Salon to miejsce, gdzie powinieneś czuć się przede wszystkim komfortowo. To właśnie tu zazwyczaj spędzasz najwięcej czasu i przyjmujesz gości. Co króluje w każdym salonie? Oczywiście kanapa! Zastanawiasz się, jaka kanapa do salonu będzie odpowiednia? Sprawdź!
Kanapa do salonu — na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Wybór kanapy do salonu, choć może wydawać się na pozór banalny, wymaga pewnego przemyślenia. Przede wszystkim musisz wziąć pod uwagę aranżację swojego wnętrza. Jeżeli wymieniasz tylko kanapę, dobierz taką, która odpowiednio się w nie wpasuje. Natomiast jeśli projektujesz swój salon od podstaw, pamiętaj, że kanapa to pokaźny mebel, który może pełnić funkcję nie tylko praktyczną, ale także ozdobną. Wszystko zależy od tego, co jest dla Ciebie ważne. Czy jednak stoi coś na przeszkodzie, by Twoja kanapa spełniała obie te funkcje jednocześnie?
Rozmiar
Jeżeli Twój dom lub mieszkanie cechuje przestronność, duża kanapa do salonu jest z pewnością dobrym wyborem. Nowoczesne aranżacje, w których króluje minimalizm połączony z wyrazistymi akcentami, często stawiają na pokaźne, zjawiskowe kanapy usytuowane w samym centrum pomieszczenia. Kanapa do małego salonu także może być gustowna. Wystarczy, że wybierzesz mniejszy model. Tutaj dobrze sprawdzi się np. sofa rozkładana lub narożnik.
Kształt
Wybór kanap jest ogromny, potrafią one różnić się od siebie nie tylko rozmiarem, ale też kształtem. Proste, minimalistyczne kanapy kojarzą się zazwyczaj ze stylem loftowym, z kolei te bardziej fikuśne znajdują swoich zwolenników wśród fanów awangardowych wnętrz lub art deco. Do rozważenia masz również narożniki do salonu w kształcie litery U oraz L — ostateczna decyzja powinna zależeć od wielkości Twojego salonu. Kanapa U w małej przestrzeni może dać w rezultacie dość przytłaczający efekt.
Sprawdź też: Kanapy rozkładane – na co zwrócić uwagę przy wyborze? Podpowiadamy jaką sofę z funkcją spania wybrać!
Materiał
Skóra jest naturalnie trwałym materiałem wykorzystywanym do obicia kanap. Niegdyś kojarzona z luksusem, dziś powoli ustępuje miejsca bardziej ekologicznym rozwiązaniom lub tańszym materiałom syntetycznym. Ma jednak nadal spore grono zwolenników. Powodzeniem cieszy się też miły dla oka plusz (aksamit, welwet, welur). Fani stylu vintage uwielbiają z kolei obicia żakardowe. Koniecznie zwróć uwagę, czy wybrany przez Ciebie materiał jest łatwy w czyszczeniu i odporny na ścieranie.
Wypełnienie siedzisk i oparć
Siedziska najczęściej wypełniane są gąbką, składa się ona z pianki poliuretanowej. Niestety rozwiązanie to, choć jest jednym z tańszych, wraz z upływem czasu przynosi niemiłe niespodzianki w postaci odkształceń, a kanapa robi się coraz mniej wygodna i się zapada. Efekt wizualny także pozostawia wtedy wiele do życzenia, dlatego przed zakupem zwróć uwagę na rodzaj wypełnienia mebla.
Rozwiązaniem może być kanapa wyposażona dodatkowo w sprężyny faliste i piankę typu HR, czyli wysokoelastyczną odmianę pianki poliuretanowej. Droższą alternatywą będą z kolei kanapy ze sprężynami bonnel, w których zazwyczaj nie umieszcza się już dodatkowo pianki, a jeśli tak — wyłącznie jej cienką warstwę.
Kolor
Wybór koloru mebli bywa ekscytujący. W ostatnich latach XXI wieku w modzie króluje intrygująca butelkowa zieleń i jest ona często wybierana jako kolor obicia kanapy. Jeżeli chcesz, żeby salon się wyróżniał, możesz postawić na kanapę w wyrazistym odcieniu fioletu lub granatu. Warto także wziąć pod uwagę delikatne pastelowe barwy, np. pudrowy róż lub odcienie szarości.
Duża kanapa do salonu — narożnik
Kanapa do salonu narożna to świetne rozwiązanie także dla mniejszych przestrzeni. Z uwagi na jej kształt możesz sprytnie zagospodarować róg pokoju, co pozwoli Ci zaoszczędzić miejsce. Jeżeli jednak Twój salon jest większy, postaw na duży i wygodny narożnik w gustownej tonacji kolorystycznej. Stwórz ciekawy kącik wypoczynkowy, odgrodzony nieco od części dziennej salonu.
Mała kanapa do salonu — najlepsze rozwiązania
Jeśli Twój salon jest naprawdę małych rozmiarów, powinieneś znaleźć optymalne rozwiązanie, jakim będzie zakup mniejszego mebla. Tutaj sprawdzą się świetnie wszelkie kanapy rozkładane. Nie tylko zaoszczędzisz miejsce, ale i zyskasz dodatkowe funkcje. Nadal masz wybór koloru i materiału siedziska — mała kanapa nie musi być nudna!
Klasyczna sofa
Sofa to ponadczasowy, na pewno dobrze Ci znany klasyk. Mimo upływu lat nie brak jej zwolenników — wszystko to za sprawą połączenia wygody z funkcjonalnością. Sofy są zazwyczaj dwu lub trzyosobowe oraz mają specjalną, wbudowaną skrzynię na pościel. Idealnie nadają się do mniejszych mieszkań — pełnią funkcję dzienną, a w nocy zamieniają się w dodatkowe łóżko.
Kanapa rozkładana
Kanapa do salonu z funkcją spania, podobnie jak standardowa sofa, pozwoli Ci połączyć przyjemne z pożytecznym — możesz uczynić z niej wygodne łóżko dla gości. Współczesne kanapy wyposażone są w rozmaite funkcje, w wielu modelach istnieje np. możliwość wyboru materaca bezpośrednio dostosowanego do Twoich potrzeb.
Kanapa z dopasowanymi fotelami do salonu
Jeżeli Twój dom czy mieszkanie nie jest niewielkich rozmiarów, a dodatkowo lubisz przyjmować wielu gości, przyda Ci się kanapa z fotelami. Do salonu, który jest wystarczająco przestronny, taka opcja bywa ciekawym rozwiązaniem — nie tylko wypełni wnętrze, ale też pozwoli na stworzenie imponującej strefy wypoczynkowej. Tutaj masz spore pole do popisu w doborze aranżacji, lecz pamiętaj, że fotele powinny tworzyć spójny zestaw z wybraną przez Ciebie kanapą.
Aranżacja kanap do salonu
Jak już wspomnieliśmy, kanapa to mebel, który wręcz króluje w salonach. Od Ciebie zależy jednak, jaki kierunek aranżacji wybierzesz i jak bardzo wyeksponujesz ją w swoim wnętrzu. Opcji jest wiele — od klasycznych, sprawdzonych kompozycji, aż po te odważne, rodem z najlepszych magazynów wnętrzarskich.
Styl klasyczny
Styl klasyczny to ponadczasowa elegancja. Jeżeli Twój salon ma być właśnie taki, wybierz kanapę elegancką, o zgrabnym kształcie, najlepiej w jasnych odcieniach. Pamiętaj, że tutaj bardzo ważna jest spójność. Możesz położyć dodatkowe poduszki na kanapie, ale niech nie będą one zbyt krzykliwe. Do beżowego obicia ładnie pasują dodatki w naturalnych tonacjach kolorystycznych.
Styl boho
Jaka kanapa do salonu urządzonym w stylu boho? Oczywiście taka, która kojarzy się z czymś miłym, wygodnym i radosnym jednocześnie. Kolorystyka boho to odcienie piasku, ale także bordo, pomarańczy oraz mieszanka wszelkich kolorów przyrody, nierzadko przełamanych odważnym akcentem, jednak zawsze w granicach harmonii. Kup sofę z lnianym obiciem, ożyw ją poduszkami z artystycznymi wzorami lub przewieś na podłokietniku etniczny pled.
Styl industrialny
Jeżeli kupujesz kanapę do loftowego wnętrza, pamiętaj, by postawić na takie kolory, jak szarość lub czerń. W industrialnym salonie sprawdzą się one doskonale. To styl, który nie lubi zbyt wielu dodatków, jest minimalistyczny, niezwykle przestrzenny. Wybierz dużą kanapę i fotel — świetnie uzupełnią się razem w dużym, surowym wnętrzu.
Styl skandynawski
Jasne kolory, starannie dobrane dodatki i naturalność materiałów — tym właśnie cechuje się styl skandynawski. Tutaj jednak zdecydowanie dozwolone jest przełamanie dominującej naturalnej kolorystki jakimś kontrastującym kolorowym meblem. Czy zatem w skandynawskim salonie możesz umieścić swoją wymarzoną turkusową sofę lub postawić musztardowy fotel? Zdecydowanie tak! Dodatkowo świetnie będą wyglądać tutaj siedziska na drewnianych nóżkach.
Styl nowoczesny
Nowoczesna kanapa do salonu może mieć nie tylko ciekawy, wyróżniający się kolor, ale także kształt. Salony w stylu nowoczesnym odznaczają się przestrzennością, ale także idealną harmonią i starannie przemyślanym doborem mebli, które często przybierają rozmaite formy, w tym geometryczne. Jeżeli Twój salon urządzony jest w nowoczesnym stylu, znajdź nietuzinkowy model kanapy, taki, który przykuje wzrok. Nie zapomnij jednak, że styl nowoczesny charakteryzuje się dużym wyrafinowaniem. Nie ma tu miejsca na przypadkowe wybory.
Teraz kiedy już wiesz, jak ważny jest odpowiedni dobór kanapy — żeby nie tylko spełniała ona funkcje praktyczne, ale także dekoracyjne — możesz zaaranżować swój wymarzony salon! Nie zapomnij o tym, że istotna jest kolorystyka wnętrza oraz rodzaj wybranych materiałów. Metraż pomieszczenia również ma znaczenie, ale jeśli uruchomisz swoją wyobraźnię, nie powinien Cię za bardzo ograniczać. Do dzieła!
Sprawdź też: Wszystko o meblach tapicerowanych — jakie wybrać, jak o nie dbać, gdzie kupić? Podpowiadamy!