Stoisz przed dylematem, jak przygotować miejsce na ognisko? Z naszym poradnikiem będzie to dziecinnie proste! Poznasz odmiany ognisk, zasady jak je budować oraz sposoby na gotowanie w palenisku w ogrodzie!
Jak zrobić miejsce na ognisko w ogrodzie – od czego zacząć?
Marzysz o ogrodzie z miejscem na ognisko? Płonące w ogrodzie ognisko to dość częsty widok. Letnie wieczory przy palenisku to doskonała forma spędzania czasu. Tę aktywność warto połączyć z gotowaniem i wspólnym spożywaniem posiłku – wystarczy tylko odpowiedni sprzęt lub najprostsze, samodzielnie naostrzone kijki. Jednak – czy miejsce na ognisko, a w konsekwencji palenie ogniska na własnej posesji na pewno jest legalne?
Owszem – prawo nie zakazuje rozpalania palenisk na własnej posesji, trzeba jedynie pamiętać o przepisach przeciwpożarowych oraz kilku innych wytycznych jak na przykład zakaz spalania liści i gałęzi.
W naszym artykule poznasz 3 sposoby na bezpieczne, ładne i wygodne sposoby na miejsce na ognisko w ogrodzie, a także dowiesz się, jak można przygotować posiłek na palenisku.
Sprawdź też: Nowoczesne kominki – funkcjonalny element wystroju wnętrza. Inspiracje
Jak wyznaczyć miejsce na ognisko? 3 sposoby
Czy można palić ognisko na działce? Oczywiście, że tak! Jednak przed wyznaczeniem miejsca na palenisko należy wiedzieć, jakie odległości zachować, by ta rozrywka nie okazała się zagrażająca zdrowiu i życiu. Zapamiętaj te zasady:
- Upewnij się, że w pobliżu od planowanego miejsca na ognisko nie ma żadnych łatwopalnych przedmiotów.
- Zachowaj minimum 4 metry odstępu od sąsiedniej działki.
- Nie wyznaczaj palenisk w ogrodzie pod drzewami.
- Nie pal liści, roślin oraz drewna, które ma powyżej 20% wilgoci. Powoduje to duże zadymienie i nieprzyjemny zapach, co może być powodem nawet wezwania do sądu przez osoby, które mają do takich oskarżeń pełne prawo.
- Przed planowaną głośną imprezą uprzedź sąsiadów – dzięki takiemu działaniu możesz uniknąć wielu nieprzyjemności.
Kamienny krąg na ognisko – czy dalej jest modny?
Kamienny krąg na ognisko to bardzo częsty wybór. Jak przygotować miejsce na ognisko z kamieni, aby na pewno było bezpiecznie? Poza wcześniej wspomnianymi nakazami istnieją dwie najważniejsze zasady:
- Palenisko w ogrodzie powinno mieć nie mniej niż 100 centymetrów szerokości.
- Krąg musi być umiejscowiony minimum 5–10 centymetrów głębokości poniżej ziemi znajdującej się dookoła.
Stosując te wytyczne, z pewnością będziesz cieszyć się bezpiecznie zaaranżowanym, niezagrażającym nikomu i niczemu paleniskiem. Dodatkowo można wybrukować krąg – wtedy będzie jeszcze bezpieczniejszy i znacznie łatwiejszy w czyszczeniu.
Do kamiennego kręgu pasować będą siedzenia odporne na skrajne temperatury i niesprzyjające czynniki atmosferyczne. Najładniej prezentują się ławki ogniskowe skonstruowane w kształt półkola, są ponadto bardzo funkcjonalne, ponieważ każda z osób znajduje się w takiej samej odległości od ogniska.
Pomysł na miejsce na ognisko z cegieł – jak je wykonać?
Aby zbudować krąg na palenisko, można wykorzystać również cegły. Ich odporność na wysokie temperatury oscyluje w okolicy 1000 stopni Celsjusza – to znacznie więcej niż wyniki, jakie osiąga żar z ogniska.
Dzięki idealnemu, prostokątnemu kształtowi cegły możemy poukładać w taki sposób, by z jednej strony ścianka była wyższa i odgradzała palenisko na przykład od drewna na ognisko, które zostanie spalone później. W taki sam sposób możemy odizolować część podwórka przeznaczoną do spożywania posiłku – pomoże to w ograniczeniu ilości dymu, która leciałaby na osoby spożywające przysmaki z ognia.
Sprawdź też: Pomysły na kominek w salonie – ciekawe aranżacje salonu z kominkiem
W przypadku wybrania tej opcji również najlepszym siedziskiem będzie ławka do ogniska lub pojedyncze krzesła. Zwracaj uwagę na meble wytrzymałe, odporne na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych.
Niezwykle modny wybór – misa na ognisko
Misa na ognisko to niezwykle bezpieczny, choć dość niepopularny wybór. Stalowa lub żeliwna podstawa na nóżkach pod palenisko w ogrodzie to znakomite rozwiązanie. Dzięki niej mamy stuprocentową pewność, że pobliska trawa nie zajmie się ogniem, a także nie jesteśmy zobowiązani, aby zawsze robić ognisko w tym samym miejscu jak w przypadku kręgów paleniskowych. Zyskujemy więc tym samym mobilne miejsce na ognisko.
Sposób, w jaki się prezentują misy na ognisko, przywodzą na myśl egzotykę i luksus. Idealnie dopełnią one wygląd podwórka w nowoczesnym, minimalistycznym stylu.
Urządzając imprezę z ogniskiem w misie, nie musisz się martwić o rodzaj mebli – na czas zabawy wystarczy umiejscowić ją w docelowym miejscu. Może to w okolicy stałego umiejscowienia mebli ogrodowych lub przy zadaszonym tarasie? Wybierz lokalizację misy, gdzie tylko Ci to odpowiada!
Jak gotować na ognisku? Poznaj akcesoria do palenia ogniska
Oprócz standardowych najbardziej kojarzących się z ogniskiem zaostrzonych kijków istnieje kilka opcji przygotowywania potraw na palenisku. Która z nich jest najlepsza?
Kociołek na ognisko – żeliwny przyjaciel każdego ogniska
Kociołek żeliwny na ognisko to świetny wybór zarówno do ogrodu, jak i do przygotowywania jedzenia w warunkach polowych. Naczynie z żeliwa nadające się na ognisko jest zazwyczaj niewielkich rozmiarów, posiada uszy do łatwego przenoszenia oraz jest odporne na bardzo wysokie temperatury. Najpopularniejsze dania, które możesz w nim przygotować, to głównie gulasze, ale i samo mięso przygotowane w ten sposób z pewnością będzie świetne.
Ten wybór niesie za sobą pewne niedogodności. O kociołek na ognisko z żeliwa należy odpowiednio dbać:
- przed pierwszym użyciem należy umyć go wodą i odpowiednio wypalić na ognisku;
- zaleca się impregnowanie kociołków;
- kociołków nie można myć w zmywarce;
- w nieodpowiednio przechowywanym kociołku może pojawić się rdza;
- nie wolno myć go płynem do mycia naczyń.
A co jeśli wybierzesz ruszt albo grill na ognisko?
Przeglądając grille na ognisko, natrafisz na propozycje wiszące oraz stojące. Wybierając opcję wiszącą, czyli tak zwany trójnóg na ognisko – otrzymasz znacznie bardziej stylowy produkt, jednak mniej funkcjonalny. Płomienie muskające podwieszone jedzenie na regulowanym grillu prezentują się doskonale, a przy okazji możemy manipulować wysokością, na której się znajduje.
Stały ruszt nad ognisko na nóżkach jest kompaktowy, wygodny – można z niego korzystać na każdym możliwym palenisku. Mimo tego nieco nas ogranicza – nie możemy go wyregulować wysokościowo. O ile nie jest to problematyczne, jeśli przyrządzamy jedzenie na wygasającym ognisku, to palenisko ze zbyt dużymi płomieniami bardzo łatwo może zwęglić wszystkie przygotowane przez nas kąski.
Ruszt na ognisko nadaje się idealnie, by łączyć go ze specjalnymi naczyniami. Nie musisz z niego korzystać samodzielnie. Przykładowo patelnia na ognisko będzie stabilnie stać, jeśli pod nią znajdzie się nawet niewysoki ruszt.
Sprawdź też: Oranżeria – jak ją zaprojektować i zaaranżować?
Inspiracje – ognisko w ogrodzie
Miejsce na ognisko może prezentować się bardzo różnie. Swojski, kamienny krąg z kociołkiem żeliwnym przywodzi na myśl spokojny, rustykalny domek z ogrodem, w którym rosną kolorowe kwiaty. Jest to doskonałe miejsce na rodzinną kolację i wspólnie spędzony czas przy ogniu.
Ognisko w ogrodzie z cegły sprawdzi się idealnie, jeśli podoba Ci się taki styl lub chciałbyś osłonić jedną ze stron paleniska. Obowiązują przy nim praktycznie takie same zasady jak w kamiennym kręgu jako miejsce na ognisko – a do tego prezentuje się bardziej nowocześnie.
Ognisko w ogrodzie palone w misie to doskonały wybór na stylowe przyjęcie w ogrodzie – znajdź odpowiednie miejsce na ognisko na działce i do dzieła! Płomienie unoszące się z misy stojącej na nóżkach przyciągną spojrzenia absolutnie wszystkich gości!
Mamy nadzieję, że nasze inspiracje na miejsce na ognisko w ogrodzie pomogą Ci wybrać idealne palenisko. Która z propozycji najbardziej przypadła Ci do gustu? Koniecznie podziel się z nami tą informacją w komentarzu!
Jeżeli chcesz pozostać w temacie ognia i zgłębić inne „gorące tematy” koniecznie sprawdź następujące artykuły:
- Jaka temperatura na piecu powinna być ustawiona domyślnie? Praktyczne porady dotyczące prawidłowego ogrzewania
- Podpowiadamy jak palić w kominku. Sprawdź, czy robisz to dobrze!
- Koza w domu – czy piec koza to rozwiązanie dla Ciebie?
genialny artykuł by dostać mandat
moja stara też to lubi
Super artykuł, aż zatęskniłam za latem i za długimi wieczorami przy ognisku. Poczułam smak pieczonych ziemniaków i to ciepło. Napewno skorzystam z jakiegoś pomysłu! 😊