1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak wykonać zadaszenie tarasu z drewna? Poradnik

Poradniki

2 lata temu

Jak wykonać zadaszenie tarasu z drewna? Poradnik

Budowa i remont Ogród
7
0
0
7
0

Czy wiesz, jak wykonać zadaszenie tarasu z drewna? Co będziesz musiał kupić? Jakie materiały będą Ci potrzebne? Ile zapłacisz? Jak wykonać zadaszenie tarasu z drewna krok po kroku? Wyjaśniamy!

Wiele osób decyduje się na tę inwestycję, aby zabezpieczyć się przed deszczem czy mocnym słońcem, przebywając na zewnątrz. To również szansa na ochronę mebli ogrodowych czy innego wyposażenia przy panujących niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Zapraszamy więc do lektury naszego poradnika na temat tego, jak wykonać zadaszenie tarasu z drewna!

Jak wykonać zadaszenie tarasu z drewna? Pozwolenie

Czy potrzebujesz pozwolenia, aby móc wybudować zadaszenie tarasu? Mamy dla Ciebie bardzo dobrą wiadomość, bowiem nie jest wymagane zgłaszanie chęci wykonania tej inwestycji!

Pytanie o pozwolenie na wykonanie zadaszenia tarasu z drewna często się pojawia w różnych okolicznościach, ponieważ nie jest to jasno sformułowanie w aktualnych przepisach Prawa budowlanego. Jednak wielu ekspertów traktuje chęć postawienia tej konstrukcji jako przebudowę budynku mieszkalnego. Co za tym idzie? Brak konieczności zdobywania pozwolenia. Jeśli więc chcesz cieszyć się zadaszeniem na swoim tarasie, po prostu wyposaż się w odpowiednie materiały i zacznij budowę – bez zbędnej biurokracji!

Jak wykonać zadaszenie tarasu z drewna? Materiały

Ponieważ celem tego artykułu jest wytłumaczenie, jak wykonać zadaszenie tarasu z drewna, to nie zdziwi nikogo fakt, że podstawowym materiałem jest właśnie drewno, np. surowe drewno iglaste czy lepsze jakościowo malowane drewno. Oczywiście możesz zdecydować się na zbudowanie (lub kupienie gotowej konstrukcji) z aluminium, ale nie ono jest tematem naszego poradnika.

Sprawdź też: Dywan zewnętrzny — jaki wybrać, by pasował do ogrodu, na taras lub balkon? Podpowiadamy, na jakie materiały zwracać uwagę i jak zaaranżować wykładzinę na zewnątrz!

Musisz przede wszystkim ustalić, jakie pokrycie dachu będzie według Ciebie najlepsze. Możliwości masz kilka. Jedną z nich jest drewniane wykończenie i zastosowanie tradycyjnego pokrycia dachowego w formie dachówki czy gontu. Jest to rozsądne rozwiązanie, gdy chcesz, aby zadaszenie tarasu estetycznie współgrało z dachem całego budynku. Szukasz bardziej budżetowej wersji? Postaw na płytę trapezową! 

Inną możliwością jest zastosowanie szkła. Jeśli stawiasz na nowoczesny design, powinno spodobać Ci się to wykończenie. Jeszcze inny wariant to poliwęglan – tutaj warto zaznaczyć, że jest to bardzo wytrzymały materiał, o wiele trwalszy od wspomnianego już szkła.

Jak wykonać zadaszenie tarasu z drewna? Krok po kroku

Solidne zadaszenie tarasu wykonasz samodzielnie w trzech krokach. Oczywiście dobrze jest mieć dodatkowe ręce do pomocy, ponieważ sam możesz nie poradzić sobie z zamontowaniem cięższych elementów. Jak wykonać zadaszenie tarasu z drewna? Oto trzy główne etapy pracy:

  1. Zacznij od słupów. Powinieneś umieścić je w podłożu i odpowiednio zabezpieczyć kotwami oraz zabetonować – zwłaszcza gdy zadaszenie tarasu będzie większych rozmiarów.
  2. Następny krok to zamontowanie konstrukcji nośnej. W tym przypadku pora na prace typowo „na wysokości”. Zajmij się podporami poprzecznymi oraz krokwiami. Przyda Ci się w tym przypadku wspomniana już dodatkowa para rąk do pomocy.
  3. Chyba najbardziej satysfakcjonujący etap budowania zadaszenia tarasu z drewna. Mowa oczywiście o pokryciu dachowym. Jak już pisaliśmy w poprzedniej części artykułu – to przede wszystkim od Ciebie zależy, jakie ono będzie (płyta trapezowa, dachówka, gont, szkło czy poliwęglan). 

Sprawdź też: Taras drewniany — jak go zrobić samemu? Ile kosztuje taras drewniany na zamówienie? Poradnik

Jak wykonać zadaszenie tarasu z drewna? Koszt

Ile będzie kosztować Cię ta inwestycja? Wiesz już, jak wykonać zadaszenie tarasu z drewna, ale zapewne wciąż pozostaje do przeanalizowania kwestia wyceny. Zatem oszacujmy, ile pieniędzy musisz przygotować na tę budowę.

Jeśli zdecydujesz się na gotowy stelaż z drewna o wymiarach mniej więcej 2 × 3 m, w którym za pokrycie będzie służyła budżetowa płyta trapezowa, to zapłacisz za wszystko około 2000 złotych. Niezbyt wiele, prawda? Jednak jeśli marzysz o większej konstrukcji, z wysokiej jakości drewna oraz pokryciem dachu ze szkła (a zwłaszcza poliwęglanu), to cena może przekroczyć nawet 10 000 złotych. Przygotuj się więc na większy wydatek, jeśli szukasz estetycznego rozwiązania na lata.

Mamy nadzieję, że wiesz już, jak wykonać zadaszenie tarasu z drewna! Oczywiście nasz artykuł skupia się na podstawowej wiedzy dotyczącej pozwolenia na budowę, wyboru materiałów, montażu czy ceny za cały projekt (jego realizację). Powstał on z taką myślą, abyś mógł łatwo wyobrazić sobie, na jaką inwestycję powinieneś się przygotować, a także oszacować jej kosztorys.

Interesują Cię inne tematy związane z urządzaniem tarasu? Sprawdź więc koniecznie nasze pozostałe artykuły, które pozwalają na lepsze zagospodarowanie tej przestrzeni.

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.