1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Odmiany pelargonii na taras, balkon i do ogrodu!

Ogród i balkon

2 lata temu

Odmiany pelargonii na taras, balkon i do ogrodu!

Rośliny
11
0
0
11
0

Odmiany pelargonii nie kończą się tylko na zwykłych, często spotykanych egzemplarzach. Kwiaty na balkon, taras czy do ogrodu nie muszą być nudne! Sprawdź, jakie ciekawe odmiany pelargonii dla Ciebie przygotowaliśmy!

Odmiany pelargonii na balkon i taras!

Wybierając kwiaty na taras lub balkon, warto zwrócić uwagę na pelargonie! Są to dość popularne rośliny, jednak niektóre rodzaje mogą prezentować się naprawdę interesująco! Pelargonia zwisająca czy pelargonia stojąca – która z nich bardziej przypadnie Ci do gustu? Jakie gatunki pelargonii powinieneś wybrać?

Pelargonie zwisające

Jeżeli chcesz ożywić przydomową strefę – sprawdź odmiany pelargonii zwisającej! Do najciekawszych z nich można zaliczyć pelargonię Rainbow Red lub Mexica Ruby. Wybierając te okazy, możesz mieć pewność, że kaskady czerwonych (w przypadku Rainbow Red) lub pomarańczowo-różowo-białych (jeśli wybierzesz Mexica Ruby) kwiatów pokryją wraz z zielonymi liśćmi bardzo wiele! Te odmiany pelargonii mają w zwyczaju rosnąć bardzo duże i bardzo gęste.

Sprawdź też: Na które rośliny odstraszające komary warto postawić?

Innym strzałem w dziesiątkę mogą okazać się odmiany pelargonii Calliope. Śmiało można powiedzieć, że to pelargonia hybrydowa. Jest ona zaliczana do rodzajów zwisających lub półzwisających. Odmiany, na które warto zwrócić uwagę, to na przykład White, Dark Red lub Coral.

Pelargonia bluszczolistna (pelargonia Peltatum) to roślina, która ma naprawdę wiele do zaoferowania. Zielone liście pokryte niewielkimi kolorowymi kwiatami z pewnością wprawią Cię w zachwyt! A jakie odmiany pelargonii bluszczolistnej są najpiękniejsze? Villetta Lilac, Lollipop Purple, Blue Sybil, White Glacier, Black Night, Stellena. To tylko kilka przykładów, lecz jeśli chcesz, by w Twojej przydomowej strefie pojawiła się pelargonia pnąca – to znakomity wybór.

Pelargonie stojące

Pelargonia rabatowa (pelargonia Zonale) to najpopularniejsza przedstawicielka tych balkonowych kwiatów. Te delikatne, stojące kwiaty zobaczymy w niemal każdej przydomowej aranżacji, dumnie zdobiące balustrady lub donice wolnostojące. Odmiany pelargonii rabatowych to na przykład Trendix Orange, Fireworks Bicolor, Flower Fairy Violet, Trend Dark Red czy Flower Fairy White Splash. Na szczególną uwagę zasługuje również pelargonia pasiasta – to kolejna hybryda o ślicznych, łososiowych kwiatach.

Sprawdź też: Wybieramy kwiaty na balkon. Jakie gatunki sprawdzą się najlepiej na Twoim balkonie?

A jeśli nie pelargonia rabatowa to może odmiany pelargonii angielskiej? Możesz je znaleźć również pod nazwami „pelargonia królewska” lub „pelargonia wielkokwiatowa”. Te odmiany są naprawdę zachwycające! A które z nich są najpiękniejsze? Dark White, Aristo burgundy, Mikado czy Aristo to tylko kilka przykładowych odmian! 

Odmiany pelargonii do ogrodu

Jakie są odmiany pelargonii, które nadadzą się do ogrodu? Zwykle te kwiaty sprzedawane są w wiszących doniczkach, by były umiejscowione jako pelargonie na balkon lub balustradę. Co w przypadku, gdy chcemy posadzić je do gleby?

W ziemi, w ogrodzie poradzą sobie tylko jedne pelargonie – rabatowe. Ich pędy oraz liście są wystarczająco wytrzymałe, by się nie połamały. Posiadają wysoką odporność na trudne warunki pogodowe. Inne gatunki świetnie poradzą sobie posadzone w wolnostojących donicach, najlepiej pod daszkiem.

Sprawdź też: Balkon — jak go urządzić? Aranżacja balkonu — pomysły, rozwiązania, inspiracje

Pelargonie angielskie, bluszczolistne czy zwisające są zbyt delikatne i nieodporne na ulewne deszcze czy porywiste wiatry. Sadząc je na ogrodowej rabacie, możemy być niemal pewni, że kwiaty nie będą się tam dobrze prezentować. Grożą im liczne złamania łodyg, gnicie kwiatów czy liści.

Aranżacje pelargonii – jakie odmiany ze sobą łączyć?

Gdy już wybierzemy odpowiadające nam miejsce – balkon, taras lub ogród (a nawet parapet!) – czas zaaranżować nasze pelargonie. Kompozycje, które tu zobaczysz, z pewnością zachęcą Cię do zaaranżowania tych kwiatów również w Twoim domu lub ogrodzie!

W pierwszej kolejności spójrz tylko, jak doskonale prezentują się odmiany pelargonii czerwonej. Delikatne kwiaty swobodnie zwisające z donic na parapecie są doskonałą ozdobą otaczającą drzwi wejściowe. 

Prześliczne odmiany pelargonii angielskiej skradają serca miłośników roślinności! Zobacz tylko, jak doskonale prezentują się te kwiaty posadzone w doniczkach! Wypoczynek w towarzystwie takich pelargonii to prawdziwy raj!

A teraz idealny przykład tego, jak znakomicie może prezentować się pelargonia bluszczolistna. Gęste, intensywnie czerwone kwiaty oplatające balustradę balkonową są naprawdę urokliwe. Tylko spójrz!

Na zakończenie prezentujemy parapet wypełniony kolorowymi pelargoniami! Przepiękne, gęsto osadzone kwiatostany są doskonałą ozdobą w domowej dżungli! Róż, biel i czerwień perfekcyjnie współgrają na tym parapecie!

Oto najciekawsze odmiany pelargonii! Jeśli chcesz zapoznać się z ich dokładną pielęgnacją, zajrzyj do artykułu: Pelargonia – królowa balkonów! Jak dbać o nią przez cały rok? Poznasz tam mnóstwo wskazówek pielęgnacyjnych, porad dotyczących wymagań tych roślin oraz sposobów na to, by rosły zdrowe i silne!

Mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu pelargonie są Ci dobrze znane. Czy Ty uprawiasz pelargonie w domu, na balkonie, tarasie lub w ogrodzie? Jakie odmiany są Twoimi ulubionymi? Koniecznie podziel się swoim zdaniem i spostrzeżeniami w sekcji komentarzy!

A jeśli chcesz poznać więcej roślin, które idealnie sprawdzą się na balkonie, tarasie lub w ogrodzie – zapraszamy do lektury poniższych pozycji!

11
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.