1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Pułapka na myszy – jaka jest najskuteczniejsza?

Poradniki

7 miesięcy temu

Pułapka na myszy – jaka jest najskuteczniejsza?

Szkodniki Zwierzęta
5
2
0
5
2

Jaka jest najlepsza pułapka na myszy? Lepsze są opcje humanitarne, czy takie, które bez naszej pomocy pozbywają się problemu? Koniecznie sprawdź, które pułapki na gryzonie okażą się najrozsądniejszym wyborem w Twoim przypadku!

Mysz w domu, stodole czy ogrodzie zwykle nie jest najbardziej pożądanym widokiem. Tam, gdzie znajdziemy jedną, zwykle pojawia się ich o wiele więcej. Sama ich obecność nie jest aż tak straszna, jak to, że te gryzonie mogą przenosić groźne choroby, niszczyć elewacje, meble oraz wyjadać nasze zapasy żywności. Oprócz tego myszy dość szybko się rozmnażają, więc zwlekając z rozwiązaniem problemu, możemy sprawić, że skala problemu stanie się ogromna.

W związku z powyższym, warto, by w naszym posiadaniu pojawiła się skuteczna pułapka na myszy. Co włożyć do niej, by kusiła małe gryzonie? Na jaką opcję postawić? A może warto wiedzieć, jak zrobić pułapkę na myszy? Wszystkiego dowiesz się w niniejszym artykule!

Pułapka na myszy – jakie opcje mamy do wyboru?

Pułapki na myszy najłatwiej podzielić na te ze sklepu oraz te przygotowane samodzielnie. Wśród nich również można wymienić wiele rodzajów, o czym przekonasz się później. Każda z nich natomiast działa na zasadzie podobnego mechanizmu. Gryzoń skuszony przynętą jest schwytany – żywcem lub nie.

pułapka na myszy
Pułapki na myszy sprawdzają się doskonale

Humanitarna pułapka na myszy sprawi, że gryzoń wciąż będzie żywy, a Ty będziesz musiał przetransportować go z dala od swojego domu lub unieszkodliwi go ona bez zbędnego cierpienia. Niektóre łapki na myszy sprawiają, że gryzonie męczą się jeszcze kilka godzin, a nawet dni, dlatego lepiej wybrać opcje, które zapewnią przeżycie lub bezbolesną śmierć.

Drewniana pułapka na myszy – jak nastawić?

Najbardziej popularne drewniane pułapki na myszy nie są idealne. Ich budowa nie jest skomplikowana, mechanizm nastawiania również, lecz mając do wyboru całe mnóstwo podobnych produktów, lepiej kupić inną łapkę.

Aby poprawnie nastawić pułapkę drewnianą, wystarczy umieścić na niej przynętę i uzbroić pułapkę. Robi się to poprzez odgięcie sprężyny do tyłu i zablokowania jej metalowym drucikiem. Następnie wystarczy ustawić ją w miejscu, gdzie podejrzewamy bytowanie myszy.

pułapka na myszy
Należy dobrać rodzaj pułapki na myszy pod konkretne potrzeby

Podobnym produktem jest metalowa pułapka, ona zwykle stosowana jest na szczury. Mniejsze modele można wykorzystać w przypadku wyłapywania drobniejszych gryzoni. Ich szczególną zaletą jest to, że są wielokrotnego użytku i naprawdę łatwe w czyszczeniu. 

Pułapka lepowa na myszy

Również nieidealny lep na szczury i myszy. Skuteczność tego typu produktów jest znakomita, zasada działania również, jednak zdecydowanie nie można powiedzieć, że jest to rozwiązanie humanitarne.

Sprawdź też: Pułapka na szczury – przegląd sposobów na zwalczanie gryzoni

Lepy rozkłada się tam, gdzie bytują gryzonie. Klej na nich zastosowany jest bardzo mocny, więc gdy mysz lub szczur wejdzie choćby jedną łapką na lepką karteczkę – nie opuści jej. Pułapki na myszy, które składają się z lepu lub kleju doprowadzają do tego, że gryzoń kona w cierpieniach wiele godzin, a czasem nawet dni. Uciążliwy może być także zapach, jeśli w porę nie wyrzucimy klejących kartoników, na której spoczywają martwe gryzonie.

Lepy na myszy mogą się znaleźć tylko tam, gdzie nie będą miały do nich dostępu zwierzęta domowe i dzieci. Mocny klej mógłby wyrządzić niemałe szkody, dlatego rozkładając je, weź pod uwagę zdrowie i życie swoich dzieci oraz pupili.

Elektryczna pułapka na myszy

Najbardziej humanitarna, sprawiająca najmniej cierpienia gryzoniom jest elektryczna pułapka na myszy. Zasada jej działania jest taka sama jak w przypadku drewnianych łapek – tylko sam montaż jeszcze łatwiejszy. Gryzoń skuszony przynętą wchodzi do tunelu, w którym zostaje porażony prądem o takiej mocy, że natychmiastowo umiera.

morele.net_korzystne oferty

Dodatkowo producenci elektrycznych pułapek na myszy twierdzą, że usuwanie z urządzeń gryzoni nie jest skomplikowane, a także utrzymanie go w czystości nie sprawia kłopotów. Jedynym minusem jest koszt tego typu rozwiązania. Dobra pułapka może kosztować nawet ponad 100 złotych.

Trutka na myszy

Opcja, która uchroni Cię przed nieprzyjemnymi zapachami lub koniecznością pozbywania się mysich ciał uszkodzonych przez pułapki. Z pomocą tego typu środków masz bardzo duże szanse w walce przeciwko tym gryzoniom.

Zawarte w trutce składniki sprawiają, że myszy zostają zmumifikowane. Dzięki temu nie musimy przejmować się nieprzyjemnym zapachem. Gdy trucizna zadziała, już tylko wystarczy zebrać zmumifikowane gryzonie.

Oczywiście nie jest to sposób doskonały. Trzeba naprawdę bardzo uważać ze stosowaniem tego typu preparatów. Powinno zachowywać się wszystkie środki bezpieczeństwa podczas rozkładania trutki. Ponadto nie mogą mieć do niej dostępu dzieci i zwierzęta domowe.  

Domowa pułapka na myszy 

W internecie znajdziemy całe mnóstwo sposobów na to, jak pozbyć się myszy domowym sposobem. Często konstrukcje te zdają egzamin, a jedną z nich przedstawimy Ci pod koniec artykułu.

pułapka na myszy
Trutka na myszy może być świetnym rozwiązaniem, jednak trzeba stosować ją bardzo ostrożnie

Pułapka na myszy z wiadra to tanie i nieskomplikowane rozwiązanie. Do jej przygotowania potrzebujesz jedynie kilku produktów, a dzięki niej poradzisz sobie nawet z całą plagą gryzoni! 

Jaka pułapka na myszy ze sklepu się sprawdzi najlepiej?

Wiele osób zastanawia się, jaka pułapka na gryzonie spełni swoją funkcję na 100%. Zdania są zdecydowanie podzielone. Biorąc jednak pod uwagę skuteczność i humanitarność, wygrywają pułapki elektryczne. Dzięki nim nie musimy ustawiać żadnych mechanizmów, wypadek przy jego stosowaniu również jest mniej prawdopodobny. 

Świetne rezultaty dają także lepy na szczury i myszy, lecz zdecydowanie nie można nazwać ich humanitarnym rozwiązaniem. Sprawdzają się one wszędzie tam, gdzie gryzoni jest dużo i nie tak łatwo dają się skusić na przynętę. 

Sprawdź też: Mysz domowa – wszystko o hodowli myszy w domu

Wspaniałym i całkowicie humanitarnym rozwiązaniem jest z kolei łapka na myszy, która pomaga wyłapywać żywe gryzonie. Dzięki temu pozbywamy się problemu bez ofiar pod naszym dachem.   

Żywołapka na myszy

Zdecydowanie najbardziej humanitarna pułapka na myszy to właśnie żywołapka. Dzięki niej żaden gryzoń nie będzie mieć nawet najmniejszego uszczerbku na zdrowiu. Pozwala to na pozbycie się nieznośnego problemu w łatwy i bezpieczny sposób.

Korzystając z żywołapki, nie musimy obawiać się o nasze dzieci czy zwierzęta domowe, co również bardzo przemawia za tym rozwiązaniem. Ponadto ceny tych produktów nie są wygórowane, co pozwala na ustawienie nawet kilku z nich w różnych miejscach bytowania gryzoni.

łapka na gryzonie
Łapka na myszy pozwoli nam pozbyć się nieznośnych gryzoni

Mechanizm działania takich produktów to albo zapadnia, albo klatka, która zamyka się po przekroczeniu progu przez gryzonia. Obie opcje sprawdzają się znakomicie, jeśli zastosujemy dobrą przynętę. Wybór jej nie jest zbyt skomplikowany, a gwarancja sukcesu bardzo wysoka! 

Najlepsza przynęta na myszy

Gryzonie są łase na naprawdę przeróżne produkty spożywcze. Aby pułapka na myszy na pewno zadziałała, warto zastosować coś, co na pewno je zachęci. Wśród najbardziej polecanych przynęt wyróżnić można:

 • mięso (kabanosy, kiełbasę, szynkę, boczek),
 • płatki kukurydziane,
 • płatki owsiane,
 • czekoladę,
 • pianki lub gumę do żucia.
mysz
W menu myszy znajdziemy całe mnóstwo produktów spożywczych

Chcąc zastosować mięso, może być ono nawet niepierwszej świeżości. Intensywny zapach skusi gryzonie, dlatego warto postawić na naprawdę aromatyczne kąski. Oprócz wymienionych produktów sprawdzą się również inne słodycze lub produkty zbożowe, jeśli nie masz nic z listy – wypróbuj to, co masz na podorędziu!

Jak zrobić pułapkę na myszy?

A czy sprawdzi się samodzielnie przygotowana pułapka na myszy? Co włożyć do wykonanej własnoręcznie łapki na gryzonie? Poniżej przedstawimy Ci znakomitą łapkę na myszy, którą przygotujesz, wykorzystując tylko kilka produktów. 

Pułapka na myszy z butelki

Pułapki na myszy nie muszą być produktami ze sklepu! Aby samodzielnie wykonać świetną konstrukcję, będziesz potrzebować:

 • dużego wiadra, minimum 20-litrowego lub beczki,
 • folii transparentnej 0,7 mm PCV przeźroczystej,
 • deseczkę lub inną drabinkę,
 • ziarno lub inną przynętę,
 • klej na gorąco.

Folię należy dociąć tak, by pokrywała ona całe wieczko wiadra. Następnie należy przykleić ją na klej na gorąco oraz wyciąć pośrodku znak „X” wystarczająco duży, by zmieściła się w nim mysz. Teraz trzeba dostawić do wiadra deseczkę, po której gryzonie będą wspinać się po przynętę. Ziarno wsyp do środka, a także rozsyp je na wieczku.

Sprawdź też: Mysz w domu? Sprawdź sposoby jak złapać mysz polną

Teraz wystarczy poczekać. Myszy skuszone przekąską będą wpadać do wiadra, z którego nie znajdą ucieczki. Jest to żywołapka, dlatego należy sprawdzać, a także opróżniać ją stosunkowo często, z dala od swojej posesji

Mamy nadzieję, że na wylot poznałeś pułapki na myszy i wiesz już, którą z nich wybrać. Czy masz w tym roku problem z tymi gryzoniami? Jaka według Ciebie jest najskuteczniejsza pułapka na myszy? Koniecznie podziel się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami w sekcji komentarzy!

5
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *