1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Czyszczenie pralki domowymi sposobami – jak wyczyścić pralkę? Octem, sodą, domestosem?

Poradniki

5 miesięcy temu

Czyszczenie pralki domowymi sposobami – jak wyczyścić pralkę? Octem, sodą, domestosem?

DIY Porządki domowe
12
1
0
12
1

Jak wyczyścić pralkę? Zobacz, jakie są najskuteczniejsze sposoby na pozbycie się brudu. Możesz zwalczyć go octem, sodą, a nawet tabletkami do zmywarki. Dlaczego dbanie o czystość bębna pralki jest tak ważne?

Skuteczne czyszczenie pralki – po co to właściwie robić? Kiedy jest konieczne?

Pralka to jedno z podstawowych urządzeń każdej łazienki. Zdecydowanie ułatwia utrzymywanie ubrań w czystości, jednak żeby sprzęt jak najdłużej spełniał swoje zadanie, musi być zadbany. Domowe czyszczenie pralki jest jedną z czynności, która pomaga zachować jej wysoką wydajność. Brak troski o ten element wyposażenia łazienki może być bardzo kosztowny dla jego właściciela. Awaria sprzętu AGD nie tylko nadweręża rodzinny budżet, ale także utrudnia domownikom codzienne funkcjonowanie.

czyszczenie pralki czy warto
Warto zadbać o czystość pralki, aby uniknąć ewentualnych usterek

Czyszczenie bębna pralki warto planować w regularnych odstępach czasu. Kiedy wydziela się z niego nieprzyjemny zapach, to znak, że nagromadzony brud wpływa na nieprawidłowe działanie urządzenia. W takiej sytuacji trzeba jak najszybciej uporać się z osadem, żeby nie doprowadzić do awarii, która może wymagać wezwania fachowca. Pamiętaj, że domowe metody możesz stosować przy myciu wszystkich pralek automatycznych – standardowych oraz tych ładowanych od góry.

Sprawdź też: Pralka w zabudowie kuchni: jaką wybrać? Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania? Praktyczne porady

Czyszczenie bębna pralki, uszczelek, pojemników na proszek, filtra – na co zwrócić uwagę przed czyszczeniem?

Nieprzyjemny zapach wydobywający się z bębna pralki może przenieść się na ubrania. Jak temu zapobiec? Sprawdź, czy brud nie zalega w pojemnikach na proszek, uszczelkach i filtrach. To osad zbierający się w tych miejscach odpowiada za fetor oraz pogorszenie jakości działania pralki. Czasami wystarczy oczyścić gumę znajdującą się przy drzwiach urządzenia. Zdecyduj się wtedy na czyszczenie pralki za pomocą wybielacza – wytrzyj wszystkie elementy nasączoną nim szmatką. Pamiętaj, żeby przed wykonaniem tych czynności odłączyć sprzęt od prądu.

Domowe sposoby na czyszczenie pralki – podstawowe informacje

Na rynku dostępne są liczne preparaty, dzięki którym łatwo utrzymać piorącą maszynę w czystości. Stosowanie specjalistycznych środków myjących to dobre, ale nie jedyne rozwiązanie. Brud można usunąć domowymi sposobami na czyszczenie pralki. Metody te mają swoje zalety – dzięki nim nie musisz wydawać pieniędzy na kolejne detergenty, a dodatkowo działasz na korzyść naszej planety. Warto jednak pamiętać, że np. czyszczenie pralki kwaskiem nie zawsze jest wystarczające w przypadku bardzo silnych zabrudzeń. 

morele.net_korzystne oferty

Czyszczenie pralki sodą i octem

Metody wykorzystujące sodę oczyszczoną oraz ocet należą do najczęściej stosowanych przez właścicieli pralek. Oba produkty mają silne właściwości usuwające zanieczyszczenia i przykre zapachy. Jeśli zdecydujesz się na czyszczenie pralki sodą, potrzebna Ci będzie połowa jej standardowego opakowania. Wsyp ją do pojemnika na proszek i ustaw program na 90°C. Zamiast sody możesz dodać szklankę octu. Ten domowy sposób na czyszczenie pralki także wymaga długiego prania w wysokiej temperaturze.

Czyszczenie pralki sodą oczyszczoną i octem
Soda oczyszczona oraz ocet to domowe sposoby na walkę ze zbierającymi się zanieczyszczeniami w pralce

Do usuwania zanieczyszczeń z bębna, filtrów i gumowych uszczelek zaleca się przygotowanie pasty z obydwu wymienionych powyżej produktów. Należy wymieszać ok. 10 łyżek octu z odpowiednią ilością sody oczyszczonej, żeby powstała papka. Taką masę nałóż na zabrudzone części sprzętu, pozostaw ją na kilka godzin, po czym wytrzyj elementy do sucha. Przekonasz się, że czyszczenie pralki octem i sodą to nie bez powodu najczęściej wybierane rozwiązanie.

Sprawdź też: Dlaczego pralka nie pobiera wody? Jak naprawić?

Jak wyczyścić pralkę kwaskiem cytrynowym?

W każdej kuchni znajdują się artykuły spożywcze, których właściwości pozwalają na wykorzystanie ich w innych celach niż gotowanie. Poza octem i sodą takim produktem jest też kwasek cytrynowy. Za jego pomocą możesz uporać się z uciążliwym osadem. Do pojemnika na proszek wsyp ok. 1/3 szklanki substancji i, jak w przypadku czyszczenia pralki sodą oczyszczoną, ustaw program o najdłuższym czasie prania i najwyższej temperaturze. Czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym to kolejny prosty i sprawdzony sposób na walkę z brudem.

Czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym
Kwasek cytrynowy jest kolejnym skutecznym rozwiązaniem na poradzenie sobie z zabrudzeniami w pralce

Czyszczenie pralki domestosem

Usuwanie zabrudzeń nie musi opierać się jedynie na wykorzystaniu artykułów spożywczych. Możesz używać także detergentów przeznaczonych do mycia innych powierzchni. Warto zdecydować się na czyszczenie pralki domestosem. Wystarczy, że do bębna wlejesz odpowiednią ilość płynu i ustawisz program prania w wysokiej temperaturze. 

Czyszczenie pralki domestosem
Domestos to alternatywna dla artykułów spożywczych metoda czyszczenia pralki

Jak wyczyścić pralkę tabletkami do zmywarki?

Czyszczenie pralki kostką do zmywarki jest szybkim i łatwym sposobem na pozbycie się brudu z piorącego sprzętu AGD. Jeśli maszyna do mycia naczyń znajduje się w wyposażeniu Twojego domu, nie musisz wydawać pieniędzy na inne środki myjące. Do pustego bębna wystarczy włożyć dwie kapsułki i ustawić program o temperaturze 60°C lub 90°C. Substancje uwalniające się z kostek usuną zabrudzenia i nieprzyjemny zapach. Jak widać, czyszczenie pralki tabletkami do zmywarki to ekonomiczne rozwiązanie.

Czyszczenie pralki tabletkami do zmywarki
Tabletki do zmywarki a pralka

Jak wyczyścić pralkę z sierści, pleśni czy innych uciążliwych zabrudzeń – podsumowanie

Zanieczyszczenia gromadzące się w zakamarkach pralki to nie tylko kamień i bakterie, ale także resztki, które znajdowały się na ubraniach. Najczęściej są to włosy lub zwierzęca sierść. Takie pozostałości są bardzo uciążliwe i niebezpieczne dla urządzenia, mogą bowiem zapychać filtry i wpływać na jakość prania. Domowe sposoby nie wystarczą, żeby się ich pozbyć, dlatego warto zaopatrzyć się w specjalne kulki pokryte rzepem, które ściągają włosy z tkanin, lub proszki usuwające sierść.

Sprawdź też: Czyszczenie zmywarki: czym i jak wymyć wnętrze zmywarki? Domowe sposoby i najlepsze preparaty

W zaniedbanej pralce mogą pojawić się także pleśń oraz grzyby. Da się zapobiec ich powstawaniu, wykonując regularnie kilka czynności. Ważne jest czyszczenie filtra pralki oraz pozostawianie otwartego bębna do wyschnięcia. Kiedy w zakamarkach sprzętu powstają ogniska grzybów i pleśni, należy sięgnąć po specjalnie przeznaczone do tego środki. Wtedy również możesz spróbować czyszczenia pralki domowymi sposobami. Masz wiele możliwości, by utrzymać swoje urządzenie w świetnym stanie. 

12
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *