1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Ogród na co dzień – poradnik dla początkujących

Poradniki

10 miesięcy temu

Ogród na co dzień – poradnik dla początkujących

Aranżacja Ogród
7
0
0
7
0

Jak stworzyć ogród na co dzień, który jest przyjazny dla użytkowników, a także zwierząt? Warto zaplanować konkretne prace ogrodowe, aby osiągnąć zamierzony cel.

Coraz więcej osób decyduje się na naturalne ogrody, które nie przypominają starannie zaplanowanych nowoczesnych przestrzeni zielonych, z geometrycznymi rzeźbami, roślinami i idealnie przystrzyżonymi trawnikami. Szukając inspiracji, aby stworzyć ogród na co dzień, warto pamiętać o zwierzętach.

Jak stworzyć przyjazny ogród na co dzień?

Podstawą przy planowaniu przyjaznego ogrodu jest zdecydowanie się na rośliny dostosowane do warunków panujących na danym terenie. Zapewnić należy im odpowiednią glebę, stanowisko, a także inne czynniki, dzięki którym będą mogły rozwijać się w prawidłowy sposób. Rośliny, które są osłabione, łatwiej ulegają chorobom i szkodnikom. Zwrócić uwagę, aby rośliny miały odpowiednie stanowisko: zacienione, słoneczne, a także właściwy poziom wilgoci.

Ogród powinien zostać wzbogacony o różnorodną roślinność. Warto zastosować w nim wiele gatunków. O zdrowie roślin można zadbać stosując naturalne metody. Samodzielne przygotowywanie preparatów zwalczających szkodniki nie jest aż tak trudne.

ogród na co dzień
Odkryj praktyczne wskazówki i pomysły na codzienne korzystanie z uroków swojego ogrodu | Źródło: veranda.com

Sprawdź też: Jak zaprojektować mały ogród? Pomysł na mały ogród

Ogród przydomowym warto bacznie obserwować, zachodzące w nim zmiany, pilnować czy rośliny nie wymagają dodatkowego wsparcia. Niezbędne jest regularne nawożenie, które chroni rośliny przed chorobami i szkodnikami. Po substancje oczywiście należy sięgać ostrożnie, zgodnie z przeznaczeniem, stosować należy zalecaną dawkę.

W jakim stylu ogród na co dzień?

Ogród jest wizytówką domu, w subtelny sposób zdradza gust właściciela oraz jego charakter. Przystępując do projektowania, należy uwzględnić własne potrzeby oraz to, co będzie chciało się w ogrodzie robić. Prace ogrodowe mogą uwzględnić przygotowanie przestrzeni regeneracyjnej, jak i miejsc do spędzania czasu wraz ze znajomymi.

Wybranie odpowiedniego stylu ogrodu nie jest łatwą sprawą. Trzeba postawić na konkretne gatunki roślin, a także architekturę ogrodową. Dobrać do tego należy właściwe ogrodzenie. Wiele osób urządzających ogrody na co dzień tworzy przede wszystkim funkcjonalne przestrzenie, z roślinami wieloletnimi, przy których nie trzeba zbyt dużo robić. Warto przemyśleć, ile czasu ma się na pielęgnowanie przestrzeni ogrodowej. Ogród musi współgrać z tym, jak chcemy spędzać wolny czas. Warto stworzyć projekt idealny, a wtedy na zewnątrz będzie się spędzało bardzo dużo czasu.

morele.net_korzystne oferty

Co musi znaleźć się w ogrodzie?

Planowanie kompozycji ogrodowej warto rozpocząć od posadzenia drzew. Można je wprowadzić nawet do najmniejszych przestrzeni, wystarczy wybrać odpowiednie gatunki: małe, wąskie, kwitnące lub nie, w różnorodnych odmianach. Drzewa zapewniają schronienie dla ptaków, małych zwierząt, są źródłem cienia. Obecnie bardzo modne są wielopniowe drzewa, które wyglądają bardzo dziko i naturalnie. Można wybrać zarówno liściaste, jak i iglaste odmiany.

W ogrodzie nie może zabraknąć miejsca wypoczynkowego. Altana ogrodowa, w której znajdują się meble ogrodowe daje możliwości przyjmowania gości, jak i odpoczynku w gronie najbliższych. Mając miejsce z zadaszeniem, można spędzać czas w ogrodzie nawet w niepogodę. Dobrym pomysłem jest również zadaszony taras, cieszy się on bardzo dużą popularnością w nowoczesnych domach.

Wielu nie wyobraża sobie ogrodu bez dodatków, takich jak fontanna ogrodowa, rzeźby czy inne elementy dekoracyjne. Przestrzeń jest dzięki nim dodatkowo wypełniana, staje się znacznie bardziej atrakcyjna. Oczywiście dekoracją mogą być również same rośliny ozdobne, wieloletnie lub jednoroczne. Można posadzić je zarówno w ziemi, jak i w pięknych donicach. Do tego trzeba dobrać atrakcyjne oświetlenie ogrodowe. Posłuży jako element wyróżniający przestrzeń także po zmroku.

Altana ogrodowa
Każda mała rzecz nada Twojemu ogrodowi więcej piękna

Każdy ogród powinien mieć również zaplecze gospodarcze, gdzie przechowywany będzie grill ogrodowy. Można tam również umieścić kompostownik, który umożliwi uzyskanie naturalnego nawozu dla roślin.

Ogród na co dzień – jakie regularne prace ogrodowe?

Kalendarz prac ogrodowych jest niezwykle wypełniony, o każdej porze roku jest coś do zrobienia. Na początku roku trzeba zdecydować się na przycinanie roślin, małe eksperymenty z roślinami doniczkowymi, odśnieżanie. Oczywiście trzeba również rozpocząć przygotowywanie sadzonek, dzięki którym wiosną można będzie udekorować na nowo przestrzeń ogrodową, która budzi się do życia.

W kwietniu zwykle najwięcej jest prac porządkowych. Rozpoczyna się wiosenne przycinanie krzewów oraz kwiatów, wertykulacja trawnika, jak i przychodzi czas na pierwsze koszenie trawnika. Od tej pory trzeba to robić regularnie, w celu uzyskania idealnej murawy, bez chwastów oraz wyschniętych placów.

W ogrodzie stale niezbędne jest zwalczanie chwastów na rabatach kwiatowych, a także innych szkodników, takich jak mszyce. Na bieżąco należy usuwać przekwitnięte kwiaty, dosadzać nowe rośliny. Trawnik musi być przez cały rok pod szczególną opieką właścicieli.

Oświetlenie w ogrodzie

Oświetlenie ogrodu pełni bardzo ważną funkcję. Zapewnia komfortowe spędzanie czasu w przestrzeni zewnętrznej, jak i bezpieczne z niej korzystanie. Zapadający zmrok nie musi oznaczać, że czas wracać do domu. Nadal można cieszyć się pięknem ogrodowej przestrzeni, wystarczy jedynie zainwestować w odpowiednie lampy.

Do ogrodu można wprowadzić lampy wiszące, które prezentują się niezwykle elegancko i stylowo. Dużą popularnością cieszą się kinkiety i lampy ścienne, które najczęściej umieszczane są przy altanach, furtkach i schodach. Oczywiście w wielu ogrodach zastosowanie znajdują lampy stojące. Mogą to być lampy niskie, jak i latarnie. Ciekawy efekt wprowadzają reflektory kierunkowe, które szczególnie warto zastosować w niewielkich ogrodach, przy elewacji, podjazdach oraz architekturze ogrodowej. Na podjazdach można umieścić lampy najazdowe.

Oświetlenie ogrodu
Oświetlenie w ogrodzie to metoda na to, żeby kwiaty oraz rośliny tworzyły magiczną atmosferę nawet w nocy

Sprawdź też: Oświetlenie solarne do ogrodu – jakie wybrać?

Jakie ogrodzenie wybrać?

Niezależnie, czy urządzany jest ogród w stylu naturalnym czy nowoczesny, działka wymaga ogrodzenia, ze względu na zachowanie odpowiedniej prywatności. Wybierając je, należy kierować się przede wszystkim własnym gustem i potrzebami. Wziąć pod uwagę należy również wymiary posesji, co z kolei przekłada się na koszt całej inwestycji. Determinującym wybór czynnikiem może być specyfika działki. Na niektórych terenach nie jest możliwy montaż ciężkiego ogrodzenia, niektóre działki wymagają zastosowania niestandardowych rozwiązań.

Do wyboru są ogrodzenia metalowe, drewniane oraz murowane. Ogrodzenia z metalu są trwałe, eleganckie i dają nieskończoną możliwość aranżacji. Klasykiem, który na pewno spodoba się tradycjonalistom i osobom, które budują ogród skalny jest ogrodzenie murowane. Klasyczny mur sprawdza się zawsze. Można również zdecydować się na ogrodzenie drewniane, które świetnie pasuje do ogrodów w stylu rustykalnym, sentymentalnym i romantycznym. Można w ten sposób ogrodzić również ogród ziołowy.

O jakie rośliny dbamy w ogrodzie na co dzień?

Gdy temperatury są dość wysokie, a z takimi sytuacjami mamy na co dzień w okresie późno wiosennym oraz letnim, niezbędne jest zadbanie o wszystkie rośliny znajdujące się w przestrzeni ogrodowej. System nawadniający jest to prawdziwym wybawieniem. Można zaprogramować go w taki sposób, aby podlewanie kwiatów odbywało się regularnie.

Sprawdź też: Wąska rabata przed domem. Porady aranżacji rabaty ogrodowej

Jeżeli nie ma możliwość prowadzenia automatycznego systemu nawadniania, kwiaty ogrodowe należy podlewać w tradycyjny sposób używając konewki. Nigdy nie należy robić tego w pełnym słońcu. Najlepiej wcześnie rano lub późnym wieczorem. Uniknie się wtedy sytuacji, w której doszłoby do spalenia liści pod wpływem wysokiej temperatury.

Czy warto postawić na oczko wodne w ogrodzie?

Staw ogrodowy może w wyjątkowy sposób udekorować przestrzeń zewnętrzną, wprowadza do ogrodu bioróżnorodność. Jego założenie i pielęgnacja wymagają jednak pewnych nakładów finansowych.

Oczko wodne fantastycznie sprawdzi się w każdym ogrodzie. Dekoruje przestrzeń i zapewnia większą harmonię. Otoczenie zyskuje znacznie lepszy, zdrowszy mikroklimat. Wprowadzić można do przestrzeni kojący szum wody, rechot żab, jak i możliwość obserwowania ryb. Zarybić można je koi, złotą orfą, słonecznicą, różanką, karasiem ozdobnym i linem.

oczko wodne
Jeśli masz na tyle duży ogród, postaw na oczko wodne, które idealnie wkomponuje się w resztę roślinności

Oczko wodne daje możliwość uprawy większej ilości roślin ozdobnych, szczególnie tych lubiących wilgotne tereny.

Ogród na co dzień pełen smaku, czyli jakie krzewy i drzewa owocowe?

Drzewa owocowe są fantastycznym rozwiązaniem do ogrodu. Można zdecydować się przede wszystkim na maliny letnie lub jesienne. Dużą popularnością cieszą się również malinojeżyny. W przydomowym ogrodzie można umieścić także porzeczki.

Owocami, którymi można zajadać się w przydomowym ogrodzie są również agrest i aronia. Posiadają one wiele wartości odżywczych. Niepozornymi krzewami owocowymi o fantastycznych walorach zdrowotnych są również borówka amerykańska i jagoda kamczacka.

Ciekawym krzewem owocowym do ogrodowej przestrzeni są również jeżyny. Bardzo dobrze rozrastają się, trzeba kontrolować ich wielkość, aby zbytnio na zajęły przestrzeni na działce, jeżeli mamy w tym zakresie ograniczenia.

Sprawdź też: Mały ogród przy szeregowcu – aranżacja małego ogrodu

Ciekawym pomysłem do ogrodu jest także czarny bez. Można z niego stworzyć żywopłot, a z owoców przyrządzić pełne witamin przetwory.

Propozycji jest naprawdę sporo. Wszystko zależy od upodobań, potrzeb oraz ilości miejsca, którą ma się do dyspozycji. Co ważne, trzeba pamiętać, że o krzewy i drzewa owocowe należy dbać. Niezbędne jest ich nawożenie, a także ochrona przed szkodnikami. Trzeba również pamiętać o regularnym zbieraniu owoców. Tylko wtedy ma sens ich wsadzanie i uprawianie.

Reasumując, w ogrodzie zawsze znajdzie się coś do zrobienia. Na szczęście współcześni ogrodnicy mają do dyspozycji wiele przydatnych urządzeń, a jednym z nich jest wertykulator. Założenie ogrodu na co dzień nie jest dzięki temu aż tak bardzo kłopotliwe.

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *