1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Co sadzić w październiku? Co najlepiej siać jesienią?

Ogród i balkon

1 rok temu

Co sadzić w październiku? Co najlepiej siać jesienią?

Rośliny
7
0
0
7
0

Zastanawiasz się, co sadzić w październiku? Czy istnieją rośliny, które sieje lub sadzi się jesienią, a nie wiosną? Oczywiście, że tak! Zwróć na to uwagę, planując swoje prace ogrodowe.

Jesień nadeszła, a to znak, że większość roślin od dawna znajduje się w gruncie i wydała już plony bądź zakwitła. Jednak niektóre z nich należy wysiewać lub sadzić właśnie jesienią. Jakie to gatunki? Odpowiadamy!

Co sadzić w październiku? Jesienne prace ogrodowe

Jesień kojarzy nam się przede wszystkim z pracami porządkowymi w ogrodzie. Sianie i sadzenie roślin najczęściej planujemy wiosną. Należy jednak pamiętać, że są rośliny, które należy umieścić w gruncie właśnie w październiku, w innym wypadku nie będziemy mogli się nimi cieszyć wiosną kolejnego roku. Mogą też być mniej odporne lub nie kwitnąć tak obficie, jak w przypadku posadzenia przed nadejściem zimy. Jakie to rośliny? Co sadzić w październiku? Odpowiemy w kolejnych akapitach.

październik w ogrodzie to nie tylko prace porządkowe
Październik w ogrodzie to nie tylko prace porządkowe

Oczywiście jesień to doskonały czas na wszelkie prace związane z porządkowaniem przestrzeni na swoim podwórku. Październik często jest stosunkowo ciepły i słoneczny, dlatego istnieje duża szansa, że pogoda będzie sprzyjać pracom w ogródku. Jeżeli nie jesteś pewien, czym najlepiej się zająć, polecamy poradnik: Jesień w ogrodzie – jak przygotować ogród na chłodniejszą aurę?

Sprawdź też: Kalendarz ogrodnika – niezbędnik w każdym domu. Kwartał I: styczeń – luty – marzec

Jakie kwiaty wieloletnie sadzimy jesienią? Cebulkowe!

Nadszedł październik. Co to oznacza? Że jeśli chcesz cieszyć się pięknymi roślinami wiosną, to wiele z nich musisz włożyć do gruntu już teraz! Dotyczy to zwłaszcza roślin cebulkowych. Jakie kwiaty wieloletnie sadzimy jesienią? Są to między innymi:

tulipany wkładamy do gruntu jesienią
Cebulki tulipanów najlepiej zasadzić właśnie jesienią

Co sadzimy w październiku? Drzewa i krzewy 

Zastanawiasz się, co sadzimy w październiku? Na pewno mogą to być niektóre krzewy oraz drzewa. Wielu ogrodników jest wręcz zdania, że to właśnie jesień jest najlepszym czasem na sadzenie roślin. Jeżeli tylko zbyt szybko nie nadejdzie fala mrozów – krzewy i drzewa będą rosły nawet lepiej niż te posadzone wiosną.

Sprawdź też: Kalendarz ogrodnika – niezbędnik w każdym domu. Kwartał III: lipiec – sierpień – wrzesień

Z powodzeniem możesz więc sadzić i przesadzać drzewa oraz krzewy owocowe, takie jak jabłonie, grusze, porzeczki, winogrona, agrest. Pamiętaj jednak o odpowiednim zabezpieczeniu ich na zimę. Konieczna będzie agrowłóknina. Jakie jeszcze krzewy możesz umieścić w gruncie w październiku? Berberysy, rośliny z odkrytymi korzeniami (ponieważ automatycznie wydłuża się ich okres ukorzeniania),  róże. Jak okryć te ostatnie i ochronić je przed mrozami? Dowiesz się z artykułu: Okrywanie róż na zimę. Zobacz jak zabezpieczyć róże ogrodowe.

Także iglaki lubią być sadzone jesienią. Zdecyduj się więc na umieszczenie w glebie świerków, sosen, jałowców bądź cisów. Kiedy sadzimy wrzosy? Te kwiaty, które tak kojarzą się z jesienią, także możemy sadzić w październiku! Najlepiej w pierwszej połowie miesiąca. Jak więc widzisz – wczesna jesień to doskonały czas na posadzenie wielu drzew oraz krzewów.

jabłonki warto sadzić jesienią
Jesień to idealny czas nie tylko na zbiory jabłek, ale także na sadzenie jabłonek

Co możesz siać w swoim ogrodzie w październiku?

Ogród w październiku to nie tylko prace porządkowe. Jesienią możesz także siać niektóre z roślin. Najczęściej są to kwiaty jednoroczne, które dzięki temu, że zasiejemy je przed nastaniem zimy – wiosną zakwitną wcześniej. Jakie rośliny możesz więc siać w październiku? Są to między innymi: chabry, ostróżki, maki, gipsówki wytworne oraz pozłotki.

Sprawdź też: Kalendarz ogrodnika – niezbędnik w każdym domu. Kwartał II: kwiecień – maj – czerwiec

Czy można siać trawę w październiku?

Zastanawiasz się, czy można siać trawę w październiku? Odpowiadamy, że jak najbardziej tak! Jesień to bardzo dobra pora na umieszczenie nasion trawy w ziemi. Latem uporczywe upały mogą zniszczyć wzrastającą trawę, dlatego wczesna jesień to bardzo dobry czas rozpoczęcie jej uprawy w swoim ogrodzie. Dobrze jednak, by nie było zbyt chłodno, nocne przymrozki nie są największym sprzymierzeńcem świeżo zasianych trawników. Najlepiej więc dokonać wysiewu na początku miesiąca. Więcej o tym, kiedy i jak siać trawę, znajdziesz w poradniku: Jak siać trawę? Ciesz się pięknym trawnikiem.

A co Ty planujesz zasiać w swoim ogrodzie jesienią? Wiesz już co sadzić w październiku – czy zamierzasz skorzystać z naszych rad? A może już wykonałeś wszelkie niezbędne czynności i czekasz na efekty? Koniecznie pochwal się w sekcji komentarzy!

Zastanawiasz się, co i kiedy należy sadzić lub siać? Jakie prace wykonywać w ogrodzie jesienią? Nasze poradniki pomogą Ci w odpowiedzi na te pytania!

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.