drewniany sufit

Poradniki

04.10.2021 14:56

Sufit drewniany – jak go zrobić i pielęgnować?

Budowa i remont
9
3
0
3 lata temu
Sufit drewniany – jak go zrobić i pielęgnować?
9
3
0

Drewniany sufit to modne i niezwykle interesujące rozwiązanie aranżacyjne. Tę znaną od wielu lat formę w ostatnich latach coraz częściej biorą na warsztat projektanci wnętrz, pokazując tym samym, że w świecie wnętrzarskich trendów drewno wciąż ma wiele do powiedzenia.

Czym wyróżnia się drewniany sufit?

Drewniany sufit to współcześnie dość oryginalny sposób na włączenie tego surowca w przestrzeń mieszkania. Może on przyjmować wiele form, różniących się między sobą nie tylko stroną wizualną, ale i sposobem montażu. Poza klasycznymi rozwiązaniami, takimi jak bele sufitowe lub boazeria, coraz częściej spotykamy nowoczesne podejścia do struktury, na przykład w postaci sufitów podwieszanych.

drewniany sufit

Zobacz: Poradnik jak malować sufit – co zrobić, by uniknąć błędów?

Gdzie rozwiązanie to sprawdzi się najlepiej? Przede wszystkim w pomieszczeniach o dużym metrażu, ponieważ często wyraziste usłojenie oraz ciemnawy kolor drewna mogą optycznie zmniejszać dostępną przestrzeń. Drewniana aranżacja sufitowa jest idealna do sypialni, jadalni lub pokoju dziennego, czyli wszędzie tam, gdzie najbardziej potrzebujemy przytulnego klimatu. To także świetna propozycja dla tych, którzy z nostalgią wspominają charakterystyczne cechy starego budownictwa.

Deski drewniane na suficie

Sufit z desek drewnianych to rozwiązanie dość wiekowe i do dziś obecne w wielu polskich mieszkaniach. Taka drewniana boazeria zwykle nie wygląda zbyt nowocześnie, jednak można uczynić ją taką dzięki odpowiedniej formie oraz doborowi koloru i gatunku drewna. Sufit wykonuje się niemal analogicznie do boazerii ściennej. Miejsca jego łączenia ze ścianami pomieszczenia dobrze jest obłożyć frezowanymi, skośnymi listwami, by zapewnić efekt gładkiego przejścia drewnianego sufitu w ścianę.

Rozwiązanie to niegdyś stosowane było równo na całym suficie, jednak obecne trendy każą raczej wyznaczyć część pomieszczenia do pokrycia boazerią. Warto pamiętać, że rozwiązanie to niekoniecznie dobrze wyglądać będzie w pomieszczeniach o małym metrażu, ponieważ może je optycznie zmniejszyć. Dobrze unikać go również w tych, w których drewno znajduje się już na podłodze lub występuje licznie w postaci mebli. W takim otoczeniu bardzo łatwo o przeciążenie kompozycji i stworzenie efektu zamkniętej, ciasnej przestrzeni.

Reklama
Deski drewniane na suficie

Drewniane stropy w tym stylu można wykonać z różnych rodzajów surowca. Bardzo dobrze sprawdzi się w tym przypadku drewno sosnowe, dość jasne i na tyle wizualnie lekkie, by pomieszczenie nie zostało przez nie przytłoczone. W odważniejszym wydaniu tego pomysłu znajdujące się na suficie drewniane listwy mogą przypominać stare deski wypalone przez słońce.

Drewniane belki na suficie

Belki drewniane to propozycja nie tylko dla fanów wnętrz urządzonych w stylu rustykalnym czy zakopiańskim. Takie wykorzystanie drewna wprowadzi niepowtarzalny klimat również do wnętrz skandynawskich, industrialnych oraz boho. Najlepszy efekt w nich uzyskamy, jeśli do stworzenia stropów wykorzystamy stare drewno. Choć mogłoby się wydawać, że zastosowanie takiego rozwiązania w aranżacji pomieszczeń jest zadaniem dość trudnym ze względu na objętość beli, wcale tak nie jest.

Drewniane belki na suficie

Dlaczego? Ponieważ luźno rozmieszczone bele czynią wnętrza lekkimi oraz akcentują ich ściany. Wykończenie sufitu belkami drewnianymi, czyli imitujące tak zwany strop nagi, może przybierać różne formy. Montaż standardowo wykorzystuje powałę, często pozostawiając ją widoczną dla lepszego efektu wizualnego. W tej formie drewno na suficie musi być solidnie zakotwione w murze. Pomiędzy belami może znajdować się goły sufit lub warstwa desek w formie boazerii.

Drewniany sufit podwieszany z listew montażowych

Ciekawą propozycją w tym przypadku będzie zastosowana w danym fragmencie pomieszczenia konstrukcja ażurowa, składająca się z rzędów poziomych listewek drewnianych. Rozwiązanie to może dobrze sprawdzić się szczególnie wtedy, kiedy mamy zamiar wyraźnie wydzielić jakąś część pomieszczenia. Ze względu na swoją lekką formę, sufit w tej postaci nadaje się nawet do mniejszych mieszkań. W ich przypadku szczególnie warto postawić na jasne drewno o niezbyt wyraźnych słojach, na przykład sosnowe.

Drewniany sufit podwieszany z listew montażowych
Źródło: muratordom.pl

Tak stworzona konstrukcja może być zamocowana bezpośrednio na wkrętach lub na specjalnej szynie. Wystarczy przykręcić drewniane listewki do szyny. Całą konstrukcję można przytwierdzić do sufitu za pomocą gwintowanych wkrętów rozmieszczonych tak, by optymalnie rozłożyć jej ciężar na jego powierzchni. Jeśli masz ochotę, możesz jeszcze lepiej zaakcentować sufit poprzez wkomponowanie w niego lamp.

Jak dbać o drewniany sufit?

Pielęgnacja drewnianego sufitu jest nieco łatwiejsza niż w przypadku wykonanych z tego materiału ścian lub podłóg – na jej powierzchni nie gromadzą się zabrudzenia inne niż kurz oraz zwykle nie jest ona narażona na trudne do usunięcia plamy i intensywne ścieranie. By jednak zapewnić jej estetyczny wygląd przez długi czas i zapobiec blaknięciu kolorów, warto zastosować specjalny środek impregnujący przeznaczony do danego rodzaju drewna.

Zwykły sufit nie potrzebuje więc częstej opieki. Alergicy mogą postawić na wykończenie drewna matową, antystatyczną farbą, która ograniczy przywieranie do konstrukcji kurzów i pyłków. Jednak nawet przy standardowych sposobach i środkach malowania, wciąż wystarczy tylko raz na jakiś czas odkurzyć sufit, skupiając się na zagłębieniach w miejscach łączeń i innych trudno dostępnych miejscach.

Sufit z drewna
Źródło: sadolin.pl

Sufity drewniane świetnie pasują do wielu pomieszczeń, jednak nie powinny być stosowane we wszystkich z nich. Warto unikać tego typu konstrukcji w przestrzeni kuchennej i łazienkowej. Gromadząca się w górze pomieszczenia para wodna, czy to wskutek gorących kąpieli, czy podczas gotowania, sprawia, że drewno zostaje bezpośrednio wystawione na wpływ wilgoci. Opadająca mgiełka skrapla się, osiadając na belkach lub deskach sufitu. Jeżeli rozważasz drewno na suficie w kuchni lub łazience, warto wybrać taki gatunek, który dobrze znosi wodę oraz wysokie temperatury – te rodzaje drzew to przede wszystkim okazy egzotyczne, na przykład afrykańskie.

9
3

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *