1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Słonecznik jadalny w ogrodzie! Odmiany i pielęgnacja

Ogród i balkon

2 lata temu

Słonecznik jadalny w ogrodzie! Odmiany i pielęgnacja

Rośliny
20
0
0
20
0

Słonecznik jadalny to znakomity wybór do przydomowego raju! Oprócz tego, że te kwiaty prezentują się fenomenalnie – można je również spożyć! Sprawdź, jak dbać o słonecznik jadalny, kiedy go wysiewać i jak wspaniale może się prezentować!

Słonecznik jadalny – odmiany smaczne i przyciągające wzrok!

Słonecznik jadalny (Helianthus annuus) uprawiany jest jako warzywo lub jedynie roślina ozdobna. Wysokie, majestatyczne kwiaty z płatkami w kolorze żółtym, czerwonym lub nawet brązowym zachwycają eleganckim, choć swojskim klimatem. To idealny wybór, by stworzyć przytulne, spójne podwórko.

Słonecznik jadalny to niezwykła ozdoba ogrodu
Słonecznik jadalny to niezwykła ozdoba ogrodu

Poszukując idealnego rodzaju słonecznika, prawdopodobnie jedyna nazwa, z którą się spotkamy, to „słonecznik jadalny”. Odmiany czasem są wyszczególnione – na przykład:

  • King Kong,
  • Skyscraper,
  • Paskowany.

Najczęściej jednak nie znajdziemy dokładnego gatunku, a po prostu pestki do wysiewu, które są określone jako „słonecznik ogrodowy” lub „słonecznik jadalny”. Nasiona dostępne są jednakowo w internecie, sklepach ogrodniczych, a nawet marketach.

Odmianą, na którą warto również zwrócić uwagę, jest słonecznik bulwiasty (Helianthus tuberosus). Od odmiany Helianthus annuus różni się tym, że część jadalna tej rośliny znajduje się pod ziemią. W odróżnieniu od innych słonecznikowych kuzynów topinambur jest byliną. Stanowi on dobry wybór do przyozdobienia przydomowej strefy – znacznie mniejsze, żółte kwiaty prezentują się naprawdę uroczo! 

Kiedy i jak siać słonecznik jadalny?

Odpowiednim terminem na to, kiedy siać słonecznik jadalny, jest przełom kwietnia i maja. Ziemia w tym czasie nie jest już zmarznięta, a przymrozki nie zagrożą młodym sadzonkom. Nie warto celować we wcześniejsze terminy niż koniec kwietnia. 

Ważne, by dobrać adekwatne do potrzeb tych roślin stanowisko – słoneczniki nie znoszą przesadzania zbyt dobrze. Postaraj się wybrać dobrze nasłonecznione oraz osłonięte od wiatru miejsce. W takich warunkach słoneczniki będą rosnąć w zawrotnym tempie, a przy okazji będą fantazyjnie podążać za słońcem calutki dzień!

Sprawdź też: Projektowanie ogrodu – ile kosztuje? Jak zrobić to samemu?

A jak sadzić słonecznik jadalny? Nasiona należy umieścić w glebie na głębokości 2–3 centymetrów. Najlepiej, jeśli w każdym miejscu docelowym umieścisz kilka nasion. Dzięki temu po ich podrośnięciu możesz pozostawić jeden, najsilniejszy kiełek, który już po kilku miesiącach stanie się niebywałą ozdobą Twojego ogrodu.

Czy można uprawiać słonecznik jadalny w doniczce? Teoretycznie tak, a praktycznie osoby decydujące się na taki sposób prowadzenia rośliny raczej wybierają miniaturowe odmiany, które zmieszczą się na balkon lub taras. Dodatkowo donica, w której chcemy posadzić słonecznik, nie może być zbyt lekka oraz najlepiej, by miała stałe, niezmienne miejsce. Zalecamy sadzenie słoneczników jadalnych prosto do gruntu.

Uprawa słonecznika jadalnego

Niewiele roślin jest aż tak wdzięcznych jak słonecznik jadalny. Uprawa tej rośliny nie jest zbyt skomplikowana – jednak wymaga nieco uwagi i regularności. Wiesz już, kiedy sadzić słonecznik jadalny – lecz co dalej? Jak należy o niego dbać?

Idealna ziemia

Nasiona słonecznika najlepiej umieścić w glebie o odczynie obojętnym (6,5–7,2 pH), która charakteryzować się będzie średnim utrzymywaniem wody oraz żyznością. Warto jednak zwrócić uwagę, by była lekka i w miarę przepuszczalna. Pozwoli to na dobry wzrost i nie będzie zagrażać roślinie w przypadku zbyt intensywnych opadów.

Może się zdarzyć, że wybrana przez Ciebie odmiana słonecznika będzie potrzebować podpory. Szczególnie narażone na połamanie się są egzemplarze z ciężkimi koszyczkami. Na ciepłym, słonecznym stanowisku oraz w odpowiednio dobranej mieszance ziemi brakuje już tylko dwóch elementów do osiągnięcia pełnego sukcesu! Uprawa słoneczników to jeszcze tylko kwestie związane z podlewaniem i nawożeniem!

Podlewanie słoneczników

Słonecznik jadalny uwielbia wodę jednak nie w przesadzonej ilości. Warto zawczasu zainwestować w podporę, by podczas ulewnych dni mieć pewność, że nic nie zagraża naszym kwiatom. 

Sprawdź też: Róże ogrodowe – odmiany i porady pielęgnacyjne

Zbyt częste podlewanie słoneczników może skutkować gniciem korzeni. Regularność natomiast trzeba zachować w trakcie suszy – słoneczniki pogorszonym wyglądem od razu dadzą znać, że wymagają nawodnienia.

Nawożenie słonecznika

Praktycznie najważniejszym elementem w poprawnej uprawie jest nawożenie słonecznika. Ta roślina o dużych kwiatach i jadalnych pestkach wymaga dużej ilości składników odżywczych.

Słonecznik jadalny podczas kiełkowania powinien zostać zaopatrzony w wystarczającą ilość molibdenu, potasu oraz boru. W trakcie dalszego wzrostu nie szczędź roślinie nawozu wieloskładnikowego – a podczas kwitnienia warto wzbogacić glebę o siarczan potasu.

Kwitnienie i zbiory

Słonecznik jadalny rozpoczyna kwitnienie w lipcu. W tym stanie dojrzewa i rozwija się nawet do października! Przepiękne żółte płatki oplatające pyszne pestki słonecznika zachęcają zapylające owady. Kwiaty te są miododajne!

Słonecznik zwyczajny jest gotowy do spożycia na przełomie września i października. Dojrzałość rozpoznasz po tym, że kwiat wypełniony pestkami zmieni kolor na nieco bardziej brązowy. Uważaj jednak, by ptaki Cię nie wyprzedziły! Dla nich pestki słonecznika również są niemałym przysmakiem – dlatego jeśli zauważysz, że zbyt chętnie częstują się Twoimi plonami – zabezpiecz je, nakładając na koszyczki kwiatowe torbę papierową.

A jak poprawnie powinno się ucinać słoneczniki ogrodowe? Przygotuj zdezynfekowane, ostre narzędzie (nóż lub sekator ogrodowy) i utnij koszyczek kwiatowy tuż na samym łączeniu go z łodygą. 

Ile kosztuje słonecznik jadalny? Cena za nasiona słonecznika!

Jeżeli planujemy rozpocząć hodowlę tych pięknych roślin – musimy znaleźć nasiona słonecznika do siewu! Cena oscyluje w granicy 2-4 złote za paczkę, w której znajduje się 10 gramów nasion.

W sklepach również możemy znaleźć produkty oznaczone jako „słonecznik czarny jadalny”. Są to specjalnie przygotowane mieszanki, które idealnie nadają się do dokarmiania ptaków. Cena słonecznika, który idealnie nada się do własnoręcznie zbudowanego karmnika, kosztuje między 6 a 9 złotych za kilogram.

Rośliny ozdobne – takie jak słonecznik – w ogrodzie powinny zajmować szczególne miejsce! Cena słonecznika nie jest wygórowana, a to jak doskonale będzie prezentować się w Twojej przydomowej strefie, mówi samo za siebie! Nie zastanawiaj się i wybierz nasiona słonecznika jadalnego w takiej odmianie, jaka tylko Ci się podoba.

Jakie właściwości odżywcze ma słonecznik?

A co dobrego kryje w sobie słonecznik? Wartości odżywcze tej rośliny są niesamowite! Przede wszystkim nasiona słonecznika jadalnego wykorzystywane są do produkcji oleju słonecznikowego. Z nich produkowane są również margaryny oraz tłuszcze stanowiące podstawę na przykład do lakierów lub mydeł. Powstałe odpady przy produkcji, a także specjalne odmiany słoneczników stanowią idealną paszę dla zwierząt.

Sprawdź też: Tulipany – jak uprawiać je w ogrodzie i na parapecie?

Jakie dobroci na nas czekają, wybierając słonecznik do jedzenia? Przede wszystkim mnóstwo mikro- i makroelementów! Znajdziemy w nich również witaminę E, a także aminokwasy takie jak izoleucyna, leucyna, tyrozyna i wiele, wiele więcej! 

Warto w tym momencie odpowiedzieć na pytanie, czy słonecznik ozdobny jest jadalny – oprócz tych pięknych okazów, które tu wymieniliśmy, odpowiedź brzmi nie. Lecz słonecznik jadalny również jest znakomitą ozdobą do przydomowego ogrodu!

Mamy nadzieję, że lektura tego artykułu odpowiedziała na Twoje wszystkie wątpliwości, a w Twoim ogrodzie pojawi się słonecznik jadalny! Nasiona są niemal na wyciągnięcie ręki! A może masz już w swoim ogrodzie słonecznik? Cena za nie jest według Ciebie w porządku? Czy masz swój ulubiony słonecznik? Siew planujesz na jakie miesiące? Koniecznie podziel się z nami swoją wiedzą i wskazówkami pielęgnacyjnymi w sekcji komentarzy!

A jeśli chcesz poznać więcej ogrodowych treści – sprawdź te artykuły:

20
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.