1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Tuje kule, tuje w donicach, tuje na pniu – jakie wybrać? Sprawdź nasze inspiracje!

Ogród i balkon

2 lata temu

Tuje kule, tuje w donicach, tuje na pniu – jakie wybrać? Sprawdź nasze inspiracje!

9
0
0
9
0

Tuje kule – czy to rośliny odpowiednie do każdego ogrodu? Może lepiej zdecydować się na tuje w donicach lub na pniu? Zapoznaj się z naszymi poradami i inspiracjami!

Stoisz przed zadaniem aranżacji ogrodu i nie wiesz, na jakie rośliny się zdecydować? Proponujemy żywotniki, znane szerzej pod nazwą tuje. Z naszego artykułu dowiesz się, na jakie rodzaje tui najlepiej się zdecydować i jak je przycinać oraz aranżować.

Tuje kule – doskonała dekoracja ogrodu

Tuje kuliste coraz częściej spotykamy zarówno w przestrzeni miejskiej, jak i w naszych ogrodach, a także na balkonach i tarasach. Dlaczego? Tuje kule są niezwykle dekoracyjne, nie dziwi więc ich popularność. Tradycyjne żywotniki, które najczęściej spotykamy w formie żywopłotów, od lat święcą triumfy, może jednak warto zaprezentować żywotniki w swoim ogrodzie w nieco innej odsłonie? Tuje kuliste na pewno będą prezentować się niezwykle okazale! Świetnie komponują się z wieloma innymi roślinami, dlatego warto wykorzystywać je w ogrodowych aranżacjach. Jeżeli chodzi o ich pielęgnację – należy z nimi postępować tak, jak z innymi żywotnikami, więcej piszemy w naszym artykule: Tuje – jak o nie dbać? Praktyczne porady. Jedyne, czemu musisz poświęcić szczególną uwagę, to dbanie o zachowanie ich kształtu. Czy wiesz, jak przycinać tuje kuliste?

tuje kule czy tuje w donicach
Tuje kule, tuje w donicach, tuje na pniu – jakie wybierzesz do swojego ogrodu?

Jak przycinać tuje w kule?

Żywotniki są roślinami niezwykle wdzięcznymi w przycinaniu. Mają miękką strukturę gałęzi i liści, w związku z tym nawet osoba nieposiadająca zbyt wiele siły i doświadczenia nie będzie miała problemów z cięciem. Oczywiście, jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z tego typu zabiegami, powinieneś zacząć od prostszych zadań i niekoniecznie porywać się na skomplikowane formy. Kule to kształty łatwe do wycięcia, dlatego śmiało możesz spróbować! W przypadku mniejszych egzemplarzy wystarczą Ci nawet niewielkie nożyce ogrodowe. Więcej o formowaniu kształtów żywotników przeczytasz w artykule Mileny traktującym o tym, jak przycinać tuje.

Sprawdź też: Jak wygląda ligustr zimozielony (ligustr jajolistny)? W jaki sposób o niego dbać?

Tuje kule w ogrodzie – inspiracje

Zastanawiasz się, jakie żywotniki zasadzić w swoim ogrodzie? Na poniższym zdjęciu prezentujemy tuje w najróżniejszych odsłonach – zarówno tuje kuliste, jak i te tradycyjne. Zwróć uwagę na niezwykłe odcienie zieleni w różnych odmianach żywotników! Jak widzisz – zieleń tui niejedno ma imię.

Nie jesteś pewien, czy lepszym pomysłem będą tuje kuliste czy te na pniu? A może dwa w jednym? Jak widać na tym zdjęciu – to może być bardzo ciekawy pomysł!

Chcemy podkreślić, że żywotniki doskonale komponują się z innymi roślinami. Poniżej prezentujemy dowód. Dzięki tujom możesz stworzyć bardzo ciekawe kompozycje z wieloma różnymi drzewami, kwiatami i krzewami ogrodowymi.

Tuje w donicach

Wciąż chyba najczęściej spotykamy tuje w ogrodzie. Jednak coraz większą popularność zdobywają tuje w donicach. Dlaczego warto je wybrać? Przede wszystkim dzięki umieszczeniu żywotników w doniczce będziemy mogli je przenosić w dowolne miejsce. Jeżeli lubisz zmieniać aranżację ogrodu i tarasu – koniecznie postaw na rośliny, którym łatwo możesz zmienić miejsce do życia. 

Sprawdź też: Bukszpan – doskonały krzew do Twojego ogrodu! Porady pielęgnacyjne gryszpanu

Tuje w donicach są także świetnym pomysłem, jeśli nie posiadasz ogrodu i chcesz umieścić tuje na balkonie. Te krzewy cudownie będą się na nim prezentować. Są roślinami zimozielonymi, więc będą świetną ozdobą przez cały rok. W okresie bożonarodzeniowym możesz przyozdobić je kolorowymi światełkami – efekt będzie powalający!

Tuje na pniu

Nas absolutnie zachwycają tuje na pniu! Prezentują się naprawdę pięknie! Możesz je kupić w takiej formie lub przygotować samemu. Podobnie jak w przypadku tuj kulistych – nie jest to trudne! Wystarczy, że obetniesz wszystkie dolne gałęzie, a górne uformujesz w formie kuli. Jak już wspominaliśmy – żywotniki mają bardzo miękkie gałązki, tak więc na pewno poradzisz sobie z formowaniem dowolnych kształtów. Żeby tuje na pniu zawsze wyglądały nieskazitelnie – raz na jakiś czas musisz ponownie zająć się ich przycinaniem.

Tuje na pniu bez problemu zasadzisz w ogrodzie – jak na powyższym zdjęciu. Z powodzeniem możesz także umieścić je w donicy i postawić na balkonie bądź tarasie.

Na jakie rośliny zdecydujesz się do ogrodu? Wybierzesz tradycyjnie wyglądające żywotniki, a może jednak tuje kule lub tuje na pniu bardziej przypadły Ci do gustu? Zapraszamy do podzielenia się swoimi wrażeniami w sekcji komentarzy.

Jeżeli jesteś w trakcie aranżacji swojego ogrodu, zapewne zainteresują Cię te artykuły:

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *