1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Krasnale ogrodowe – czy to modna dekoracja ogrodu? Jak je zaaranżować?

Ogród i balkon

2 lata temu

Krasnale ogrodowe – czy to modna dekoracja ogrodu? Jak je zaaranżować?

Dodatki
7
0
0
7
0

Krasnale ogrodowe to według niektórych świetna ozdoba, zaś inni określają je jako kiczowaty, pozbawiony smaku dodatek. Nie zmienia to faktu, że skrzacie figurki na nowo zyskują na popularności. Podpowiadamy, jak wkomponować krasnale do ogrodu!

Krasnale ogrodowe – skąd się wzięły?

Zwyczaj stawiania w ogrodzie figur krasnali był niegdyś szczególnie popularny w Niemczech, jednak taki element dekoracyjny przyjął się również w innych krajach Europy, w tym w Polsce. W XIX wieku nasi zachodni sąsiedzi zaczęli na masową skalę produkować figurki krasnali, umieszczając je ochoczo przed swoimi domami. Krasnale ogrodowe nawiązywały do postaci z wierzeń ludowych gnomów i skrzatów. Utożsamiano je z dobrymi stworzeniami, które pomagały górnikom pracującym w kopalni. Właśnie dlatego krasnala ogrodowego kojarzymy z małą postacią w spiczastej czapce z młotem czy kilofem w ręku.

Co więcej, krasnale uznawano za pewnego rodzaju talizman, zapewniający szczęście domownikom i świadczący o ich dobrobycie. Jeszcze większą popularność krasnale ogrodowe zyskały dzięki filmowi animowanemu Walta Disneya Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków. Ekranizacja baśni braci Grimm spowodowała wysyp figurek w europejskich ogrodach. W latach 90. hurtową produkcją krasnali zajmowali się polscy producenci. Ich tańsze plastikowe wersje były dostarczane do Niemiec, jednak znaczna część figurek pozostała w Polsce.

Czy krasnale ogrodowe są modne?

Współcześnie krasnale ogrodowe utarły się w popkulturze jako synonim kiczu, w szczególności za sprawą tanich egzemplarzy, wykonanych z plastiku. Mimo to nieustannie poszerza się grono osób na nowo doceniających te figurki. Ozdoba w postaci krasnala ogrodowego w szczególności spodoba się miłośnikom wierzeń ludowych utożsamiających krasnale z małymi, sympatycznymi pomocnikami. Można traktować je jako ogrodowy talizman bądź nieco groteskowe, zabawne urozmaicenie otoczenia. Minimalistyczne wydania krasnali są mniej krzykliwą alternatywą dla kolorowych, fikuśnych figurek. Ceramiczne wersje ogrodowych pomocników wracają do łask, ożywiając ogrody aranżowane w prostym, powściągliwym stylu.

Sprawdź też: Pomysły na działkę rekreacyjną. Jak zaaranżować ogródek działkowy? Podpowiadamy!

Na co zwrócić uwagę wybierając krasnale ogrodowe?

Na rynku dostępna jest niezliczona liczba modeli krasnali ogrodowych. Różnią się kolorami, wielkością i stylem wykonania. Jeśli planujesz wkomponować ten baśniowy element do swojego ogrodu, możesz puścić wodzę fantazji i cieszyć się zupełną dowolnością wyboru! To od Ciebie zależy, czy wybierzesz minimalistyczną wersję, czy też barwną, urozmaiconą ozdobami figurkę krasnala.

Wielkość

Figury krasnali ogrodowych zazwyczaj są niewielkie i mierzą około 30 centymetrów. Co ciekawe, według powstałego w Szwajcarii Międzynarodowego Zrzeszenia dla Ochrony Krasnali Ogrodowych, ich wysokość nie powinna przekraczać 69 centymetrów. W rzeczywistości rozmiary ozdoby mogą być dowolne, a producenci figur ogrodowych często oferują o wiele wyższe egzemplarze. Aby ogród wyglądał estetycznie, rozmiar i liczbę krasnali dopasuj do powierzchni działki. Duże krasnale ogrodowe świetnie sprawdzą się na przestronnych działkach, natomiast w małych ogródkach warto postawić na mniejsze wersje figur.

Materiał

Najtańszą opcją są krasnale wykonane z tworzywa sztucznego. Trwalszymi materiałami są tworzywa ceramiczne oraz gips. Producenci figur ogrodowych zazwyczaj produkują krasnale z solidnej i odpornej na wysokie temperatury żywicy. Minimalistycznym rozwiązaniem będą betonowe krasnale ogrodowe, które subtelnie wkomponują się w otaczającą zieleń.

Jakość wykonania

Figury z wyższej półki cenowej są malowane ręcznie. Warto zwrócić uwagę na to, aby wykorzystane do ozdobienia krasnala farby były odporne na działanie warunków atmosferycznych. Takie właściwości mają wodoodporne farby akrylowe, dzięki którym postać krasnala przez długi czas zachowa pierwotną formę mimo deszczowych dni czy długotrwałej ekspozycji na słońce.

Sprawdź też: Lampy ogrodowe stojące — udekoruj ogród światłem!

Jak poustawiać krasnale ogrodowe, by tworzyły spójną całość z ogrodem?

Aranżując ogród przy pomocy krasnali ogrodowych, należy pamiętać o umiarze, który pozwoli uniknąć kiczowatego, przesadzonego efektu. Warto ograniczyć się do kilku figur i dopasować ich wygląd do otoczenia. Ręcznie malowane, ceramiczne krasnale świetnie komponują się z ogrodami w stylu rustykalnym. W przypadku minimalistycznej przestrzeni z niewielką ilością roślinności ozdobnej postaw na proste, niepomalowane figury z betonu.

krasnale ogrodowe w ogrodzie
Krasnale ogrodowe występują w wielu wielkościach, pozycjach i są tworzone z różnych materiałów

Krasnale ogrodowe to ciekawe urozmaicenie aranżacji ogrodu. Mimo że niektórzy nadal postrzegają je jako kiczowaty dodatek, odpowiednio dobrana figura może ożywić przestrzeń, a krasnal w ciekawej, humorystycznej formie niejednokrotnie rozbawi Twoich gości.

A jeśli to nie wszystko, czego szukasz do ogrodu – koniecznie sprawdź te inspiracje:

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *