1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Jak zaprojektować mały ogród? Pomysł na mały ogród

Ogród i balkon

5 miesięcy temu

Jak zaprojektować mały ogród? Pomysł na mały ogród

Rośliny Wyposażenie
11
2
0
11
2

Jak urządzić mały ogród? Na co zwracać uwagę przy jego planowaniu? Jakie elementy mogą znaleźć się w małym ogrodzie? Sprawdź pomysły, na jego zaprojektowanie! W niniejszej artykule wyjaśniamy, jak zagospodarować niewielkie podwórko.

Mały ogród może wydawać się dosyć niepraktyczny. Jednak jeśli podejdziesz do jego projektowania, pamiętając o pewnych zasadach aranżacyjnych, możesz spodziewać się naprawdę ciekawych efektów. Twój mały ogród będzie nie tylko bardzo estetycznie się prezentować, ale także stanie się funkcjonalny. Jak to osiągnąć? Jak zaprojektować mały ogród? Odpowiadamy!

Jak urządzić ogród? Na co zwracać uwagę?

Kiedy jesteśmy właścicielami danej posesji, często chcemy odgrodzić się całkowicie od sąsiadów czy przechodniów. Gęste żywopłoty czy betonowe konstrukcje na pewno pozwalają nam poczuć więcej prywatności. Nie inaczej jest w przypadku małego ogrodu. Czy jest to jednak dobre rozwiązanie w trakcie planowania niewielkiej przestrzeni? Niekoniecznie, ponieważ zamykamy się na otoczenie, które mogłoby optycznie powiększyć nasz mały ogród. Zamknięte w pewien sposób podwórko może sprawić, że poczujemy się przytłoczeni, a raczej nie chcemy osiągnąć takiego wrażenia.

Dobrym rozwiązaniem w przypadku aranżowania małego ogrodu jest też podział podwórka na pewne strefy. Wtedy będziesz mieć wydzielone części, co powinno optycznie powiększyć podwórko. O jakich strefach mowa? Możesz na przykład wyodrębnić część małego ogrodu na wypoczynek. Inna może być typowo dekoracyjna, a więc warto postawić na rabatę kolorowych kwiatów. Nie zabraknie również miejsca na ogródek warzywny.

Sprawdź też: Ogród na co dzień – poradnik dla początkujących

Jeszcze jeden aspekt, na który warto zwrócić uwagę, to odpowiedni dobór roślinności. Kwiaty, krzewy czy drzewa nie mogą być przypadkowe. Warto, aby nie pojawiło się w Twoim małym ogrodzie zbyt wiele gatunków. Staraj się sadzić obok siebie rośliny, które mają podobne tempo wzrostu, aby jedne nie zacieniły drugich w pewnym momencie okresu wegetacyjnego. Rezygnuj też z dużych drzew, ponieważ w małym ogrodzie mogą znacząco ograniczyć docierające promienie słoneczne.

Nadal nie wiesz, jak urządzić mały ogród przed domem? Inspiracje, które na pewno Ci się spodobają, podajemy w naszym innym artykule: Mały ogród przed domem – inspiracje dla Ciebie. Skupiamy się nie tylko na optycznym powiększeniu niewielkiej przestrzeni, ale również na zagospodarowaniu miejsca wypoczynkowego czy różnych dekoracjach.

Ogród mały, ale pojemny, czyli jak powiększyć optycznie przestrzeń?

Jeśli zależy Ci na tym, aby oszukać oko i mały ogród nie wydawał się aż tak ograniczony, to postaraj się zastosować do kilku z podanych przez nas zasad. Oczywiście kilka z nich wymieniliśmy powyżej, ale warto wspomnieć o jeszcze innych skutecznych rozwiązaniach!

morele.net_korzystne oferty

Jednym z nich jest jasny kolor, który będzie dominować w małym ogrodzie. Jak wiadomo, ciemne barwy mogą niestety optycznie zmniejszać przestrzeń. Postaw więc na jasną elewację budynku oraz kwiaty, które kwitną właśnie na jaśniejsze kolory. 

A może lustro? Mały ogród lubi to! Ale dlaczego? Lustra bowiem powiększają przestrzeń. Zamontuj je na ogrodzeniu lub ścianie budynku, a zobaczysz, jak mały ogród stanie się w momencie większy.

Sprawdź też: Bonsai do ogrodu – drzewko przywodzące na myśl japońskie ogrody!

Podobną funkcję może spełniać oczko wodne. Tafla wody gwarantuje w końcu też lustrzane odbicie. Dzięki odbijającym powierzchniom możesz liczyć na pożądane uczucie głębi – tak bardzo przecież potrzebne, gdy musisz urządzić mały ogród.

A czy wiesz, jak urządzić mały ogród z tarasem w roli głównej? Mamy na to sprawdzone porady! Naucz się wybierać tylko te elementy wyposażenia, które są potrzebne na tarasie. Poznaj inspiracje, które na pewno zmotywują Cię do działania.

Nie ulega najmniejszym wątpliwościom, że i rozmieszczenie roślinności w małym ogrodzie ma niebagatelne znaczenie dla optyki. Postaraj się posadzić najwyższe gatunki tuż przy domu. Im bliżej ogrodzenia, tym stawiaj na coraz niższe odmiany. 

Mały ogród – dekoracje

W małym ogrodzie mogą znaleźć się przeróżne dekoracje. Jednym ze skutecznych sposobów na ozdobienie podwórka jest wybranie odpowiedniej ścieżki prowadzącej do poszczególnych stref. Możesz zdecydować się na wariant z kamienia, betonu, a nawet drewna. To od Twojego gustu zależy, co znajdzie się w małym ogrodzie.

W małym ogrodzie możesz postawić również na minifontannę. To znakomita dekoracja, która nie zajmie zbyt wiele przestrzeni. Dobrze wkomponowana w aranżację podwórka sprawi, że mały ogród stanie się wizytówką Twojego domu.

Sprawdź też: Odmiany pelargonii na taras, balkon i do ogrodu!

Oczywiście niezastąpionymi dekoracjami są wszelkie doniczki. W sklepie Morele znajdziesz bardzo ładnie prezentujące się donice o różnych średnicach. Warto zwrócić uwagę na te wyposażone w nóżki. Nie brakuje oczywiście wariantów wiszących. A skoro o zakupach mowa, praktyczną dekoracją będą też zestawy wypoczynkowe. Pamiętaj, aby tylko meble ogrodowe nie były zbyt duże. Muszą się wkomponować w mały ogród – nie zagracić go.

Zastanawiasz się, jak zaaranżować mały ogród przy szeregowcu? Na jakie elementy powinieneś zwrócić uwagę? Jak dobrać wyposażenie? A co z dekoracjami? Wszystkie informacje, które potrzebujesz, znajdziesz w tekście: Mały ogród przy szeregowcu – aranżacja małego ogrodu.

Mały ogród – aranżacje

Jak urządzić mały ogród? Jaki efekt będzie Cię zadowalał? Spójrzmy na wybrane pomysły (aranżacje) ogrodów! Poniżej postanowiliśmy opublikować jeszcze kilka rozwiązań, które – mamy nadzieję – zainspirują Cię. Pamiętaj, że mały ogród przed domem jest wizytówką całej działki i położonej na niej zabudowy.

Mały ogród piękny nawet wieczorem

Na początek zobaczmy, jak świetnie wygląda mały ogród w wieczornej scenerii. Widać, że został on podzielony na poszczególne strefy. Mamy tutaj miejsce odpoczynku czy zadbany pas trawy ciągnący się wzdłuż domu. Jak widać, rośliny kwitną przede wszystkim na jasny, biały kolor. Fioletowe odmiany są tylko ładnym dodatkiem, który nie zaburza optyki.

Ogród mały, ale pojemny

Chyba trudno znaleźć lepszy dowód na to, że mały ogród może być bardzo pojemny. Niech poniższe fotografie zapadną Ci w pamięci, jeśli chcesz zaaranżować niewielką przestrzeń. Widzimy na załączonych zdjęciach mały ogród, w którym prawdopodobnie niczego nie brakuje. Dekoracji jest tutaj mnóstwo, choć nadal nie odczuwamy niepożądanego przytłoczenia.

Mały ogród przed domem

Ostatnie zdjęcie, o którym chcielibyśmy napisać kilka słów, przedstawia mały ogród przed domem – a przynajmniej jego fragment. Widzimy tutaj otwarte ogrodzenie, a więc nie ma mowy o żadnym sadzeniu żywopłotu czy bluszczu w celu zamykania się przed oczami sąsiadów. Poza tym kwiaty znalazły się w donicach. Czy mały ogród Cię ogranicza? Jak widać, niekoniecznie, ponieważ na fotografii możemy zobaczyć nawet niewielki zestaw wypoczynkowy.

Mały ogród to z pewnością bolączka dla wielu osób. Na początku jego urządzenie może wydawać się bardzo trudne. Przeanalizowanie jednak możliwości i rozplanowanie, gdzie najlepiej umieścić poszczególne elementy, pozwalają na bardzo estetyczne i funkcjonalne zaaranżowanie niewielkiej przestrzeni. Mały ogród to również szkoła kompromisów. Często trzeba zrezygnować z danego wyposażenia, by nie przytłoczyć za bardzo powierzchni. Jeśli więc planujesz urządzić mały ogród, zastosuj się do wskazówek opisanych w naszych artykułach. Liczymy, że efekt będzie dla Ciebie oczywiście satysfakcjonujący!

A Ty miałeś już kiedykolwiek okazję urządzać mały ogród? Jak sobie poradziłeś z tym zadaniem? Czy wykorzystałeś wybrane rady, o których wspominaliśmy w naszym artykule (w tym poradniku oraz mu powiązanych)? Jesteś zadowolony z uzyskanych efektów? Podziel się z nami swoimi cennymi uwagami w sekcji komentarzy. Z pewnością wielu czytelników bloga będzie wdzięcznych za kolejne porady związane z zaaranżowaniem małego ogrodu.

Jeśli interesują Cię inne tematy związane z urządzaniem ogrodu, sprawdź koniecznie nasze pozostałe artykuły. Mamy nadzieję, że wiedza w nich zawarta zaowocuje pięknie i praktycznie zagospodarowaną przestrzenią.

11
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *