1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Hodowla pszczół – najważniejsze informacje

Poradniki

2 lata temu

Hodowla pszczół – najważniejsze informacje

Zwierzęta
28
7
9
28
7

Hodowla pszczół może być jedynie niezobowiązującym hobby, dodatkowym dochodem lub znakomitym pomysłem na biznes. Sprawdź, jak przebiega zakładanie pasieki, ile miodu z jednego ula można pozyskać oraz jak powinna zostać rozpoczęta hodowla pszczół.

Opłacalność założenia pasieki to jeden z najczęstszych powodów, czemu ludzie decydują się na hodowlę pszczół. Ile można zarobić? Od czego zacząć? Czy pomagamy przyrodzie, budując ul dla pszczół? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu!

Hodowla pszczół dla początkujących – skąd czerpać wiedzę?

W pierwszej kolejności najlepiej odpowiedzieć na pytanie – czy hodowla pszczół jest trudna? Nie, jeśli rozpoczniemy naszą przygodę z pasją i poradami wprost od osób, które mają wiedzę na ten temat. Podejmując działanie bez przygotowanego planu, w tej sytuacji nie jest dobrym pomysłem.

Hodowla pszczół w ulu
Pszczelarstwo może być traktowane jako hobby, dodatkowy zawód lub pełnoprawny biznes!

W pierwszej kolejności musisz dowiedzieć się, jakie przepisy prawne obowiązują w tej branży, a dopiero następnie zbierać informacje o tym, jak zostać pszczelarzem. Wszystkie obowiązki i wymagania poznasz na końcu tego artykułu.

Doświadczonych pszczelarzy najłatwiej jest znaleźć w internecie. Istnieje mnóstwo forów zrzeszających zarówno drobnych hobbystów, jak i osoby z ogromnym doświadczeniem w tej dziedzinie. Dzięki możliwości zadawania pytań możesz dowiedzieć się wszystkiego, czego potrzebujesz.

Sprawdź też: Jak wygląda dziewanna i jakie ma właściwości?

Bartnictwo, czyli hodowla pszczół dla zysku, to coś, co najlepiej zacząć od małej pasieki. Upewnimy się dzięki temu, czy jest to inwestycja dla nas. Nie warto podejmować ogromnego ryzyka i wydawać niebotyczne ilości pieniędzy, szczególnie że nie mamy pewności, czy to polubimy. Trzy pszczele rodziny i odpowiednio trzy ule w zupełności wystarczą na początek.

Ile kosztuje hodowla pszczół? Opłacalność

Rozpoczynając swoją przygodę z pszczelarstwem, nie musisz wydawać bardzo dużo pieniędzy. Najlepiej, jeśli jesteś miłośnikiem tych pożytecznych owadów lub miodu, który produkują, a w okolicy, w której planujesz umiejscowić ule, kwitną rośliny miododajne.

Hodowla pszczół – jak zacząć? Jak założyć pasiekę? Jak zadbać o rój pszczół? Poznaj kilka prostych kroków, orientacyjne ceny, dowiedz się, jaka jest budowa ula i przekonaj się, jakie to proste!

Ile kosztuje założenie pasieki?

Pasieka, na którą składają się trzy rodziny pszczół, mają zawsze takie same wymagania. Koszta jednak mogą nieco się różnić, w zależności, jaki ul pszczeli wybierzemy, czy kupimy sprzęt do przetwórstwa miodu i tak dalej. Podstawowe produkty i ich uśrednione ceny prezentują się następująco:

  • ul pszczeli (jedna sztuka kosztuje około 450 złotych, więc za trzy zapłacimy 1350 złotych),
  • rodzina pszczół (koszt około 500 złotych, za trzy więc zapłacimy 1500 złotych),
  • odzież ochronna (około 200 złotych),
  • komplet ramek (koszt około 150 złotych za jeden, w sumie 450 złotych),
  • stojak pod ul (koszt około 140 złotych za jeden, 420 złotych za trzy),
  • podkurzacz (około 65 złotych),
  • drut do wtapiania węzy (około 130 złotych),
  • węza (około 67 złotych),
  • zmiotka pszczelarska (około 8 złotych),
  • miodarka ręczna (około 600 złotych),
  • wanienka do odsklepiania (około 200 złotych), 
  • słoiki, zakrętki i etykiety (około 120 złotych),
  • dłuto pasieczne (około 30 złotych).
Hodowla pszczół - pszczoła w ulu
Pszczelarstwo to znakomite i słodkie hobby!

W sumie koszt całej pasieki to około 5140 złotych. Oczywiście w sklepach stacjonarnych i internetowych lub od osób prywatnych ceny mogą się różnić, jednak 5000 złotych to orientacyjna cena, którą trzeba zapłacić, by zacząć.

Sprawdź też: Jak wygląda dzwonek ogrodowy? Poznaj tajniki jego pielęgnacji!

Są to jednak jednorazowe koszta. Do tego należy doliczyć dodatkowe około 450 złotych w skali roku na wydatki bieżące, takie jak zimowe pożywienie dla pszczół, koszt transportu czy leki. 

Hodowla pszczół jako praca dodatkowa lub pełnoprawny biznes

Duże, hurtowe zakupy znacznie bardziej się opłacają. Tym sposobem pasieka, na którą składać będzie się na przykład 20 w pełni wyposażonych uli, 20 rodzin pszczół, miodarka 5-plastrowa, 200-litrowy odstojnik na miód, a nawet stół do odsklepiania wyniesie nas około 29 000 złotych. Biorąc pod uwagę fakt, że za „zestaw startowy” przyjdzie nam zapłacić około 5000 złotych – to naprawdę dobra cena.

A co powiesz na biznes? Ule z pszczołami w liczbie 200 można śmiało nazwać bardzo dużą inwestycją. Cały potrzebny Ci wtedy sprzęt, owady, ule oraz pracownicy będą kosztować blisko pół miliona złotych.  

Ile miodu z ula można pozyskać?

Oprócz wydatków i pozyskania nowego hobby – hodowla pszczół może oczywiście generować zyski. Pamiętaj jednak, by móc sprzedawać swoje wyroby, potrzebujesz specjalnych zezwoleń.

Jednak ile wynosi dochód z jednego ula? Nie zwracając uwagi na pogodę czy rodzaj pasieki, jest to około 25 kilogramów miodu. Najlepsze wyniki to 40-45 kilogramów, a najgorsze 10-15 kilogramów. Wszystko zależy od danego roku oraz konkretnej pasieki.

Sprawdź też: Latające mrówki – czy są groźne? Jak się ich pozbyć?

Ceny miodów również różnią się od siebie. Znacznie więcej możemy zarobić na przykład na litrze miodu wrzosowego niż miodu lipowego. Koszt za jeden, litrowy słój wypełniony samodzielnie przygotowanym produktem zwykle nie jest niższy niż 20 złotych.

Hodowla pszczół – przepisy prawne

Już na etapie planowania pasieki musimy trzymać się pewnych wymogów. Odpowiednie miejsce, które będzie zgodne z prawem, to obszar znajdujący się minimum 10 metrów od granicy działki, budynków i dróg. 

By hodowla pszczół była prowadzona legalnie, należy mieć stosowne pozwolenia i dokumenty. W pierwszej kolejności musimy zgłosić swoją działalność do Inspekcji Weterynaryjnej minimum 30 dni przed rozpoczęciem hodowli roju. Ten obowiązek dotyczy zarówno poważnych biznesmenów, jak i drobnych hobbystów. Działanie te ma na celu nadzorowanie ewentualnych ognisk chorobotwórczych.

Hodowla pszczół
Pszczoły muszą mieć zapewniony dostęp do roślin miododajnych

Osoby, które zdecydują się na więcej niż 80 uli, muszą zgłosić je do Urzędu Skarbowego za pomocą formularza PIT-6. Tym samym pszczelarz może stać się rolnikiem i korzystać ze wszystkich zalet z tego płynących.

Oprócz tego obowiązkiem jest zgłaszanie chorób oraz posiadanie odpowiednich dokumentów, jeśli sprowadzamy owady z zagranicy. Wszystkie formularze bez kłopotu znajdziesz w internecie.

Mamy nadzieję, że wiesz już, na czym polega hodowla pszczół, jakie obowiązki prawne obowiązują pszczelarzy i ile można na tym zarobić. Dlaczego chciałbyś hodować pszczoły? Jaki miód jest Twoim ulubionym? Czy masz jakieś rady dla początkujących pszczelarzy? Koniecznie podziel się odpowiedziami na te pytania w sekcji komentarzy!

A jeśli chcesz poznać więcej interesujących treści – sprawdź te artykuły:

28
7

Podziel się:

Komentarze (9)

No penseta penseta, ale macie jakies nakladki na koncowki czy je troche podgrzewacie? bo jak jest zimna to im sie te co sie je chwyta do dojenia chowaja i ciezko tak. zanim sloik miodu uzbieram to sie zestarzeje…latwiej by bylo te pszczoly zuc.

Ale w tym artykule nie ma nic o technice dojenia pszczol. jak mam to zrobic? trzeba jakas uprzaz kupic? czy lepiej zeby ktos czymal i wtedy je penseta wydoic? ale to i tak dlugo zajmie – sa jakies sposoby na masowe dojenie pszczol?

Komentarz pana Jana powinien być pokazywany w szkołach jako wyjaśnienie, dlaczego potrzebna jest interpunkcja – nic nie zrozumiałem, strumień myśli 😀

Jestem mistrzem pszczelarzem. 15lat prowadzę z syn pasiekę . Mam 60 rodzin. Nie każdy sezon zamykam zyskiem. Czasem czasem są straty. Wejście w pszczelarstwo bez jakiejkolwiek wiedzy to zagrożenie dla okolicznych rodzin pszczelich . Pszczoły o które pszczelarz nie dba są ogromnym zagrożeniem . Bardzo często są źródłem problemów w zawodowych pasiekach. Pszczelarz amator po sezonie zostaje bez miodu a okoliczne pasieki zarażone są nosemozą albo zgnilcem .

Wszystko pięknie ladnie wyliczenia super zostańmy wszyscy pszczelarzami tylko przed tym zastanówmy się skads te biedne owady mają nosić ten miód skoro jest ewidentny brak pożytków likwiduje się lipy akacje na masową skalę łąki zanim zakwitną są koszone rolnicy nie uprawiają roślin kwitnących a musimy brać pod uwagę to że rodzina pszczela w sezonie potrzebuje około 90 kilogramów miodu i 30 kilogramów pyłku na swoje potrzeby skad to mają nanosi z kurzu nie przyniosa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *