1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Układanie kostki brukowej krok po kroku! Cena, wzory i inspiracje

Poradniki

2 lata temu

Układanie kostki brukowej krok po kroku! Cena, wzory i inspiracje

Budowa i remont Ogród
9
0
0
9
0

Układanie kostki brukowej na podjeździe lub innych częściach przydomowej strefy może być nie lada wyzwaniem! Sprawdź, ile trwa układanie kostki brukowej, ile to kosztuje oraz jak to zrobić samodzielnie! Przedstawiamy również najciekawsze wzory kostki brukowej.

Ile kosztuje układanie kostki brukowej?

Zanim rozpoczniemy pracę – ile kosztuje układanie kostki brukowej? Cena zależy od kilku czynników:

  • rodzaju wybranej kostki;
  • samodzielnego przystąpienia do prac lub postawienia na usługi brukarskie;
  • miejsca zamieszkania, jeśli zdecydujesz się wynająć ekipę pracowników.

A jaka jest najważniejsza rzecz, którą powinniśmy sprawdzić, decydując się na specjalistów, którym zlecimy układanie kostki brukowej? Cennik! W zależności od województwa, a nawet od miasta, w którym mieszkamy, stawki mogą się znacznie wahać. Uśredniając – ile kosztuje układanie kostki brukowej? Cena za metr kwadratowy to koszt około 50-65 złotych bez uwzględnienia materiałów.

Ile kosztuje kostka brukowa? Cena, którą musimy zapłacić za metr kwadratowy, może wynieść od 20 do nawet 80 czy 90 złotych. Sprzedaż kostki brukowej może różnić się ceną. Wszystko zależy od wielkości, kształtu, grubości, a nawet koloru materiału.

Ile trwa układanie kostki brukowej? Od kilku godzin do maksymalnie kilku dni, jeśli Twoja posesja jest naprawdę spora. Wpływ na prędkość prac mogą mieć również rodzaje kostki brukowej czy poziom skomplikowania wzorów.

Dokładne koszta możesz poznać w artykule: Kostka brukowa – cena materiału i robocizny. Z jakimi kosztami wiąże się brukowanie powierzchni?

Układanie kostki brukowej krok po kroku

Zastanawiasz się, jak powinno przebiegać układanie kostki brukowej? Jak to zrobić? Spieszymy z odpowiedzią! Przedstawiamy w kilku krokach, jak należy przygotować podłoże oraz w jaki sposób układać chodnik kostka po kostce!

Jak wytyczyć i przygotować wstępnie nawierzchnię?

Najpierw potrzebny jest plan. Za pomocą drewnianych lub metalowych palików oznacz granice swojego projektu. Przez zaznaczone punkty przeciągnij sznurek lub linkę, co wyznaczy granicę naszych robót.

Cały teren prac należy odpowiednio rozkopać na głębokość 25-50 centymetrów. Jeżeli planujesz bardzo duży deptak, niezbędną czynnością będzie poproszenie o pomoc specjalistów dysponujących koparką lub spychaczem. Gdy Twój chodniczek ma być niewielki – możesz zrobić to samodzielnie.

Jeżeli Twój plan zakłada również krawężniki – nie zapomnij pogłębić wykopów w tych miejscach. Po doprowadzeniu podłoża do odpowiedniego stanu – przepuszczalnego, nośnego i jednorodnego – należy rozpocząć usuwanie korzeni kwiatów, traw i chwastów.  

Sprawdź też: Czyszczenie kostki brukowej: jak i czym skutecznie wymyć kostkę? Porady i najlepsze metody

Dokładnie wyrównaj powstały dołek, a następnie przygotuj się do rozkładania w nim około 10 centymetrów pospóły lub piasku. Ten moment należy do zagęszczarki, którą dostosujemy dno. W tym kroku nie zapomnij zrobić odpowiedniej niwelacji podłoża. Spadki poprzeczne powinny wynosić od 1,5 do 3%, natomiast podłużne 0,5%.

Podbudowa pod kostkę

To jeszcze nie czas na układanie kostki brukowej. Warstwy tworzące podstawę nie kończą się w tym momencie. Podbudowa pod kostkę powinna być gruba na 15-20 centymetrów, jeśli nie przewidujemy na niej ruchu pojazdów – a jeśli tak, należy doprowadzić ją do grubości minimum 25, a maksimum 40 centymetrów.

A z czego powinna być zrobiona podbudowa pod kostkę? W skład mieszanki powinny wchodzić kruszywa naturalne oraz kruszywa łamane. Odpowiednia będzie na przykład mieszanka żwirowo-piaskowa o gradacji 0-63 mm. 

Kostka wokół domu lub na podjeździe nie będzie zbyt wytrzymała, jeśli nie wykonamy tego kroku porządnie i dokładnie. Podbudowę nakładamy warstwami 10 lub 15-centymetrowymi. Nie można zapomnieć o ich zagęszczeniu przy użyciu zagęszczarki wibracyjnej. Materiał, z którego skorzystasz, musi być odporny na działanie mrozu oraz innych niesprzyjających czynników!

Obrzegowanie i podsypka pod układanie kostki brukowej

By poprawnie wykonać obrzegowanie należy użyć specjalnych betonowych elementów brzegowych. Można do tego wykorzystać:

  • krawężniki,
  • krawężniki drogowe,
  • minipalisady,
  • obrzeża palisadowe.

Wybrany element należy umieścić na głębokości około 10 centymetrów – pod nim musi znaleźć się zagęszczona mieszanka betonowa. Gdy materiał zwiąże, konieczne jest zrobienie dwóch podsypek – od wewnątrz najlepiej zastosować na przykład mieszankę wilgotnego piasku z cementem, a z zewnątrz ziemię.

Sprawdź też: Projektowanie ogrodu – ile kosztuje? Jak zrobić to samemu?

Podsypka pod kostkę to warstwa wyrównująca, dzięki której zostaną zniwelowane wszelkie nierówności. Do jej stworzenia najlepiej wykorzystać drobny piasek o frakcji 0-2 milimetry, grys 2-8 milimetrów lub wysiewek kamienny o uziarnieniu 0-4 milimetry. Warstwa ta powinna być grubości około 5 centymetrów.

Możesz również zdecydować się na układanie kostki brukowej na betonie. Podsypka cementowo-piaskowa musi zostać odpowiednio zaspoinowana piaskiem oraz wyrównana zagęszczarką.

Układanie kostki brukowej

Gdy podsypka pod kostkę jest gotowa – przystępujemy do działania! Układanie kostki brukowej zawsze powinno odbywać się od krawężników lub palisad. Zapobiega to niszczeniu przygotowanej podstawy.

Kostka brukowa musi zostać ułożona mniej więcej centymetr wyżej, niż zakłada to projekt. Wyjątkiem w tym przypadku są chodniki okalające studzienki czy korytka ściekowe – tam należy umieszczać kostki z 1,5 lub 2-centymetrowym naddatkiem. Te dodatkowe kilka centymetrów mają zapobiec zbytniemu obniżeniu się powierzchni, która mogłaby nastąpić po ubijaniu.

Kostka chodnikowa nigdy nie może być układana „na styk”. Zbyt ciasno umieszczone elementy będą się wzajemnie uszkadzać! Obniżą się ich właściwości odpowiadające za wysoką wytrzymałość – zarówno na użytkowanie, jak i warunki termiczne.

Jak to wykończyć? 

Układanie kostki brukowej to nie ostatni punkt naszego poradnika – zaraz po ich przygotowaniu należy wypełnić powstałe między nimi szczeliny. Do tego celu używa się piasku płukanego lub grysu. Nie warto oszczędzać na tym punkcie – źle dobrany, zwykły piasek może przyczynić się do trwałego uszkodzenia kostek.

Po dokładnym wypełnieniu wolnych przestrzeni oczyść kostki z granulatu i przygotuj się do ubijania. Niewystarczające lub niedokładne wypełnienie sprawi, że chodnik nie będzie wytrzymały!

Kostka wokół domu musi zostać w tym momencie dokładnie ubita. W tym celu użyj zagęszczarki z płytą wibracyjną. Zwróć uwagę, by była ona przystosowana do użytku na takiej nawierzchni. Proces ubijania należy powtarzać kilka razy, zawsze zwracając uwagę, czy nie trzeba uzupełnić piasku w szczelinach oraz zamiatać kostki z wydobywającego się ze szczelin wypełnienia.

Układanie kostki brukowej – wzory

Niezależnie, czy Twoim wyborem będzie kostka betonowa czy granitowa – możesz z nich stworzyć naprawdę piękne wzory! Zdecydowanie najpopularniejszym wyborem jest wzór prosty rzędowy. Charakteryzuje się on zachowaniem kątów prostych niezależnie, czy do stworzenia chodnika wybierzemy kostki o regularnym bądź nieregularnym kształcie. Możliwe jest również w tym przypadku łączenie kolorów.

Sprawdź też: Jak zbudować taras z kostki?

A jak jeszcze może prezentować się kostka brukowa? Wzory są niemal nieograniczone! Jodełka, skośne układy, łukowe, prostokątne – tylko od Ciebie zależy, na co postawisz! Kostka chodnikowa jednak musi być spójna z całą resztą! Mowa tu zarówno o kolorach, wzorach, jak i kształtach! Jaka jest idealna kostka brukowa? Wzory na poniższych inspiracjach na pewno Cię zainspirują!

Kostka przed domem – inspiracje

Układanie kostki brukowej nie zawsze musi być skomplikowane! Spójrz tylko, jak w prosty sposób można stworzyć podjazd, który doskonale pasuje do całej aranżacji. Wykorzystanie dwóch kolorów kostki brukowej nadaje całości elegancji.

A może małym akcentem powinna być kostka granitowa? Cena kilku takich egzemplarzy nie jest zbyt wysoka, a pięknie wyeksponują one Twoje ulubione ogrodowe okazy! Wykorzystana również może do tego zostać kostka brukowa z rozbiórki – w ten sposób nadasz jej drugie życie!

Co powiesz na jednolitą aranżację? Szara kostka brukowa bez połączenia z innymi barwami nadaje surowy klimat. Taki styl sprawdzi się nawet w przypadku nieco starszych, niezupełnie nowoczesnych zabudowaniach.

Chodnik ułożony z kostek w nieco innych odcieniach wybitnie pasuje do nowoczesnych domów. Podjazd wykonany w taki sposób przyciągnie wzrok każdego z gości i sąsiadów!

Mamy nadzieję, że wiesz już wszystko, czego potrzebowałeś, i bez problemu wykonasz zadanie, jakim jest układanie kostki brukowej. Cena, porady i inspiracje to wszystko, co zawarliśmy w tym artykule! Czy stoisz właśnie przed wyborem kostki brukowej? Czy chcesz samodzielnie podjąć się tego zadania? Jakie wzory najbardziej do Ciebie przemawiają? Koniecznie podziel się swoimi uwagami i przemyśleniami w sekcji komentarzy!

A jeśli chcesz poznać więcej inspiracji na przydomowe aranżacje – sprawdź te artykuły:

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *