1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Dylatacja posadzki – co to jest i na czym polega?

Poradniki

2 lata temu

Dylatacja posadzki – co to jest i na czym polega?

Budowa i remont
16
1
0
16
1

Dylatacja posadzki czy też przerwa dylatacyjna to specjalna szczelina, dzięki której konstrukcja budynku zyskuje na bezpieczeństwie! Sprawdź, czym dokładnie jest dylatacja posadzki, jakie są jej rodzaje i w jaki sposób samodzielnie ją wykonać! Szczelina dylatacyjna pod lupą!

Dylatacja posadzki – co to jest?

Dylatacje to umyślnie stworzone szczeliny, dzięki którym przeróżne budowle zyskują na bezpieczeństwie. Dylatacja to dosłownie szpara między listwą a podłogą lub szczelina przebiegająca tak, jak zakłada to projekt.

Dylatacje wykonuje się po to, by zapobiegać niszczeniu posadzki lub innych elementów konstrukcyjnych, odkształceniom paneli oraz ich zarysowaniu. Często bowiem zdarza się tak, że podłoga lub ściany tracą na odporności w wyniku czynników termicznych, wilgotności lub naturalnego osiadania budynku. Bez poprawnie wykonanej dylatacji naprężenia materiałów mogą zupełnie zniszczyć wylewkę oraz inne elementy konstrukcyjne.

Szczeliny dylatacyjne występują również w pionowym przekroju budowli. Są to tak zwane dylatacje konstrukcyjne, których zadaniem jest zapobieganie ruchom obiektu wywołanych przez czynniki termiczne. Poprawnie wykonana dylatacja budynku pozwala na swobodne kurczenie oraz rozkurczanie się materiałów budowlanych.

Dylatacja posadzki może być wykonana dwojako. Jest to mianowicie dylatacja obwodowa lub dylatacja pośrednia. Pierwsza z nich to dylatacja posadzki przy ścianie, schodach lub stopniach. Pozostaje ona zwykle niewypełniona, a jedynie przykryta listwami, panelami lub gresem. Druga natomiast może przebiegać po podłodze w innych miejscach, dzieląc pomieszczenie na mniejsze części. 

Rodzaje dylatacji

Zarówno dylatacja posadzki betonowej, jak i dylatacja konstrukcyjna występują w różnych rodzajach. Wyróżniamy następujące szczeliny:

  • dylatacja termiczna – dzięki niej możliwe są naprężenia konstrukcji wynikające z czynników termicznych. Żaden z elementów, który jest zabezpieczony w ten sposób, nie ma prawa odkształcić się pod wpływem zbyt wysokiej lub niskiej temperatury. Taka dylatacja posadzki jest zwykle stosowana na tarasach i balkonach.
  • dylatacja konstrukcyjna – to szczeliny, które stosuje się przy przygotowywaniu fundamentów oraz podczas zmian w konstrukcji budowli. Zapobiegają one następstwom przenoszenia obciążeń – odkształcenia nie mają w tym przypadku prawa bytu! Ta przerwa dylatacyjna wykonywana jest szczególnie w wysokich budynkach. 
  • dylatacja podłogi przeciwdrganiowa – stosuje się ją w miejscach zagrożonych szkodami górniczymi, trzęsieniami ziemi, ale również w budynkach przemysłowych. Zapobiega ona tragediom, które mogłyby się zdarzyć w wyniku intensywnych drgań.
  • dylatacja technologiczna – pozwala na swobodne kurczenie i pęcznienie materiału. By uniknąć niechcianych zmian, należy zastosować właśnie ten rodzaj dylatacji.

Sprawdź też: Na jakie schody w salonie postawić? Pomysły

W jaki sposób powinna zostać wykonana dylatacja posadzki?

Sprawdź, jak krok po kroku powinna być wykonana dylatacja posadzki betonowej! Co ile powinna być powtarzana, jeśli postawimy na wersję pośrednią? Czy potrzebujesz do tego specjalnych narzędzi lub materiałów? Przekonaj się!

Czego będziesz potrzebować?

Najprościej, jeśli dylatacja posadzki zostanie zlecona fachowcom – jeśli jednak chcesz podjąć się tego samodzielnie – już zdradzamy, co będzie Ci potrzebne! By poprawnie wykonać dylatację, niezbędne będą:

  • agregat posadzkarski,
  • zacieraczki do betonu (ręczne lub samojezdne),
  • wypełnienie dylatacji.

Już od początku zaczynają się schody – agregat posadzkarski to kosztowna maszyna, która prawdopodobnie nie przyda Ci się nigdy więcej. Jeśli jednak uda Ci się ją wypożyczyć – będzie o wiele łatwiej. Miksokret przyda Ci się do przygotowania mieszanki dylatacyjnej. Warto, byś przy wyborze odpowiedniego modelu zwrócił uwagę na moc silnika, wydajność, pojemność maszyny oraz dopuszczalną wielkość używanych surowców. Jeżeli zamierzamy dostosowywać niewielką powierzchnię – nie potrzebujemy zbyt dużej wydajności.

Zacieraczki do betonu służą do końcowego wygładzenia posadzki lub wylewki. Istnieje rozróżnienie na zacieraczki ręczne lub samojezdne. Oba sprzęty są elektroniczne. Tak jak wskazują nazwy – jednego należy używać samodzielnie, jego wygląd przypomina nieco mopa, drugi natomiast jest sprzętem profesjonalnym. Niewielkie powierzchnie mogą z powodzeniem zostać wygładzone opcją ręczną.

Jak wybrać wylewkę?

Znasz już wszystkie przyrządy, dzięki którym możliwa jest dylatacja posadzki. Ogrzewanie podłogowe może być zastosowane do każdego rodzaju wylewki. A z czego się je w ogóle robi? Do wyboru są:

  • beton półsuchy, 
  • jastrych cementowy, 
  • jastrych anhydrytowy.

Sprawdź też: Ogrzewanie podłogowe – czy warto w nie inwestować? Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe?

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że te opcje różnią się od siebie wytrzymałością, możliwą do stworzenia powierzchnią oraz konsystencją. Wybierając podkład z betonu półsuchego, musisz przygotować się na tworzenie dylatacji w odstępach nie mniejszych niż 30 m². Cement jastrychowy pozwala na odstępy większe o 10 m², natomiast jastrych anhydrytowy pozwala na odległości 300 m² kwadratowych, jeśli pod spodem znajduje się ogrzewanie podłogowe, jeśli nie – ta wartość wynosi aż 900 m²!

Dylatacja posadzki na gruncie

Dylatacja posadzki – jak wykonać to zadanie? Rozpoczynamy od odpowiedniego przygotowania betonu. W agregacie posadzkarskim umieszczamy wybraną mieszankę, a maszyna robi za nas całą resztę. Specjalne mieszadła zmieniają składniki w gładką masę, a następnie transportują na zewnątrz pod wysokim ciśnieniem.

Teraz rodzą się pytania – ile kosztuje wylewka betonowa? Ile wylewki będzie potrzebne na metr kwadratowy? Ceny różnią się w zależności od wybranego materiału – jednak zwykle 25-kilogramowy worek wybranej mieszanki starcza na 1,5 m². Jeżeli zatrudniamy ekipę fachowców, ta cena wynosi około 60-90 złotych za m². Dokładne rozeznanie możesz zrobić, wpisując w wyszukiwarkę „wylanie posadzki – cena za m²” i dopisując przy tym miasto lub województwo, w którym mieszkasz.

Szczelina dylatacyjna – szerokość i wypełnienie

Dylatacja posadzki w garażu lub dylatacja posadzki w drzwiach nie różnią się zbytnio od siebie. W obu przypadkach dobrze będzie, gdy wypełnimy szczelinę dylatacyjną! Czego można do tego użyć? Doskonała będzie:

  • listwa dylatacyjna,
  • pianka dylatacyjna (znana również jako taśma dylatacyjna),
  • sznur,
  • korek dylatacyjny,
  • masa,
  • wkładka wypełniająca.

Każda z powyżej przedstawionych propozycji świetnie sprawdzi się do wypełnienia dylatacji. Jej rozmiar powinien oscylować w okolicy 10-20 milimetrów (lub nieco więcej, jeśli używamy betonu na zewnątrz).

A po co w ogóle wypełnia się dylatacje? Ponieważ beton jest z natury kruchy – dodatkowe zabezpieczenie będzie przeciwdziałać jego niszczeniu. I gotowe! Teraz wystarczy, że swoje dzieło przykryjesz płytkami lub panelami.

Najczęściej popełniane błędy w dylatacji posadzki

Dylatacja posadzki a kładzenie płytek się nie wykluczają – wręcz pominięcie stworzenia odpowiedniej szczeliny może skutecznie popsuć cały efekt. Zrezygnowanie z tego kroku może przyczynić się do pęknięć.

Zbyt szeroka szczelina może natomiast sprawić, że bardzo łatwo będą powstawać przeróżne odkształcenia. Nie wolno również przesadzić w tę stronę. Szczególnie należy uważać z miękkim materiałem.

Pamiętaj o zrobieniu wylewki stopniowo i w odpowiednich ilościach – szczególnie na dużych przestrzeniach. Zaschnięta masa nie będzie się nadawać do stworzenia dylatacji. Nie zapomnij również o oddzieleniu jej od konstrukcji instalacyjnych. Taśmy dylatacyjne powinny znaleźć się we wszystkich miejscach, gdzie wylewka styka się ze ścianami, a także innymi elementami budowli. 

Sprawdź też: Jak urządzić mieszkanie na wynajem? Przydatne wskazówki

Mamy nadzieję, że wiesz już, czego potrzebujesz, jaki jest koszt i co ile dylatacja posadzki powinna być zrobiona! Jeśli będziesz postępować zgodnie z tymi wskazówkami – z pewnością będzie to udana dylatacja! Panele będą na niej leżeć idealnie! 

Czy dylatacja posadzki to coś, co zrobiłbyś na własną rękę – czy jednak wybrałbyś ekipę fachowców? Która opcja według Ciebie jest bardziej opłacalna? Koniecznie podziel się swoimi doświadczeniami i poradami w sekcji komentarzy!

A jeśli chcesz poznać więcej artykułów dotyczących budowy i remontu – sprawdź koniecznie te artykuły:

16
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *