1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Pułapka na szczury –  przegląd sposobów na zwalczanie gryzoni

Poradniki

7 miesięcy temu

Pułapka na szczury –  przegląd sposobów na zwalczanie gryzoni

Szkodniki Zwierzęta
7
0
0
7
0

Najlepsza pułapka na szczury pozwoli Ci się pozbyć problemu, jakim są te gryzonie. Sprawdź, jakie opcje masz do wyboru, jak zrobić pułapkę na szczury oraz co mają nam do zaoferowania sklepy specjalistyczne!

W tym artykule dowiesz się, czy domowa pułapka na szczury jest skuteczna, czy może lepiej sięgnąć po produkt ze sklepu. Przedstawimy mnóstwo alternatyw na to, jak się pozbyć szczurów z domu i ogrodu.

Pułapka na szczury – lepiej kupić czy zrobić?

Skuteczna pułapka na szczury może zostać zarówno kupiona, jak i zrobiona od podstaw. Chcąc skorzystać z szerokiej oferty sklepów, znajdziemy mnóstwo produktów, które sprawią, że pozbędziemy się gryzoni.

pułapka na szczury
Trutka na szczury to dość kłopotliwe rozwiązanie

Do wyboru w obu przypadkach mamy opcje humanitarne, dzięki którym wyłapiemy żywe szczury, a także śmiercionośne pułapki. W zależności od tego, co według naszego sumienia i możliwości wydaje się lepszym wyjściem – taka łapka na szczury powinna znaleźć się w naszym domu lub ogrodzie.

morele.net_korzystne oferty

Warto także uważać na stosowanie środków typu trutka na szczury, zwłaszcza jeśli zamierzamy rozsypać ją w miejscach dostępnych dla dzieci lub zwierząt domowych. Niebezpieczne mogą także okazać się wtedy pułapki zatrzaskowe, klejowe lub elektryczne. 

Pułapka na szczury własnej roboty

Domowe sposoby na szczury to łatwe w przygotowaniu zasadzki, które bez kłopotu wybawią nas od obecności tych gryzoni. Aby stworzyć każdą z nich, potrzebować będziesz jedynie kilku produktów i nieco cierpliwości, by wyłapać nieproszonych gości.

Sprawdź też: Czego boją się szczury? Sposoby na odstraszanie gryzoni

Pułapka na szczury z beczki lub wiadra wymagają tylko odpowiedniego ustawienia, dobrania przynęty i mechanizmu, który skusi gryzonie. Nie wymaga to niemal żadnych zdolności manualnych, a może być naprawdę skuteczne.

Pułapka na szczury z wiadra i butelki

Znakomitą i łatwą w przygotowaniu pułapką jest zasadzka, którą przygotujemy z pomocą wiadra lub beczki oraz butelki. Oto czego będziesz potrzebować:

 • duże, minimum 20-litrowe wiadro lub duża beczka,
 • metalowy pręt, który będzie dłuższy od średnicy wiadra lub beczki,
 • wkrętarka,
 • deska drewniana,
 • plastikowa butelka,
 • masło orzechowe.

W pierwszym kroku należy wywiercić w wiadrze dwie dziurki, przez które przeprowadzimy metalowy pręt. Pozyskać go można z dolnej części wieszaka. Następnie należy zrobić odpowiednio dziurki w butelce – na środku spodu oraz środku zakrętki. Po wykonaniu tych czynności przeciągnij pręt przez pierwszą dziurę w wiadrze, butelkę oraz drugą dziurę w wiadrze. 

Zabezpiecz pręt poprzez zgięcie go z zewnątrz wiadra i sprawdź, czy butelka swobodnie się obraca na nim. Teraz wystarczy posmarować butelkę masłem orzechowym i dostawić deskę do wiadra, która posłuży jako drabinka dla gryzoni.

Pułapka na szczury tego typu może również posłużyć jako śmiercionośna zasadzka. Wystarczy wlać wodę do wiadra, a gryzonie po pewnym czasie będą się tam topić.

Żywołapka na szczury z wiadra

Skuteczny sposób na szczury w ogrodzie lub domu to także inna żywołapka, której stworzenie zajmie Ci nieco więcej czasu. Do jej przygotowania będziesz potrzebować:

 • dużego wiadra, minimum 20-litrowego lub beczki,
 • folia transparentna 0,7 mm PCV przeźroczysta,
 • deseczkę lub inną drabinkę,
 • ziarno lub inną przynętę,
 • klej na gorąco.

W pierwszym kroku musisz dopasować wielkość folii do średnicy wiadra, wyciąć odpowiedni kawałek i przykleić na klej na gorąco. Ważne, by dokładnie pokryć wieczko, by szczury nie mogły wyjść bokiem.

Wytnij pośrodku przyklejonej folii znak „X”, a następnie przeprowadź przez niego jeszcze dwa cięcia. Nie mogą być one zbyt szerokie, a takie, by szczur mógł swobodnie wpaść do szczeliny. Wnętrze zasyp przynętą i rozrzuć kilka ziaren na wieczku, by zachęcić gryzonia.

Teraz już wystarczy dostawić deseczkę lub inny przedmiot, po którym będą wspinać się do wiadra szczury. Uzbrój się w cierpliwość i wyłap wszystkich nieproszonych gości!

Pułapka przechylająca z tunelem

Zasadzka przechylająca to o wiele łatwiejsza w przygotowaniu pułapka na szczury. Jak zrobić taki produkt? Będziesz potrzebować:

 • wiadra lub beczki,
 • deseczek lub blatu,
 • plastikowej rurki lub tektury,
 • przynęty.

W tym sposobie najważniejsze jest, by gryzoń znalazł się na jakimś wzniesieniu, które mimo wszystko jest płaskie. Może to być róg stołu, samodzielnie złożony „stolik” z kilku desek. Liczy się, by można było umieścić przynętę na samym końcu blatu, przed samą przepaścią

Sprawdź też: Szczur jako nieproszony gość. Jak wytępić szczury?

Pierwszy krok to umieszczenie przynęty. Następnie należy ją obudować tunelem, który zrobimy z tektury lub plastikowej rurki. Chodzi o to, by szczur skuszony przynętą nie mógł się wycofać, a trafił wprost do wiadra w pogoni za smakołykiem. Ścieżka do specjału nie może więc być zbyt szeroka, lecz wystarczająca, by zmieścił się w niej duży szczur. 

Pułapka zatrzaskowa na szczury

Najczęstszą odpowiedzią na pytanie „na co złapać szczura” jest pułapka zatrzaskowa. To właśnie po nie najchętniej sięgamy, gdy szczury lub myszy zalęgną się w naszej piwnicy bądź strychu. 

Mechanizm tej pułapki na szczury nie jest skomplikowany. Po zamontowaniu przynęty na odpowiednim miejscu i nastawieniu mechanizmu zatrzaskowego zabezpieczając chwytacz specjalnym pręcikiem, wystarczy ustawić zasadzkę. Najlepiej ustawić ją przy ścianie, ponieważ szczury najbardziej lubią przemieszczać się właśnie w taki sposób.

pułapka na szczury
Rozstawienie pułapek na szczury powinno być dobrze przemyślane

Po schwytaniu i uśmierceniu gryzonia należy oczyścić pułapkę, by móc znowu z niej skorzystać. Metalowa łapka na szczury jest wielokrotnego użytku, dlatego nie wyrzucaj jej po pierwszym udanym łowie. 

Nie zalecamy korzystać z pułapek zatrzaskowych w miejscach często przez nas uczęszczanych. Mogą one stanowić zagrożenie dla naszych pociech lub zwierząt domowych, dlatego ustawiajmy je w rozsądnych lokalizacjach.

Elektryczna pułapka na szczury

Jak pozbyć się szczura w humanitarny sposób? Co na szczury sprawdzi się, by nie cierpiały godzin lub dni męczarni przed śmiercią? Elektryczna pułapka to znakomity wybór. Urządzenia, które wykorzystują prąd o napięciu od 7000 do 9000 V, pozwalają na szybką, bezbolesną śmierć

Wystarczy, że umieścisz w niej przynętę, odpowiednio ustawisz działanie i po złapaniu szczura opróżnisz tunel. Wielu producentów zapewnia możliwość bezkontaktowego usunięcia gryzonia z pułapki, dzięki czemu korzystanie z niej jest łatwe i nieodrażające.

W ten sposób nie musisz czyścić zużytej pułapki lub szukać zabitych trutką gryzoni. Oszczędzi Ci to nieprzyjemnych zapachów, konieczności dotykania zwłok lub zastanawiania się, co zrobić ze schwytanymi szczurami.

Pułapka klejowa na szczury

Pułapki na gryzonie w formie klejących arkuszy sprawdzają się znakomicie, zwłaszcza w miejscach, gdzie nie bywamy zbyt często. Trudno tu jednak mówić o humanitarnym rozwiązaniu, ponieważ szczury na nie złapane konają godzinami lub dniami w męczarniach. 

przynęta na szczura
Przynęta na szczury to na przykład ziarna, kawałek chleba czy nawet kawałek batona czekoladowego!

Kupując tego typu lepy na szczury, musisz mieć na uwadze fakt, że jest to naprawdę mocny klej. Jeżeli Twoje zwierzątko domowe przypadkiem na nim stanie, będziesz mieć nie lada problem, by je uwolnić. Jeśli natomiast będziesz rozkładać klejące arkusze w nieuczęszczanych miejscach – o nic nie musisz się martwić. 

Na takiej samej zasadzie działa klej na szczury. Jest to naprawdę ciekawy produkt, który możemy nanieść na różne materiały, a także mieszać z innymi wyrobami, by tworzyć skuteczne zasadzki zarówno na szczury, myszy, jak i insekty. 

Żywołapka na szczury

Pułapka ze sklepu do odławiania żywych szczurów to również doskonała opcja. Znakomicie dostosowany mechanizm, który od razu po tym, gdy gryzoń sięgnie po przynętę, zamyka się lub wpuszcza gryzonia do klatki bez wyjścia to zdecydowanie najbardziej humanitarne rozwiązanie

Żywołapka na szczury dostosowana jest pod te gryzonie. Nie utrudnia ona oddychania zwierzęciu, a także zapewnia odpowiednią ilość miejsca, bez możliwości zrobienia mu krzywdy

Sprawdź też: Szczur domowy – cena, hodowla i ciekawostki

Jedynego problemu, którego przysporzy nam ta pułapka na szczury, jest konieczność przetransportowania gryzonia z dala od naszego domu lub posesji. Oprócz tego nie mamy zwierzęcia na sumieniu, nie musimy korzystać z żadnej chemii, prądu czy szukać martwego szczura.

Która pułapka na szczury wydaje Ci się najbardziej skuteczna? Czy kiedykolwiek samodzielnie zrobiłeś łapkę na gryzonie? Koniecznie zdradź nam swoje sposoby w sekcji komentarzy!

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *