1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Sprzęt do ogrodu: kosiarka samojezdna. Czym kierować się przy zakupie?

Ogród i balkon

6 miesięcy temu

Sprzęt do ogrodu: kosiarka samojezdna. Czym kierować się przy zakupie?

Ogród Wyposażenie
4
0
0
4
0

Kosiarka samojezdna to rozwiązanie bardzo użyteczne dla wszystkich osób, które mają spory ogród porośnięty trawą. Masz dość ręcznego koszenia trawnika? Podpowiadamy, jakie są rodzaje kosiarek samojezdnych i jak wybrać idealną dla siebie!

Kosiarka samojezdna – co to jest?

Koszenie trawnika mało komu kojarzy się z przyjemnością, jednak posiadacze ogrodów muszą je regularnie wykonywać. Na szczęście można sobie koszenie znacznie ułatwić, przerzucając się na samojezdną kosiarkę do trawy. To alternatywa dla dobrze znanej kosiarki ręcznej, którą trzeba pchać. Kosiarka samojezdna może występować pod postacią jeżdżącego robota koszącego, który nie wymaga osoby do sterowania, albo pojazdu przypominającego traktorek.

Kosiarka samojezdna
Kosiarka samojezdna to użyteczny gadżet, dzięki któremu już nie będziesz musiał kosić trawy ręcznie! | Źródło: zestawienie.pl

Sprawdź też: Jakie drzewka do ogrodu wybrać? Najładniejsze gatunki, które upiększą Twój ogród

Wśród kosiarek-traktorków wyróżniamy kilka rodzajów – wybór najodpowiedniejszego z nich zależy od wielkości Twojego ogrodu i ilości drzewek, krzewów, rabat, które w nim masz. Bez wątpienia jest to sprzęt, dzięki któremu zaoszczędzisz sporo czasu i siły podczas prac ogrodowych.

Kosiarka samojezdna – kiedy zdecydować się na zakup?

Tego typu sprzęt nie należy do najtańszych, warto więc wiedzieć, czy będzie Ci w ogóle potrzebny. Kosiarki samojezdne sprawdzają się w ogrodach dużych, o powierzchniach w granicach 1000 m2 i większych. Ekonomiczne uzasadnienie kupienia kosiarki znajdziesz także w ogrodach, których znaczną część stanowi trawnik. Jego regularne przycinanie jest uciążliwe, mając więc spory kawałek ziemi, warto zainwestować w sprzęt, który je przyspieszy. W ogrodach małych albo bardzo gęsto obsadzonych drzewami, krzewami i rabatami kwiatowymi kosiarka samojezdna się nie sprawdzi i będzie niepotrzebnym wydatkiem. Jeśli masz przestrzeń wokół domu, którą musisz odśnieżać albo oczyszczać z liści, odpowiednio dobrany model kosiarki także może w takich pracach pomóc.

Rodzaje kosiarek samojezdnych

To, jaka kosiarka samojezdna będzie najlepsza, zależy od zagospodarowania Twojego ogrodu, także elementów dekoracyjnych, jak klomby czy lampy. Wśród popularnych rodzajów samojezdnych kosiarek do trawy wymienia się rider ogrodowy, kosiarkę ZTH oraz kosiarkę traktor.

Rider ogrodowy

Jego cechą charakterystyczną są ostrza umieszczone z przodu, które umożliwiają precyzyjne ścinanie. To szczególnie ważne, gdy w Twoim ogrodzie znajduje się dużo zakamarków, alejek, zakrętów. Kosiarka tego typu jest dość kompaktowa, a łatwe i intuicyjne sterowanie sprawia, że nietrudno jest nią manewrować. Jest tak zaprojektowana, aby docierać nawet do trudno dostępnych miejsc.

Rider ogrodowy
Rider ogrodowy | Źródło: niezawodniwzieleni.pl

Kosiarka ZTH

Jej pełna nazwa brzmi: kosiarka o zerowym promieniu skrętu. Oznacza to tyle, że kosiarka ta nawet przy skręcie o 180 stopni nie zostawi za sobą nieskoszonego pasa trawy, a dodatkowo może obrócić się właściwie w miejscu (o 360 stopni). Maszyna ta została tak zaprojektowana, żeby radzić sobie nawet na terenie, który wymaga wielu manewrów. Co więcej, kosiarka ZTH została zaprojektowana z myślą o dużym terenie, niekoniecznie równym, dlatego jest wyjątkowo wytrzymała i wydajna.

Kosiarka traktor

Kosiarka tego typu znakomicie sprawdzi się w dużych ogrodach, których większość powierzchni stanowi trawnik. Nie jest tak zwrotna jak wyżej opisane modele, dlatego nie będzie odpowiednia w ogrodach z dużą ilością nasadzeń, klombów, latarenek itd. Jest wydajna, a dodatkowo prowadzi się ją jak samochód, dlatego koszenie z jej pomocą jest szybkie i intuicyjne. Niewątpliwą zaletą traktorka jest jego wielofunkcyjność – przydaje się też do innych prac ogrodowych, jak np. odśnieżanie, zbieranie liści czy transport.

Kosiarka traktor
Kosiarka traktor | Źródło: seger.pl

Czym kierować się przy wyborze?

Kosiarka samojezdna to duży wydatek, dlatego przede wszystkim należy dopasować ją do ogrodu – jeśli udekorowany jest stosunkowo dużą ilością drzewek i kwiatów (oczywiście do pewnego stopnia), sprawdzi się ZTH albo rider, do dużych trawiastych powierzchni raczej wybierz traktorek.

Druga rzecz to wybór między kosiarką spalinową samojezdną a kosiarką akumulatorową samojezdną. Ta druga ma sporo zalet, między innymi jest cichsza niż spalinowa, a dodatkowo superwygodna – nie potrzebuje paliwa. Po trawie nie ciągną się kable, jak w elektrycznej, a jedyne, o czym musisz pamiętać, to ładowanie akumulatora przed planowanym koszeniem. Jeszcze jedną jej zaletą jest to, że nie emituje szkodliwych spalin, które szczególnie w pobliżu rabat warzywnych są niepożądane.

Robot, który skosi trawę za Ciebie!
Robot, który skosi trawę za Ciebie!

Wybierając kosiarkę, postaw na wygodę – kosiarka samojezdna z koszem to rozwiązanie, dzięki któremu nie będzie trzeba trawy grabić, bo wszystkie ścięte źdźbła wpadają od razu do zamkniętego kosza. Są też takie kosiarki, jak na przykład kosiarka rotacyjna samojezdna, służące do przycinania mocno wyrośniętej trawy – pytanie, czy na tyle często będziesz jej używać, żeby sobie taką sprawić.

Parametry, które powinny zwrócić Twoją uwagę podczas wyboru kosiarki, to szerokość koszenia (zależna od szerokości Twojego trawnika) oraz moc silnika – należy sprawdzić też, ile pali urządzenie. To, jaką kosiarkę samojezdną kupić, ogranicza także Twój budżet – na rynku jest jednak wiele modeli w dość szerokim przedziale cenowym.

Zalety kosiarek samojezdnych

Kosiarki samojezdne mają szereg zalet, wśród których przede wszystkim trzeba wymienić oszczędność czasu i dokładność ścinania trawnika. Koszenie traktorkiem czy riderem jest znacznie szybsze niż kosiarką pchaną, a dodatkowo znacznie mniej męczące. Kosiarki samojezdne to niewielkie pojazdy, wyposażone w siedzisko, z którego nimi sterujesz. Jest to nieporównywalnie mniej męczące niż tradycyjne koszenie! Kolejną zaletą są dodatkowe funkcje kosiarki samojezdnej – niektóre mają możliwość odśnieżania, grabienia liści czy transportowania. Prowadzenie takiej kosiarki jest z reguły łatwe i dostarcza sporo zabawy.

Ceny kosiarek samojezdnych

Przedział cenowy kosiarek samojezdnych jest bardzo szeroki. Przede wszystkim dlatego, że jest wiele rodzajów i każdy ma bardzo zróżnicowane parametry. Na cenę kosiarki samojezdnej wpływa między innym renoma marki, wielkość silnika, dodatki takie jak kosz na trawę czy aerator (napowietrza trawnik), zastosowane technologie. Ceny zaczynają się od 1500 zł w przypadku kosiarki elektrycznej samojezdnej, a kończą na kilkudziesięciu tysiącach złotych w przypadku dużego traktora. Mając dużą posiadłość ze sporym ogrodem, warto w taki sprzęt zainwestować, gdyż jest to wydatek, który posłuży wiele lat, a pozwoli zaoszczędzić nie tylko czas, ale i siły.

Czy kosiarka samojezdna na nierówny teren to dobry pomysł?

Nie każdy ma idealnie równy teren przeznaczony na ogród i nie każdy chce taką płaską i równą działkę mieć. Wzniesienia czy pagórki dodają niejednokrotnie ogrodom uroku, ale pojawia się pytanie, czy możliwe będzie ułatwienie sobie wtedy koszenia za pomocą samojezdnej maszyny. Na szczęście, ukształtowanie terenu nie wyklucza możliwości używania kosiarki samojezdnej. Kosiarka samojezdna na nierówny teren musi być po prostu właściwie wybrana.

Do regularnego i częstego przycinania trawy o przeciętnej wysokości doskonale sprawdzi się kosiarka samojezdna elektryczna. To niewielki robot koszący, który da sobie radę nawet na zboczach nachylonych pod sporym kątem. Na rynku jest też inna maszyna – kosiarka bijakowa samojezdna. Jest to jednak produkt na bardzo wymagający teren, często zarośnięty chwastami i zaniedbany. W regularnie przycinanym ogrodzie nie ma potrzeby używania tak profesjonalnego sprzętu

Kosiarka samojezdna na nierówny teren
Kosiarka samojezdna na nierówny teren | Źródło: perfetto.com.pl

Najpewniejszym wyborem do terenu pełnego nachyleń i wzniesień będzie kosiarka samojezdna z napędem na 4 koła, bo to gwarantuje nam podjazd nawet pod większe nachylenie.

Kosiarka samojezdna to rozwiązanie, które sprawdzi się w większości sporych ogrodów. Ma szereg zalet, z których najważniejsza to oszczędność Twojego czasu i energii oraz nieporównywalnie większa niż podczas pchania tradycyjnej kosiarki frajda. Z kosiarką-traktorkiem czy riderem koszenie nie będzie męczącym obowiązkiem, a przyjemnym zadaniem.

Źródło obrazka głównego: pajm.pl

4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.