1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Wiosenne dekoracje przed domem – jak ozdobić ogród?

Ogród i balkon

1 rok temu

Wiosenne dekoracje przed domem – jak ozdobić ogród?

Dodatki Rośliny
13
2
1
13
2

Wiosenne dekoracje przed domem to doskonały pomysł, by upiększyć ogród, drzwi wejściowe i okna. Rozpocznij wiosenne porządki z naszym poradnikiem, który pomoże Ci ubarwić Twoje podwórko.

Już wraz z pierwszymi cieplejszymi dniami półki sklepowe uginają się od ozdób, które z powodzeniem wprowadzają wiosenny klimat do domu i ogrodu. Wianki na drzwi, żywe kwiaty, bukiety, stroiki czy figurki ożywiające ogród to towary, które chętnie trafiają do naszych koszyków. Jakie wiosenne ozdoby jednak warto wybrać do dekoracji domu z zewnątrz? Tego dowiesz się w tym poradniku! 

Wiosenne dekoracje przed domem –  jak ozdobić podwórko?

Stroiki na stół, bukiety do wazonu czy inne wiosenne dekoracje do domu są bardzo spopularyzowane i niemal każda osoba ma ozdobione wnętrze. Zapominamy o tym lub zwlekamy często, by wraz z nadejściem ciepłych dni uprzątnąć podwórko wokół domu i tam również wprowadzić nieco przytulniejszy klimat. 

wiosenne dekoracje przed domem wieniec wiosenny
Ozdabianie drzwi wejściowych nie musi być skomplikowane!

Dekoracje wiosenne przed domem mogą sprawić, że każdy przechodzień będzie wręcz zachwycony naszą zewnętrzną aranżacją. W tym celu jednak trzeba przede wszystkim posprzątać każdy zakątek, którego jesień i zima z pewnością nie oszczędziła. W momencie, gdy wiosenne porządki będą już za nami, możemy kombinować!  

Najlepiej, jeśli już poprzedniej jesieni posadziliśmy cebulki niektórych kwiatów, których rozkwit samoistnie poprawi wygląd naszej działki. Jeśli jednak zaczynamy od zera – w sklepach ogrodniczych nie brakuje kwiatów, które wystarczy wystawić na zewnątrz w doniczkach lub posadzić do gruntu i cieszyć się ich pięknym wyglądem aż do czasu, gdy wzrost rozpoczną letnie okazy.

Zastosowanie figurek i rzeźb ogrodowych to inwestycja nie tylko na wiosnę, a potrafi ona całkowicie odmienić wygląd podwórka. Nie można zapomnieć także o domu – dekoracje okienne oraz te na drzwi również są mile widziane.  

Jak ozdobić dom na zewnątrz wiosną?

Wybierając ozdoby do ogrodu, nie można zapomnieć o kolorowych kwiatach, wygodnym stanowisku do popijania kawy lub herbaty oraz kilku dekoracjach, które ożywią podwórko. Należy jednak pamiętać, że umiejscowienie każdego z tych elementów wymaga przemyślenia!

Sprawdź też: Wiosna w ogrodzie – co robić, gdy zima dobiegnie końca? Porady

Jeżeli zamierzasz raczyć się ciastkiem i herbatką w pierwszych ciepłych promieniach słonecznych, musisz pamiętać o tym, by wybrać miejsce całkowicie pozbawione cienia. Ta pora roku ma to do siebie, że przymrozki czasem powracają, a siedzenie w pełnym słońcu może sprawić Ci prawdziwą przyjemność. Ustaw więc swój zestaw wypoczynkowy tak, by móc całkowicie czerpać z przyjemnie muskających twarz promieni słonecznych, a stolik ozdób kwiatami ciętymi lub doniczkowymi. 

Wybierz idealne stroiki na drzwi wejściowe, podjazd i do ogrodu. Spraw, by ta przestrzeń całkowicie ożywiła się kolorami i oznakami, że nareszcie robi się ciepło. W dalszej części artykułu poznasz świetne sposoby na aranżację tych ozdób.  

Przepiękne wiosenne kwiaty, jako wiosenne dekoracje przed domem

Nic tak nie budzi podwórka do życia, jak żywe kwiaty przed domem. Kolorowe odmiany przeróżnych gatunków mogą już od pierwszych ciepłych dni sprawić, że Twój ogród będzie wyglądać po prostu… kwitnąco!

Jeżeli posadziłeś cebulki kwiatów jesienią, zaraz Twoje oczy będą cieszyć rośliny takie jak: przebiśnieg, krokus, pierwiosnek, tulipan, zawilec, bergenia, floks, narcyz, szafirek czy hiacynt. 

wiosenne dekoracje przed domem
Wiosenne dekoracje przed domem to przede wszystkim nieśmiało wzrastające kwiaty

Jakie wiosenne kwiaty do ogrodu wybrać? Z doniczkowych opcji szczególnie polecane są:

  • bratki,
  • stokrotki,
  • hiacynty,
  • narcyzy,
  • pierwiosnki.

Nie warto spieszyć się z sadzeniem kwiatów do gruntu ze względu na możliwe spadki temperatur, które mogą uszkodzić świeżo posadzone roślinki. Co siać w marcu? Jest to idealna pora dla warzyw takich jak bób, cebula, por, szpinak czy marchew. 

Przepiękne wianki na drzwi wiosenne

Dekoracje przed drzwiami, które zdecydowanie są istotne, nie robią aż takiego wrażenia jak piękna ozdoba na wysokości oczu. Dlatego, tak ważne jest, by dobierać odpowiednie wianki na drzwi. Wiosenne kompozycje, na które składają się gałązki z baziami czy sztuczne kwiaty przywodzą na myśl nadzieję na ciepłe, pełne barw i zapachów dni.

Przeglądając dekoracje wiosenne, warto uwzględnić zakup wianka na drzwi. Nadanie choć trochę zieleni lub ukwiecenie wejścia do domu natychmiast poprawi wygląd całego budynku. Zwłaszcza w okresie kwietniowym dekoracje wielkanocne wiodą prym na półkach sklepowych, wieniec z tej okazji również jest znakomitym pomysłem.  

Sprawdź też: Wiosenne kwiaty – 10 najpopularniejszych gatunków

Gotowe produkty znajdziemy na półkach sklepowych lub w sklepach internetowych – jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by samodzielnie stworzyć ozdobę tego typu. Aby własnoręcznie stworzyć wianek na drzwi, potrzebujesz jedynie okrągłej podstawy lub drucika, którym połączysz wybrane ozdoby. Następnie ułóż gałązki, kwiaty (np. bratki) i inne wybrane ozdoby na kształt koła i zamontuj je na przygotowanym kole lub mocno połącz ze sobą za pomocą drucików. Upewnij się, że wszystkie elementy ściśle do siebie przylegają i… dekoracja wiosenna gotowa!   

Jakie wiosenne dekoracje ustawić przed drzwiami?

Jeżeli masz do zaaranżowania kawałek podjazdu lub schody przed drzwiami wyjściowymi, dobrze byś jakoś to ozdobił! Dekoracje wiosenne przed domem to znakomity wybór, by dopełnić kompozycję, która ma przywodzić na myśl słoneczne, ciepłe dni wypełnione kolorowymi kwiatami nieśmiało wyłaniającymi się na powierzchnię ziemi.

wiosenne dekoracje przed domem
Wieniec na drzwi może składać się jedynie z kwiatów, a można dodać do niego także wielkanocny akcent

Ozdoby przed wejściem do domu mogą przyjąć różną formę. Jednymi z najchętniej wybieranymi są kompozycje w wysokich wazonach. Są to w zdecydowanej większości ozdoby do ogrodu wykonane samemu. Wykorzystać tam można gałązki z puchatymi baziami, cięte kwiaty lub światełka. Innym sposobem jest inwestycja w figurki i rzeźby. Nowe dekoracje przed drzwiami wejściowymi mogą zupełnie odmienić charakter tego miejsca.

Doskonałym pomysłem może okazać się postawienie przed wejściem do domu ławki lub foteli wypoczynkowych. W związku z tym, że dni robią się coraz cieplejsze, będzie to dobre miejsce na wypicie kawy lub herbaty i spędzenie nieco czasu w akompaniamencie ćwierkających ptaków oraz zapachów pierwszych kwitnących kwiatów.

Jakie dekoracje wiosenne na okna wybrać?

Dekoracje domu nie kończą się na drzwiach wejściowych czy przed nimi. Oprócz tego warto przyozdobić okna, by całkowicie ożywić nasz budynek mieszkalny. W tym celu doskonale sprawdzą się samodzielnie wykonane wiązanki czy witraże, których cechy charakterystyczne będą wskazywać na wiosenny klimat.

Możesz także kupić gotowe dekoracje wiosenne na okna. W tym celu doskonale mogą sprawdzić się naklejki na okna, witraże albo ozdoby, które z powodzeniem zawiesisz na zazdrostce lub karniszu. Każdy z tych sprawi, że wiosenna atmosfera zawita zarówno we wnętrzu domu, jak i na zewnątrz.

Sprawdź też: Kalendarz ogrodnika – niezbędnik w każdym domu. Kwartał II: kwiecień – maj – czerwiec

Dobrze pamiętać także o parapecie, który powinien zostać przykryty kolorowymi kwiatami. Mnogość doniczkowych ślicznotek dostępnych w sklepach ogrodniczych jest powalająca, dzięki czemu z powodzeniem otrzymasz wymarzoną kompozycję na własnym parapecie.  

W jaki sposób dobierasz wiosenne dekoracje przed domem? Czy takie ozdoby mają dla Ciebie znaczenie? Wykonujesz je samodzielnie czy kupujesz gotowe stroiki? Koniecznie podziel się w sekcji komentarzy swoimi sposobami na wiosenne ozdoby do domu!

13
2

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *