przemierzają ogród w poszukiwaniu pożywienia, niszcząc przy tym rośliny. Ponieważ są wszystkożerne, szczególnie upodobały sobie zadbane ogrody z dużą ilością roślin, które stanowią dla nich źródło pożywienia. Ślimaki zjadają zarówno całe liście, jak i podgryzają większe. Systematyczne ubytki mogą doprowadzić do śmierci rośliny.

ślimak na kapuście

Jak pozbyć się ślimaków? Sprawdzone sposoby

Jeśli inwazja ślimaków w Twoim ogrodzie stała się faktem, czas przystąpić do akcji. Pułapka na ślimaki, trutka na ślimaki czy może odpowiednie rośliny? Podpowiadamy, czego nie lubią ślimaki w ogrodzie.

Sadzenie roślin wydzielających przykry zapach dla ślimaków

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na ślimaki ogrodowe jest posadzenie roślin, które odstraszą je swoim zapachem. Zapach wcale nie musi być nieprzyjemny dla człowieka. Wśród roślin, które dobrze sprawdzą się w tej roli, znajdują się majeranek, rumianek, cząber, szałwia i gorczyca, a więc większość popularnych przypraw, które będziesz mógł wykorzystać w kuchni. Inne rośliny, których zapachu nie lubią ślimaki to czosnek, cebula i macierzanka.

roślina odstraszająca ślimaki
Źródło: mojpieknyogrod.pl

Pułapki na ślimaki

Inny skuteczny sposób na ślimaki w ogrodzie to naturalne pułapki, które możesz przygotować samodzielnie. Wystarczy, że zmieszasz piasek z popiołem, żwirem lub trocinami i rozsypiesz wokół roślin, które chcesz ochronić. Dobrze sprawdzą się też skorupki jajek oraz granulki na ślimaki. Mięczaki nie radzą sobie zbyt dobrze ze sypkim podłożem, dlatego najpewniej przeniosą się gdzieś indziej.

Preparaty na ślimaki

Preparaty do zwalczania szkodników najczęściej dostępne są w formie proszku lub płynu, z którego możesz przygotować oprysk na ślimaki. Wybierając preparat na ślimaki, zwróć uwagę na jego stopień toksyczności. Warto sięgać po preparaty oznaczone numerem V, co oznacza, że środek jest łagodny i nie będzie stanowił zagrożenia dla Twoich roślin.

Preparaty na ślimaki

Ręczne zbieranie ślimaków

Inny sposób na ślimaki w ogrodzie to zbieranie ręczne. Nie jest to najprzyjemniejsza metoda na pozbycie się uciążliwych szkodników, ale cechuje się dużą skutecznością oraz jest całkowicie bezpieczna dla ekosystemu Twojego ogrodu. Ślimaki najczęściej żerują wieczorami i nocą, gdy nie ma słońca, a temperatura jest znacznie niższa niż za dnia.

Kawa jako forma odstraszania ślimaków

Istnieją także inne domowe sposoby na ślimaki. Jednym z nich jest zwalczanie szkodników za pomocą kawy. Wystarczy, że rozsypiesz fusy wokół roślin, a intensywny zapach z pewnością skutecznie je odstraszy. Dodatkowo kofeina działa na ślimaki toksycznie. Warto stosować ją również prewencyjnie. W tej samej roli świetnie sprawdzi się cynamon.

Odstraszanie ślimaka kawą

Preparaty ślimakobójcze — ostateczność

Gdy domowe sposoby na ślimaki i lżejsze prepaty zawiodły, możesz zastosować środki ślimakobójcze, jak bros na ślimaki. Powinna to być jednak ostateczność. Ślimaki w końcu robią wiele dobrego dla ekosystemu. Mocna chemiczna formuła może także zaszkodzić roślinom, glebie oraz innym mieszkańcom Twojego ogrodu, jak na przykład spulchniające ziemię dżdżownice lub żywiące się ślimakami ptaki.

Jak nie stworzyć warunków do inwazji dla ślimaków w ogrodzie?

Najlepszym sposobem na ślimaki w ogrodzie jest odpowiednia profilaktyka, dzięki której będą omijać go szerokim łukiem. Zanim więc sięgniesz po agresywną chemię, lepiej posadzić rośliny, które odstraszą ślimaki swoim zapachem oraz krytycznie przyjrzeć się trawnikowi i otoczeniu wokół domu. Dobre warunki dla ślimaków w ogrodzie tworzy wysoka trawa, w której mogą schować się przed słońcem.

Ślimak winniczek

Ślimaki świetnie czują się również wśród składowisk gruzy, gałęzi i starych desek. Dobre środowisko stwarzają także wilgotne, opadłe liście. Walkę z inwazją ślimaków, najlepiej więc rozpocząć od zrobienia porządku oraz regularnego koszenia trawy, wyrywania chwastów oraz grabienia liści. Ogród z pewnością odwdzięczy Ci się pięknym wyglądem.

18
4

Podziel się:

Komentarze (6)

Kawa nie działa, czosnek zjadły, szczypior tez. Tymianek, pietruszkę zjadlyvdo korzeni. Tylko opryski dzislaja. Wśród pietruszki to tyle jaj naskładane, a codziennie wysypuje fusy z kawy, ze ziemia jest cała lepka i błyszcząca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.