1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Jak pozbyć się gołębi z balkonu — podpowiadamy! Gołąb — nieproszony lokator na Twoim balkonie

Ogród i balkon

3 lata temu

Jak pozbyć się gołębi z balkonu — podpowiadamy! Gołąb — nieproszony lokator na Twoim balkonie

Balkon DIY
7
5
7
7
5

Jak pozbyć się gołębi z balkonu? To pytanie zadaje sobie coraz więcej osób, które codziennie rano budzą się wraz z odgłosami gruchania. W tym artykule podpowiadamy, jak uwolnić swoją przestrzeń od nieproszonych lokatorów i w końcu wstawać spokojnym.

Dlaczego powinno się usuwać gołębie z balkonu?

Gołębie to ptaki, które potrafią przysporzyć wiele problemów. Bardzo często, przesiadując na balustradach oraz gzymsach, zanieczyszczają zarówno podłogę, jak i ściany balkonu. Zdarza się, że zabrudzenia okazują się najtrudniejsze do usunięcia, a miejsca, na których się znajdują, wymagają gruntownej renowacji.

Ponadto gołębie przenoszą wiele chorób zakaźnych, groźnych dla człowieka. W ich odchodach znajdują się wirusy, które stanowią zagrożenia dla zdrowia, a także powodują alergię. Oprócz tego ptaki są bezpośrednio powiązane z hałasem i odpychającym zapachem – dźwięki, które wydają, mogą przeszkadzać w pracy czy w odpoczynku. Dlatego też ich obecność w pobliżu Twojego mieszkania jest niedopuszczalna.

Gołębie dosyć szybko przystosowują się do życia w mieście i w pobliżu człowieka. Najczęściej spotykane są wśród dużych skupisk ludzi – na rynkach, placach oraz deptakach. To właśnie na rozległej, wygodnej przestrzeni w łatwy sposób zdobywają pożywienie. Zdarza się, że z tego samego powodu wybierają również balkony.

Sprawdź też: Podpowiadamy jak pozbyć się kreta. Skuteczne sposoby na kreta w ogrodzie

Najlepsze sposoby na pozbycie się gołębi z balkonu

Istnieje wiele skutecznych metod na to, jak pozbyć się gołębi z balkonu. Zanim jednak rozpoczniesz odstraszanie, usuń wszystkie ślady ich wcześniejszej obecności. Jak najdokładniej posprzątaj powierzchnię, wynieś stare meble i elementy, które nie będą Ci potrzebne. Dlaczego porządek na balkonie ma kluczowe znaczenie? Dorosłe gołębie często wracają w swoje sprawdzone miejsca – nie pozbywając się ich odchodów bądź gniazd, ułatwisz im odnalezienie starego „domu”.

Który moment jest najlepszy na rozpoczęcie akcji? Podstawowa zasada mówi, że najlepiej zacząć jak najszybciej. Chwila, w której usłyszysz charakterystyczne gruchanie i zauważysz gołębia przynoszącego patyczki, będzie odpowiednia. Nie czekaj, aż na Twoim balkonie pojawi się gniazdo wraz ze złożonymi jajami – wtedy może być już zbyt późno.

Kolce

Jeszcze niedawno najpopularniejszym sposobem na to, jak skutecznie pozbyć się gołębi z balkonu, był montaż specjalnych taśm z kolcami. Metoda ta, mimo wielu kontrowersji, była bardzo atrakcyjna z uwagi na niską cenę i dużą dostępność. Ten sposób jest jednak niehumanitarny i aktualnie zabroniony przez Ministerstwo Środowiska. Kolce, na które ptaki się nadziewają, okaleczają je, a nawet zabijają.

Istnieje jednak mniej drastyczna wersja metalowych kolców. Ich plastikowy odpowiednik zakończony silikonowymi nakładkami również niezawodnie odstraszy gołębie. Ptaki nie będą mogły na nich usiąść, dzięki czemu nie zrobią sobie krzywdy. Taśmy doskonale trzymają się zarówno barierki, jak i parapetu. Dodatkowo dostępne są w wielu kolorach i rozmiarach.

gołębie na balkonie
Dla mieszkańców wielu miast gołębie są sporym utrapieniem

Siatka przeciw ptakom

Kolejnym sposobem na balkon wolny od gołębi jest montaż siatki ochronnej. Ten element nie tylko skutecznie utrudni ptakom dostanie się do środka, lecz także przede wszystkim nie będzie dla nich niebezpieczny. Jeśli więc nie przeszkadza Ci stałe ogrodzenie balkonu, to rozwiązanie idealne dla Ciebie.

Instalacja siatki jest wyjątkowo prosta – wystarczy zamontować specjalną stalową konstrukcję, która otoczy balkon z każdej strony. To jednak nie jest jednak jej jedyna zaleta, oprócz tego jest niezwykle wytrzymała oraz odporna na warunki pogodowe. Co więcej, materiał, z którego jest wykonana, zapewnia także łatwość w czyszczeniu. Ten zakup z pewnością będzie inwestycją na długi czas.

Straszak na ptaki

Innym sposobem na to, jak pozbyć się młodych gołębi z balkonu, jest zamocowanie tak zwanego straszaka. To nic innego jak makieta imitująca postać kruka lub innego drapieżnego ptaka. Niestety skuteczność tej metody jest różna i głównie zależy od miejsca zamontowania figurki. Gołębie to jedne z najmądrzejszych stworzeń, zatem dość szybko odkryją podstęp, z jakim mają do czynienia.

Aby je przechytrzyć, przymocuj straszaka do daszku lub stropu na cieniutkiej nitce. Sztuczny drapieżnik poruszany za pomocą wiatru z pewnością skutecznie odstraszy gołębie. Pomyślą bowiem, że mają do czynienia z prawdziwym krukiem, który tylko czeka, by móc na nie zapolować. Na pewno znikną z Twojego balkonu szybciej, niż się na nim pojawiły.

Sprawdź też: Balkon — jak go urządzić? Aranżacja balkonu — pomysły, rozwiązania, inspiracje

Odgłosy ptaków drapieżnych

Idealnym uzupełnieniem poprzedniego sposobu będzie dodanie do straszaka odgłosów ptaków drapieżnych. Na rynku dostępnych jest wiele nagrań, które można odtwarzać zarówno na odbiornikach radiowych, jak i z małych głośników. Aby dźwięki były skuteczne, należy puszczać je bardzo często, najlepiej w tak zwanej pętli. Niestety jest to metoda, która wiąże się z ciągłym hałasem – decydując się na nią, weź to pod uwagę.

Chemiczne środki odstraszające

Zapachy również mogą odstraszyć ptaki z Twojego balkonu. Sklepy oferują wiele preparatów, które w swoim składzie zawierają odpychające gołębie nuty. Występują zarówno w formie proszku rozpuszczalnego w wodzie, jak i aerozolu. Niestety są krótkotrwałe – ich stosowanie należy powtarzać regularnie, zwłaszcza po deszczu, są także stosunkowo kosztowe. Tańszą alternatywą jest zakup automatycznego odświeżacza powietrza – im gorzej pachnący, tym bardziej skuteczny. Wystarczy postawić go w miejscu często uczęszczanym przez gołębie i na pewno problem szybko zniknie.

Zanim jednak zdecydujesz się na wybór którejkolwiek z opcji, przeczytaj dokładnie ich etykiety. Poszczególne chemiczne środki odstraszające mogą być szkodliwe dla domowych zwierząt, a nawet dla Ciebie. W ofertach sklepów szukaj specyfików biodegradowalnych z ekologicznym certyfikatem, najlepiej zawierających naturalne składniki.

Czujnik ultradzwiękowy

Odgłosy drapieżnych ptaków to nie jedyny sposób na pozbycie się gołębi za pomocą dźwięku. Bardziej przyjemne dla ludzkiego ucha są czujniki ultradźwiękowe, które odstraszają ptaki za pomocą szumów niesłyszalnych przez człowieka. Dodatkowo urządzenia te pracują na częstotliwości niekolidującej ze sprzętem elektrycznym takim jak radio czy telewizor. Są bezpieczne i bezgłośne zarówno dla domowników, jak i innych zwierząt, a do tego sprawiają, że Twój balkon jest wolny od gołębi.

gołąb na balkonie w bloku
Niektóre gołębie nic sobie nie robią z naszych starań pozbycia się ich z balkonu

Czy gołębie są pod ochroną?

Gołąb miejski to ptak, który od 2014 roku objęty jest częściową ochroną. Nie można go umyślnie zabijać, okaleczać i chwytać, a także nielegalnie sprzedawać oraz niszczyć ich siedlisk. Ministerstwo Środowiska zabrania również chowu gołębi miejskich, a co za tym idzie, przewożenia ich zarówno na terenie kraju, jak i poza nim.

Usunięcie gołębi miejskich może być legalne, jeżeli będziesz trzymał się kilku podstawowych warunków. Jak więc pozbyć się gniazda gołębi z balkonu? Po pierwsze, nie możesz zrobić tego, kiedy tylko zechcesz. Należy brać pod uwagę ich okres lęgowy i wykluwanie się piskląt. Ustalony przez Ministra Ochrony Środowiska termin, w który można tego dokonać, to okres od 16 października do ostatniego dnia lutego. Usunięcie gołębi w innych miesiącach skutkuje grzywną bądź karą aresztu.

Po drugie gniazda usuwane są tylko z przyczyn sanitarnych lub ze względów na bezpieczeństwo. Natomiast jeżeli są one zamieszkałe lub znajdują się w nich jaja, kategorycznie nie można ich zniszczyć. Warto więc przed odstraszaniem gołębi dokładnie zapoznać się z prawem, które je ochrania. Skutki bezmyślnego pozbywania się ptaków z balkonu mogą być bardzo poważne.

Zobacz: Podłoga na balkon – jaką podłogę na balkon wybrać, by była praktyczna i piękna?

Czy zwykły obywatel może korzystać z usług sokolnika?

Z uwagi na to, że gołąb miejski jest objęty częściową ochroną, z usług specjalisty mogą korzystać jedynie przedstawiciele miast oraz właściciele miejsc użytku publicznego i plantacji rolnych. Sokolnik to myśliwy, którego zadaniem jest odstraszanie ptactwa z terenów, którym zagrażają lub są nimi przepełnione. Pod swoją opieką ma drapieżniki — to właśnie za ich pośrednictwem wykonuje powierzone mu obowiązki. 

Dlaczego tylko wymienione podmioty mogą korzystać z odstraszania gołębi przez fachowca? Głównie ze względu na skalę i charakter terenów, za które odpowiadają. Zarówno w obiektach przemysłowych, jak i w pobliżu starówek ptaki powodują największe zniszczenia. Wirus przenoszone przez ich odchody mogą doprowadzić do złego samopoczucia tysiąca osób. Co więcej, negatywnie wpływają również na estetykę tych miejsc. Sokolnictwo gwarantuje nie tylko pełną ochronę przed niepożądanymi gołębiami, lecz także jest w stu procentach ekologiczną metodą.

Dlaczego gołębie wybierają Twój balkon?

Gołębie miejskie są bardzo towarzyskimi ptakami i dosyć szybko przyzwyczajają się do obecności człowieka. Dlatego, jeżeli zauważysz na swoim balkonie chociaż jednego, weź pod uwagę to, że sam mogłeś go zaprosić. Prawdopodobnie nie zrobiłeś tego w pełni świadomie, ale w dużej mierze doprowadziłeś do sytuacji, z którą teraz usilnie walczysz.

Idealnym warunkiem, który doprowadza do zagnieżdżania się gołębi, jest nieporządek. Miejsca przez długi czas nieużywane są przestrzenią, w której z pewnością natrafisz na gołębie gniazdo. Jeśli więc nie spędzasz zbyt wiele czasu na swoim balkonie i nie dbasz o jego czystość, tworzysz przyjazny „dom” dla ptaków.

Co więcej, zimowe dokarmianie ptaków także może skutkować ich szybkim powrotem. Każdy gołąb z przyjemnością wraca do miejsc, w których łatwo zdobył pożywienie. Nigdy świadomie nie zdecydowałeś się na dawanie jedzenia gołębiom? Wystarczy, że choć raz zostawiłeś resztki posiłku na stoliku bądź fotelu. Nie musiałeś ich dokarmiać, by pojawiły się na Twoim parapecie.

Teraz z pewnością wiesz już, dlaczego na Twoim balkonie pojawili się nieproszeni goście i jak sobie z nimi poradzić. Pamiętaj jednak, że gołębie miejskie są pod częściową ochroną i usunięcie ich nie zawsze będzie prostą sprawą. Wystarczy jednak, że przypilnujesz terminu wyznaczonego przez Ministerstwo Środowiska oraz przeprowadzisz eksmisję w sposób humanitarny. Jeżeli jednak nie chcesz, by pojawiły się po raz kolejny, utrzymuj porządek i staraj się ich nie dokarmiać. To gwarantuje, że na pewno uwolnisz się od nich na dobre. 

Sprawdź też: Jesienne grabienie liści – konieczność czy niepotrzebna czynność?

7
5

Podziel się:

Komentarze (7)

Kolejny sposób to polubić ???? Też przeganiamy od lat, ale tym razem udało im się złożyć jajka w skrzynce, więc pozostaje się zaprzyjaźnić.

Nie cierpię czytania pseidoekologicznych głupot o tym , że gołębie miejskie są pod ochroną. Mieszkam w Wawie, a także mam dom letniskowy pod Wawą. Jedyne gołebie, które pojawiają się w przydomowych ogórdku , to para synogarlic od wielkiego dzwonu. Dlaczego? Bo nie ma tam wielkich śmietników, za to są drapieżniki (latające i czworonożne). Natomiast w mieście jest duża populacja dwunożenych głąbów, którzy traktuja te pasożyty jako ozdobę krajobrazu. Za to, niestety, nie ma żadnych wrogów naturalnych. Osobiście uważam, że redukacja poulacji gołębi miejskich jest jako najbardziej zasadna.

Ja przeciwnie zrobiłem na balkonie bałagan tam gdzie znosiły patyki tam dałem plastikowe butelki po wodzie zgniecione, tak żeby zobaczyć co się stanie a że akurat wiało 2 dni to się te butelki przesuwały i to odstraszyło gołębice.

To żenada, że obsrajtuchy są ważniejsze od ludzi.
Politykom przypomnę, iż to ludzie głosują, a nie ptasia grypa!

I tak masz nieźle, jeśli siatka ma u Ciebie szanse coś dać. Mój balkon jest szerszy od balkonów nade mną (kilka pięter). Siadają więc sobie wesoło na okapach balkonów nade mną i… ptakają na mój. Siatka nic mi nie da, bo i tak z góry żówno wleci. Myślę nad wyprowadzeniem się stąd, choć to nowy blok. Tylko kto takie mieszkanie kupi…

Z tymi gołębiami borykam sie juz od 3 lat.Sa paskudnie natretne ,i zawsze obejda każdą przeszkodę.Nie boja sie sztucznego kruka ,wręcz go obśmialyi obsraly.kolce na parapecie tez potrafia ominac,laduja wprost na stoliku lub poreczy fotela na balkonie.Ochyda,i jeszcze sa pod ,,wielka humanitarna ochrona”teraz zawiesilam refleksujace spiralki,zobaczymy czy coś to pomoze bo jak nie to zostaje juz tylko siatka.Jejku co ja sie z nimi mam ,i kuzwa ja nie jestem pod zadna ochrona.Dobranoc?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *