1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Dodatek węglowy 2022 – dla kogo? Czy tylko na zakup węgla?

Poradniki

2 lata temu

Dodatek węglowy 2022 – dla kogo? Czy tylko na zakup węgla?

Prawo
12
2
26
12
2

Czym jest dodatek węglowy 2022? Jaka kwota przysługuje? Czy pieniądze z dodatku na węgiel można wydać wyłącznie na ogrzewanie? Wyjaśniamy, czym są dopłaty do węgla 2022, czyli tegoroczny pomysł rządu!

Komu przysługuje dodatek węglowy 2022?

Dodatek węglowy – jak sama nazwa wskazuje – ma być wsparciem pieniężnym na węgiel. Dlatego będzie on przysługiwać wszystkim osobom, które zamieszkują gospodarstwa domowe i ogrzewają je węglem kamiennym, brykietem oraz pelletem (powinny składać się co najmniej w 85% z węgla kamiennego).

Ile wynosi dodatek węglowy 2022? To 3000 złotych
Dodatek węglowy 2022 to kwota 3000 złotych

Dodatek do węgla ma wspomóc Polaków, którzy muszą przygotować się na nadchodzącą zimę. Jak wiadomo, ceny za surowce ogrzewające gospodarstwa domowe gwałtownie wzrosły, co dla niektórych osób jest wręcz niewyobrażalne. Dodatkowy zastrzyk gotówki, który ma wynosić 3000 złotych, będzie więc znaczącym wsparciem, z którego warto skorzystać.

Sprawdź też: Program Czyste Powietrze 3.0 – nawet do 69 tysięcy złotych na wymianę pieca. Jak złożyć wniosek?

Wniosek na dodatek węglowy 2022 – gdzie składać? Czy tylko na węgiel?

Co wiemy o składaniu wniosku na dodatek węglowy? Od kiedy można to robić? Już od kilku miesięcy organy przyjmują wnioski na dodatek do węgla. Co więcej, od 17 września możesz składać wniosek o dodatek do źródeł ciepła zasilanych paliwem innym niż węglem. Jeśli więc ogrzewasz dom pelletem, możesz też ubiegać się o 3000 zł. Zgodnie z przypuszczeniami ostateczny termin składania wniosków przypada na 30 listopada 2022 roku. Nic w tej kwestii na razie się nie zmieniło.

kody rabatowe morele

Wnioski na dodatek 3000 złotych na ogrzewanie składamy w gminach. Nie musimy pojawiać się w odpowiednim urzędzie osobiście. Jest szansa złożenia dokumentu przez Internet. To oczywiście spore udogodnienie, więc nie będziesz musiał stać w długich kolejkach.

Jak wygląda wniosek na dodatek węglowy 2022? Jest to prosty dokument, który będzie wymagał od Ciebie wypełnienia takich danych jak:

 • imię i nazwisko składającego,
 • PESEL,
 • miejsce zamieszkania,
 • obywatelstwo,
 • numer i seria dokumentu tożsamości (dowodu osobistego),
 • numer rachunku bankowego w celu odebrania dodatku w wysokości 3000 złotych,
 • informacje o organie, w którym składamy wniosek,
 • dane o głównym źródle ogrzewania (wybór z listy) – zaznaczona pozycja musi być wcześniej zgłoszona przez Ciebie do centralnej ewidencji emisyjności budynków,
 • dane osobowe pozostałych mieszkańców gospodarstwa domowego.

Sprawdź też: Co to jest koks opałowy? Ile kosztuje? Koks opałowy czy węgiel?

Co dalej? Chcesz uzyskać dopłaty do węgla 2022. Wniosek już złożony. Ile musisz czekać zatem na otrzymanie ustalonej kwoty? Jeśli wypełniłeś prawidłowo złożony wniosek, to po maksymalnie 30 dniach powinieneś dostać 3000 złotych na konto bankowe.

Dopłaty do węgla 2022 – wniosek na węgiel, ale pieniądze na dowolny cel

Ostatnio sporo dyskutuje się o tym, czy aby na pewno dodatek węglowy 2022 jest wsparciem wyłącznie na ogrzewanie gospodarstwa domowego. Prawda jest jednak taka, że wypłacona na nasze konto bankowe kwota 3000 złotych nie będzie w żaden sposób weryfikowana przez urząd. W takim wypadku – jeśli oczywiście nasz wniosek na dodatek do węgla zostanie zaakceptowany – możemy wydać te pieniądze w dowolny sposób. Przypomina to dodatek osłonowy.

3000 złotych dostaniesz na konto bankowe i wykorzystasz w dowolny sposób
Dodatek węglowy możesz wykorzystać w dowolny sposób

Jakie masz zdanie o tegorocznym pomyśle rządu? Czy dodatek węglowy jest czymś, z czego na pewno skorzystasz lub już skorzystałeś? Masz w planach składanie odpowiedniego wniosku? Jakim surowcem ogrzewasz gospodarstwo domowe? Na wszystkie cenne uwagi czekamy w sekcji komentarzy!

Jeśli interesują Cię inne tematy związane z prawem, zapraszamy do lektury naszych wybranych artykułów. Mamy nadzieję, że pozwolą Ci one lepiej zrozumieć różne przepisy obowiązujące w naszym kraju.

korzystne oferty morele
12
2

Podziel się:

Komentarze (26)

Witam, ja również mam problem, otrzymałam odmowę, ponieważ niby wypisałam zły wniosek. Mamy piec na pellet a złożyłam wniosek o dodatek węglowy, ale w tym wniosku tez byl do zaznaczenia pellet i nie przyszlo mi do glowy ze to zly wniosek. Niestety informacje otrzymałam dopiero po 3 miesiącach i nie moglam nic juz zrobic, odwołałam się ale również nic to nie dało. Proszę o pomoc!

A w Tylmanowej k/Kroscienka w letnim domu wystarczy złożyć oswiadczenie , że mieszka się w zimie i otrzymuje się 3000 zł , a prawda jest taka że pali się od czasu do czasu w kominku i przebywa sie przez tydzien w ferie

Spółdzielnia Mieszkaniowa od stycznia 2p23 r podniosła mi o ponad 160 % cenę za ogrzewanie było 2,28zl za m2 jest 5,98zl za m2 , podgrzania ciepłej wody z 18,44 na 41,48

otrzymałem odmowę na dodatek węglowy bo ….. po wizycie urzędnika stwierdzono że w kotłowni było drewno a nie egiel z czego wysnuto wniosek że ogrzewam dom drewnem a nie węglem -o węgiel mnie nie pytano Najlepsze że dodatek przysługuje ze względu na posiadane zródło -kocioł na paliwo stałe -a nie na to czym w danej chwili palę .druga rzecz – skoro staram się o dodatek węglowy to jasna żecz że węgla jeszcze nie zakupiłem a palić czymś muszę

Dzień dobry,
A mnie gmina odmówiła wypłaty dodatku na węgiel argumentując że nie mam podpisanej umowy na Wywoz śmieci wiec nie mieszkam na terenie gminy:-((. Co prawda nie przeszkadza to gminie pobierać podatku od nieruchomosci ale to za pewne inna sprawa. A tak poważnie remontuje dom i śmieci stworze kontenerami , łącznie z tymi które generuje z normalnego użytkowania (pakuje w worki ) . Czy miał ktoś podobną sytuacje ? Chodzi o gminę Lutomiersk w woj Łódzkim.
Pozdrawiam
Krzysztof

Teresa i co z tego że często wyjeżdżasz Dom tak czy tak zimą musi być opalany .Dom nie wyjeżdża z tobą Opalić ci może siostra czy sąsiad .Totalne nieporozumienie z tym urzędnikiem który twierdzi że ci się nie należy bo wyjeżdżasz

Ogrzewam mieszkanie piecem na węgiel i grzejnikiem elektryczny, wniosek złożyłam, ale nie dostanę pieniędzy na węgiel, ponieważ często wyjeżdżam do córki i pani powiedziała że mi się nie należy bo więcej mnie nie ma jak jestem,mam najniższą emeryturę i nie stać mnie na zakup węgiel ,co mam robić…

Mieszkam za granicą, w Polsce jestem kilka razy w roku, w Polsce płacę też podatek – w tym od domu, na który chciałbym dopłatę. Czy można coś skorzystać?

Czy jeśli złożyłam deklaracje, że ogrzewam budynek drzewem, potem zrobiłam korektę że i drzewem i węglem bo piec jest przystosany na drzewo i węgiel czy mam prawo skorzystać i otrzymać dodatek węglowy?

Ogrzewam mieszkanie piecykiem na naftę oczyszczaną, która ostatnio bardzo zdrożała, nigdzie nie jest ujęta taka forma ogrzewania. Bańka 20 l. kosztuje 360 zł. Uważam, że również powinnam dostać dofinansowanie na taką formę ogrzewania. Przynajmniej nie smrodzę.

Mam pytanie, czy przysługuje mi i czy otrzymam dodatek węglowy jeśli złożyłam wniosek 18 sierpnia a niestety sytuacja w kraju zmusiła mnie do zmiany źródła ogrzewanie na pompe ciepła, którą będe mieć zainstlowaną 30 września

Witam Chciałbym się dowiedzieć czy dostanę dopłatę do węgla? Jestem właścicielką domu po zmarłych rodzicach ale mieszkam w bloku w innej miejscowości W domu po rodzicach nie mieszkam ale prowadzę tam ogród i gospodaruje tam Opalam dom węglem w piecokuchni i w piecu kaflowym Czy gmina przyzna dodatek węglowy jeśli nie mieszkam w danym domu ale jestem tak bardzo często i użytkuje w tym domu i gospodaruje tam i przecież ponoszę koszty z tym związane Proszę o odpowiedź Pozdrawiam

Mieszkam na działce rod i od tego roku mam piec kubus i nie mam tam zameldowania to czy mogę starac się o dodatek węglowy a mieszkam tam 2 lata

Witam chciałbym się dowiedzieć w sprawie dofinansowania na węgiel jak to działa bo ja chciała złożyć wniosek a pani go nie przyjęła bo stwierdziła że nie jestem właścicielem gospodarstwa a ja mieszkam w tym miejscu od urodzenie jak to jest skoro każde gospodarstwo może się starać o kwotę dofinansowania niech mi to ktoś wytłumaczy dziękuję

Chyba najlepiej zadzwonić do instytucji, w której nie przyjęto wniosku i tam dokładnie dopytać o wskazówki. Pozdrawiam i życzę powodzenia

Mój piec na eko-groszek jest mało emisyjny,z komina nie widać dymu.Potrzebuję na ogrzanie domu 4 tony opału,co stanowi ok 12000 złotych,3000 dodatku to niewielka pomoc gdy na konto wpływa 2000 emerytury.Wolałabym pompę ciepła,ale mnie nie stać,może ktoś się zamieni oddam dodatek.A co nas czeka w przyszłym roku?

Tak najlepiej karać tych co są eko . Ale trzeba wspomóc elektorat. Dane pokazują , że najwięcej kopciuchów jest na wschodniej stronie. Ciekawe jak będą weryfikowane wnioski przez gminę, czy będą kontrolowane bezpośrednio u źródła, czy opierać się będą na deklaracjach, które trzeba było składać do końca czerwca. kto poczekał to już wiedział że powinien tylko wskazać jedno źródło ogrzewania „kopciucha” będą dofinansowania.

Ja też dbam o środowisko ogrzewam dom pompą ciepła . Ale rozumiem ludzi którzy palą węglem np moi rodzice. Węgiel był tani tak jak instalacja i wiem że nie każdego stać na nowoczesne instalacje , tym bardziej do starego nie ocieplonego domu. Niestety węglem opalają najczesciej biedni ludzie których w Polsce nie brakuje.

Opalam domek kominkiem na drewno oraz energią elektryczną.Dbam o środowisko i nie dymię na sąsiadów. Nie otrzymuję z tego powodu żadnej dotacji finansowej.
Chyba przejdę na kopciuch .,bo przynajmnij otrzymam w nagrodę dotacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *