1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak usunąć rdzę? Skuteczne sposoby na walkę z korozją

Poradniki

2 lata temu

Jak usunąć rdzę? Skuteczne sposoby na walkę z korozją

Porządki domowe
11
1
0
11
1

Jak usunąć rdzę z metalu – to pytanie zadaje sobie chyba każdy, kiedy zobaczy zachodzący proces korozji na metalowej powierzchni. Prawdą jest, że rdza wygląda nieestetycznie i niszczy wszystko to, na czym się znajduje. Warto więc poznać sposoby na jej skuteczne usunięcie.

W tym artykule postaramy się przedstawić kilka skutecznych sposobów na to, jak usunąć rdzę. Pojawić się ona może na różnych powierzchniach metalowych. W związku z tym wyjaśnimy też, jak usunąć rdzę z trudno dostępnych miejsc. Poznaj zarówno metody domowe, jak i związane z gotowymi preparatami, które zakupisz w sklepie.

Jak usunąć rdzę domowymi sposobami?

Trudno uchronić się przed rdzą pojawiającą się na metalowych powierzchniach. Jest ona dosyć powszechnym zjawiskiem i zwykle dotyka te przedmioty, które narażone są na działanie czynników atmosferycznych panujących na zewnątrz. Dzięki poniższym metodom będziesz w stanie reagować stosunkowo szybko na nieestetyczne zmiany, które są związane z procesem korozji. Pamiętaj, że domowe sposoby są odpowiednie przy początkowej fazie pojawiania się rdzy. Na zaawansowanym etapie będzie trzeba użyć silniejszych preparatów, które dostępne są na rynku.

Rdza na powierzchni metalowej - jak ją usunąć?
Powierzchnia metalowa, na której znajduje się rdza

Jak usunąć rdzę za pomocą pasty z sody oczyszczonej?

Aby skorzystać z tego domowego sposobu, wystarczy, że wyposażysz się w wodę, sodę oczyszczoną i kuchenny druciak (może być również papier ścierny). Pastę (stworzoną na bazie wody i sody) nanieś na miejsce dotknięte rdzą i pozostaw ją tam na kilka godzin. Po odczekaniu określonego czasu możesz rozpocząć ścieranie. Metalowa powierzchnia powinna wrócić do pierwotnego wyglądu.

Sprawdź też: Jak zamaskować nierówne ściany? Poznaj skuteczne sposoby

Jak usunąć rdzę za pomocą octu lub cytryny?

Oba sposoby przebiegają podobnie. Jeśli zastanawiasz się, jak usunąć rdzę z metalu, dobrym sposobem będzie nałożenie octu lub soku z cytryny i soli (ewentualnie kwasku cytrynowego) na powierzchnię dotkniętą korozją. Gdy problem dotyczy niewielkiego przedmiotu, możesz zanurzyć go całkowicie w jednej z przygotowanych kąpieli. Po odczekaniu ok. 2 godzin rdza powinna bez problemu schodzić. W zależności od typu powierzchni użyj druciaka (papieru ściernego) lub delikatnej szmatki, aby wyczyścić metal.

Jak usunąć rdzę za pomocą ziemniaków i płynu do naczyń?

Typowo domowy sposób na usunięcie rdzy z metalu. Wystarczy Ci do tego surowy ziemniak przekrojony na pół oraz najzwyklejszy płyn do naczyń (alternatywą będzie sól kuchenna). Polej płynem powierzchnię dotkniętą korozją (lub posyp solą) i pocieraj przekrojonym ziemniakiem. Rdza powinna znikać.

Jak usunąć rdzę za pomocą coca-coli?

Coca-cola nie służy wyłącznie do picia. Co ciekawe, nadaje się ona do wielu innych czynności. Napój ten jest m.in. skutecznym sposobem na usuwanie rdzy. Najlepiej stosować podobne kroki, które opisaliśmy w przypadku octu i soku z cytryny. Aby efekt był jednak zadowalający, prawdopodobnie przedmiot z rdzą musi o wiele dłużej moczyć się w coca-coli. 

Jak usunąć rdzę preparatami ze sklepu?

Nie zawsze domowe sposoby na usuwanie rdzy przynoszą korzystne skutki. Mogą one wywoływać zbyt słabe działanie, aby zatrzymać proces korozji na jej zaawansowanym etapie. Dlatego z pomocą przychodzą specjalne preparaty, których właściwości powinny poradzić sobie z tym problemem.

Jak usunąć rdzę z powierzchni metalu za pomocą preparatu WD-40?

WD-40 to profesjonalne rozwiązanie, które powinno poradzić sobie z rdzą na niemal każdym jej etapie. Już na początku naszego poradnika zaznaczyliśmy, że wytłumaczymy również, jak usunąć rdzę z trudno dostępnych miejsc. To właśnie przedstawiony środek w sprayu jest w stanie dotrzeć do wielu zakamarków, ponieważ producent dołącza do niego cienką słomkę. Co najważniejsze, preparat ten działa już nawet po kilku minutach. Warto też wspomnieć, że WD-40 zabezpiecza metal, ponieważ wytwarza warstwę ochronną na jego powierzchni.

Sprawdź też: Renowacja podłóg, czyli cyklinowanie parkietu. Jak odnowić stary parkiet?

Opisany preparat powinien być dostępny w każdym sklepie budowlanym. Jest on uniwersalnym rozwiązaniem, dlatego dobrze mieć go w domu – z pewnością przyda się wiele razy. Twoje poszukiwania skutecznego środka do usuwania rdzy mogłyby więc się zakończyć w tym momencie. Jeśli jednak szukasz alternatywy do WD-40, to możemy zaproponować Ci też trzy inne polecane odrdzewiacze: Boll, Top Kor Polifarb Łódź oraz Rosten.

Jak zabezpieczyć metal przed pojawiającą się rdzą?

Istnieją preparaty, które pozwolą Ci znacząco opóźnić pojawianie się rdzy na powierzchniach metalowych. Są to specjalne podkłady antykorozyjne oraz emalie, które w połączeniu tworzą na wybranej powłoce warstwę ochronną. Możesz zakupić te środki oddzielnie lub zdecydować się na produkt typu 2w1, czyli łączący ich właściwości. Tym samym oszczędzisz sobie czasu na ich nakładanie.

Rdza na narzędziach – jak zatrzymać proces korozji
Narzędzia, na których przebiega proces korozji

Jeśli problem dotyczy samochodu czy sprzętu ogrodowego, warto skracać ich czas na zewnątrz do minimum. Dlatego staraj się garażować swoje auto i przechowywać (zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym) metalowe produkty w pomieszczeniu gospodarczym, ponieważ warunki atmosferyczne mogą znacząco przyspieszyć zachodzący na nich proces korozji. Gdy będziesz stosował się do tej wskazówki, możesz wydłużyć ich żywotność przynajmniej o kilka lat.

Lubisz poznawać domowe sposoby na radzenie sobie z różnymi kłopotami dnia codziennego? Sprawdź nasze wybrane artykuły!

11
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.