1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Mały ogród z tarasem w roli głównej – jak urządzić?

Ogród i balkon

12 miesięcy temu

Mały ogród z tarasem w roli głównej – jak urządzić?

Rośliny Wyposażenie
12
0
0
12
0

Jesteś zmuszony urządzić mały ogród z tarasem i nie wiesz, od czego zacząć? Martwisz się, że trudno będzie Ci zagospodarować niewielką przestrzeń? Zastosuj się do naszych porad, a z pewnością będziesz zadowolony z efektów!

Mały ogród z tarasem to często spotykane rozwiązanie w nowoczesnych domach jednorodzinnych. Warto znać podstawowe zasady, jak urządzić taką przestrzeń. O ile zagospodarowanie ogrodu może wydać się w miarę proste (np. wysianie trawy, posadzenie roślin i zaplanowanie ścieżek), o tyle sprawa dla wielu komplikuje się w przypadku tarasu. Na co trzeba zwracać uwagę? Jak zaaranżować taras, aby był ładny i funkcjonalny? Wyjaśniamy!

Pomysł na mały ogród z tarasem – mniej znaczy więcej

Jeśli przychodzi pora urządzania tarasu w małym ogrodzie, z pewnością chciałbyś na początku umieścić w nim wszystko. Jednak już na starcie powinieneś podjąć pewne decyzje dotyczącego tego, co znajdzie się na tarasie, a czego na nim niestety zabraknie. Zbyt wiele elementów związanych z wyposażeniem może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego. A chyba nikt nie chce doprowadzić swojego tarasu do rupieciarni. Zgadujemy, że Ty również nie masz takiego celu!

Warto więc przeanalizować, ile przestrzeni mamy tak naprawdę do zagospodarowania. Weź do ręki kartkę papieru i ołówek, narysuj plan swojego tarasu i zastanów się, jakie podstawowe elementy powinny się w nim znaleźć. Na pewno zestaw wypoczynkowy, grill czy doniczki z ładnymi roślinami będą tym, czego szukasz. Uprzednio przemyślane działania sprawią, że efekt spełni Twoje oczekiwania. Będziesz mógł również swobodnie poruszać się po tarasie, bo każdy z zakupionych elementów nie wyjdzie poza wcześniej przygotowaną dla niego strefę.

Sprawdź też: Mały ogród przed domem – inspiracje dla Ciebie

Mały ogród z tarasem, czyli dodatkowy pokój na łonie natury

Spróbuj potraktować taras jako dodatkowe pomieszczenie swojego domu czy mieszkania. Prawdopodobnie będzie on przedłużeniem Twojego salonu, a więc dobrze, jeśli razem stworzą spójną kompozycję. Podobny kolor podłogi to jeden ze sprawdzonych sposobów na osiągnięcie tego celu. Warto w tym momencie zwrócić uwagę, aby wybierać jasną barwę nawierzchni. Dzięki temu dodatkowo powiększysz optycznie taras.

Natura to słowo klucz. Brak sufitu i możliwość oglądania nocnego nieba na wygodnej sofie ogrodowej (lub fotelu wiszącym na stelażu) to tylko jedno, co się wiąże z tym hasłem. Pamiętaj, że w tym „otwartym” pomieszczeniu nie może zabraknąć roślinności. Ale i tutaj warto wiedzieć, kiedy powiedzieć dość. Kilka doniczek z kwiatami (stojącymi czy wiszącymi) wystarczy. Będzie z pewnością kolorowo, ale i przemyślanie.

Jak urządzić mały ogród z tarasem – aranżacje, które Cię zaciekawią

Chcielibyśmy teraz przedstawić kilka zdjęć, które przedstawiają mały ogród z tarasem. Mamy nadzieję, że fotografie te zainspirują Cię do estetycznego i funkcjonalnego urządzenia przestrzeni na zewnątrz. Skupimy się przede wszystkim na zdjęciach tarasów.

Sprawdź też: Mały ogród przy szeregowcu – aranżacja małego ogrodu

Mały ogród z tarasem – oświetlenie w formie lampek

Przyjrzyjmy się niewielkiemu tarasowi w nocnej scenerii. Jak widzisz, znajduje się w nim wszystko to, co najpotrzebniejsze. Na pierwszy rzut oka można dostrzec swobodę. Raczej nie sądzimy, aby ktoś narzekał na ograniczone ruchy, gdy będzie poruszał się po tarasie. Jednak jeśli przyjrzysz się dokładnie, elementów wcale nie jest tak mało. To znakomity dowód na to, że liczy się odpowiednie zaplanowanie przestrzeni. Zwróć też uwagę, jak wiszące lampki mogą skutecznie rozświetlić taras.

Mały ogród z tarasem – jednolity styl

Pamiętaj, aby urządzić mały ogród z tarasem w jednym stylu. Wszelkie dodatki muszą do siebie pasować. Widoczne to jest na poniższej fotografii. Osłonki na doniczki w formie koszyków wiklinowych bardzo ładnie prezentują się na tle bambusowego płotku na tarasie. Z kolei jasna, drewniana podłoga oraz zestaw wypoczynkowy również naturalnego, drewnianego pochodzenia wprowadzają rustykalny, przyjemny klimat.

Mały ogród z tarasem – zejście do ogrodu

Mały ogród z tarasem powinien ładnie się łączyć. Załączamy zatem zdjęcie estetycznie zaaranżowanego zejścia. Spójrz na schody wykonane z kostki. Podoba nam się bardzo ich wkomponowanie w teren, dzięki czemu nie wyróżniają się, lecz wypełniają przestrzeń udekorowaną żwirem oraz posadzonymi kolorowymi krzewami. Wygląda to według nas fantastycznie!

Jak widzisz, mały ogród z tarasem może być bardzo ładnie urządzony. Ważne jest jednak odpowiednie zaplanowanie przestrzeni. Jeśli przyłożysz się do tego zadania, efekt Twoich działań zrobi z pewnością na Tobie ogromne wrażenie – a także na pozostałych mieszkańcach, sąsiadach czy nawet przechodniach.

A Ty jak urządziłeś mały ogród z tarasem? Miałeś problem z tym zadaniem czy poradziłeś sobie bez większych kłopotów? Mamy nadzieję, że nasze porady przydadzą się każdemu zainteresowanemu. Niniejszy artykuł miał przede wszystkim przybliżyć podstawowe zasady aranżowania małego ogrodu z tarasem. W dodatku fotografie z przykładowymi aranżacjami powinny wspomóc to zadanie. Daj koniecznie znać w sekcji komentarzy, jakie inne elementy powinny znaleźć się w małym ogrodzie z tarasem. Cenne uwagi przydadzą się naszym pozostałym czytelnikom.

Jeśli interesują Cię inne tematy związane z zagospodarowaniem ogrodu, sprawdź koniecznie nasze pozostałe wybrane artykuły. Mamy nadzieję, że pomogą Ci one sprawnie urządzić podwórko przy Twoim domu!

12
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *